• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מערכה / עולם באווירה קדמונית

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
לאחרונה גברה ההתעניינות שלי ברעיון של משחק תפקידים בעולם קדמוני - פרהיסטורי או לפחות קרוב לזה (שחר הציווילזציה, כמו מצרים ושומר). העולם היחיד שאני מכיר שעוסק בת'מה הזו, וגם אז לא לגמרי קולע לרעיון, הוא ''הכובשים הברברים של כנעאהו'' (עולם אדיר ללא ספק, פשוט האווירה בו היא פחות שחר התרבות ויותר תרבות בנסיגה, אעז לומר פוסט אפוקליפטית).

אתם מכירים עולמות באווירה שאני מדבר עליה? אם לא, אילו מערכות לדעתכם יכולות להתרחש כשאין ערים עתיקות (או ערים בכלל), אוצרות עתיקים (אולי יש קצת), וכו'?

הרפתקה בלי אוצר? נשמע כמו כל הרפתקה שהייתי בה. בלי ערים? לא הייתי באף אחת כזו בכל 20 שנותי. תחפש בפונדק אם יש מערכות כאלה, או שפשוט תמציא בעצמך. זו גם אפשרות.

זה העלה לי רעיון של משחק ניהול שבו אתה שולט על עם וההתפתחות שלו במשך השנים,אבל האם אני מכיר משחק כזה?יש איזה משחק שמעומעם לי בראש,כשאני אזכר בעז"ה אני אגיד לך.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
העולם היחיד שאני מכיר שעוסק בת'מה הזו, וגם אז לא לגמרי קולע לרעיון, הוא ''הכובשים הברברים של כנעאהו'' (עולם אדיר ללא ספק, פשוט האווירה בו היא פחות שחר התרבות ויותר תרבות בנסיגה, אעז לומר פוסט אפוקליפטית).
ובכן, מדובר בעולם מז'אנר ה"חרבות וכשפים". ז'אנר שלקוח בעיקרו מסדרת קונאן הברברי, וכולל מכשפים מרושעים, אוצרות עתיקים ובגדי עור.
וכן, זה כנראה ז'אנר משחקי התפקידים הקרוב ביותר למה שאתה מחפש. בסופו של דבר, הוא כולל את הדברים שמעניינים בעולם "קדמוני" כזה, ועוד קצת.

אם כבר, מה אתה בפועל מחפש בעולם כזה? אם אתה מחפש דברים בסגנון מצריים או שומר, הייתי אומר פשוט ללכת על דברים בסגנון המיתולוגיות הללו- לקרוא את עלילות גלגמש כדי לראות מה כן יכול להיות מעניין בעולם כזה, וכך הלאה.

אני לא לגמרי בטוח. בעיקרון, הרעיונות שלי כוללים חוסר ציוויליזציה וטכנולוגיה (ברמה שבה כפר בקתות מוקף כלונסאות נחשב לניו-יורק-סיטי), קסם שאמאניסטי / דרואידי כמיינסטרים, אתרים קסומים מוזרים כמו גלגל רפאים והסטונהנג', ויותר דגש על חיכוכים שבטיים, קודי כבוד עתיקים ואיומים מסתוריים מהיער הרחב שלבני האדם אין סיכוי להתמוד איתם לבדם. אני לא בטוח איך לתאר, אבל קל לדמיין את האווירה.
אם עולם כזה לא קיים, אולי אני אצור אחד. אבל אני קצת תוהה אילו הרפתקאות בדיוק יהיה אפשר להריץ בו.

יש המון ספרי הרפתקאות ישנים שקורים בסביבה פרהיסטורית. פשוט המון.

בהרבה מהם, חלק מהקטע הוא תגליות שהגיבורים מגלים - כלי נשק, אש, מתכת וכיו"ב. חלק גדול מהם כבר לא מודפס ויצא מהאופנה, אבל אפשר למצוא אותם בכל מיני ספריות - בטוח שבספריה הלאומית, למשל.

