• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אני אוהב ניכוס תרבותי במשחקי תפקידים!

אחת המילים החמות האחרונות של הפוליטקלי קורקט היא "ניכוס תרבותי" (cultural appropriation) - לקחת כל מיני דברים מתרבות שאינה שלך ולהשתמש בהם בתור אביזר אופנתי, קישוט או יצירה בלי להבין תמיד את ההקשר המקורי.

במציאות, זה נושא די מורכב וטעון - קל לצחוק על רגישות-יתר של לאומנים אירים כשכל מיני פאבים בעולם חוגגים את יום פטריק הקדוש עם תחפושות של הכלאה בין לפריקון לבישוף עם זקן ירוק, או את המחאות של חובבי תרבות יפן כשנטע הופיעה באירווזיון בלבוש דמוי-קימונו מלווה בפסלי חתול יפני (למרות שחובבי אסתטיקה יפנית שלא מבינים את יפן זוכים ללעג משלהם כweaboos) אבל תיזכרו איזה תגובות היו בישראל כשיצרני בגדים מהמזרח הרחוק הנפיקו חולצות שנראו במעומעם כמו מדי אסיר עם טלאי צהוב, או כשמעצב הלביש כל מיני פקאצות בצעיף דמוי טלית.

אבל במשחקי תפקידים, אני ממש אוהב את זה - אני לא רוצה לשחק ביפן הפיאודלית או במצרים העתיקה ההיסטוריות, לא בא לי תמיד להכין שיעורי בית כדי שזה יצא אמין - אבל כן בא לי לקשט את עולם המשחק ביריבים עם עיצוב וציוד משתי הנ"ל או לערבב אפילו - תזכירו לי לספר לכם פעם על הנינג'ה בהשראת הפולחן לבבון המדריאס מהפירמידות...

מה אתם חושבים?

הממ...
בילדי הקיסרות העולם הוא בהשראה כבדה מימי הביניים (כולל תמותת הילדים), אבל אני משנה מה שלא נוח לי - לדוגמה, הרפואה מתקדמת יותר מרמת ה''כאב ראש הוא כי שד נכנס בך והתרופה היא לצרוב לך צלב על הקרקפת'', אם כי היא ברמה מספיק נמוכה כדי שתהיה לשחקנים סיבה לחשוב לפני שהם נפצעים ברגל או בזרוע (הניתוחים הכי מתקדמים הם הקזת דם וכריתת גפיים).

אני לא מדבר על שיחזור היסטורי.
אני מדבר על זה שנניח אני אריץ משחק עם דמויות שקוראים להן וואנג וצ'אנג, הכל יהיה מלא בעיצובים סיניים ודרקונים ארוכים, ואין לי הרבה מושג בתרבות של סין, בשפה שלה או בפילוסופיה הדאואיסטית חוץ ממה שקראתי בויקיפדיה וראיתי בסרטי קונג-פו. לפי גישת "הניכוס התרבותי" מה שאני אעשה יהיה ממש לא בסדר, אבל אני דווקא די אוהב קטעים כאלה במשחק.

אני חושב שההבדל הוא בעולם המשחק, אם מדובר על משחק היסטורי שאמור להתרחש בעולם שלנו (או בעולם מאוד דומה) יש מקום לדבר על ניכוס תרבותי, אבל כאשר מדברים על עולם מומצא אין שום צורך להשאיר דימיון בין המקור שלך לתוצאה הסופית כל עוד ברור שאתה משתמש בהם בתור השראה ולא מנסה להעתיק אותם.
אתה יכול לקחת את המבנה של ארמון בקינגהאם ולהשתמש בו במשחק שלך בתור בית בושת מפואר, כל עוד אתה לא קורא לו ארמון בקינגהאם או למדאם שלו אליזבת אין בזה בעיה.

גם אם תקרא לזה ארמון בקינגהאם זה לא ישנה לאף אחד אלא אם יש לך בריטי בקבוצה או שתפרסם את זה כמו טמבל...
אם המשחק לא היסטורי אז ניכוס תרבותי הוא דבר נהדר, כי זה העולם שלך והתרבות שאתה יוצר. זו לא תרבות סינית זו תרבות בהשראב מהסינים.

