• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הרפתקאות ומערכות במזרח אירופה

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
לאחרונה חשבתי להריץ משחק במזרח אירופה. המשחק כנראה לא יתרחש כי אני עמוס גם ככה, אבל הרעיון עצמו נשמע לי מאוד מעניין, אז החלטתי לשתף אותו כאן.

קודם כל, מה זה מזרח אירופה? אז האמת שיש הרבה הגדרות, אבל לצורך העניין מדובר בבלקן, יוגוסלביה לשעבר, פולין, רוסיה, אוקראינה, בלארוס, רומניה ומה שביניהם, בדגש על העמים הסלאביים. העץ יעסוק במערכות היסטוריות במזרח אירופה, לא בהשראה מההיסטוריה או מהפולקלור.

אז הנה, כמה תקופות מעניינות שיכולות להיות כר פורה להרפתקאות מ''ת וניהול מעניינות. אשמח אם תשפרו, תגיבו, תדברו ומה לא.

מרד חמלניצקי:

במאה ה-17, המעצמה החזקה ביותר במזרח אירופה היתה ממלכת פולין הקתולית, שהשתרעה מאוקראינה עד לטביה וגרמניה. האצילים הפולנים, המגנאטים היהירים, דיכאו עד עפר את האוקראינים (רותנים דאז) האורתודוקסים, עשקו וגזלו בלי לתת חשבון למלך ולחוק. בגבולות הפראיים של הממלכה, בערבות האנארכיות שלאורך נהר הדנייפר, משל החוק להלכה בלבד. זו היתה ארצם של הקוזאקים - אנשי הספר הקשוחים, החופשיים והגאים, הלוחמים מבטן ומלידה, שחיו על הסוס והחרב ונלחמו ללא הרף בטורקים ובטטרים המוסלמים מהדרום. המלכים הפולנים, שידעו להעריך את כוחם וחשיבותם של הברברים-למחצה האלו, נתנו להם חירות וכבוד תמורת נאמנות ולוחמים.

אך האיזון העדין נשבר כשאחד מהאצילים הפולנים חמד את אדמותיו של אחד ממנהיגי הקוזאקים, בוגדן חמלניצקי. הוא שדד את ביתו, הרג את בנו בן העשר וחטף את ארוסתו. המצביא לא התכוון לעבור על כך בשתיקה. הוא עבר בין מצודות הקוזאקים, הלהיב וגייס אותם להצטרף אליו ולהסיר את עול פולין השנואה והקתולית. אלפי לוחמים הצטרפו אליו.
כעת, גייסות הקוזאקים דוהרים מערבה, לעבר שחרור אוקראינה. מלך פולין אוסף את צבאותיו במזרח, נחוש לעצור את המורדים. אנארכיה עומדת להשתרר.

מלחמת האזרחים ברוסיה:

הצאר ניקולאי, שהוכח ככושל ומפסידן במלחמה מול גרמניה, הופל במהפכת אוקטובר בידי הבולשביקים אדומי הדגל, שטבחו בו ובמשפחתו, נשים וילדים.
הטבח נתן את האות לתחילת האנרכיה הפרועה. במערב, מתקדמים הגרמנים ללא התנגדות, כובשים שטחים נרחבים. קוזאקים, ''לבנים'' ומתנדבים כולם מתגייסים לצד המלוכני, ונלחמים בפראות באויביהם חסרי האלוהים. שודדים וכנופיות מציפים את רוסיה, מאיימים על כפרים וערים. במזרח, עולה קרנו של ''הברון המטורף של מונגוליה'', השודד האכזר והסדיסט שבוזז ומשמיד ערים וכפרים בין סין לרוסיה.

