• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מנהגים מוזרים ואמונות תפלות שבטיות

זרתוסטרה

פונדקאי ותיק
שלום שלום,
אני בונה עכשיו דמות למשחק מו"ד 5 של לוחם שמגיע משבט כמעט מבודד לגמרי בג'ונגלים אל הממלכה המיושבת והמתורבתת.
בעיקרון השבט שלו מבוסס קצת על שבטים בעלי אמונה אנימסטית , קצת על שבטים מבודדים באיים בודדים וקצת על שבטים קדמונים בג'ונגלים.
למה אני מספר לכם את זה?
חשבתי שכחלק ממשחק הדמות שלו יהיה לעלה-ברוח (השם של הדמות) מנהגים,אמונות תפלות ומשפטי חוכמה שמגיעים מחייו בשבט חצי מבודד.
על איזה אמונות, מנהגים ומשפטי חוכמה כייפים למשחק אתם יכולים לחשוב?
דגש-לא צריך להגזים ולשחק דמות מנותקת ופרימיטיבית לגמרי, הוא בכל זאת בילה כמות זמן גדולה יחסית באימפריה.

דוגמאות שחשבתי עליהם:
# אמונה שאלת הטבע נמצאת בכל בעל חיים, להתייחס לכל חיה בכבוד, לבקש מחילה ותודה מהחיה בכל פעם שצדים אותה ולא לפגוע בטבע לשווא.

# עלה-ברוח מדבר על עצמו בגוף שלישי (קלישאה קלאסית וכיפית)

# עלה-ברוח לא מבין כל כך טוב את המשמעות של מטבעות וכסף וחושב שאנשי האימפריה פשוט מאוד אוהבים אותם ומוכנים להביא לו בתמורתם ציוד ומזון.

#בשבט של עלה ברוח שם הוא דבר זמני ומשתנה עם הזמן והתקופה ותמיד יהיה קשור לבעלי חיים ולטבע - לדוגמה אדם חזק וכריזמתי יהיה אריה-שואג-לרקיע. אם האדם הזה לדוגמה יעבור תאונה קשה או יתחיל לגמגם יקראו לו אריה-צולע-זקן.

אולי אפשר שתהיה לו התנהגות כלשהי שמאפיינת את השבט שלו. כמו לנקוש על הדלת שלוש פעמים לפני שנכנסים, או למחוא כפיים שלוש פעמים בשביל מזל טוב, או למצמץ שלוש פעמים או כל מיני דברים כאלה. אף פעם לא שיחקתי דמות כזאת ולדעתי זה יכול להיות מעניין. תהנה.

משהו שאני מכניס כאמונה תפלה כמעט בכל משחק פנטזיה - יחס מיסטי לפרשות דרכים ולגשרים.
דברים בסגנון "אסור לעצור לישון בצומת דרכים בלילה" או "אסור לעצור באמצע חציית גשר ולחזור חזרה - חייבים לחצות אותו עד הסוף לפני שחוזרים".

פעם יצרתי למשחק ניהול תרבות של שבטי גבעות ברבריים שטופי אמונות טפלות. העיקרית בהן היתה שאם עורבים נמשכים אליך זה סימן שתמות, וכידוע זהב וחפצים נוצצים מושכים עורבים - ולכן הם סלדו מזהב ואבני חן ועטו אך ורק תכשיטי צדפים. הם מן הסתם גם לא עושים שימוש במטבעות.

אולי עלה-ברוח נושא קמעות שבטיים? נניח טופר אריה לכוח. אולי הוא מאמין ברוחות רעות ויש עליו דברים כמו קמעות מוזרים ושום מיובש כדי להרחיק אותן?

לבוש הוא כמובן עניין חשוב. הוא כנראה יהיה לבוש באזור חלציים ויעטה צבעי גוף, נוצות וכדומה, מסיבות דתיות או מהרגל.

זאב ונאבוריאן- האמנות האלה נחמדות (במיוחד האמונה האפריקאנית של צומת הדרכים ! ) אבל אני לא יודע עד כמה הן מתאימות לאדם שהגיע מהיערות.
חאן- תוספות נחמדות, אבל אני מחפש גם משהו שאני אוכל לשחק איתו ולא רק "קישוטים" , יותר כמו ההצעה הראשונה.