כמה ממש ישנים שעולים לי לראש:

בן שבט הפזנים או ומירך ועילם/ז. ה. רוני - ספר שכתבו שני אחים צרפתים בשם עט, שמתאר את הרפתקאותיו של אחד ומירך, איש קרו מניון בעל חזות ארית נאה, שמכיר בחורה אסיאתית חמודה בשם עילם, מביא אותה הביתה להכיר להורים ובדרך נלחם בכל מיני פראי אדם תוקפניים וחיות מסוכנות.

המלחמה לאש/ ז. ה. רוני - האחים הצרפתים מכים שנית את אנשי העולם הקדמון והפעם - האש של איזה שבט כבתה, והרפתקנים אמיצים יוצאים להביא אש חדשה מהר הגעש. ספוילר - בדרך הם לומדים איך להדליק אש. יצא על זה סרט צרפתי ישן, וגם שיר של איירון מיידן (שמשום מה מזכיר דינוזאורים, שלא מופיעים בספר שדי שומר על דיוק היסטורי, או שמא פריהסטורי).

ציידים ולוחמים או הימים שלפני ההיסטוריה/ ה. ר. הל - ספר חביב על נער שמתבגר בשבט של ציידים אנשי מערות, שבאיזשהו שלב מסתכסכים עם שבט שמכנה את עצמו "הלוחמים" ולמנהיג שלו יש גרזן צהוב (ארד!) - בסצנת השיא של הספר אבא של הגיבור מכסח את מנהיג הלוחמים בדו-קרב ולוקח את הגרזן שלו בתור שלל. עשיתי חיפוש קטן בגוגל ומסתבר שהספר הזה כל כך ישן (התרגום העברי שקראתי הוא מ1952!) עד שיש גרסא חינמית שלו להורדה בפרוייקט גוטנברג:
http://www.gutenberg.org/ebooks/49304

סדרת "ראשוני אדם"/ קתרין אליזבת (בגרסה העברית תרגמו את השם השני שלה ל"אלישבע") דופ - סדרה ממש ישנה של חמישה ספרים על התפתחות המין האנושי, החל מ"שוכני העצים" ועד לתקופת החקלאות. עם מלא המצאות בכל ספר ואיורים די מפורטים של ציוד, לבוש וכלי נשק שונים. הגיבורים של הספרים הראשונים כמו "בודו שגילה את האש" או "עזרוע חזק הזרועות שהרג את שנחרבות" מוזכרים בספרים המאוחרים יותר כגיבורים מיתולוגיים ששרים עליהם...

סדרת "ילדי האדמה"'/ ג'יין מ. אואל - בניגוד לכל הענתיקות שסקרתי עד כה, הסדרה הזו עדיין מודפסת ונמכרת, ויצאו בה כמה ספרים בהפרשים זה מזה שגורמים לקצב הכתיבה של גרר מרטין להיראות מהיר במיוחד. הספר הראשון "שבט דוב המערות" מתאר את חייה של ילדה מבני הקרו-מניון שאומצה על ידי ניאנדרטלים וגדלה כיוצאת דופן ומוזרה אבל חכמה יותר מהם - סוג של פנטזיה נפוצה שהפכה את הספר לרב-מכר עבור נערות מיוחדג'ות מאז שנות השמונים ועד ימינו. "שבט דוב המערות" הפך גם לסרט אייטיז בכיכובה של דריל האנה, שנכשל בקופות כי מישהו חשב שאם הניאנדרטלים בספר מדברים בשפת סימנים + קולות מוזרים, צריך גם להסריט את זה ככה ולצרף כתוביות.

לספר היו גם כמה המשכים, שבהם הגיבורה ממציאה כל מיני המצאות שהן שיא הטכנולוגיה של שנת 35 אלף לפני הספירה וגם מאלפת כל מיני חיות, אבל לפני שרצים לקרוא אותו, מילה של אזהרה לדתיים ולקטינים. הספרים האלה הפכו לרבי מכר לא בגלל שאנשים מאוד התעניינו בתקופה הפליאוליתית, אלא בגלל שהם משופעים בתיאורי מין מאוד גרפיים. בספר הראשון - אזהרת טריגר - הגיבורה נאנסת באלימות ע"י ניאנדרטל. אבל החל מהספר השני ואילך כל מאה עמודים בערך יש סצינות מאוד מפורטות של יחסי מין בהסכמה בין הגיבורה לחבר החדש שלה, הגיבורה ואיזה כושי, החבר שלה עם כל מיני בחורות, או סתם ממותות נמרצות שמנסות להתרבות בלי לדעת שגיבורי הספר מציצים בהן בעניין רב מהשיחים.

