• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שעווה וזהב

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
לא מזמן קראתי על המוזיקה האתיופית, והתוודעתי לצורת שירה מיוחדת ועתיקה שקיימת שם ושנקראת ''שעווה וזהב'', ושמתבססת על כך שבשפה האמהרית לכל מילה יש כמה משמעויות, וכך לכל שיר שבנוי בצורה הזו יש משמעות גלויה (שעווה) ונסתרת (זהב). השיטה שימשה לשירי דת, בידור והומור, אמירת עלבונות בצורה חברתית מקובלת, ביטוי למחשבות, רגשות ותפיסות אינדיבודואליסטיות והגנה על פרטיות, אמצעי עדין ומתוחכם להעברת ביקורת על בעלי סמכות ועל השלטון, הפצה והטמעה של רעיונות וידע, ניסוח מתוחכם של חכמת חיים וכו'.

לדוגמה, שיר שמשמעותו היא ''בגלל שאדם אכל מעץ הדעת ישוע המשיח נצלב'', משמעותו הנסתרת היא ''בגלל שיש לך שפתיים מפתות אני רוצה להיות קרוב אליך''. שיר שמשמעותו ''בהיפרדך מאויב הגש לו קפה'' מפורש גם כ''בהיפרדך מאויב השפילו עד אפר''.

למה אני חופר לכם על זה? כי מעניין לדעת איך זה יכול להשתקף בלחשי קסם. לחש יכול להיות דו משמעי, או לחילופין הרבה יותר קשה לדעת איך להתמודד מולו. אשמח לרעיונות משלכם בנושא.

אולי לחש שאפשר להוסיף ללחש מיד לאחר הטלתו ולשנות את סוג גלגול ההצלה; לדוגמה: אני מטיל כדור אש (הצלת זרז) ומשתמש ב_
ומשנה להצלת חוסן. כמובן שאי אפשר לשנות את זה להצלת חוכמה, תבונה, כריזמה, או כוח. את האפשרויות בוחר השה"ם כמובן...

אולי לחש שמשנה את סוג הנזק של הלחש(אם זה לחש התקפה) לדוגמה: אני מטיל ענן מוות ומשנה את סוג הנזק לקור. כמובן שאי אפשר לשנות את סוג הנזק לחודר, חותך, ומוחץ.

הערה - העץ פורסם בפורום כללי כי הוא פלאפי, לא מכאני. אין בעיה עם מכאניקה אבל רצוי להוסיף פלאף.

עוד רעיון - שלט במבוך בו כתוב ''You must go right''. האם פירושו ''עליך ללכת ימינה'', ''עליך ללכת צודק'' או ''ללכת ישר''?

חזרה