ברוכים הבאים לפורום הפונדק
פורום הפונדק הוא קהילה של משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד. נשמח לענות על השאלות שלכם, לקרוא את היצירות שלכם ולשחק איתכם.
אתם מוזמנים להירשם לפורום ולהצטרף לקהילה.

לשחק דמות מהמין הנגדי.

דיונים שנוגעים לכל משחקי התפקידים וכל השיטות, תוכלו למצוא כאן המלצות על ספרים ושיטות, עולמות ותוכן מקוריים, תיאוריה של משחקי תפקידים, עצות לכתיבת תוכן משלכם, טיפים למנחה ועוד.
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 12 אוגוסט 2018, 21:02

אני מניח ששתי ההשערות שלנו יכולות להיות נכונות.
There, where I have passed, the grass will never grow again.

ארבעת ההנאות הגדולות ביותר - מנוחה אחרי אימון קשה, מים לגרון צמא, התבוננות באדם אהוב, וההרגשה שאחרי תפילה.
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
תשובות: 7

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 12 אוגוסט 2018, 21:44

אני בדרך כלל מנחה ולא משחק, ככה שהדמויות בלי-שחקן הן פחות הדמויות "שלי" ויותר דמויות שאני מספר עליהן, כמו גיבורים בספר או סרט.
אז במקרה הזה, אני מספר על דמויות של נשים כמו על דמויות של גברים שהם לא אני - מתאר אותם מהצד.

בכל אופן, ההסללה המגדרית, התרבות המערבית וכו' שהתרגלנו לחיות בהן, נתנו את כל הדברים המגניבים והמוערכים לגברים - בגלל זה טום-בוי היא דמות עם דימוי חיובי ואפילו מושך, כי היא בחורה שעושה דברים מגניבים של בנים. מצד שני, גבר שמתלבש ומתנהג בצורה שנחשבת לנשית, יוצג כ"סיסי" - דמות חלשה ומגוחכת.

מצד שני, מההיסטוריה מוכר "האביר ד'און" (D'eon) - דמות אניגמטית שעד היום לא בטוחים במאה אחוז אם הוא היה גבר או אשה מבחינה ביולוגית, אבל ככל הידוע בערך בגיל שלושים הוא התחיל להציג את עצמו כאשה - כנראה כחלק ממשימת ריגול כלשהי ברוסיה, אבל במשך חמישים השנים הבאות הוא חי רוב הזמן בתור היא, בלי שזה עורר רדיפות או התנכלויות יוצאות דופן. מצד שני, לא בטוח שהיה כדאי להתעסק איתו, או איתה:

תמונה

במקום אחר בעץ הוזכרה אנימה כמקור השראה לדמויות עם מראה אנדרוגני. אני לא צופה של אנימה, אבל אני זוכר שקראתי פעם סקירה על סדרת אנימה בשם "שושנת ורסאי" שהציגה דמות אנדרוגנית - אשה בשם "אוסקר", שאבא שלה מאוד רצה שיהיה לו בן וגידל אותה ככזה, ולימים היא הפכה לראש המשמר של מרי אנטואנט (ההיא מהלחם והעוגות, שמוצגת כילדת אנימה חמודה ולא כמרשעת נהנתנית דמויית שרה נתניהו כפי שבדרך כלל נהוג להציג אותה). מתאר לעצמי שאנשים שראו את האנימה ידעו לפרט יותר על הדמות, אבל מקריאה מהירה בויקיפדיה היא אמורה להיות מודעת למגדר הנשי שלה ואף לנהל מערכת יחסים רומנטית עם גבר, אבל להסתובב תמיד לבושה בבגדי קצין, לעסוק בפעילויות גבריות וצבאיות - ולזכות לחיזורים רבים מנשות החצר הצרפתית שהוקסמו מיופיה. הדמות עצמה אוירה בצורה שניתן לפרש כ"בחור עדין עם שיער ארוך":

תמונה
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
Hell lord
תשובות: 3

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי Hell lord » 12 אוגוסט 2018, 22:36

ממליץ לקרוא את sromlight archives של ברנדון סנדרסון באופן כללי, אבל בפרט גם בנושא הזה - מוצגים בסדרה שני זנים humanoids - בני אדם ופרשנדים/פרשמנים, כשאצל הפרשמנים ההבדל בין זכר ונקבה מסתכם בתפקיד בהתרבות, וכך גם לראות את הספר דרך נקודת המבט של אחת מהפרשנדיות שמסתכלת על התרבות האנושית ונדהמת מהחשיבות שמיחסים בני האדם למינים השונים.
I am no nightmare, nightmares fear me
סמל אישי של משתמש
ג'וני
תשובות: 1

