• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מחפש שיטת משחק לילדים קטנים(5-6)

• מחבר/ת הנושא Anonymous
  • תאריך התחלה
A

Anonymous

Guest
הרצתי לאחיין שלי (בן 5 וחצי) משחק תפקידים שולחני קצר שמתנהל במציאות(מבחינת עולם) והוא ממש אהב את זה. אני מחפש משהו כזה, זה לא צריך להיות "שבעת הגמדים" בשביל שהוא ישחק, רק שזה יהיה די פשוט. מעדיף משהו עם כוחות יסודניים ושינויי צורה(הוא נורא אוהב חיות ומתלהב מכל הקטע של ברקים ואש וכו'). מישהו מכיר משהו כזה? בתודה מראש, הקוסם מארץ גוץ :beer:

מזל טוב! זה כיף לשחק עם ילדים :)
בעברית יש את קוסמים קטנים, הוא כן עם קסם, לא זוכר שיש שם שינויי צורה - https://giborim.org.il/product/קוסמים-קטנים/
אני שיחקתי עם הילדים את משחק התפקידים של My little pony, הוא המשחק לילדים הכי טוב שנתקלתי בו, אבל יש רק באנגלית - http://thekingdom.co.il/catalogItem?id=7618
ואם אתה רוצה להמציא לבד, אפשר פשוט להתבסס על משחק פשוט כגון עולמות פראיים ולזרום. בגיל הזה המכאניקה היא לא באמת חשובה, אתה יכול להמציא סיפור ולזרום איתו.

אז אחרי שבדקתי כמה שיטות אני בחרתי בסוף את Hero Kids. זאת שיטה בסיסית אבל חכמה עם דפי דמות ויזואליים שלא דורשים יכולות קריאה כלל.
קניתי את כל הבנדל שמגיע עם 11 הרפתקאות מוכנות, מפות וכמות מרשימה של דמויות ומפלצות לגזירה והעברתי כבר שש הרפתקאות לבן שלי (5.5) ולאחיינים שלי עם הרבה הצלחה. ההרפתקאות המוכנות הן מבחינתי היתרון הגדול ביותר שלמרות שהן לינאריות מאוד הן מגוונות ומעניינות. גם גזירי הנייר והמפות עוזרים מאוד בהמחשה של הקרבות ומוסיפים התרגשות למשחק. הילדים מחכים כל פעם לשבת הבאה ואפילו צירפנו אחיין מבוגר יותר שמשחק מבוכים ודרקונים סטנדרטי והוא מאוד נהנה.
ניסיתי גם את קוסמים קטנים המקסים עם העולם העשיר שמתואר בו. עשינו שתי הרפתקאות מתוך השלוש שבו אבל המחסור בטכניקת קרבות פגם באימוץ שלו אצל קהל היעד שלי.
כשימאס להם אני שוקל לעבור לTiny Dungeon או ל Tiny Frontiers אם יתחשק להם קצת הרפתקאות בחלל.

מגניב לשמוע שהאחיין נהנה מהמשחק :) איך המכאניקה שלו?
יצא לך לבדוק את פוני קטן, או שזה לא מדבר לילד? לדעתי יש שם עושר מכאני סבבה לגמרי לגיל הזה, אבל אם לא מכירים את הסדרה זה קשה להתחבר.
כשאני ניסיתי את קוסמים קטנים עם הילדים שלי, הוא באמת היה מקסים, אבל לילדים הוא לא זרם בערך מאותה סיבה - אבל שמעתי על הרבה שכן הצליחו איתו.
בכל מקרה, מגניב לשמוע :)

פוני קטן לא ניסיתי, אבל כן, פחות מתאים לזאטוט המדובר. הוא מאוד מגדרי בגישה שלו כלפי הסדרות שהוא רואה (נשבע שזה לא ממני)

