• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פרשנדים - גזע משנה תפקיד במשחקי תפקידים

אחד השטיקים היפים בספרי גנזך אורות הסער של סנדרסון (ספוילרים) זה הגזע של הפרשנדים, שגם ידוע כפרשמנים בסדרה.
בגדול, מדובר בגזע שיודע לשנות צורה, מעין דופלגנגר אבל רק לצורות מוגדרות מראש, כשכל צורה נותנת לו בונוסים ויכולות שונות מאשר הצורות האחרות. בעצם, זה גזע שהוא מגוון אדיר של גזעים, כשגם צריך ל"גלות" את הצורות הנוספות.
באופן כללי, זה הדבר הכי מדליק שראיתי בספרים הללו למשחקי תפקידים (יתר הדברים לא ממש שימושיים, למשל חרבות רסיס - אלא אם משחקים בעולם שלו את הנשגיבם).

בעולמות מד"ב שיש דברים דומים, למשל Transhuman Space, פשוט מדובר על שתילת תודעה בגוף אחר - ולכולם יש את זה. בפנטזיה זה נשמע מדליק לגמרי, אבל די Overpowered בהגדרה... לדעתי.
אז השאלה היא איך/האם לממש בעולמות פנטזיה? האם זה משהו שבכלל קורץ לכם כשחקנים להחליף "גזע" תוך כדי משחק?

מסכים בנוגע לחוסר ההתאמה של חרבות רסיס ושאר הדברים הללו למשחקי תפקידים.

שים לב אבל שהדרך לשנות צורה היא לא פשוט בנקישת אצבע, אלא מדובר בטקס של ממש. דמויות נותרות באותה הצורה במשך חודשים עד שנים, ככה שאם תשחק דמות כזו במשחק תפקידים- כנראה תשאר עם אותה הצורה כל המערכה.

האמת לא הייתי אומר שחרבות רסיס ושאר הדברים לא מתאימים למשחקי תפקידים. מסכים שהם לא מתאימים למו"ד ושיטות דומות בלי התאמות גדולות (מכיר כמה ניסיונות לעשות את זה ל-5E, אבל לדעתי הם לא משהו).
אם נסכל על זה בצורה יותר רצינית אנחנו יכולים לראות שגם לחרבות רסיס (ולשריונות) יש מדרג והשפעות שונות כמו כמעט לכל הכוחות בסדרה. אני בהחלט יכול לראות איך הופכים את זה לשיטת משחק לא רעה בכלל (ואפשר בהחלט לעשות בשיטה גם דגש על קראנץ' בשונה ממה שעשו בערפילאים).

בנוגע לפרשנדים, אני די מסכים עם נקסטרול. אולי לא הייתי אומר שנשארים ככה כל המערכה, אבל בהחלט השינוי הזה מוגבל לפעם או פעמיים.
אם לומר את האמת אפילו נתתי אפשרות דומה עם פלאף והסבר שונים לגמרי בעולם מערכה שלי - אם נסכם בקצרה אז המכניקה הייתה משהו כזה:
חילקתי את הכשרונות/יכולות/תכונות של הגזע ל-3 קטגוריות כשביצירת הדמות לפעמים יש בחירה מאיזו קטגוריה אתה לוקח את הכישרון הבא. הקטגוריות הן:
1. מקום - ההבדלים אם הדמות נולדה בסביבה עירונית, יער, הר וכו'
2. תורשה - מה ההורים שלה עשו: חקלאים, סוחרים, קבצנים, לוחמים וכו'
3. ילדות - מה הדמות עשתה בילדות שלה - BG
את אחד מהשניים הראשונים היה אפשר להחליף גם באמצע משחק באמצעות טקס שהיה מכריח אותך לקיים שבועה מסוימת (השבועה אמורה להיות לטובת הכלל ולא לטובת הדמות, אבל יש יוצאים מהכלל נדירים), בהפרת השבועה הדמות הייתה מקבלת מחלה גנטית שהולכת ומחמירה עד שהיא מכפרת על זה.
הייתה גם אפשרות אחרת שהייתה נותנת להחליף יותר בקלות, אבל המחסר שלה היה תקופה מסוימת בלי ודעות קדומות אם מזהים את זה.

מקור ההשראה לזה דווקא היה משהו שקראתי על חוקי המעמד האיריים העתיקים ולא הפרשנדים (בגלל זה גם חלק מההבדלים קיימים והקטע עם השבועה).

אני מסכים שההחלפה לא צריכה להיות כל בוקר בהתאם לאתגר באותו היום, אבל זה כן צריך להיות משהו שניתן לשנות במהלך הרפתקה, בהשקעה גדולה יותר אולי.
אני גם לא מכוון לחקות בדיוק את הפרשנדים, הרי הם מחליפים צורה להבנתי רק בזמן סערה, מה שקיים רק בעולם שלהם.
דוגמא אחרת שחשבתי עליה, זה בסגנון החלפת גוף במשחקי מד"ב כמו eclipse phase או סדרה כמו altered carbon. זה לא בהינף אצבע אבל גם לא מאוד מורכב.

אני לא ממש מכיר את המכניקה ב-eclipse phase, אבל את altered carbon ראיתי.
אם אני זוכר נכון ואתרגם את זה למכניקה, אז למעבר בין השרוולים הייתה עלות כספית וזמן התאקלמות. את זמן ההתאקלמות אפשר לקצר או לצמצם את השפעותיו באמצעות לקיחת מיומנות, אבל לא להעלים לגמרי.
בסה"כ זה די דומה לאפשרות השנייה שסיפרתי עליה, רק במקום העלות הכספית העלות אצלי הייתה דעות קדומות (מחסר לכריזמה אם מישהו ידע. כשאני חושב על זה, זה היה קיים גם בסדרה עם כל ההפגנות האלו). מעשית זה אמר שאפשר להחליף את הגזע אם יש downtime או מסע ארוך, כי השחקנים שלי לא באמת רצו שהמחסר של זמן ההתאקלמות יהיה בזמן משחק. המחסר אצלי היה פשוט תקופה בלי היתרונות, אבל אפשר לעשות את זה באופן שונה כמו קבלת היתרונות החדשים, אבל ספיגת חסרון/ -5 לגלגולים הקשורים לתכונות הפיזיות עד למנוחה הארוכה השלישית/הבאה?

חזרה