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי ג'וני » 13 אוגוסט 2018, 00:14

דבר ראשון, כאשר אנחנו משחקים משחק תפקידים ימי ביניימי (היסטורי או פנטזי) אנחנו 99% מהזמן לא משחקים דמויות נורמליות (לא מכיר הרבה אנשים ששיחקו איכר שלא זז יותר מ-5 ק"מ מהחווה שלו). לא באמת משנה אם מדובר בגברים או נשים. אנחנו גם בד"כ מתעלמים מהרבה דברים שלא נוחים למשחק שלנו (כמו הסיכוי הגבוה למות במחלה בזמן מסע או אפילו כלכלה ימי ביניימית), אז אני לא באמת רואה שמץ של פסול בלשחק דמויות שמתבססות על הנשים היותר חריגות בהיסטוריה (ז'אן ד'ארק, ג'ואן האצ'ט, לגרטה, אליזבת הראשונה ועוד), כי אם גם ככה אני מתעלם ממה שלא נוח לי בשביל הסיפור למה שאני לא אתעלם גם מזה או אפילו יותר טוב, אתאר איך הציפיות השונות משפיעות על הדמות או איך היא התפתחה להיות מה שהיא עכשיו?

הדבר השני שיש לי לומר, זה כל עוד אתה מבין את הזהות של הדמות, כלומר איך הדמות תופסת את עצמה (סביר להניח שמגדר יכנס פה), המניעים הנובעים מכך וההשלכות שלהם, אז אתה יודע להסביר למה המגדר של הדמות משנה ולמה זו לא באמת הייתה אותה דמות אם היא הייתה ממגדר שונה (בהנחה שאתה משחק בעולם או בגזע שיש בו תפיסה שונה של תפקידי גברים/נשים/צמחים/מכונות/אחר). אם אתה משחק בדמות ממגדר מסוים בעולם ובגזע בו יש הבדלים וחושב שהדמות תתפקד כמעט אחד לאחד אותו דבר אם היא הייתה ממגדר שונה אז כנראה (כי יש יוצאים מהכלל) יש פה בעיה..
סמל אישי של משתמש
Egao

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי Egao » 13 אוגוסט 2018, 02:35

אני חושב שקיבלת כבר תשובה לשאלה איתה סיכמת את ההודעה הראשונה - הדמות שלך היא אישה שפשוט מתנהגת בצורה גברית. וזה בסדר. יש כל מיני סוגי אנשים בעולם וזה מגניב לשחק את הסוגים השונים. אני לא בטוח כמה אני יכול להוסיף לדיון כאן, אם כי כן אציין שמאוד התחברתי לדברים של ליזי וטסוקימארו, אבל אשתף באיך שאני רואה את הדברים.