הבלקן העות'מאני:

הבלקן בימי שלטונה של האימפריה העות'מאנית הוא עולם מערכה כמעט קלאסי. השלטון המרכזי של איסטנבול חלש למדי באיזורים אלו, ובהחלט לא מצליח לפקח על המושלים המושחתים והמאבקים ביניהם, או על העושק שהם מבצעים בנתיניהם הסלאבים-נוצריים. מרידות רוחשות בכפרים ההרריים של בולגריה, סרביה ובוסניה. השודדים אצילי הנפש הם ההיידוקים, שבוזזים את הטורקים והאצילים ומחלקים את שללם עם האיכרים העניים. כנופיות שודדים ובאשי באזוק - חבורות שכירי חרב אכזריים, בוגדניים ובעלי נטייה מגונה לשוד וביזה - מתרוצצות חופשי. הטורקים מבצעים בחוסר רחמים את מס הג'יזיה - חטיפת ילדי נוצרים מחיק הוריהם ואימונם להיות מכונת מלחמה קטלנית. השכנים, אוסטריה, פולין ורוסיה, ממתינים לשעת כושר להתקפה.

נפילת יוגוסלביה:

כשברית המועצות, האימפריה הקומוניסטית ששלטה ביד ברזל במזרח אירופה, נפלה, בנות בריתה מיהרו בעקבותיה. יוגוסלביה, קלחת רותחת של דתות, עמים ושאיפות פוליטיות, התלקחה בן רגע במלחמה. בבוסניה, הסרבים הנוצרים נלחמים באכזריות מבעיתה בבוסניאקים המוסלמים. יחידות שכירי חרב סרביות וקרואטיות בעלות שמות מבעיתים ומעשים מבעיתים יותר מציעות את עזרתן לכל מי שיבקש. מדינות המערב וסרביה מתערבות כרצונן בלחימה.

מלחמת הקווקז:

במאה ה-19, קיסרות רוסיה החלה במסע כיבוש בחבל הקווקז ההררי, הפראי והמבוצר, בו ישבו שבטים גאים של מוסלמים, ובהם הצ'רקסים - ''עורפי הראשים'' בטורקית. החיילים הקיסריים, חדורי אמונה, נלחמים בעוז במקומיים שלא מתכוונים לסגת מבתיהם, ורואים במלחמתם מלחמת קודש בכופרים הנוצריים.

יש מספר שיטות / עולמות שמתארים את מזרח אירופה אבל לדעתי משהו שיקרוץ לך זה דווקא משחק הקוסמים Ars Magica שמתרחש למעשה באירופה ובעולם. כשכל אזור נשלט בידי ארגון קוסמים, ומזרח אירופה שייך ל Novgorod Tribunal. הנה עוד מידע עליהם: http://arsmagica.wikia.com/wiki/Novgorod_Tribunal
וזה ספר ההרחבה מזמן - http://www.atlas-games.com/product_tables/AG0260.php
וזה מודרני יותר - http://www.atlas-games.com/product_tables/AG0302.php

על התקופה של האיחוד הפולני-ליטאי/חמלניצקי הצורר האנטישמי יצא משחק תפקידים פולני בשם "שדות הפרא" - שלפי ויקיפדיה היה פופולארי מאוד בפולין וכלל שיטת קרב עם שלושים מהלכי סיוף שונים! המשחק יצא בפולנית בלבד, אבל נטען שעל המכניקה שלו התבססה שיטה באנגלית בשם "חידת הפלדה". מכיוון שהוא בפולנית מן הסתם לא יצא לי לשחק בו או לקרוא אותו, אבל נראה לי שזה הכי קרוב למה שחיפשת.
Dzikie_pola_RPG_cover.jpg

מוצר משחק שעוסק במזרח אירופה בימי הביניים שדווקא כן יצא לי לקרוא, הוא ספר המערכה "הצלבנים של חוף הענבר" לשיטת BRP (שיטת כשרונות מבוססת אחוזים) שעוסק בעלילות המסדר הליבוני בארצות הבלטיות אבל זורק פנימה גם מיתולוגיות מקומיות, קסמים ואנשי זאב. מושקע ויפה ושווה קריאה גם אם אתה לא משתמש בשיטה שלו.
51l3Yc7ucJL._SX381_BO1,204,203,200_.jpg