גא אינו ירא/ אהרון (ארווין) אבדי - לא, זה לא ספר על מצעד הגאווה. לגיבור קוראים GA והוא אדם קדמון, ובניגוד לספרי הלועזיים עד כה, כאן זה ספר תוצרת הארץ, פרי עטו של יהודי ניצול שואה שעלה מהונגריה. בספר מתוארות הרפתקאותיו של גא הקדמון, ששורד סכנות ורעב ומזג אוויר גרוע והופך לראש שבט, תוך שהוא מידי פעם נלחם באויבים וחיות טרף באמצעות חנית מגניבה שעשה לעצמו מעצם של ממותה. כשחיפשתי על הספר בגוגל, מצאתי רשימה נחמדה על הסופר שכתבה לפני עשר שנים מישהי שהיא הנכדה שלו בבלוג שלה (שכמו רוב הבלוגים, ננטש מאז):
https://blog.abadiguard.com/2009/10/13/ervin-abadi/

וזה רק מה שאני זוכר בשלוף. אני די בטוח שיש גם ספרים יותר חדשים, וגם סרטים.

נראלי שאתה מבלבל פה כמה תקופות ואווירות ממש שונות- אתה מתכוון למשחק בתקופה פרי היסטורית נכון? משהו בין אנשי מערות לגמרי ליישובים החצי חקלאיים הכי ראשוניים.

כאמור, יש את הספרים(שבט דוב המערות נהדר בעיני, המלחמה על האש חביב) שמעבירים את זה היטב. מעבר לזה, התחלתי פעם משחק בפורום שנגמר ממש מהר על עולם שהוא מין שילוב בין עולם פרימיטיבי למסתורין והקסם של משחקי הכס.

השאלה היא אם מה שאתה מדמיין זה באמת אנשי מערות ודומיהם, או שרק האווירה היא כזו, ובעולם כן יש חברה אנושית קצת יותר מורכבת.

לא חסרות שיטות ועולמות מערכה העוסקות בתקופה הפרהיסטורית, אבל בד"כ פשוט לא מדובר במיינסטרים (אולי אחרי שיצא החידוש למשפחת קדמוני זה יתפוס יותר, אבל אני בספק) ולכן ברוב המקרים גם השיטות ועולמות המערכה יהיו פחות מוכרים או בכלל homebrew. אני מניח שה-RPG הכי מפורסם לתקופה הזו הוא GURPS עם ספרי ההרחבה למהדורה שלישית עידן הקרח ו- דינוזאורים כשגם Low tech יעזור (והוא גם קיים למהדורה הרביעית), אבל אם אתה מתעניין בדברים אחרים:
  • Cavemaster RPG זו שיטת משחק שנכתבה כאילו שיחקו בה בתקופת האבן, כלומר עוד לפני שהומצאו שהקוביות (משתמשים באבנים במקום) ויש לה חוקים אופציונליים לקסם ולגזעים (אנשי עצים, מערות, עסוקים ומים). קיימת גם הרחבה על דינוזוארים.
  • Würm - שיטה צרפתית על עולם הקרח תורגמה לאנגלית. זו כנראה השיטה שהייתי בוחר בה אם הייתי רוצה לשחק בעולם "ילדי האדמה" שהמפקד ופלדריק סיפרו עליו מעט למעלה. במשחק יש 2 גזעים אנשי דוב ואנשים גבוהים (ניאנדרטלים וקרו-מניון), נקודות חוזק וחולשה (במקום תכונות) והוא מתנהל בעיקר באמצעות 2D6 (אלא אם יש נקודת חוזק, משתמשים בניסיון או קוראים לרוח השומרת שכל אחד מהמקרים מוסיף קובייה, כלומר עד 5D6 במקרים מאוד נדירים).
  • Wolf-Packs & Winter Snow - שיטת OSR (אולד סקול) על עידן הקרח. 6 תכונות, 4 מקצועות (מומחה, צייד, קוסם וניאנטדרלי) וכל הדברים המוכרים. כנראה השיטה הכבדה מבין השיטות (והיא לא באמת כבדה).
גילוי נאות: אני שיחקתי רק באחד מהמשחקים ברשימה חד"פ ואת השאר אני מכיר מקריאה...

