• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

[עולם מערכה] האש והריק (מבוא ובריאת העולם)

אני אתחיל במבוא קצר לעולם; האש והריק (נגיע לזה עוד מעט) הוא עולם מערכה שהיה תקוע לי בראש לא מעט זמן, ורק לאחרונה אני התחלתי לכתוב דברים בדרייב שלי - וכרגע יש לי בערך 20 עמודים של רעיונות חצי אפויים.
בדרייב שלי העולם כתוב באנגלית, והנה אני מגיע לאותו ריק מסתורי; שם העולם באנגלית הוא the fire and the void, וכאשר אני תרגמתי את שם העולם לעברית מצאתי קושי בתרגום המילה void, שכן גם "תהום" וגם "ריקנות" מתאימים כאן, ואשמח שתייעצו לי מה מהשמות עדיף לדעתכם, בהתבסס על מה שאכתוב על ההיסטוריה. (כל ריק בעץ יערך לאחר קבלת ההחלטה).

אני אעבור לעוד שאלה קריטית (לפי דעתי): למה שתרצו להשתמש בעולם הזה?
אז התשובה שלי היא שבכנות אין שום סיבה, יש עולמות הרבה יותר מגניבים (ראו ערך dark sun) ועולמות הרבה יותר עשירים (ראו ערך forgotten realms). אם העולם הזה מגניב לדעתכם או שאתם חושבים שהוא ישמש אתכם כראוי - מצוין - אבל בתכל'ס, תמיד יהיה עולם מערכה מוצלח יותר.

ועכשיו, בואו נעבור להיסטוריה!
לא הרבה ידוע בוודאות על העולם - ומה שכן ידוע לא ברור, שכן לאורך מאות ואף אלפי שנים האלים סיפרו אינספור שקרים שונים ומשונים, עד שם הגיעו למצב שהם עצמם אינם בטוחים מהי האמת, וכיום הם מחזיקים בדבקות באמונה שלהם, טוענים שמה שהם אומרים הוא האמת.

אלו הדברים שידועים בוודאות:
הבריאה
בתחילה היו שניים*:
האש, הרגש הטהור והפראי ביותר, נותן ולוקח החיים, ידוע גם בתור אות השינוי (omen of change).
הריק, קפוא ולא משתנה, הריק הוא נצחי וחסר רחמים, ידוע גם בתור שומר השבועות (keeper of promises).
במשך עידנים הם משלו בעולם חצוי, חצי ממנו חסר צורה קבועה והשני לא משתנה לעולם, עד שהם החליטו לשתף זה את זה במעט מהכוח של השני, וכך הם יצרו יצורים שמסוגלים גם להשתנות, ועם זאת לא להתפרק עוד לפני שהם נוצרו לגמרי. האש ברא את המתחלפים, אלו שבהמשך יקראו "הארורים", כמו גם את הדרקונים והשדים, בעוד הריק ברא מקבילים לברואיו של האש - את האתריים, שבהמשך יקראו "המקוללים", יחד עם המלאכים והשטנים. אלים אלו יקראו "הבכורים" שכן הם היצורים הראשונים שנוצרו**.
היצורים האלו יכלו לשרוד זמן מה אצל הוריהם, אבל בסופו של דבר אפילו הם היו מתפרקים, ועל כן החליטו האש והריק לקחת כל אחד "צעד" אחורה, ולפנות שטח בו האלים יכולים לעשות כרצונם - לברוא עולם. מה שהאש והריק לא חזו זה שכאשר הם נפרדו הם לא רק יצרו חלל ריק, אלא גם ישות חדשה, חלשה רק במעט מהם בשם "הקודר"*.
----
*נכתב כזכר, אבל חסרי מין.
**האש והריק אינם יצורים, הם יותר כוחות טבע.

האפלים
כאשר יצאו האלים מגבולות האש והריק ונכנסו לחלל שנוצר, הם מצאו שם את הקודר, ישות רבת עוצמה שבראה חיקויים של האלים במטרה לסלק את האלים מעל פניה, חיקויים שנקראים "האפלים", ולאחר קרב אדיר שהתחולל על הקודר הובסו האפלים, אבל במקום למות הקודר גונן עליהם, מונע מהאלים גישה אל האפלים.
האלים בתגובה השתמשו בכוחותיהם כדי לברוא את האדמה - חומה אדירה שחוצצת בין העולם של האלים לקודר, יחד עם שימוש נוסף - הפרדה של האפלים המוגנים מהקודר ושמירתם מתחת לכלא של מאות טונות של סלע ואדמה.
האלים לא סיפרו לדמויי האנוש שיגיעו בעתיד על האפלים, שכן הם לא מעוניינים לחלוק בידע שישנם עוד יצורים בעלי עוצמה שווה לשלהם, ועל כן אולי מלבד הכוהנים הבכירים ביותר של הבכורים איש אינו יודע על קיומם של האפלים (הספוילר הזה בעיקר משמש לידע של השה"ם, ופחות ידע של השחקנים - אולי מלבד בתקופה האפית).