בשבילי, כשאני משחק משחקי תפקידים, זו הזדמנות לשחק ולהיות מישהו שאני לא. חלק מזה הוא להיכנס למשחקים שלא מתרחשים בעולם שלנו - בין אם זה עולם פנטזי, עתידני או סתם משחק המתמקד בעבודה כזו או אחרת (כמו בלשות) שהסבירות שאעשה אותה בחיים בעצמי לא גבוהה, והיא בטח לא מה שאני עושה היום. ככה, ככל שהדמות שלי יותר שונה ממני, אני נהנה ממנה יותר. הרבה פעמים היא גם אידיאל של מי שהייתי רוצה להיות, אבל לא בהכרח. כשהתחלתי רק לשחק במשחקי תפקידים, הדמויות שלי היו יותר דומות לי - בנים, כמובן, שקטים יחסית אבל חברותיים, לא עם יותר מדי ביטחון. גם הדמות הנשית הראשונה שלי לא הייתה כזו נשית כמו אלו שבאו אחריה, אני חושב שככל שהתנסתי בלשחק דמויות נשיות ככה הדמויות שלי נהיו באמת יותר ויותר נשיות.
אחת הדמויות הכי מוצלחות שלי, אגב, היא מיטסוקו, נערה יפנית שעובדת כשחקנית קול. עד כמה שמותר לי להעיד על עצמי, אני חושב ששיחקתי אותה לא פחות טוב מכל אישה אחרת שתשחק אותה, ואולי אפילו יותר, כי באמת ובתמים אהבתי את הדמות הזו. מיטסוקו היא דמות מאוד גאוותנית ונרקסיסטית, הכל חוץ מצנועה ועדינה, למרות שזה מה שהיא אוהבת לשדר כלפי חוץ. היא כולה עסוקה בתמיד החיצונית שלה, בנשיות שלה וזה למרות החזה הקטן שלה, יחסית. מיטסוקו מאוד אוהבת להתעסק עם בגדים ועם יופי באופי כללי, גם כי זה חלק מהעבודה שלה בתור שחקנית קול שהצליחה קצת להתפרסם. מעבר לזה, למרות האגואיסטיות שלה והעובדה שהיא מאוד מחושבת, את הרגשות שהיא כן חווה, מה שהיא חווה יחסית בקלות כשזה נוגע אליה, היא חווה בעוצמה. מעבר לזה, היא גם נוהגת ממש לנצל את כל מי שלא חשוב לה ואין לה בעיה לשקר ולהעמיד פנים ואף להשתמש בקישורי המשחק שלה כדי לעבוד על אנשים. כל עוד אין סיכוי שזה יופץ, אין לה בעיה אפילו לדבר בצורה מאוד גסה ומלולכלת - דבר מאוד לא נשי ועוד אחת על כמה וכמה לאישה יפנית, שהם עם מאוד מנומס. כל זה לא מפריעה לה להיות נשית ועדינה כלפי חוץ, לאהוב אופנה, בזמן שהיא, כמו נשים רבות בימינו, מאוד דואגת להיות האישה החזקה כמו שהמודל הפמניסטי אוהב.
ולמה נהניתי לשחק אותה? אני האחרון שיתנהג בצורה ביטצ'ית אל אנשים וגם לא כזה מתעסק בטיפוח מעבר לדברים הבסיסיים - אבל בגלל שהיא כל כך שונה ממני נהניתי ממנה. בהתחלה מיטסוקו כמובן לא הייתה כזו דמות עשירה כמו שאני מתאר אותה וזה גם משהו שנבנה תוך כדי המשחק ותוך כדי התנסות עם הדמות, עם ניסיון, כמו שציינתי בהתחלה.
וכאן אני חוזר למה שאמרתי בהתחלה - רוב הדמויות שאני משחק מאוד שונות ממני. אצל הנשים, בגלל שאני לא אישה, המגוון רחב ממש - החל מדמויות נרקססיטיות כמו מיטסוקו, עד דמויות ביישניות עם בעיות חברתיות. כשזה גברים, אני יותר אוהב לקחת גברים אגרסיביים, באד בויז, כאלה שעושים כל הזמן שטויות - שוב, הכי ההפך ממני.
אז למרות שאתה יכול לחשוש שאתה לא עושה את זה טוב, כמו שאני גם רואה שאתה חושש לגבי הדמות הנוכחית שלך, פשוט תנסה - אם לא תנסה לא תצליח, הרי. לבקש פידבקים מהשה"מים שלך זה תמיד דבר טוב ודבר שגם אני עשיתי, גם אם קצת מביך, כמו שאני רואה שגם עשית פה בנושא.
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 13 אוגוסט 2018, 20:52

נשים הרפתקניות לא מייצגות את הממוצע בחברה של עולם משחק טיפוסי, אבל גם גברים הרפתקנים הם לא תופעה נפוצה מאוד.
אז כמו שכשבונים דמות של גבר הרפתקן מקבלים לפעמים השראה מגיבורים של ספרים וסרטים, אפשר לעשות את אותו דבר עם דמויות של נשים.

בנוגע לאמינות של דמויות ממגדר שונה - הן לא חייבות להיות "אמיתיות", מספיק שהן יהיו הגיונית וסבירות. פוחד שתצא לך דמות של "גבר עם שיער ארוך וציצים"? אל תנסה לבנות את הדמות בתור "עצמך הבת" אלא תבסס אותה על אשה כלשהי שאתה מכיר או שהיית רוצה להכיר.

הייתה לי פעם שחקנית ממש טובה, שבאופן די קבוע שיחקה דמויות גבריות. היא די עיצבה אותם בתור "גבר החלומות" שלה, עד כמה שלילדה בת 15 יכול להיות דבר כזה, וככה קיבלנו מצעד של ג'ינג'ים מסוקסים-וקשוחים-אך-רגישים-וכותבים-שירים וכושים יפים ואתלטיים עם קרחת חלקה.