לגבי המכניקה, אז ככה, המכניקה שלו דומה במקצת למכניקה של MininalD6 וגם היא מבוססת על D6 ללא צורך בפעולות חיבור.
לכל דמות ישנן ארבע תכונות שמיוצגות באמצעות צלמית: כוח (חרב), זריזות (קשת), חוכמה (שובל קסם, או משהו כזה) ומגן. כל אחת מהתכונות מקבלת בין 0 לשלוש קוביות.
התכונות גם מייצגות את כישורי הקרב (חרב לפנים מול פנים, קשת לצליפה ושובל הקסם לקסם כמובן). במהלך הקרב השחקן מגלגל קוביות כמספר הקוביות המוצמדות לתכונה וזוכר את המספר הגבוה ביותר שיצא באחת מהקוביות. ליריב מגלגלים קוביות כמספר הקוביות שמיוצגות כהגנה שלו (מגן). במידה והמספר הגבוה ביותר הוא זהה או נמוך משל התוקף הוא מאבד נקודת פגיעה אחת (לדמויות יש שלוש, לרוב המפלצות אחת או שתיים ולבוסים שלוש או ארבע).כמובן שיש להם שיקויים שמאפשרים להם להרפא לחלוטין ואין מתים באמת במשחק אלא רק מעולפים.

היפה הוא שאותן תכונות משמשות גם לצורך גלגולי הצלחה. כלומר, אם מצויינות שתי קוביות ליד צלמית הזריזות (קשת) והוא צריך לחמוק ממפולת שלגים הוא מגלגל שלוש קוביות (קובייה אחת תמיד ועוד כמספר הקוביות לתכונה).

אפשר גם להוסיף ציוד (חבל, עשבי מרפא...) וכישורים (ראיית לילה, ידע בהיסטוריה, יכולות דיבור), כאשר גם הם מצויינים באמצעות צלמיות ברורות ומשפיעים גם כן על גלגולי הצלה ויכולת.

לכל דמות מוגדרת גם התקפה רגילה, מיוחדת והתקפת בונוס. פה מוגדר טווח הפגיעה (גרידים במפות) אבל גם דברים נוספים כמו יכולת לעבור מעל מכשולים, אפשרות לחלק התקפה בין שני יריבים (קובייה לכל אחד) או קובייה נוספת כנגד יריב שפגע בך בסיבוב הקודם.
אני הוספתי לקרבות בדיקת יוזמה אבל חוץ מזה המערכת עובדת מצויין והילדים השתלטו על זה בקלות. הם מתקנים אותי הרבה פעמים :).
מגוון הדמויות שמקבלים הוא מאוד גדול בבאנדל. יש גם דברים נוספים נחמדים כמו חיות מחמד שהילדים מאמצים ועוזרים להם בקרבות וחפצי קסם שונים. כל אחד מגיע עם כרטיס משלו שאפשר לגזור ולתת להם לשמור.

מעורבת הכנה לפני כל מפגש. צריך לקרוא את ההרפתקה ולהדפיס את המפות והגזירים ולגזור ולקפל אותם. הורדתי קצת מזה כשעברתי להשתמש באפליקציה של 3D Virtual Desktop. אני מעביר לשם את המפות והדמויות ועכשיו אנחנו משחקים מעל טאבלט עם מסך גדול את הקרבות.

הדבר היחידי שחסר לי זה יכולת להעלות את הדמויות דרגה. אני חושב שזה אלמנט חשוב בהנאה ואני מנסה לעשות את זה באמצעות הוספת קוביות וכישורים אבל מרווח הפעולה הולך ומצטמצם.

זה מכאניקה שמתאימה נהדר לילדים, לפי התיאור שלה. גם אני רואה שבבאנדל יש המון תוספות שאפשר להוסיף למשחק ולדמויות שזה נראה אחלה לגמרי. אני בטוח שהילדים אוהבים את זה.
בקשר להכנה, זה לא נשמע נורא בכלל - ונשמע מרתק שהם יש מתחילים לשחק עם טאבלט בניגוד אלינו שרגילים לנייר ועפרון :)

בקשר להעלאת דרגה, אני דווקא חושב שבגילאים הללו זה לא באמת משהו שיסקרן את הילדים, לקבל חיה חדשה או חפץ חדש זה הרבה יותר מוחשי לדעתי. בסופו של דבר העלאת דרגה זה משחק מתימטי במובן מסויים, גם כי האתגרים עולים בהתאם.

חזרה