• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

האם יש עניין הרחבות משחק? - הפיניקים.

A

Anonymous

Guest
יש לי רעיון שרץ כבר די הרבה זמן בראשי, והוא כולל שילוב בין 2 טירופים שונים שלי - מ"ת והיסטוריה.
לא יודע אם אתם זוכרים אבל פעם TSR פרסמה סדרה של גאזטירים (רשומונים, בעיברית) על כל המדינות הקיימות בעולם המוכר.
בכל אופן, אני חשבתי דווקא על העולם האמיתי, ועל הפיניקים בו בפרט. במהלך השנים אספתי הרבה מידע על חלק מהעמים שחיו בעולם ושילבתי אותו במ"ת. זה, עם ניסיון של כ- 7 שנים כשחקן ושה"ם אני באמת מאמין שאני מסוגל להפיק מוצר לפחות ברמה של TSR.
אז השאלות שלי הן כאלו:
האם אנשים בכלל יתעניינו בגאזטיר חדש?
האם כדאי ליצור גאזטיר תלוי משחק, שאותו ניתן גם להסב (כדוגמת TSR) או ליצור גאזטיר כללי שיוכל לשמש כל שיטה (רק תאורים, ללא סטטיסטיקה צמודת משחק)?
האם כדאי לי להשתמש ב OGL (רישיון משחק חופשי) של D20, להשתמש במו"ל/חברה מקומית או להוציא את זה פארטצ' לא שום חברה או מו"ל (אם זה לא היה ברור הרעיון פה הוא ממש _לא_ להרוויח. אם תהיה על זה תווית מחיר היא תהיה ע"מ לכסות הוצאות דפוס וגרפיקה בלבד!)?
האם אני ממש איבדתי את שפיותי לנסות לעשות דבר כזה :)?
אני אשמח להתייחסויות מנומקות.

ככדי לקבל תגובה מבוססת מקוראים תתן קצת על קצה המזלג - ספר קצת על התרבות הפיניקית, מה מעניין בה במיוחד. כדאי שתחליט מראש אם יש לך מספיק חומר מעניין מאוד כדי להרכיב מוצר (אם יש הרבה חומר שגרתי, עדיף שתוציא אוסף שעוסק במספר תרבויות שונות, ותתרכז בנקודות החזקות של כל אחת מהן).

ספרים שכוללים פן היסטורי, אנתרופולוגי וסוציולוגי מועילךים מאוד למשחקי תפקידים ויש להם שוק. עם זאת, זאת לא מטלה פשוטה להפוך את הרעיון למוצר.

מה בדיוק הרקע שלך בתחום ? תחביב ? השכלה ?

באשר לגאזטירים של TSR, אני מנחש שאתה מתכוון לאמירות ילארום (תרבות ערבית) ה- Horde (תרבות מונגוליה) וכדומה... אני מוכרח לציין שרמת המוצרים עלתה מאז מאוד. תתעדכן בעבודה שנעשתה ב- Arab Adventures (מוצר ק20), Call of Cthulhu (ההרחבות ההיסטוריות והמקומיות), ספרי הערים של WhiteWolf (אפשר להשיג את Jerusalem by night בפריק, ת"א) וכמובן Oriental Adventures (וספרי L5R הישנים והחדשים שבעצם יוצקים תוכן לתוך אותו עולם).

בנימה אישית - אני מתעניין מאוד ברעיון שלך.

נתחיל בכך שאני מאד מרוצה לראות את ההודעה שלך פה. או שקיבלת את המייל שלי ומכאן שכושר השכנוע שלי עדיין פועל, או שלא קיבלת אותו ומכאן שהפורום הזה מספיק ידוע כדי שתמצא את דרכך לכאן בכל זאת.
כמו שאמרתי - כך או כך אני מרוצה ;)

ועכשיו לעניינינו.

עד כמה שאני מבין את חוקי זכויות היוצרים, אינך יכול חוקית להוציא ספר עזר למשחק תפקידים בלי אישור החברה שהמשחק שייך לה. החריגים היחידים שאני מכיר הם D20 שכמו שציינת מופצת תחת רשיון חופשי, Fuzion של חברת HERO Games שהחברה זיהתה שהוא מוצר מת והפכה אותה לשיטה חינמית, ושיטות שנודלו באינטרנט וניתנות להפצה חופשית כמו FUDGE.

