• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

איך לבנות ארגון?

אז אני בונה עולם מערכה, ורציתי לדעת אם יש לכם טיפים לאיך לבנות ממלכות/מסדרים/ארגונים שיהיו בו,ויהיו מציאותיים?

יש לכם אולי כמה הנחיות מועילות? אתם חושבים שכל ארגון צריך איזשהו משפט מפתח משלו, מטרה או משהו דומה?

אשמח מאוד לתגובות.

אני אתן כמה עצות מגולאריון, שזה עולם מזעזע ואף אחד לא צריך לקחת ממנו עצות בחיים, ועדיין.

כהתחלה, תדאג שיהיה אפשר לסכם את הממלכה במשפט או פסקה קצרה. אם אני אקח את הממלכות מהארצות הרחוקות של גולאריון, טיאנג'ינג היא ממלכה של אאסימרים שהוקמה כמגן מעל שערים מסוכנים לשאול; שנמן היא ממלכה מקוללת של סיוטים ומפלצות שנשלטת בידי ג'ורוגומו (נשות עכביש מרושעות) והאנשים בה קמים אחד על השני מהיאוש; הונגאל היא ממלכה של רוכבי סוסים בסגנון מונגוליה. וכו' וכו'.

כמובן, להרחיב אחר כך מעבר זה חשוב, אבל כול ממלכה צריכה להתחיל מאיזשהו רעיון מגניב. אם אתה פשוט אומר "טוב אז פה יש ממלכה" ולא מתחיל אותה משום דבר, לרוב לא תצא לך ממלכה כזו... מעניינת. אז עוד ממלכת גמדים ועוד ממלכת אלפים ועוד ממלכה אנושית... חשוב למצוא את הייחוד של המקומות בעולם שלך, ובתקווה לקשור אותו למוטיבים של העולם (עולם שעוסק לדוגמה בקרב אדיר בין 2 אימפריות שהורסות אחת את השנייה במלחמה יכלול ממלכות של שכירי חרב או של סוחרי נשק שמרוויחים מהמלחמה, בנוסף לבנות ברית לכול אחת מהממלכות).

מפה כדאי לפתח. חשוב לציין שאין טעם שתפרט על מקומות משעממים מעבר ל"יש שם הרים/גבעות/אבנים/ים". ככה לדעתי אתה מעניק למנחה את המקום- במקרה הצורך- לצבוע את העולם במה שהוא רוצה להעביר על ידי האזורים שנשארו יחסית "ריקים".

בנוגע לארגונים, יש הרבה סוגים של ארגונים. אני חושב שלתת לכול ארגון מטרה ממש מוסיף לארגון, ארגונים בלי מטרה שפשוט קיימים (לדוגמה "גילדת סוחרים #7") משעממים הרבה יותר מארגונים בעלי מטרה ומניעים בעולם. ברגע שאתה נותן למשהו מטרה, אתה הופך אותו לכול פעיל בעולם ולא לכוח פסיבי שפשוט קיים.

אני חושב שכשאתה בונה ממלכה, קודם תתאר אותה במשפט מפתח. נניח - ''ממלכה מדברית ששליטיה בעלי אובססיה לנקרומנסיה, ושידועה בקברים המפוארים שלה ובחרטומים המיומנים שלה''. או - ''שבטים ברבריים לוחמניים שמקעקעים את גופם בכחול וצדים ממותות''. תנסח במשפט את העיקר, את הייחוד, או שניתקע עם הרבה ממלכות גנריות. כנ''ל לגבי ארגונים, אם כי ארגון יכול להיות (לא חובה) בעל מטרה.

תודה רבה על העצות! כרגע אני באמת אקח את העצה של לתאר את הקונספט של הממלכה במשפט אחד, כי זה יותר חסר לי. כרגע מעבר ל"מדינה קומוניסטית" ולממלכה במלחמת אזרחים אין לי יותר מדי משפטים שיתארו את הממלכות...

פשוט תגנוב.
העולם שלנו מלא בארגונים מרתקים ומוזרים, ואם תשנה להם את השם ועוד כמה פרטים, אף אחד לא ישים לב. רוצה למשל מסדר דתי רב עוצמה והשפעה עם שיטות אגרסיביות? קח את הישועים או האבירים הטבטונים ופשוט תערבב אותם זה עם זה.

כל ארגון אתה יכול לסכם בשורה וחצי-שלוש של "מטרה-משימה-שיטה". למשל:
גילדת סוחרי הים: שואפת להתעשר (מטרה) ולשם כך מחפשת כל הזמן שווקים חדשים לסחורות וחומרי גלם (משימה) ובגלל זה הם כל הזמן בונים וקונים ספינות וממנים משלחות של מגלי ארצות (שיטה).
כנופיית "מגלחי הגמדים": הרפתקנים חצאי-אורקים, אורקים, גובלינים וכדומה ששונאים גמדים ורואים בהם אויב (מטרה), הם ישפילו ויענו כל גמד שהם יפגשו והם מחפשים גמדים, בעיקר הרפתקנים, כדי ללכוד אותם. (משימה) הם תוקפים גמדים כשיש להם יתרון מספרי ואוהבים להפשיט אותם, לגלח להם את הזקן ואם הם לא הורגים אותם הם מקעקעים עליהם קעקועים מעליבים בשפה האורקית. (שיטה)

האמת, הדרך שלי שונה משל העוג ושל החאן. המשפט או הפסקה שהם מדברים עליה היא דווקא אחד הדברים האחרונים שאני עושה, כי לטעמי היא חשובה יותר להצגה של עולם המערכה מאשר לבנייה שלו.