עיצוב העולם, בריאת היצורים התבוניים והקריעה הראשונה
הבכורים עיצבו את העולם על האדמה, בוראים ימים, הרים, נהרות ומה לא - מי תרם הכי הרבה לבריאה משתנה בהתאם לאיזה כוהן מספר את הסיפור.
הם גם בראו חיים לא תבוניים, משימה לא מתוחכמת, שכן היא כללה רק יצירת גוף הולם, משימה פשוטה עבור ילדי הריק, והכנסת מעט מהכוח של האש כדי להניע את הגוף. בנוסף לכך הם גם התרבו בתוך עצמם, כל קבוצה לחוד, כשהמקוריים מקבלים שמות ייחודיים שמדגישים את מעמדם*; הדרקונים הראשונים נקראים "לטאים דגולים", המלאכים הראשונים מקבלים את התואר "שרפים", השטנים הראשונים נקראים "מלכי שטנים" והשדים "שליטי שדים". המתחלפים והאתריים מעולם לא יצרו להם ילדים ועל כן שמותיהם השתנו בנסיבות שונות לחלוטין.
ואז נבראו דמויי האנוש - המתחלפים והאתריים איחדו כוחות, כשהאתריים בונים גופים הולמים שמסוגלים להכיל נשמה, והמתחלפים מפיחים בגוף חיים. שלושה גזעים נבראו כך (מעתה והלאה, שמם גזעי הבסיס): בני האנוש, הענקים - דומים לבני האנוש אך בעלי גודל כפול משל בני האנוש, והפיי - קטנים מבני האנוש ובעלי גוף "שדוני" יותר.
הסיבה ליצירת אותם גזעים נמצאת במחלוקת - חלק טוענים שהם נוצרו ככלי משחק ומאכל, חלק טענו שהם נוצרו ביצורים בעלי בחירה חופשית שישלימו את העולם, וכך הלאה, כשלכל אחד דעה משלו.
שנוייה במחלוקת גם הסיבה לתקיפת שאר הבכורים את האתריים והמתחלפים - חלק טוענים שהשאר קינאו באלים** על יצירת הפאר הזאת, חלק טוענים שהתקיפה נעשתה בכוונה לגונן על הגזעים התמימים שנוצרו מפני הרשע של יוצריהם - כך או כך, מלחמה גדולה נפתחה בהובלת הדרקונים שהובילו את שאר הבכורים כנגד האלים. לאחר קרבות קשים האלים הובסו לבסוף, אף על פי שהם הספיקו לחסל כמה בודדים מאחיהם, ונכלאו בצורה דומה לזו שבה נכלאו האפלים, כשהבכורים האחרים משחיתים את שמם של האלים, כשכעת אלה שנקראו האתריים נקראים המקוללים ואלו שנקראו המתחלפים נקראים הארורים. כאשר משתחררים האלים בסופו של דבר הם אינם מנסים להשיב את שמותיהם הקודמים, אלא מאמצים לחיקם את השמות החדשים שלהם.
שמה של מלחמה זו משתנה בהתאם לדובר - מאמין של האלים יכנה אותה "הבגידה", בעוד השאר יקראו לה "ההצלה".

*הבכורים הם אך ורק המקוריים - כלומר השרפים, הלטאים הדגולים, שליטי השדים, האלים ומלכי השטנים, הצאצאים שלהם אינם נחשבים חלק מהבכורים.
**האלים=המתחלפים והאתריים.