שיהיה לי זמן פני אולי אי אמצא את ה-homebrew למנוע האפוקליפסה ומו"ד 5 שיצא לי לראות.

תודה על הספרים והשיטות!
פלדריק אמר/ה:
נראלי שאתה מבלבל פה כמה תקופות ואווירות ממש שונות- אתה מתכוון למשחק בתקופה פרי היסטורית נכון? משהו בין אנשי מערות לגמרי ליישובים החצי חקלאיים הכי ראשוניים.
פחות או יותר. זו גם בערך התקופה שבה אירופאים מסתוריים הציבו בנקודות אסטרטגיות מעגלי אבנים, שזה מעניין.
חלק מההשראה באה לי גם מהמחשבה על כך שעבור רוב האנשים, עד המאה ה-19 בערך לא היה בכלל גבול בין טבעי לאל טבעי - אמונה טפלה לא היתה מנהג תרבותי משעשע אלא עובדת חיים, ואם מישהו היה אומר לך שאין באמת פיות בביצה שליד או שאלוהים לא קיים, הוא לא היה צורח ''כופר!'' או מנסה למצוא טיעונים - סתם מתייחס אליך כאילו אתה מכחיש את קיומו של כוח כבידה.

פלדריק אמר/ה:
השאלה היא אם מה שאתה מדמיין זה באמת אנשי מערות ודומיהם, או שרק האווירה היא כזו, ובעולם כן יש חברה אנושית קצת יותר מורכבת.
לא הבנתי מה הכוונה בחברה אנושית מורכבת. טכנולוגית? או מעמדית?

אני חושב שהוא מתכוון לכך שבני אדם בתקופת האבן היו הרבה יותר חייתיים,ודמות בלי מנופלציות רגשיות,שמאוד קשה לשחק אותה.אני מניח שהוא מתכוון שהטכנולוגיה בעולם כמו בעידן האבן,בעוד החברה של בני האנוש הרבה יותר מסובכת ומעניינת(לפחות ממה שהיה אז)

Darki אמר/ה:
בני אדם בתקופת האבן היו הרבה יותר חייתיים
לא, פשוט החיים היו קשים בהרבה (ואל תאמינו למה שיובל הררי מספר על החיים הקסומים של הציידים הקדמונים). הם לא היו חייתיים או טיפשים. חברתיות היא תכונה משותפת של בני האדם, לא משנה אם יש להם קילשון ברזל, טלפון חכם או אבן צור.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
אל תאמינו למה שיובל הררי מספר על החיים הקסומים של הציידים הקדמונים
אני מסכים על התבוניות (לפחות בעשרות אלפי השנים המאוחרות של עידן האבן) אבל אני לא רואה מה הטעם בהערה הזאת. כלומר, דיון על זה יכול להיות מעניין אבל האמירה שלך זו גם הפשטה קיצונית של מה שהוא אומר, ואתה גם לא מציג טיעון נגדי מפורט.

"חייתיים".הכוונה היא שהמוסר והתרבות היו הרבה פחות מתפתחים והיו הרבה פחות קונפליקטים רגשיים.כאילו הייתי מעדיף לשחק נמר נניח מאשר אותם.

Redcloack:
ההערה באה כי הררי מציג את הציידים הלקטים כחיים בגן עדן ללא רעב וכאב (טוב, הוא כן מכיר באלימות הרבה בחברה שלהם, אבל מתייחס לזה בחצי פסקה אחרי פרקים שלמים על ''גן העדן הקמאי''). יש לי טיעונים טובים נגדו, אני פשוט לא חושב שהעץ הזה הוא המקום לדיון, אז אני אפנה אליך בפרטי.