כלומר, יש לך שלוש אפשרויות:

1. להוציא את הגזטיר שלך כמוצר שאינו תלוי שיטה. בצורה הזו, במה הוא שונה מספר היסטוריה? אלא אם כן הוא ברמה אחת מעל כל ספר על הפינקים שניתן להשיג בארץ, נראה לי שמצד אחד הוא יפסיד לספרי ההסטוריה של הוצאות ממסודות יותר במאבק על כיסו של הצרכן ומצד שני הוא לא יזכה לחשיפה מספקת בקהילת שחקני התפקידים כיוון שהוא לא יוצא כמוצר שמיועד ספציפית להם.

2. לנסות למכור את הרעיון שלך לחברת משחקי תפקידים ולפתח את המוצר תחת השיטה שלה.

3. להוציא אותו תחת רשיון D20.

למרות שאני לא איש D20 נלהב (ארצה פרנהייט ;) ), הפתרון השלישי נראה לי הכי לעניין. אני יודע שאני בתור שחקן לרוב מעדיף מוצרים שיש בהם התייחסות לשיטה שאני מכיר, אפילו אם זו לא שיטה שאני משחק. באופן כזה, יש לי לפחות דרך יחסית להעריך דברים בספר. לדוגמא, אם נניח שחרב פיניקית עושה נזק של ק8 - 1, וחנית פינקית ארוכה עושה נזק של ק10 (סתם מספרים ממוצאים). גם אם אין לי שום כוונה לשחק D&D, אני יכול להעריך שחרב פיניקית עושה קצת פחות נזק מחרב ארוכה רגילה (ק8 ) ואילו חנית פינקית עושה נזק שהוא סדר גודל קטן אחד יותר, וכשחקן HERO אני יכול לקבוע שחרב פיניקית תעשה נזק של 1D6+1K וחנית פינקית נזק של 2d6-1K (לעומת 1.5D6K של חרב ארוכה פשוטה).

לגבי הוצאה לאור - נראה לי שSilverStars (המו"ל של מו"ד 3 בעברית) יוכל לתת כאן התייחסות קצת יותר רצינית משלי, אבל אשאל שאלת קיטבג בכל זאת - אם אתה בכל מקרה לא מחפש להרוויח, למה לא לפרסם אותו באינטרנט?

בתשובה לשאלתך כאן, ולפניה במייל :

הוצאה לאור כזו היא בעייתית.
כאמור, במה שונה מה שאתה יכול לספק, מהידע שהקורא הממוצע יכול למצוא בספר היסטוריה ?
ואם תעשה את ההתאמה לשיטת משחק כלשהיא, נוצרת בעיה חדשה :
אתה נותן כאן מוצר בודד, תלוש לגמרי. אם היית מעוניין להוציא סדרה: פיניקים, יוונים, הודים, אצטקים , וכו' וכו' - לא הייתה בעיה.
אבל אתה מתמקד בתרבות אחת, כאשר השחקנים אוהבים אפשרויות. זה היפה במו"ד (לצורך העניין) : הגיוון, וחוסר הגבולות.

אם אתה רוצה את המוצר היחיד הזה - אני ממליץ על אחת משתיים :
1. פירסום אינטרנטי. במקרה כזה, אתה מוזמן לפרסם את ההרחבה, עפ"י הרשיון הפתוח של מו"ד 20, באתר כוכבי-כסף, כהרחבה למוצרי החברה.
2. פניה לחברות מ"ת השונות. אל תצפה להרבה, אבל אולי הם יקחו את הרעיון בחיוב.

שוב, הפניה היא, לדעתי, במיקוד היתר. מוצר אחד על תרבות אחת בלבד - לא משכנע. אנשים אוהבים מבחר, אוהבים אפשרויות.

תוציא סדרה, ונחשוב שוב.