במשחק שהרצתי (בסטינג של העולם שלנו) אחד השחקנים גילם סיני. הוא אמר שהוא לא יעשה מבטא אסייתי. אמרתי לו שאין שום בעיה שיעשה- אף אחד מאיתנו לא סיני ולא רגיש לדברים האלה.
משחק צריך להיות רגיש רק למה שמפריע לשחקנים שלו, לא לאיזהשהן אמות מידה של אנשים אחרים.

המפקד האלמוני אמר/ה:
אני לא מדבר על שיחזור היסטורי.
אני מדבר על זה שנניח אני אריץ משחק עם דמויות שקוראים להן וואנג וצ'אנג, הכל יהיה מלא בעיצובים סיניים ודרקונים ארוכים, ואין לי הרבה מושג בתרבות של סין, בשפה שלה או בפילוסופיה הדאואיסטית חוץ ממה שקראתי בויקיפדיה וראיתי בסרטי קונג-פו. לפי גישת "הניכוס התרבותי" מה שאני אעשה יהיה ממש לא בסדר, אבל אני דווקא די אוהב קטעים כאלה במשחק.
אני מריץ משחק שלם כזה. אז גם אני בעד כול העניין.

ניכוס תרבותי טבוע עמוק בממ"ד ובפנטזיה בכללי.
כמעט כול יצור תרבות או עולם פנטזיה שואב ברמה זו או אחרת השראה ממקור אמיתי.
הרוב הכולל של מפלצות הממ"ד מצויות במיתולוגיה של תרבות זו או אחרת ובדרך כלל רחוקות מעוד מהמקור.

לנסות לשחק משחק פנטזיה נקי מניכוס תרבותי בלתי אפשרי.

זה מאוד נחמד, ויש לנו הרבה תרבויות ככה שזה מגוון.
הייתה לי דמות כהן שתיארתי אותו כמו אינדיאני במראה, זה היה מאוד מיוחד לעומת התיאורים הרגילים בשולחן שתמיד מסתיימים באלף עם שיער ארוך ודמויות יפות.
תמיד חשבתי על להשתמש בשיטה הערבית הישנה לספריי פלפל ושלנוכל יהיה שקיק קטן של פלפל שחור, אותו הוא יפזר בעיני האורק.

פעם הייתה לנו בדיחה בקמפיין, הפכנו את התרבות האלפית לערבית. אירחו אותנו עם פיתות וסלטים, אהלן וסהלן וחיבוקים. זה היה נחמד והתסיס את מי שהיה לו קשה עם שינויים שלא קבעו "מכשפי החוף".

tkhag1 אמר/ה:
לנסות לשחק משחק פנטזיה נקי מניכוס תרבותי בלתי אפשרי.
לעולם אל תגיד לעולם לא. דוגמה:
אימפריה שנשלטת בידי מועצת אסטרולוגים שמנהלים מדיניות לפי הכוכבים וכופים אותה גם על נתיניהם הפחות פתיים. האימפריה מאויימת בידי רוחות רעות מהעננים שחוסמות את השמים ומשבשות את כל המדיניות, וכן בידי בני אדם ירוקי עור שעריהם שוכנות על צבי ים גדולים אותם אילפו לשירותם, ושרוצים לשדוד את הממלכה כיוון שבשטחה יש מתכות יקרות רבות החיוניות לתזונתם. בעולם יש מפלצות כגון כלבי דוב, חלזונות ענק, ציפורי דודו טורפות אדם ונחשים פרוותיים עם זנב עקרב.
הטרובדור אמר/ה:
פעם הייתה לנו בדיחה בקמפיין, הפכנו את התרבות האלפית לערבית. אירחו אותנו עם פיתות וסלטים, אהלן וסהלן וחיבוקים.
אני מניח שספגתם מחסר זריזות רציני אחרי כל האוכל שהם הגישו לכם...

חזרה