לעומת זאת, באותה קבוצה הייתה שחקנית מוצלחת פחות, שבנתה דמות של גמד. בשלב מסויים היא "הוציאה את הגמד מהארון" אחרי שהיא אמרה שהיא סטרייטית ולא יכולה לדמיין את עצמה בתור גמד שאוהב נשים (עד כמה שגמדות הן נשים) מה שהוליד הרבה בדיחות-הומואים (היינו בני 15 כאמור) אבל לא התבטא במיוחד במשחק - חוץ מקטע מטריד לקראת סוף הקמפיין (שאז עברנו ממו"ד בקופסאות למוד"מ2 והקפצתי את העולם 300 שנה קדימה בזמן, שבו הדמויות של הקופסאות היו אגדות עבר, בערך) בו הגמד שלה לקח בשבי גמד רשע בשם אבי, התאהב בו והחליט לשמור אותו לעצמו במרתף הבית שהחבורה גרה בו באותו שלב (שוב, היינו בכיתה ט' או תחילת י').
סמל אישי של משתמש
tkhag1
תשובות: 1

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי tkhag1 » 13 אוגוסט 2018, 21:19

המפקד האלמוני כתב:
13 אוגוסט 2018, 20:52
התאהב בו והחליט לשמור אותו לעצמו במרתף הבית שהחבורה גרה בו באותו שלב (שוב, היינו בכיתה ט' או תחילת י').
זה... מטריד...
החיים אינם סידרה של אכזבות או הצלחות, הם פשוט סדרה של אירועים.
משמעות ואלוהות הם קונספט אנושי שנועדו למלאה תחושת ריק פנימית.
הפחד מהמוות הוא פחד מאי ידיעה, שהוא עצמו שורש הפחד.

ארבע לפנות בוקר הוא זמן נהדר להרהר במשמעות החיים... או לקשקש בחוסר הגיון.
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 13 אוגוסט 2018, 21:34

זה לא ממש שוחק בפועל - היא רק אמרה שזה מה שהדמות שלה עושה והמשכנו הלאה במשחק בלי להתייחס לזה יותר מידי.

גם לא השתמשתי יותר מידי בדמויות עם סוגיות מגדריות בתור מנחה. היה דב"ש שחזר כמה פעמים במשחק שהרצתי כבר בתור מבוגר שהיה של אשה בשם מגנדה שהתחזתה לגבר בשם מגנדי. היא הייתה שוליית קוסם וכדי לחסוך לעצמה כל מיני הערות ואפליות, היא התחזתה לבחור - הדמויות עלו על זה. בשלב מאוחר יותר במשחק מגנדה/מגנדי התקדמה בחיים ונהייתה שגריר בארצן של הדמויות - הן תיכננו לסחוט אותה כדי לקדם כמה אינטרסים מול הארץ ששלחה אותה אבל זה לא יצא לפועל.

בערך באותו עניין - פעם שמעתי ממישהו ששיחק בשיטה של "שחר האדמה" שהם בטעות קראו בתרגום את "האימפריה הטראנית" בתור הגייה עברית של "The Tranny Empire" והניחו שמדובר במעצמת טרנסג'נדרים.
סמל אישי של משתמש
חובב מוד
תשובות: 2
יצירת קשר:

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי חובב מוד » 14 אוגוסט 2018, 08:26

חברה, אתם מתחילים להתרחק מהנושא של העץ...
לגנוב רעיון מאדם אחד זה פשע, אבל לגנוב רעיון ממספר אנשים זה מחקר :wink:
סמל אישי של משתמש
nav566

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי nav566 » 14 אוגוסט 2018, 10:32

