• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אוריון בלאק עזב את מכשפי החוף (פוצל מ"אין יותר גזעים")

זה דיסקליימר מאוד נחמד, אבל בסופו של דבר- הוא לא יותר ממילים. היה נחמד אם וויזארדס היו פועלים אקטיבית בהתאם לדעה שהם מציגים. Orion D. Black, אדם שחור, קווירי וא-בינארי (ואני משתמש בלשון זכר למרות שהוא משתמש בכינוי הגוף they/them, כי לעברית יש בעיה עם זה משום מה) שעבד אצל מכשפי החוף זמן מה עזב את החברה לפני פחות משבוע ימים פרסם הצהרה בטוויטר על למה הוא עזב. וזה מאוד חבל לראות שוויזארדס התייחסו אליו פשוט כאל "diversity hire" ולא יותר, כמו גם כל שאר הדברים שהוא מסביר שם. מדובר במפתח משחקי אינדי מוערך בקהילה שבאמת הייתה תקווה שהשכירה שלו בוויזארדס היא ההתחלה של שינוי בהתנהלות של החברה.

ראיתי שפרסמו שהוא עזב את החברה, ואת הטענות שלו שהיחס אליו במכשפי החוף היה רק כאל "ניצב" שתפקידו להגיד שהנה החברה משתפת אנשים שהם לא White Straight Guys.
אני לא מכיר את פרטי המקרה, אבל הייתי שמח לראות סימוכין נוספים לפני ששופטים לחומרה את כל החברה. יכול להיות שהבוס שלו היה אידיוט ויכול להיות שהוא מגזים עם הסיפור.
גם יש עכשיו נושא אחר שרץ בחו"ל, וזה שמישהו פרטי טען שקריטקל רול לקחו והשתמשו בעבודה שלו מבלי לשלם לו תמורה. אני מבין ששם מדובר כנראה בבחור שעשה עבודה מבלי שביקשו ממנו וללא שום הבטחה לתמורה והוא החליט על דעת עצמו שהם חייבים לו.

הבעיה בתעשיית משחקי התפקידים שהיא לא ממש תעשייה, והרבה חברות גדולות הן לא באמת חברות גדולות. כדי לקרוא את הציטוטים שפרסמתי כאן של Owen Stephens על התעשייה וכמה אגו וחרא של יחסי אנוש יש בה - גם מצד המעריצים וגם מצד החברות.

נ.ב. נראה לי הגיוני לפצל את זה לנושא נפרד, לא?

אני מאמין לאוריון בגלל שראיתי בשבועות לפני זה כמה אנשים שעבדו בוויזארדס ופוטרו אחרי שפרסמו את 2 הסנט שלהם בנושאים הללו בטוויטר. כמו גם, אוריון הם אנשים די מוכרים בקהילת האינדי, אז הם די אמינים. בסופו של דבר, גם אם לוקחים את המילים שלהם בערבון מוגבל, אפשר להסכים שעד שוויזארדס לא יפעלו באופן אקטיבי בהתאם לאג'נדה שלהם, המילים שלהם לא שוות כלום.

בנוגע לקריטיקל רול, לא התעמקתי בזה (וזה לא מאוד מעניין אותי) אבל לפי הפוסט שלהם בנושא הם חקרו את הנושא ברצינות ולא עשו איתו שום עסקים, ניסו להקשיב לו כאוזן קושבת, אבל הוא הראה כמה התנהגויות אובססיביות. אני חושב שהם היו יכולים לפתור את זה בצורה הרבה יותר טובה, בעיקר בגלל שהם לא עושים מספיק כדי למגר השתלחויות והתקפות אישיות של המעריצים שלהם נגד הבחור.

נשמע לי הגיוני לפצל לנושא נפרד.

אני מסכים שצריך לראות שמכשפי החוף צריכים לקחת ברצינות את המחויבות שלהם להגדלת הגיוון ולקידום אנשים לפי Merit
אבל קשה לי להתייחס לתלונה כזו בפני עצמה. ללא קשר מה המוניטין שלו בקהילה, אולי הוא מעולה כמפתח עצמאי אבל לא מסוגל לעבוד בצוות? לחילופין יכול להיות שבאמת התנכלו אליו.

איזה אנשים אחרים פוטרו?
כהערה, יש חברות בארץ ובעולם שנוטות לא להתנהג בסלחנות לעובדים שמפרסמים כביסה מלוכלכת בחוץ, זה דרך בטוחה בלא-מעט מקומות לעוף מהחברה וגם יכול לשרוף אותך במעסיקים אחרים. נשים בצד אם זה מוצדק או לא, ככה זה עובד.

