• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

האם הקורונה גרמה לכם להתעניין פחות או יותר בספרים ומוצרים חדשים?

אני שם לב שבתקופת הקורונה, עקב כך שכבר קרוב לחצי שנה לא שיחקנו, הפסקתי במקביל לרכוש מוצרים חדשים. פשוט אני לא רואה מתי אני הולך להשתמש בהם.
מצד שני, אני בהחלט עוקב ומתעניין בדברים חדשים שיוצאים לשוק, בין אם דיגיטלי או ספרים פיזיים - פשוט אני לא רוכש או תומך בקיקסטרטר כי קשה לי לקנות משהו שאני לא יודע מתי אני אשתמש בו.

מסקרן אותי לדעתי איך זה אצלכם - גם כי פעם היה נפוצה האקסיומה שמי שקונה הרבה ספרים זה לרוב אנשים שפחות משחקים לעומת זאת אנשים שמשחקים קונים פחות ספרים - רק מה שהם צריכים למשחק. אישית, אני לא רואה שזה ממש תופס לגבי בזמן הקורונה.

האמת שהסגר הקודם ממש גרם לי לחקור שיטות חדשות(בין היתר בגלל כל המשחקים החינמיים). זה ממש מגניב, הכרתי בבערך חודשיים את פתפיינדר, פנטזי אייג, עולם פראיים, כוכבים אינספור, להבים באפלה והשיטה הממש מגניבה של מלסטרה.

אני מקווה שבסגר הזה גם יצא לי לשחק ברובן חחח😅

הממ... שאלה מעניינת.
בשל מציאות חיים עמוסה עוד טרום הקורונה (עובד כרופא, משפחה עם ילדים קטנים ועוד) והתפרקות הקבוצה בה שיחקתי, התחלתי להתעניין כבר לפני הקורונה בשיטות משחק או אמצעי משחק שאולי כן יאפשרו לי לשחק.
חלק מזה אף דרך פורום זה (לדוגמא Dungeon world, קוסמים קטנים לילדים וכו') גם התחלתי יותר מתעניין במשחקי לוח.

אינני יודע מדוע בדיוק, אך בתקופת הקורונה התחלתי להתעניין... יותר. וזה דווקא מוזר, כי אני יותר עמוס מכרגיל. אך בעוד בעבר רק רפרפתי/ דגמתי שיטות ומשחקים אחרים, הפעם אני קורא יותר, בודק חוות דעת, ואף רכשתי 1-3 מוצרים (שנים לפני כן לא רכשתי דבר. המשחק סיפק מספיק).

אם הייתי משער, אני חושב שזה נובע משתי סיבות אפשריות (אולי שילוב):
1. Escapism: משחקי תפקידים תמיד שירתו צורך זה (בנוסף לצרכים אחרים) אך בתקופה מתוחה זו, על אף העומס, במעט מאוד זמן הפנוי שיש, ייתכן שהמתח דוחף לבריחה יותר... עמוקה/ רחוקה/ יסודית?
2. החשש מלא לשחק עוד: בשל מציאות החיים תקופה ארוכה לא שיחקתי, אך טרום תופת הקורונה באחורי מחשבתי תמיד הייתה ההנחה כי מתי שיירגע העומס, אוכל למצוא קבוצה כרגיל.
אך בקורונה, עם הריחוק החברתי, הקושי להפגש ועליית השימוש באמצעי משחק ברשת, אני חש שהמדיה לה אני רגיל (משחקי תפקידים שולחניים, במפגש פיזי עם קבוצת המשחק)... הולכת ונעלמת. אני מרגיש שהרב עובר לרשת, השיטות והאמצעים עוברים התאמה למדיומי תקשורת ומשחק אחרים ממה שאני רגיל אליו...
מה שאני מנסה להגיד, הוא שאני חושב שקיים אצלי חשש שאם לא אסתגל, אלמד יותר, אקרא יותר על החדש, אז כבר לא אשחק כלל...
נרשמתי למשחקי Catan ברשת (מוצלח!), קורא על מספר שיטות יותר קלילות מכנית, ויותר מבוססות נרטיב, ומנסה להבין כיצד לתפעל חלק מהממשקים הייעודיים למשחקי תפקידים ברשת, עם הצלחה... חלקית.
אף ניסיתי להצטרף לקבוצה אחת, ולפתוח שנייה, אך העומס כעת עדיין לא מאפשר. אך לומד גם דרך כך.