למיתולוגיה הרוסית יצא משחק תפקידים משלה שנקרא "רוסיה המיתית: גבורה והרפתקאות בארץ ציפור האש" - אני זוכר שעיינתי בו ממש מזמן ורובו היה תוכן עלילתי עם שיטה מאוד מינימליסטית אבל אני לא זוכר הרבה פרטים מעבר לזה.
71wQRnU39GL._SY450_.jpg

וקוריוז - הדוכסות הגדולה של קרמייקוס, המקום בו מתרחשות ההרפתקאות הגנריות של מו"ד בקופסאות, תוארה בפרסומים מאוחרים יותר כארץ עם עיצוב ואווירה של רומניה/הבלקן/הקפקז אבל זה לא באמת הורגש ברוב ההרפתקאות והמוצרים.

''שדות הפרא'' נשמע מגניב בהחלט, אם כי לצערי הפולנית שלי דלה מאוד. את צלבני חוף הענבר אולי אקרא והוא נשמע ממש מעניין.

מה הכוונה באווירה רומנית / בלקנית / קווקזית? אני אישית מדמיין משהו עם הרים, דרקולה, בויארים, צ'רקסים ושמות באווירה (אם כי השפה היחידה ממזרח אירופה שקריימקוס היא מילה סבירה בה זו ליטאית).

נ.ב.: הקוזאקים של מרד חמלניצקי (שאין ספק שהיו אכזריים בצורה מזוויעה, ואני אקבל באן אם אביא תיאורים בני התקופה של מעשיהם) לא פרעו רק ביהודים, אלא בזרים באופן כללי - יותר מאנטישמים הם היו קסנופובים להחריד. כמובן שזה לא מפריע לאוקראינים של ימינו להתגאות בהם, וההמנון הלאומי שלהם כולל את השורה ''נראה לעולם שאנחנו מזרע הקוזאקים''...

דוכסות קרמייקוס בעיקרון כללה קו עלילה של מתח בין בני טרלדרה, התושבים המקוריים שהם בסגנון-מזרח אירופי, לכובשים מאימפריית תיאטיס שהיו בסגנון בערך רומאי-ביזנטי-פנטזיה אירופית גנרית. בפועל, הביטוי היחיד ל"מזרח אירופיות" של בני טרלדרה היה שמות כמו סרגי וואלריה והאיזכור לכך שהם מתלבשים בצבעים צעקניים ומזעזעים.

לפני כמה זמן קניתי פסטה זולה במיוחד ברמי לוי. הפסטה הייתה מיובאת מאוקראינה ויוצרה במפעל "חמלניצקי פסטה" שבעיר חמלניצקי. כיאה למוצר שנמכר אצל רמי לוי השמרן, הפסטה הייתה בהכשר בד"צ מהודר. אמנם הטעם של הפסטה עצמה היה מזעזע ותפל, אבל האירוניה הייתה מעדן של ממש.

המפקד האלמוני אמר/ה:
דוכסות קרמייקוס בעיקרון כללה קו עלילה של מתח בין בני טרלדרה, התושבים המקוריים שהם בסגנון-מזרח אירופי, לכובשים מאימפריית תיאטיס שהיו בסגנון בערך רומאי-ביזנטי-פנטזיה אירופית גנרית. בפועל, הביטוי היחיד ל"מזרח אירופיות" של בני טרלדרה היה שמות כמו סרגי וואלריה והאיזכור לכך שהם מתלבשים בצבעים צעקניים ומזעזעים.
נו באמת, זה עלוב. מצד שני זה גרם לי חשק עז לכתוב לזה שכתוב שיעשה את זה מזרח אירופי באמת - משהו שיכלול ילידים הרריים, שמות רומניים, סיפורים על ערפדים ומסדר של מורדים קוזאקים.

חזרה