המלחמות הגדולות והאמנה
הדרקונים, שלא הספיקה להם המלחמה באלים נתקפו בצימאון לדם - או שהם ראו ששאר הבכורים לא מתנהגים כראוי, או כל סיבה אחרת - תקפו גם את שאר הבכורים, שפנו גם הם זה כנגד זה, וכך העולם נקרע לגזרים בעוד מלחמה, אבל הפעם העולם עצמו זועזע, כשמישור אחר של המציאות נוצר - השאול.
עוד בכורים נהרגו במלחמה הזאת, רובם אצל השטנים והשדים שהתאגדו יחדיו - כעת מכונים "בני תופת". עם סוף המלחמה הכלא של האלים הועבר לשאול, ובני התופת, שנפגעו הכי הרבה מהמלחמה לא היו במצב בו הם יכלו לסרב למשימה שניתנה להם - להיות השומרים של כלא אחיהם האלים. מלחמה זאת נקראת הקריעה הראשונה, על שם השאול שנוצר מקריעת מרקם המציאות.
עם הזמן, האלים קיבלו מעט מכוחם חזרה, ובכוח הזה הם השתמשו כדי ללחוש באוזני בני התופת ולהמריד אותם כנגד הדרקונים והמלאכים, עד שלבסוף הם הצליחו לגרום לבני התופת לצאת למלחמה גלויה בבכורים האחרים, וכך האלים שנותרו חסרי שמירה הצליחו לברוח מאסוריהם, מצטרפים למלחמה, מוסיפים עוד לכאוס שכבר היה קיים.
בסופו של דבר הבכורים הגיעו למסקנה המשותפת שאם המלחמות האלו ימשיכו הם ימותו כולם, ועל כן אלו שלא מתו - שכן רוב הבכורים מתו במלחמות, מלבד האלים שנשארו כולם בחיים - חתמו על אמנה כובלת שהוחבאה במקום ניטרלי ולא ידוע - שכן מי שבידיו האמנה יכול לשנותה - ובאמנה נקבעו כללים שמעגנים את כוחם של הבכורים לבני התמותה: האלים והשרפים יתחזקו ויחלשו על בסיס כמות המאמינים דמויי האנוש שלהם, בזמן שלמרות ששאר הבכורים גם יקבלו כוח על פי כמות המאמינים שלהם רוב כוחם של הדרקונים יגיע מרוחות הקסם שזורמות מהדרום, הארץ של האש, והמגים שילכו בדרכי קסמי הדרקונים, בעוד בני התופת יקבלו את כוחם בעיקר על בסיס נשמות המתים שהם מצליחים ללכוד.
המלחמה שבסופה נכתבה האמנה נקראת הקריעה השנייה, שכן בקרב האחרון שלה העולם שוב נקרע, הפעם בצורה חזקה בהרבה מהקודמת, כשהמישורים החדשים שנוצרים הם החלום והצל.

מילון אנגלי-עברי עבור השמות:
אשמח שתעירו לי על התרגום ותציעו תרגום מוצלח יותר - זה מתורגם מאנגלית לעברית, לא להפך.

האש: the fire.
ה(ראו את הפסקה הראשונה): the void.
הקודר: the gloom.
הבכורים: the firstborn.
האפלים: the darkborn.
מתחלפים/הארורים: changelings/the damned.
אתריים/המקוללים: ethereals/the cursed. כשethereal מלשון אתרי, ולא מלשון שמימי.
לטאים דגולים: great wyrms.
שרפים: seraphim.
שליטי שדים: demon sovereigns.
מלכי השטנים: devil monarchs.
בני התופת (שטנים ושדים ביחד): fiends. עוד רעיון לתרגום שהיה לי כאן זה זדים.
ההצלה: the saving.
הבגידה: the betreyal.
הקריעה הראשונה: the 1st tearing.
הקריעה השנייה: the 2nd tearing.

תגובה מפורטת בהמשך:
עולם מגניב, מאחל לך בהצלחה. לדעתי ״התהום״ מצלצל טוב יותר. בכל מקרה למה התחלת ישר מההיסטוריה ולא מ... טוב, דברים יותר אלוונטיים?

נתחיל בבקשה שלך לגבי התרגום:
לא חושב שתהום זה תרגום טוב ל-void. אפשרויות יותר טובות הן: ריק, חלל או חסר. נראה לי שבשבילך מתאימות יותר האפשרויות השנייה והשלישית (אולי השנייה טיפה יותר טובה).
בכל מקרה כשאתה מתרגם משהו אתה לא חייב לתרגם באופן מילולי, אתה יכול גם לשחק עם זה מעט. למשל changeling לא הייתי מתרגם כמשתנים, אלא כ-המתחלפים (או המוחלפים אם הולכים על המשמעות המקורית) או אולי "ילדי השינוי".