אני אולי לא מייצג, אך אני דווקא יותר קורא/ מתעניין ויוזם בתחום בתקופת הקורונה, מאשר בשנתיים הקודמות לה.

באופן כללי אני לא רוכש מניאטורות, משחקי קופסא וכאלה (יש לנו לגמרי מספיק משחקי קופסא בבית), אבל במהלך הסגר (או קצת אחריו? אני כבר לא בטוח) קניתי חמישה ספרים של מהדורה 5: שלושת הבסיסיים, volo וeberron. בפועל אני ממש שמח על הקנייה - אני מריץ עכשיו קבוצה בזום שנפגשת בפעם בשבוע, אולי אני אפתח אחת נוספת אם יהיה לי זמן (כלומר לא), אני מריץ משחק בפורום ובכולם הם ממש מועילים - וכמובן לקרוא סתם תוכן זה כיף כדי להעביר את הזמן.

אני חייב לציין שלי דווקא הסגר ממש עזר לתחביב - אמנם קבוצה שהנחתי לה נסגרה בגללו שני סשנים לפני קרב הבוס האחרון, אבל חוץ מזה מצאתי זמן להשקיע המון במשחק, עשיתי הרבה מאוד רולפלי עם חברים בפורומי דיסקורד שונים, כתבתי את העולם שלי הרבה יותר לעומק, המשחק שבו אני שחקן עבר לזום, ופתחתי קבוצת משחק שלא הייתה יכולה להתקיים פיזית...

בקיצור, באופן מפתיע הקורונה עזרה לי בתחום הזה. לא לקנות הרבה כי אני גם ככה לא קונה הרבה, אבל זה כן מעניין.

טוב, רוב הקנייה שלי היא קוביות. אין לי מושג למה, אבל יש לי בינתיים (בכמה שנים המעטות שאני בתחביב) בערך חמישה עשר סטים.

אבל מאז הקורונה (בעצם מאז היומולדת שלי) לא הוצאתי כסף על התחביב. אחת הסיבות היא שחסכתי לדרקוניקון שלא התקיים בסוף. נקתעתי עם כמה מאות שקלים ובלי מקום להוציא אותם, אז קניתי שני משחקי מחשב חדשים (assassins creed 3, assassins creed origins.)
כרגע אני מחפש טליסמן 4, טלסימן 2 וקטאן ערים ואבירים, אבל ברוב החנויות אין אותם משום מה.

כשאני חושב על זה, גם אני בעצמי דווקא בתחום משחקי הלוח קנינו המון הרחבות למשחק הקלפים של ארקהם הורר, למרות שבקושי שיחקנו בזה לאחרונה.

מה ש"מבאס" שבתקופת הקורונה אני לא מרגיש שיש לי יותר זמן לתחביבים או למשחקים. לא יודע למה אצלי זה ככה, אבל It is what it is.

נ.ב. [mention]lonewolf[/mention] למה אתה רוצה גם את טליסמן 2 וגם את 4? זה אותו משחק רק ש-4 הוא עם שיפורים ותיקונים. זה לא כמו מו"ד 4 ו-5 שזה משחקים שונים... ואתה פשוט יכול להזמין באינטרנט.

אצלי יש הרבה יותר עניין במוצרים חדשים (תמכתי בקיקסטארטר של משחק OSR, מעט מיניאטורות, חוברות לאוסף ועוד ספרים) אבל מה שמדהים שבניגוד להרבה אנשים אחרים זה לא שיש לי יותר זמן, להפך - סגרים/בידודים עם ילדים קטנים בבית תוך כדי עבודה מהבית - זה מתכון להשתגע :)

בגדול יש לי הרבה רעיונות לפרוייקטים חדשים להריץ אבל סלוטי הזמן שלי לא התרחבו (אולי ההפך לצערי...).