Darki:
זה... די שטויות. הראייה של התרבות המודרנית את כל מה שהוא לא היא כ''חייתי ופרימיטבי'' זה מתנשא אבל בעיקר לא מדויק. כן, הטכנולוגיה שלהם היתה די נמוכה, אבל זה לא אומר שהם היו חמומי מוח, סוטים ונקמניים (אני מניח שזה המוסר החייתי עליו דיברת?), או שלא היו להם אומנות מפותחת לזמנה, מסורות דתיות עמוקות, טקסים מורכבים או מסורת ווקאלית עשירה. אפילו הבדואים, שהמוסר שלהם כן נופל להגדרת ה''חייתי'', ידועים גם כמארחים למופת ויש להם מסורת של ריקודים, מוזיקה, רכיב ואריגה.

אני ניסיתי משהו דומה, ואפרט עליו כאן מאוחר יותר.

בינתיים, הייתי ממליץ לך לקרוא את טרילוגיית "אח זאב" של מישל פייבר. ספר הרפתקאות לנוער, אז לא שיא המורכבות, אבל ספר פרה היסטורי נחמד עם שבטים, קסמים אפלים, לא ממש תואם היסטורית אבל עדיין מעניין (ויש להם הרמיוני עם חץ וקשת!)

הבנתי שיש גם המשכים שלא תורגמו, ואני בתור ילד בכיתה ח מאוד נהניתי מהספרים (עוד לא חזרתי אליהם). ראוי לציין שהספרים חפים מתיאורים מיניים, וגם האלימות לא גרפית מדי.

מומלץ בחום בתור פתיחה לקונספט של פנטזיה פרה היסטורית

א.יש דרך יותר נעימה ונוחה לכתוב שאתה לא מסכים עם מה שאמרתי.
ב.אנחנו כנראה מדברים על תקופות שונות.אני הסקתי שאתה מדבר על התקופה שבה נוצרו ההומו ספיינס,מה שאומר שאז גזעי דמויי האדם רק יצאו מאפריקה,המציאו את האש וגילו את הכתב.יכול להיות שיש רגש מינימלי,אבל מרבית שעות היום של האדם מוקדש לציד או ליקוט.סדר יום כזה לא מאפשר באמת משחק מעניין,לפי דעתי.האמת,זה בכלל לא קשור.אתה מחפש משחק כזה,בחירה שלך.אני לא מכיר משחק כזה...PEACE OUT

[mention]Darki[/mention]

רק רוצה לציין שזה בדיוק סוג המקומות שבהם עולם פנטזיה סוטה מהעולם האמיתי - הנה כמה דוגמאות

רוב בני השבטים עסוקים בליקוט ובריחה מטורפים...אבל מעטים מעזים להתייצב מול טורפי על קדמוניים בסגנון קאיג'ו שמאיימים על השבטים

(פסיפיק רים פרה היסטורי עם חליפות שאמאניות שמונעות בכוח וודו נגד דינוזאורים ונמרי שן חרב ענקיים - רעיון ישן שלי שאני עובד על לשכלל מתישהו)

השבט חי בשלווה בשטחי הנדידה שלו...ואז החיות מתחילות להיעלם. קבוצה קטנה של שומרי טבע שמשרתים את השאמאנים הנעלים צריכה לגלות מי פוגע במחזור החיים הטבעי ביערות, לפני שהשבט יגווע ברעב

ואסיים בגניבה ספרותית ברורה - שאמאן אפל ורב עוצמה החביא את נשמתו בשבעת המיקומים הקשים ביותר להשגה. הנבחר חייב לצאת למסע ציד וחיפוש אגדי חובק עולם, בניסיון למצוא את שבעת המיקומים ולהשמיד את פיסות הנשמה, כדי שהשאמאן האפל יובס אחת ולתמיד.

למוד"מ2 היה ספר הרחבה רשמי לתקופת האבן וכד' - המדריך השלם לברברים, שלא התמקד בברברי דמוי-קונאן שהיה במוד"מ1 וחזר במו"ד3, אלא במשחק של כל מיני אנשים מתקופות ושבטים פרימיטיביים, אסקימוסים ופפואסים וכיו"ב.

חזרה