לצערי חיפוש בטוויטר הוא לא דבר נוח אז אני לא מצליח למצוא, אבל האנשים שאני מדבר עליהם לא פרסמו "כביסה מלוכלכת" אלא פשוט הציגו את הדעה שלהם בנושא.
כן מצאתי את הכתבה הזו של זאיים בג, שמדברת על יחס גזעני מצד וויזארדס במשחקי מג'יק.

בסופו של דבר יש מספיק אנשים שמדברים על היחס הזה של וויזארדס כדי שאאמין שהחברה יכולה לעשות דברים בצורה יותר טובה. זה לא אומר שאפסיק לשחק מו"ד, כמובן, אבל זה בהחלט אומר שאסתכל על החברה הזו בעין יותר ביקורתית.

תודה על הכתבה, זה אכן מעיר עיניים - אם כי בעיקר ממוקד במג'יק כמו שכתבת.
אני תוהה אם זה אותו הדבר במבוכים ודרקונים, או פשוט שם יש כל-כך מעט אנשים באופן יחסי שקשה להשוות.

לא שזה מפתיע שיש גזענות מובנית בתאגידים אמריקאיים, זה ארצות הברית (וגם בישראל יש גזענות כנגד מגזרים מסוימים באוכלוסיה).

TheKnightWhosaidKnit אמר/ה:
מה היצירות ? השם לא מצלצל לי מוכר ואשמח לדעת מה הוא פיתח :)
אוריון בעיקר פרילאנסר, מה שאומר שרוב מה שהם כתבו לא "שייך" להם, אבל הנה החנות של אוריון בitch יש שם 2 דברים שנכתבו על ידם אקסקלוסיבית.

אני לא בטוח מה קורה שם. אבל הבנתי שגם העזיבו אומנית של מאג'יק שעבדה שם שנים, לטענתה בגלל שעקבה אחרי איזה פעילים פוליטים (ימנים?) בטוויטר או משהו.
הנה, הם מוכנים לכופף את הגב, עד פקיעת עמוד השדרה וזה לא עוזר.
גם כל עובד שהסתסכך עם המעסיקים יכול להפוך את זה למסע צלב.
בעיקר המסקנה שלי מסיפורים כאלה, שאין טעם לרצות אנשים תובעניים, הם רק יתבעו עוד ועוד

dragonian אמר/ה:
הבנתי שגם העזיבו אומנית של מאג'יק שעבדה שם שנים, לטענתה בגלל שעקבה אחרי איזה פעילים פוליטים (ימנים?) בטוויטר או משהו.
כן, לא דבר לגיטימי לפטר בגינו. עדיין, צריך לזכור שהמערכת הפוליטית האמריקאית יותר מסובכת מימין ושמאל בלבד. וגם אם וויזארדס הם לא רפובליקנים (ואפילו נגד טראמפ) זה עדיין לא הופך את הגישה הגזענית שלהם ללגיטימית.

עריכה: לאחר בדיקה, היא לא עקבה רק אחרי חשבונות של ימין קיצוני, אלא של תיאוריות קונספירציה ושל לאומנים לבנים, וזה קצת יותר בעייתי. עדיין לא חושב שזו סיבה לגיטימית לפיטורין.

לדעתי יש כאן בלבול בין אמירה על פיטורים פוליטיים / גזענות לבין כך שכל חברה אוהבת שקט.

אף אחד לא רוצה את הפרילנסרית (היא לא הייתה עובדת) שפעילה בכל רשתות החברתיות ומפיצה אמירות גזעניות ותיאוריות קונספירציה, פשוט כי זה עושה רעש וגורם למנהלים להתעסק בזה. ודבר שמנהלת הכי פחות אוהבת לעשות זה להתעסק ברעש.
לכן, הכי פשוט להפסיק להזמין ממנה איורים, יש המון אומנים מעולים שאפשר לשכור, אז עדיף מי שלא מייצר רעש על פוליטיקה.

באותו אופן לדעתי אוריון שרף את עצמו, בתלונות שלו. לא משנה אם הוא צודק או לא, הוא סימן את עצמו כמחולל צרות, וכמו שאין מחסור באומנים מוכשרים, יש גם מספיק כותבים.
אז היום אם הייתי מנהל במכשפי החוף לא הייתי שוכר אף אחד מהם.

אבל הסיפור שונה, כי א) אוריון התפטר עקב טענות על אפליה. ב) הטענות שלו זה על אפליה לרעה בחברה היו לפני שהוא עשה צרות. ג) אפליה על בסיס מגדרי, דתי, גיל, וגם מוצא זה אכן דבר פסול, גם חוקית וגם חברתית (בארצות הברית יותר מתקדמים, בישראל יש אפליה כנגד חרדים, ערבים, אתיופים ועוד וזה לא ממש מפריע)

https://twitter.com/Wizards_DnD/status/1281623293561196545?s=19

שמח לראות שוויזארדס באמת לוקחים אחריות בנושא, מקווה מאוד שיהיה שינוי. בעוד זה עדיין לא יותר מדיבורים (ובאיחור של שבוע שלם, שזה נצח במושגי אינטרנט), זה בהחלט מראה שהם מתקדמים לכיוון הנכון.