עד עכשיו הייתי באותן המצב - של סגרים עם ילדים קטנים, פשוט להשתגע... איכשהו מצאתי חבורה עם הורים מבית הספר, אז אנחנו גרים במרחק של שלוש רחובות אחד מהשני, אז זה ממש נחמד. בנוסף, עם החבורה שאני מנחה, החלטנו סופסוף לעבור לשחק בזום.
לא מבוכים ודרקונים בינתיים, אלא שיטות פשוטות יותר.

אז למרבה הפלא נראה שאשכרה בקרוב יהיו לי שתי חבורות, הרבה זמן לא הייתי במצב כזה 😁

אנחנו הפסקנו לשחק, עקב המצב והעובדה שהסשן אונליין שעשינו היה כישלון מוחלט. אני מתכנן להריץ משחקים חדפיים אונליין לחברים, בשיטה פחות מכאנית כי זה כאב ראש בזום, אז אני חושב שבקרוב אקנה את עולמות פראיים.

מבין אותך, גם אצלנו בקמפיין פאת׳פיינדר זה הרג אותו.
אם כי מאז שפרסמתי את הפוסט, עברנו לשיטות פשוטות יותר שבהן לא צריך לוח טקטי כלכך והרבה יותר קל להריץ דרך זום. גם ג׳נסיס וגם מקווה בעתיד 2ק20.

אני שמעתי הרבה דברים טובים על רול20 אבל זה דורש עקומת לימוד.

אני משחק כרגע 5 מערכות שונות ברול 20 + הערוץ הקולי של דיסקורד (כי הסאונד של רול 20 די מעפן). יש עקומת למידה מסוימת, אבל מצד השחקנים היא לא מאוד גדולה. זה המנחה שצריך לעבוד קשה כדי להכין את הכל מראש. בסך הכל מאוד השתפרתי בהנחיה ברול 20 מאז שהתחלתי להריץ שם את מכרות פנדלבר, אבל מי שהמנחה שלו משקיע זמן וכסף בשביל האפקטים המתקדמים - זו חוויה באמת על רמה.

יש חסרונות - במשחק אונליין יש זמן תגובה מסוים וגם קשה יותר להעריך מי הבא בתור שרוצה לדבר, אז זה עובד בקבוצות קטנות יותר ועם מפגשים קצרים מאשר משחק שולחני, אבל זה עובד.

באופן מצחיק, רול 20 עובד טוב יותר עם השיטות הכבדות דווקא, כי התכנון שלו מאוד מכוון משחקים עם מפה (משבצות\משושים) וכי יש בו דפי דמות מוכנים שיודעים לגלגל בשבילך את הקוביות עם התוספים הנכונים - בשיטות הכבדות יותר.

בזמן האחרון מצאתי את עצמי קונה מפות קרב מקצועיות דרך פטראונים של יוצרים מהקהילה, ואני מתחיל שבוע הבא להנחות ברול20 ומשתמש בהן שם. אישית אני אוהב את רול20, ופשוט לא יוצא לי להשתמש בה מספיק כדי לנצל את כל מאגר השטויות שצברתי לשימוש שם. מסכים שזה דורש עקומת לימוד מסוימת, אבל לא נורא- אתה לא חייב להשתמש בכל הפיצ'רים שלו. אתה יכול להשתמש רק במפות, או אפילו רק בלוח המשבצות הריק שלו.

הבעיה היחידה שלי היא כששחקנים מציירים לי על המפה שטויות. למזלי, זה לא קרה לי כבר שנים.

הו, מגיב פה לראשונה בפורומים...

לפני הקורונה אני ועוד חבורה קטנה של חברים מפייסבוק (עם מעט מאוד היכרות irl) גלגלנו רעיון של הקמת פודקסט משחקי תפקידים. התחלנו להעלות פרקים רק עם תחילת הסגר הראשון. העיסוק השבועי בפודקסט רק העלה את העירנות שלי לקורה בעולם משחקי התפקידים, ולא רק שאני קונה יותר משחקים, אני גם משחק ביותר משחקים. חלק אונליין (את הקבוצה הביתית העברתי לאונליין ונשארנו באונליין גם בזמן ה"פתיחה" חסרת האחריות, ויצא לי לשחק כמה חד"פים או משחקים קצרים אונליין) וחלק עם הילדים (אתם המשחקים שהכי מצליחים הם משחקים על הגבול בין משחקי תפקידים למשחקי סיפור, בסגנון השנה השקטה, אקס נובו ואחרים).