בברכה,
אלוני יהונתן
כוכבי-כסף הוצאה לאור

cre6666 אמר/ה:
יש לי רעיון שרץ כבר די הרבה זמן בראשי, והוא כולל שילוב בין 2 טירופים שונים שלי - מ"ת והיסטוריה.
לא יודע אם אתם זוכרים אבל פעם TSR פרסמה סדרה של גאזטירים (רשומונים, בעיברית) על כל המדינות הקיימות בעולם המוכר.
בכל אופן, אני חשבתי דווקא על העולם האמיתי, ועל הפיניקים בו בפרט. במהלך השנים אספתי הרבה מידע על חלק מהעמים שחיו בעולם ושילבתי אותו במ"ת. זה, עם ניסיון של כ- 7 שנים כשחקן ושה"ם אני באמת מאמין שאני מסוגל להפיק מוצר לפחות ברמה של TSR.
אז השאלות שלי הן כאלו:
האם אנשים בכלל יתעניינו בגאזטיר חדש?
האם כדאי ליצור גאזטיר תלוי משחק, שאותו ניתן גם להסב (כדוגמת TSR) או ליצור גאזטיר כללי שיוכל לשמש כל שיטה (רק תאורים, ללא סטטיסטיקה צמודת משחק)?
האם כדאי לי להשתמש ב OGL (רישיון משחק חופשי) של D20, להשתמש במו"ל/חברה מקומית או להוציא את זה פארטצ' לא שום חברה או מו"ל (אם זה לא היה ברור הרעיון פה הוא ממש _לא_ להרוויח. אם תהיה על זה תווית מחיר היא תהיה ע"מ לכסות הוצאות דפוס וגרפיקה בלבד!)?
האם אני ממש איבדתי את שפיותי לנסות לעשות דבר כזה :)?
אני אשמח להתייחסויות מנומקות.

אהלן,
קודם כל אני די בטוח שכבר היה קיים דבר כזה, לא בטוח לגבי פיניקים, אבל לפני שנות דור TSR הוציאה סדרה, בחוברות ירוקות (כמו החומות של המדריכים למקצועות) שסקרו כל מיני גזעים ונתנו מידע משחקי.

עכשיו לעניין.
בקשר לגאזיטיר כללי ללא מידע מעבר, אזי מדובר בעיקר בספר היסטוריה. אני הייתי מעדיף לראות משהו שכולל בתוכו גם דברים שניתן לשלבם במערכה. הייתי ממליץ על ה OGL של D20 בתור בסיס לזה, מכיוון שלאט לאט הוא הופך למונופול. (אוי פעם כתבתי על זה מאמר מערכת.... :) )
בקשר לתווית מחיר, אם תדפיס את זה אכן תהיה תווית מחיר, במקרה זה אבל הייתי פונה לעמותה, ומדפיס דרכם -
א) זה יהיה זול בהרבה מדפוס מיקצועי
ב) בספק שתצליח למכור כמויות שיצדיקו דפוס מיקצועי
ג) העמותה תאהוב אותך לשארית חייך :)

הם עשו זאת בעבר עם אוגדנים ואם תצליח לשכנע אותם אין שום סיבה שלא יוציאו אוגדן פיניקי. בנוסף יש להם תשתית רבה.
אם לעומת זאת תרצה שזה יהיה דפוס מיקצועי (ע"ע סילברסטרס) אני מאוד בספק שיהיה לזה שוק בארץ, אלא תצטרך לפנות לאנשים בחו"ל שרוב הסיכויים יירצו לפרסם זאת כחוברת PDF.

תגובות נגד לתגובותיכם:

ל- Ferenheit

1. התרבות הפניקית שונה מרוב התרבויות המקומיות שאנו רגילים לשמוע עליהם. הם כ"כ שונים בצורת החשיבה שלהם שאותי זה פשוט הדהים. תחשוב על תרבות שמושרשת בה מלידה סובלנות רבה לדת ומין ,כדוגמת היוונים, אבל הולכת עם זה צעד אחד קדימה. הם באמת מוכנים לקבל כל מה ששונה. בעוד היוונים הגדירו את כל אלו שלא דברו שפה "נורמאלית" (= יוונית) ברברים, הפניקים סחרו עם כולם, גם בלי להבין את השפה שלהם. שנהב מהודו הוחלף תמורת בדיל שנכרה באירלנד - וכל זאת בשוק באזור תוניס של היום!. בעוד הרומאים שלחו לגיונות לכבוש נחלות חדשות ולהתעשר באמצעות הכוח, הם קנו את האדמה שישבו עליה ובד"כ באו עם כוח צבאי קטן יחסית לסוחרים ולסחורות עליהם הגנו. הם לא סיפחו למדינתם את הטריטוריות. לכל עיר, ישוב, נק' מסחר היה שלטון מקומי עצמאי לחלוטין - ועדיין, בסביבות 220 לפנה"ס, שטח הקולוניות שלהם עלה על שטחיה של האימפריה הרומית המערבית בשיא גודלה.
יורדי ים עזי נפש אלו היו הראשונים לצאת במשלחות מיפוי לחופים הצפון מערביים של אפריקה והגיעו בוודאות עד חוף השנהב. ע"פ תיעודים מיצריים ויווניים הם נשכרו ע"י פרעה נכו בכ- 600 לפנה"ס לבדוק את קצהו הרחוק של ים סוף, והגיעו לבסוף חזרה לנילוס .דרך מיצרי גיברלטר. כל עיר, ישוב, נק' מסחר נשלטה ע"י מלך, שבוקר ע"י מועצת סוחרים והוחלף לא פעם ע"י האזרחים כשהעול עליהם הוכבד. אומה שכשדחקו אותה לקיר ידעה לאחוז בחרב ולהלחם 3 מלחמות בקנ"מ שבאופן יחסי היו מוגדרות כיום כמלחמות עולם נגד היריב הצבאי הכי חזק שקם עד אותה תקופה, שנלחמה בחירוף נפש על עצמאותה, שהצמיחה מצביעים בעלי שם כמו חניבעל, שהגדיר עד היום מושגי יסוד בלוחמה בקרב קנה, ולאחר שבעיר בירתה לא נשארה אבן על אבן ואדמתה נזרתה מלח, עדיין המושבות הפריפריאליות שלה שרדו והמשיכו בחיים עצמאיים בלבנון, ספרד ונקודות בודדות בצפון אפריקה.