קודם כל אני שואל את עצמי למה אני רוצה מדינה או ארגון, מה הם תורמים לעולם המערכה ואיזה מטרה הם משרתים. אחר כך אני שואל את עצמי אם אני יכול לשלב את זה יחד עם מטרה אחרת למשהו שכבר בניתי או החלטתי שאני רוצה בלי לפגוע בה. אחרי זה אני בונה את הארגון או המדינה לפי המטרות ורק אז חושב על משפט או פסקה שתסכם את מה שיצא.
שים לב שחלק מהתהליך הוא מחשבתי ולא בהכרח כל דבר יעלה על הכתב וגם אם כן לא בהכרח יופיע בהצגה של העולם משהו מלבד הסיכום מסיבות שונות (מקום מרוחק/מחסור במידע/אפשר להוסיף עוד מטרות שיהפכו את המקום למעניין יותר וכו').

למשל, אם אני רוצה שבעולם המערכה שלי תהיה מלחמה שכבר נמשכה מאה שנה, אתר קדוש שחשוב לדתות שונות וקללה בה אנשים מתלקחים ספונטנית וחוזרים מהאפר כאלמנטלי אש מיוחדים כמה ימים אחר כך, אני אחליט שמדינה אחת* יכולה לשרת את שלושת המטרות ולכן אני אבנה אותה בהתאם לשאלות שנובעות מהמטרות שהיא באה לשרת**. שים לב שכמעט בכל שלב אני יכול להחליט לצרף מטרה נוספת (כמו מדינה מבוססת מעמדות ולהחליט לתת לאלמנטלים מעמד מיוחד). אחרי שסיימתי עם המטרות אני אשלים פערים בסט השאלות הבסיסיות שכל מדינה/ארגון עוברים**. בסופו של דבר כנראה שהסיכום יהיה משהו בסגנון: מדינה מקוללת שאנשיה הופכים בכאבים לאלמנטלים שכבר נלחמים מאה שנים כדי להשיג גישה קבועה לאתר הקדוש שעוזר להם להיפטר מהקללה.

*כמובן שכל הצדדים במלחמה עוברים את אותו תהליך (לרוב אפילו במקביל).

**שורשי המלחמה, הסיבות המיידיות לפרוץ המלחמה, מהלך המלחמה, האם יש גורמים בממלכה שרוצים שלום/עובדים עבור הצד השני. מה הן הסיבות לקללה, על מי היא חלה, איך נפטרים ממנה ותגובות של הסביבה, ארגונים ומדינות שכבר שם ועוד אבנה. וכדומה.

***גזעים/לאום או לאומים/שיטת ממשל/משטר/כמות תושבים/דת/מצב דיפלומטי/כלכלה/כוח לוחם/אירועים מרכזיים בעבר/מתי/מטרת הקמה/האם המטרה השתנתה במהלך שנות פעילות הארגון/איך הארגון פועל כדי להשיג את מטרותיו וכו'

חוץ מהטיפים המועילים שקיבלת, הכי פשוט, קח דוגמא למסדר/ממלכה/ארגון מההיסטוריה האנושית, תבין את המבנה שלו באופן כללי ואז תעתיק עם התאמות לעולם המערכה שלך. תתפלא עד כמה זה יעיל, המציאות שלנו לפעמים עולה על כל דימיון תרתי משמע...

קודם כל חושב על בעיה שארגון רוצה לפתור.
כל ארגון רוצה לפתור בעיה. אפילו אם הבעיה היא :"איך לעזור לאיציק להשתלט על העולם"
אז מכאן אתה יכול להקים ארגון "אוהבים את איציק", ארגון שבו כל החברים נשבעים לקדם את השתלטותו של איציק על העולם, ויש בתוכם מחלוקות פנימיות על הדרך.
טוויסט- איציק נמצא בתרדמת כבר 30 שנה.

או דוגמא רצינית יותר, ארגון שהמצאתי למו'ד, "מגני האדם".
מעין KKK בסדר גודל עולמי, שנאבק לשמור על דומיננטיות האדם ולדחוק גזעים לא אנושיים.
מה הבעיה? מבחינתם, לכל הגזעים הלא אנושיים, יש יתרונות שטניים שאי אפשר לגשר עליהם בשלום- החיים האורכים להחריד של האלפים, הכוח האורקי ועוד ועוד.
מלכים, לורדים, בעלי פונדק וקבצנים- חברים בארגון. חלקם בחשאיות וחלקם פחות.

בנשגבים, ה"גילדה" היא ארגון כלכלי עוצמתי עם מטרה בסיסית והגיונית.

ד"א- יכול שהבעיה המקורית, נפתרה והארגון התפתח לפתור בעיה רלוונטית יותר.
אפילו כמו "איך לשמור על המשכורות שלנו, גם כשאף אחד לא צריך או רוצה אותנו."

תודה רבה על כל העצות,הן ממש יעזרו לי בהמשך.

ודרך אגב, אני מחפש אנשים שיהיו מוכנים לתת לי ביקורת על עולם המערכה לפני פרסום, יש מישהו שמעוניין לעזור לי בזה?

חזרה