עכשיו נעבור לכמה הערות/שאלות:
  • למה אתה בכלל כותב עולם מערכה? אם אתה חושב שיש עולמות יותר מגניבים או יותר עשירים, למה אתה עושה את זה בכלל? האם זה תרגיל כתיבה? או שאולי העולם שלך מציע משהו שלא קיים בעולמות אחרים או יוצר שילוב כזה?
    את התשובה לשאלה הזאת הייתי מכניס לחלק של למה להשתמש בעולם המערכה ולהקדמה שלו. זה אמור למשוך אנשים להמשיך לקרוא או להגיד להם למה לצפות ולאיזו ביקורת אתה מצפה.
  • עמוד הקדמה - לדעתי חשוב לכתוב לפני שאתה מתחיל עם ההיסטוריה עמוד שמציג את העולם עצמו כמו שהוא עכשיו. בעמוד ההקדמה הזה הייתי כותב דברים שאנחנו צריכים לדעת על העולם שלך איך שהוא עכשיו. למשל:
    האם אתה כותב את העולם לשיטה מסוימת? מה התמה העיקרית של העולם? רמת הטכנולוגיה? קסם? מי הדמויות לשחקן בעולם המערכה הזה (בינתיים לפי מה שקראתי אני יכול להניח שהם אחד משבעת סוגי היצורים הראשונים)? וכדומה.
    אחרי שאתה מסיים לכתוב את זה רק הייתי מתחיל עם איך העולם הגיע להיות כזה.
  • אם האלים יכלו לברוח למה האפלים לא? למה האפלים לא הוכנסו לאמנה (או למה להגביל את הכוח שלך כשיש לך אויב שלא מוכן לעשות זאת)?
  • מה בדיוק אמונה באל כוללת? אמונה שהוא קיים? אמונה שהוא צודק? קרבנות? תפילות?

מצטער אם זה יצא מעט בוטה, כי בסך הכל מדובר בהתחלה נחמדה. מחכה להמשך.

לגבי התרגום: תודה על העזרה, אאמץ את התרגום של הchangeling (למרות שזה לא באמת משנה, עכשיו זו בערך הפעם האחרונה שבה הם יכונו מתחלפים ולא ארורים).

1) למה אני כותב את העולם מערכה? אני אסביר את זה ככה; שר הטבעות וחולית - שתי יצירות מופת אגדיות, ואין אף אחד שיכול להתווכח עם זה. האם העובדה שהספרים האלו היו קיימים מנעה מרולינג ואינספור סופרים אחרים לכתוב?
2) [אני אתחיל בבקשה לדעת מה הם שבעת סוגי היצורים הראשונים - הבכורים הם אלים, לא גזעי שחקן. שלושת גזעי הבסיס הם בני האנוש, הענקים והפיי, אבל מהם יתפתחו עוד המון גזעים.] עולם המערכה אינו כתוב לשום שיטה ספציפית, העולם עצמו צפוי להיות עולם פנטזיה שאני אנסה (וסביר להניח שאכשל) להפוך לעולם פנטזיה אפלה למחצה. שאר הדברים (כולל פתיחה שכזאת) יבואו בעצים אחרים.
3) האלים יכלו לברוח בעיקר כי הכבלים שלהם חלשים יותר - הם הרגו חלק מהבכורים האחרים במהלך הבגידה/ההצלה, והם עצמם לא עזרו בכליאת עצמם, ככה שהכלא עצמו היה חלש יותר, והוא גם התרופף עם המעבר שלו לשאול. כמו שאני אראה בעצים אחרים, ישנם רמזים לאפלים שכן ברחו. הסיבה שהאלים לא כללו את האפלים באמנה היא שהאפלים מרגע שנכלאו נכנסו לתרדמת (מה שלא אומר שהם חסרי אונים - חלק מהבכורים ממשיכים להשפיע גם אחרי שמתו), וכדי לכלול אותם הבכורים היו צריכים להסיר גם חלק מהמחסומים וגם להעיר אותם. הם העדיפו להשאיר את המצב כמו שהוא.
4) בעצם "אמונתך" באל (אמונה בתוך גרשיים שכן האלים קיימים, ואין על זה עוררין) אתה מקדיש אליו חלק מנשמתך, מה שמתגלם ככוח שעובר אל האל. ככל שאתה יותר אדוק יותר חלק גדול יותר מהנשמה שלך מוקדש לבכור כלשהו, והוא מתחזק. לכן לאנשים הפשוטים כמעט ולא קורים ניסים (היו מקרים מעולם, אבל אפסיים), משום שככל שאתה נותן יותר כוח לאל הוא יותר שם לב אליך וטורח לעזור. לכן כוהנים מסוגלים לתעל את כוחות האלים בניגוד לרוב האנשים. ישנן פעולות שמעבירות כוח נוסף לאלים - קורבנות זו דוגמה טובה (הסיבה לזה תפורט יותר כשאסביר על הקסם בעולם), משום שהם מעבירים את כוח החיים של היצור המוקרב לאל, ובכך אתה מושך את תשומת ליבו. (אם תקריב לאל עכבר, הוא לא ישים לב. אם תבצע טבח עם שמטרתו להעביר את כוח החיים של המתים לאל אתה תזמן אותו.)

תודה על הביקורת, זו בדיוק הביקורת שחיפשתי.

חזרה