אני חושב שכל ההצעות דומות במידת המשחקיות שלהן.
ההצעה של נרובאין מזכירה לי את הנזיר שהיה זורק מקל כל התפצלות כדי לקבוע לאן ללכת אבל היה מזיז את המקל עם הרגל כדי ללכת בדרך שהוא באמת רצה.

יש לי רעיון למרות
נקמת גן העדן איטית אך בטוחה
צליל הפעמון במקדש של גיון מזכיר לנו את הארעיות של כל זה, וצבעי הפרחים שעל העצים מוכיחים זאת.
האריה רדף אחרי הצבי, האריה נפל לבור ונלכד. הנמר ארב לצבי ואכל אותו. בא הצבוע ואכל את מה שנשאר.

אמונה תפלה של ברברי מהג'ונגל? טאבו.

טאבו הוא איסור מסויים, לא בהכרח רציונלי. למשל, אסור לו אף פעם ללבוש אדום, או לאכול דגים. אם הוא יעשה את זה, הוא ירגיש מקולל. או למשל שאסור לו לגעת בכלי נשק של מישהו אחר או שאסור לגעת בכלי הנשק שלו (או בפנים, או בסוס הרכיבה, או לומר לידו מילים מסויימות).

עוד פיצ'ר אפשרי - אי התאמה תרבותית. בתרבות שלו, רק לנשים יש שיער ארוך ככה שכל מי שיש לו שיער ארוך נראה לו כמו אשה - הוא יפנה בלשון נקבה גם לברברי מזוקן אם לברברי הזה יש שיער ארוך. באותה מידה, למי שיש שיער קצר הוא יפנה כגבר גם אם מדובר באלפית שעשתה גלח.

לדעתי זה כן משנה. נניח עניין הלבוש - עלה-ברוח מאמין שצבעי הגוף שלו שומרים עליו מפגע ושהנוצות בשיער שלו מראות שהרוחות איתו, כך שהוא לא יסכים להוריד אותן. אבל דמיין מה התגובה של בחור ממוצע לאיש בתחתונים עם צבעי גוף ונוצות בשיער.
קצת קיצוני - קניבליזם בשבט (לאו דווקא כלפי אויב - בפפואה שבטים אוכלים את יקיריהם המתים).

המפקד האלמוני אמר/ה:
הוא יפנה בלשון נקבה גם לברברי מזוקן אם לברברי הזה יש שיער ארוך.
מזכיר לי תקרית מגיל שלוש, כששאלתי מלצר מזוקן עם שיער ארוך - ''תגיד, אתה בחור או בחורה?''.

עוד מעט מתחיל הקמפיין של עלה- ברוח , אז רציתי לשתף פה את התוצאה.
עלה ברוח הוא לוחם שבטי, צבע עורו הוא שחור והוא מתנשא לגובה של 1.90 מטר. יש לו צלקת ממרכז מצחו ועד הקצה של הסנטר שלו. גופו עטוי בקעקועים וצבעי גוף, כל אחד מהם מתאר קרב/נק' דרך מהותית אחרת בחייו.
עלה ברוח מאמין ש"החזק שורד" ושדו קרב הוגן זה דרך לגיטימית לפתור כל וויכוח. הוא מדבר על עצמו בגוף שלישי, והוא לוקח מזכרת מכל יריב ראוי שנפל בקרב- אמצע, אוזן או עין- אותם הוא סוחב עליו (דרך יותר עדינה להעביר את העיקרון של הקניבליזם).
כמובן שעלה ברוח הוא גם פרימיטיב שלא מבין נימוסי שולחן (או נימוסים בכללי), את העיקרון של זהב וחושב שכל אדם שלא עוסק בלחימה (נגיד דוכס או אציל) צריך כנראה להיות נכה ובמעמד נמוך מאוד.

מגניב! עם הלוחמניות שלו הוא נשמע כמו ברברי קלאסי שלובש עורות דובים, מגניב לתת טוויסט ולעשות את הלוחם ההוגן והגבוה כושי שחור מהג'ונגל ולא ויקינג מהיער.

חזרה