• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קוסמים קטנים - הילדים לא התלהבו

ביום שבת בבוקר ניסיתי להריץ את קוסמים קטנים לשתי בנות בגיל 7 ולבן בגיל 5. אז הם מאוד התלהבו (בעיקר הבנות) מיצירת הדמות, והציור של הדמות שלהן והתיאור של הדברים שיש להן.
אבל אז כשהתחלנו את ההרפתקה (או מעשיה בלשון קוסמים קטנים), פשוט הם לא התחברו. המעשיה הראשון עוסקת במציאת פיות שפיזרו אבקת פיות על שוקולד, והילדים לא הבינו מה הם צריכים לעשות ולאן הם צריכים להתקדם, אפילו כשניסיתי להכווין אותם.
עכשיו, הילדים שלי יודעים ומשחקים לא מעט במשחקי לוח וקלפים. הם גם רואים אותי משחק עם חברים, למרות שזה מבחינתם לא כל-כך ברור מה אני עושה שם. הם גם מגיעים לכנסים (דרקוניקון ואייקון) כך שבסך-הכל לדעתי הם בהחלט מחוברים פלוס לעולם הזה.
ובכל זאת, לא נראה שהצלחתי להגיע אליהם.

וזה מאכזב. חלק מזה אני גם חושב שקוסמים קטנים בהיותו משחק פחות מובנה מאשר מבוכים ודרקונים, נראה לי פחות "זורם" לחלק מהילדים. והחלק השני ... אני בעצם לא בטוח.
אשמח לשמוע חוויות ועצות למשחקים עם ילדים בגיל הזה (5-7). בכוונה לא ניסיתי להתעקש, כי אין דבר גרוע יותר מאשר להתעקש ולא ליהנות. בכל מקרה, נראה לי שקוסמים קטנים לא באמת מתאים לילדים שלי. דווקא מבוכים ודרקונים - מאוד לייט, עם מיניאטורות ודברים היה אולי יכול לעבוד יותר טוב.
יכול להיות גם שכדאי לשחק עם חברה אחרת... אבל האם יש ילדים שמשחקי תפקידים פשוט לא מתאימים להם?

נ.ב. יש לי גם את משחק התפקידים של My little pony. אני צריך לקרוא אותו ולהבין את הגישה שלו.

אני הכרתי לשני האחיינים שלי (בני 7 ו4) את משחקי התפקידים לפני בערך חצי שנה. עשיתי משהו דומה למו"ד נורא נורא בסיסי. יש נק"פ, דרג"ש, מטילים ק20 כדי לעשות דברים. לא טרחתי להסביר להם מה בדיוק כל דבר אומר, פשוט אמרתי להם כל פעם מה להטיל אם בכלל וכו.
התחלתי בלהסביר להם את הרעיון הכללי של משחק תפקידים ואז שאלתי אותם מי הדמות שלהם ומה היא יכולה לעשות. כל אחד מהם חשב קצת ובחר כוח שאישרתי- הם ביססו אותם על דמויות ממשחק מחשב שהם ראו :D החלטנו שהסיפור הוא שהם שיחקו ליד הבית ופתאום ברק הכה בהם ושיגר אותם למקום מסתורי- עולם המשחק- שם הם גילו שיש להם את הכוחות המיוחדים שלהם.
במהרה הם הגיעו לכפר מו"ד קלאסי בו הנפח ביקש מהם לעזור נגד גובלינים שגרים ביער הסמוך ושודדים דברים מהכפר.
בגדול אני לא משתמש איתם במילים כמו להרוג, אלא במקום זה הם "מביסים" גובלין או שהוא בורח בפחד, או שהעורבים המכושפים מתפוגגים בענן נוצות כשפוגעים בהם מספיק. וכמובן אני לא מערב דברים כמו אל מתים, תמות בוגרות וכו.

הם לא גרים קרוב, אז אנחנו נפגשים בערך אחת לחודש, והילדים מאוד נהנים מהמשחק.

אני עדיין לומד איך לשה"ם להם, though. באחת הפגישות הם היו אמורים לעצור חבורת מכשפים מלזמן יסודן מים שאיתו הם רצו להפוך את הגשר היחיד מX לY לגשר מס. הילדים הבינו שיש במערה אנשים והחליטו להדהיר את הסוסים העייפים שלהם אל תוך הלילה XD
מה שגרם שכשחזרו לגשר, המכשפים אכן היו שם ודרשו מהם כסף כדי לעבור. ציפיתי שהם יתנו להם חלק מהכסף שלהם, בהתחשב בזה שהיו שם 4 מכשפים מסתוריים ויצור ענק כחול אוחז קלשון, אבל לא. בסופו של דבר הם הובסו, ודאוס אקס מאכינה בצורת ואקס מווקס מאכינה הציל אותם ונפטר מהמכשפים. בחרתי בו כי הילדים מגלמים סוג של נוכלים (שקראתי להם מתגנבים כדי להימנע מקונוטציה שלילית), והשתמשתי בו גם כדי להעביר להם שיעורים באיך לא להסתער לתוך סכנה.

אני רושם לעצמי דברים שאני לומד מהנחיה להם. למשל, תמיד להכין תוכנית ב' XD או יותר ספציפי אני מתחיל לחשוב שאולי לצעיר לתת תוספים פאסיביים ללוחמה, ככה שהוא ירגיש שהוא מועיל בקרב בלי לסתבך אותו עם חוקים ותוכניות, ולגדול לתת להרגיש חכם עם חידות, שהקטן לא בהכרח יכול לפתור.

אממ... כמו שלא לכל המבוגרים מתאים.
למשל הבת הגדולה שלי, אנטי דמיון באופן שלפעמים יוצר מצבים מצחיקים וקונפליקטים הזויים. (בת 4)
ציירתי דרקון בעט, כדי שהיא תצבע.
והיא רצתה לראות תמונה של דרקון כדי לדעת איך הצבעים של דרקון "באמת".
נסיתי להגיד לה שהצבע הנכון הוא הצבע שהיא מדמיינת...

לקח הרבה זמן. הרבה.

או למשל אם אני מנסה לדבר אליה דרך בובה:"הוא לא באמת מדבר. הפה שלו סגור."

חזרה