2. לדעתי יש לי מספיק חומר להפיק מוצר, למרות שיש לי גם לא מעט חומר על תרבויות כגון היוונים והרומאים, אבל אני לא מעוניין להוציא עוד סקירה היסטורית שכמותה יש בעשרות שמקיפה תרבויות רבות אבל לא נכנסת לעומק לאף אחת.

3. את הפן ההיסטורי והאנתרופולוגי יש לי, הפן הסוציולוגי בעייתי מפאת חוסר מידע, אבל ניתן לצורך סעיף זה להניח שהנחות המיין-סטרים הן הנכונות וללכת עליהן.

4. הרקע שלי הוא תחביב בלבד. למען האמת באוניברסיטה דווקא למדתי ביולוגיה :rolleyes:

5. אני לא בקיא ב"Arab Adventures" ו- "Call of Cthulhu". שמעתי עליהם וחלק מהקונספט שלהם אני מכיר, אבל לא התעמקתי בחוברות.

ל- Ogmios

1. אתה יכול להרשות לאגו שלך להתנפח, כושר השכנוע שלך עדיין עובד.

2. הבנתי את חוק זכויות היוצרים זהה לשלך, מה שהוביל אותי לפסול את הרעיון של חברה מקצועית מחו"ל ולשקול את ה- D20.

3. האפשרות הראשונה נפסלה על ידי מהסיבות שציינת, למרות שאני באמת מאמין שהסקירה שלי תהיה מפורטת יותר מכל ספר מקצועי שאי פעם שמעתי עליו בעברית וכנראה גם מרוב אלו שכתובים באנגלית (זה המקום לחשוף אותי לאיזה פאר יצירה בנושא שמסתתר במרתפים האפלים של איזו טירה ואני עוד לא שמעתי עליו :)). האפשרות השנייה מרתיעה אותי מפחד שהיצירה שלי תמוסחר ותעוות ע"פ אילו שהם סקרי דעת קהל מטומטמים שכנראה יקבעו שהם מעדיפים לקבל פניקים קנאים, רוצחי ילדים פולחניים ועובדי שטן כפי שהם מתוארים ע"י הרומאים אויביהם מאשר להתייחס לפנתאון הרבגוני שלהם שכולל את אלוהים, בעל, ענת ועשתורת ביחד עם אשמון דיוניסס רע וסת' הזרים. לכן העליתי לדיון את האופציה השלישית. כמוך גם אני מסכים שרצוי לשייך את היצירה לשיטה מסוימת, רצוי מוכרת ככל היותר.

4. למה לא לפרסם באינטרנט? קשה לי לענות פרט להרגשה לא טובה שזה נותן לי. אולי זה האגו שלי שיתנפח אם יהיה כתוב על החוברת את שמי, אולי זה הצורך לעשות את זה כמו שצריך עד הסוף, אולי זה היחס הבד"כ מוטעה שאם טרחו והדפיסו את זה כנראה זה ממש טוב ואולי זה הניסיון שלי עם מסמכים מהרשת שהם בד"כ פחות אמינים ומוסמכים ממקורות כתובים. כנראה שזה תמהיל כלשהו של כל מה שאמרתי כאן. בכל מקרה, לפחות על זה שאני לא פה בשביל הכסף תצטרך לקחת את המילה שלי (ואם כן הייתי אז אני מטומטם. זה אחד השווקים הקטנים ביותר שיכולתי לחשוב עליו, עם מוצר סופר ייחודי שפונה רק לחלק קטן מהשוק ובשפה שלא נמכרת טוב גם ככה ;) ).