ולשאלת הכלים הספציפיים: בקבוצה הביתית אנחנו משחקים ואנור כרגע (לפני כן שיחקנו פלאים). אין ממש צורך במפות טקטיות. משחקים פשוט בזום. לכל היותר, אני משרבט אצלי מפה קטנה על המחשב ומשתף לשחקניותים תמונה.

דפי הדמות במסמכי גוגל, מה שמאפשר לי כמנחה לראות הכל. ויש לנו גם מסמך משותף בו השחקנים מתעדים מה קרה.

אז זהו, במשחקים שחשבתי לשחק בהם ברול20, אני המנחה. הציעו לי להשתתף שם במשחק, אבל הרתיעה שלי מהחוויה/עקומת הלימוד כמנחה גרמה לי לוותר. אם מה שאתה אומר הוא שבעצם רוב העבודה היא של המנחה ומבחינת השחקנים זה פשוט להכין דף דמות ולבוא לשחק, זה נשמע יותר מושך בהרבה להיות שחקן בזה :)

אלעד הן אלעד הן ברוך הבא :)
בהצלחה עם הפודקסט, נשמע מגניב. אז גם בזכות זה הצלחת בסגר / קורונה גם לשחק יותר (ולא רק לקנות יותר) כל הכבוד!
אצלי אני משחק לעתים עם הילדים אבל בעיקר משחקי לוח - למרות שקבענו ספציפית למחר משחק תפקידים, אני עוד מתלבט אם בשיטה ביתית שלי (נגזרת של מו"ד) או שיטה של My little pony. לא מכיר את השיטות שהזכרת.

מעניין מה שאתם אומרים, שבכל מקרה משחק באונליין דורש שילוב של פתרונות - רול20+דיסקורד / זום+גוגל דוקס, כשיש לי חבר שגם סיפר לי שאצלם משלבים את כל השלושה והוא משחק בו זמנית עם המחשב השולחני והטלפון.

מעניין מה שאתם אומרים, שבכל מקרה משחק באונליין דורש שילוב של פתרונות - רול20+דיסקורד / זום+גוגל דוקס,
רק אציין שאני לא משתמש ברול20 בקבוצה הביתית.

לגבי המשחקים שהזכרתי:
השנה השקטה הוא משחק סיפור סיפורים, בו מגלגלים את סיפורה של קהילה קטנה בפוסט אפוקליפסה, והישרדותה במשך שנה אחת, ותוך כדי משחק מציירים מפה. המשחק מאוד פשוט מכנית ודורש את החוקים, כמה קוביות 6 וקלפים רגילים.

אקס נובו הוא משחק בניית עיר. טיפה יוצר מורכב, וגם כולל אלמנט של ציור מפה. מאוד נחמד.

זה יותר משחקים למבוגרים, לא?
יש לי תחושה שהילדים שלך יותר גדולים משלי, אצלי זה 7 ו-9, נראה לי שהמשחקים הללו גדולים עליהם. גם הת'מה לא ברורה. היתרון של משחקי פנטזיה עם ילדים שהם מתחברים ממש מהר לסיפור. אני משער שגם עם גיבורי על, אבל עוד לא ניסיתי להריץ להם את זה.

לגבי מה מתאים למי: אין דבר אוניברסלי. אני קניתי את השנה השקטה ומאוד רציתי לשחק בזה אתם, אז שיחקתי בזה אתם כבר כמה פעמים (כל משחק לוקח כ־3 שעות). יצאו סיפורים אדירים. זה לא היה מורכב במיוחד. את אקס נובו לא הצלחתי לתווך לקטן, שנשר מהמשחק באמצע.

חזרה