זה יותר מדיבורים, יש כאן עמדה אמיתית לדעתי.
אני חושב שהחשיפה לסיפור של אוריון בלאק הייתה די מוגבלת בהיקף שלה. אנחנו כאן ובאתרים בחו"ל די חריגים בהתעניינות שלנו במה שקורה בעולם של מבוכים ודרקונים.
ברגע שזה עולה כציוץ רשמי, זה מגיע למקומות אחרים של חובבים מן השורה, שלא נחשפים לזה וחושף את הסיפור לקהל הרבה יותר רחב. בנוסף, זה גם מאושר ברמה גבוהה יחסית בחברה. יש כאן לקיחת אחריות בהתאם.

אז נכון שזה עדיין יכול להיות איזה יועץ תקשורת שרק המליץ על פוסט כזה, ולא בהכרח מייצג את העמדה האמיתית של בכירי מכשפי החוף - אבל שוב, בתיאוריית ה"רעש" שבו מנהלים (בטח בחברה ציבורית) רוצים לצמצם את הרעש שהם מקבלים זה אומר שהם מבינים שההתנהלות שלהם פוגעת בהם.
וזה עדיין לא מונע שיכולים לקדם "טמבלים" בחברה במקום אנשים מוכשרים יותר, אבל זה קורה לצערי לא מעט בכל מקום.

נ.ב. והנה עוד משהו שמסעיר כרגע את עולם משחקי הלוח - טוויטר חסמו את Eric Lang, יוצר משחקי לוח ידוע מאוד שגם ידוע בכך שהוא אדם נעים הליכות ומנומס. למי שרוצה לנשנש עוד פופקורן: https://kotaku.com/board-game-designer-eric-lang-suspended-from-twitter-1844329777

אלא אם הבנתי אותך לא נכון - אכן נפטרו מהם. שני אלה ועוד הרבה קלפים בעלי פרשנות גזענית (של הקלף עצמו עצמו כמו destroy all black creatures, של הארט או של השם) עכשיו לא חוקיים בשום פורמט, וכנראה שיעדו את זה למספר קלפים נוספים שפוספסו. וויזארדס הם לא חברה מדהימה, אבל - בתקווה - הם מנסים להשתפר.

בגרסאות המוקדמות של המשחק זה אכן היה White/red/black creatures, אחרי זה הניסוח התחלף לסימן של המאנה אם אני זוכר נכון. בכל מקרה לדעתי הבעיה היא יותר בארט ובתיאור של הקלף מאשר במשפט המכאני.
מצד שני לא ברור לי על איזה קלף דרקוניצן דיבר בדיוק... אם זה רק המשפט זה נשמע לי מוזר.

עדיין משתמשים בצבעים כדי לתאר יצורים.
מבחינת הקלפים שקיבלו באן (ועד כמה שאני מכיר, אף אחד מהם לא שוחק באף תחרות, אז זה מעשה בעיקר סימבולי), אני חושב ש"הרוג את כל היצורים השחורים" היה הרבה יותר סבבה אם לא היו קוראים לו cleanse. עדיין חוקי הקלף doomblade לדוגמה, שאומר "הרוג יצור לא שחור".

חשוב לזכור שבמשך שנים מכשפי החוף מאוד נזהרו מלהדפיס קלפים שקשורים לhuman, כי הם פחדו מהתגובה לקלף שרשום עליו (לדוגמה) sacrifice a human.

הקלף invoke prejudice הוא החמור ביותר כנראה, כי לא רק השם בעייתי, החוקים שמאפשרים לפגוע בצבע ספציפי, הציור שמזכיר קצת את תלבושת הkkk - הצייר אשכרה גזען ותומך בארגוני white supremacy. מכולם, הקלף הזה היה צריך לקבל באן לפני שנים, והסיבה העיקרית שזה לא קרה לדעתי היא שאף אחד לא שיחק אותו

בינתיים נראה שיש מדיניות רשמית של לפחות אזכור להט"בי חיובי אחד בכל מוצר משחק.
למשל, בספר החדש של עולם המערכה הכמו-יווני של ת'רוס מצויין שהמלכים הראשונים של אחת הערים היו זוג גייז, שאחד מהם גם שחור בנוסף לכל:

555555.jpg

חזרה