ל- SilverStars

1. כמו שכבר ציינתי היצירה, כשיום אחד אגמור לכתוב אותה, תהיה הרבה יותר כוללת ורחבה מכל מה שאני מכיר כיום.

2. נכון, זה מה שיפה במו"ד, ואני חושב שאני באמת פורץ גבול חדש, לעולם כמעט בלתי מוכר, ואני באמת מתמקד רק בתרבות אחת. פיזיבילית, אני יותר ממסוגל לדעתי להוציא סדרה כזו, מעשית אני לא באמת מאמין שאי פעם אני אגמור את השני בסדרה. את הספר על הפניקים אני באמת אוהב לכתוב. מהיתר אני פחות איהנה.

3. את דעתי על פרסום ברשת כבר אמרתי למעלה, אבל אני לא שולל את זה. זו יכול להיות מוצא אחרון די מכובד. גם את דעתי על חברות ממוסחרות אמרתי כבר למעלה. אני מפחד מסירוס ע"י חבר'ה ממוסחרים.

ל- The oldman

1. ידעתי על קיום החוברות הירוקות, אבל אני זוכר אותן כמופשטות מדי. בכ"א אם יש לך גישה לאחת אני אשמח לראות אותה. אולי באמת כדאי להציע לחברה להוציא מחדש חוברת ישנה במקום ליצור הכל מחדש.

2. העמותה זה רעיון לא רע, שלא חשבתי עליו למען האמת. גם אני מסופק שאצליח למכור כמויות מסחריות, אלא אם כן אני אתרגם את זה לאנגלית (בהחלט לא מחוץ לתחום היכולת שלי).

בסה"כ בכל המקומות שפרסמתי את השאלה הזו קיבלתי בסה"כ תמיכה, כאשר כולם חושבים שזה לא מסחרי (את האמת לא שם על זה הרבה. אני רוצה רק להחזיר הוצאות) והרוב תומכים בשיוך לשיטת משחק כלשהי או D20 בפרט. בקשר להדפסה – כולם מסכימים שזה לא מסחרי (פרט להצעה להוציא סדרה, מה שאני לא מאמין שאוציא – אני לא סופר, אני פה לשם הנאה), אבל יש לי הרגשה לא נוחה עם מוצר רשת.

תודה על העזרה. אני אשמח לשמוע רעיונות נוספים שיצוצו בהמשך.

באופן חסר בושה לחלוטין, אנסה לשכנע אותך דווקא בעד פרסום באינטרנט.

האתר האישי שלי, פרוייקט אוגמיוס נולד מתוך הברקה של הרגע שבאה אלי בזמן ריצת הערב שלי. טוב, נו, לקרוא לזה הברקה יהיה קצת מוגזם... בוא נגיד רעיון. כמה ימים אחר כך, העליתי את הרעיון בשיחה עם חבר ודברים התגלגלו מכאן לשם, משיחה על רעיונות מטורפים לשיחה על מעלות וחסרונות של שיטות משחק כאלו ואחרות והסתיימו בהתערבות הבאה - "אי אפשר לעשות את זה. אפילו לא בHERO System". כמה חודשים מאוחר יותר, הפרוייקט השחור ניצב בגאווה באינטרנט, ואני הייתי עשיר יותר בפיצה ובבקבוק קולה. (זה אגב הרווח הממשי היחידי שראיתי מהאתר ;) )

היום, כמעט שנתיים מאוחר יותר, אני משתמש באתר כדי להעלות את הרעיונות המוזרים שחולפים לי בראש באותו רגע נתון. למרות שרבים ינסו להכחיש את זה, כל יוצר מעוניין במידה זו או אחרת בפידבקים (לא בהכרח חיוביים!) על עבודתו. בינתיים קיבלתי דוא"ל מישראל, ארה"ב, אנגליה, צ'כיה, אוקראינה ודנמרק. אני בספק אם האתר הצנוע הזה היה זוכה לאותה חפישה לו היה יוצא כספר.

בכל מקרה, הצלחת לעורר אצלי עניין בפיניקים. אשמח לשמוע איך מתקדם הגזטיר שלך כשיהיו לך חדשות.

חזרה