כשמדובר בדמות יחידה, המין של הדמות לא רלוונטי באמת. כיוון שקיימים מקרי קיצון לשני הכיוונים עבור שני המינים, פרקטית אתה יכול להיות איזו דמות שבא לך עם איזה אופי שבא לך לא משנה מה המין שלך. המין משנה בהקשר לעולם, אבל הוא לא בהכרח חייב לשנות את הדמות.
לעומת זאת, ההתניה המגדרית משנה באמת וצריך לשים לב אליה כשאתה בונה דב"שים בתור שה"מ. למה? כי אתה בונה את כולם. זה "חוק המספרים הגדולים". הסטטיסטיקה נהיית יותר ויותר קרובה למציאות ככל שמדובר במדגם יותר גדול. אם הסטטיסטיקה אומרת שאישה אחת מתוך מאה לובשת מכנסיים, אתה לא יכול לדעת עבור אישה יחידה האם היא לובשת מכנסיים, אבל אם יביאו לך עשרת אלפים נשים, סביר להניח שבערך מאה מהן ילבשו מכנסיים (אבל כנראה שלא בדיוק מאה). אפשר להבין את זה גם על פי המבנה של נוסחת ברנולי, שמרכזת את רוב ההסתברות במיקום הצפוי כשמדובר במדגם גדול יותר.
אם נעזוב לשנייה את החרטושים הסטטיסטיים, כי זה לחלוטין לא הנושא, הפואנטה היא שכאשר אתה בונה דמויות בשביל העולם, אתה לא יכול לחלק לכולם אופי ומין איך שבא לך. אני יכול להעיד על עצמי שבערך 80% מהדמויות הנשיות שלי עונות לפחות בחלקן למאפיינים נשיים קלאסיים. הסיבה שזה לא יותר היא כי שהרבה מן הנשים הרלוונטיות לעלילה שהשחקנים פוגשים הן כנראה מלכתחילה לא דמויות רגילות. כשמדובר בדמויות רקע, כמו קהל, אני נצמד לסטראוטיפים המקובלים לחלוטין. למרות שיש פה ושם חיילת במשמר העיר, השחקנים יראו רק קבוצות של חיילי משמר משופמים ושריריים. שדרקון תוקף את העיירה, כל אישה בעיירה היא אימא מתייפחת שצורחת ומחבקת את התינוק שלה. כמובן, אלא אם כן מדובר באישה שהיא יותר מסתם דמות רקע. זה איזון עדין בין כניעה לסטראוטיפים לחשיבה מציאותית לחשיבה סטטיסטית.
בנוגע לדמויות השחקן, המין שלהן לא באמת משנה. בגלל שמדובר במדגם כל כך קטן, הדמויות יכולות להיראות איך שבא להן. סביר להניח שבתור הרפתקנית הדמות הנשית תהיה טיפה יותר קשוחה ועצמאית מהדמות הנשית הקלאסית, אבל לא בהכרח.
"שאלתי את עצמי למה חתולים שותים ישר מהאסלה. אמי אמרה לי שזה בגלל שהמים שם קרים. עכשיו אני שואל את עצמי איך אמי ידעה זאת..."
- וודי אלן
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 14 אוגוסט 2018, 21:09

בערך באותו עניין שאולי יתן על זה מבט נוסף.
חלק גדול מהכותבים בדיון הם בשנות העשרה המוקדמות שלהם ומצד שני אני אנחש שאתם משחקים הרפתקנים בשנות העשרים לחייהם פלוס-מינוס (או המקבילה של אלפים/גמדים/ווטאבר לגילאים האלה) - אני יודע שכשאני והקבוצה שלי היינו בני 14, ההרפתקנים שלנו והאויבים שלהם היו מבוגרים יותר.

במבט לאחור, לא נראה לי שבגיל 14 באמת הבנתי איך זה להיות בן 25 וזה לא באמת הפריע לי.
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 14 אוגוסט 2018, 21:17

מצד שני - במשחקי תפקידים אנחנו משחקים גם דמויות ימי ביניימיות, דמויות מדע בדיוני, דמויות פנטזיה - אנחנו לא באמת מבינים איך זה להיות. כנראה שאף אחד מאיתנו לא ישחק בצורה ה''מושלמת'' נער-חווה מימי הביניים (מי מאיתנו עבד אי פעם בשדה, רעה חזירים או סבל מרעב ומחלות קטלניות?), שכיר חרב (אף אחד כאן לא ירה ברובה לייזר, נלחם בחיל הפרשים או השתתף במלחמה מימי הביניים, עסק מלוכלך ואכזרי פי כמה מהיום), או קוסם.

ארבעת ההנאות הגדולות ביותר - מנוחה אחרי אימון קשה, מים לגרון צמא, התבוננות באדם אהוב, וההרגשה שאחרי תפילה.
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 14 אוגוסט 2018, 21:38

אבל כל הדוגמאות האלה (אביר, קוסם, טייס חלל) לא קיימות במציאות שלנו אלא רק בספרים/סרטים/היסטוריה/דמיון.
נשים ובני 25 לעומת זאת קיימים בגרסא בת זמננו ואנחנו אפילו מכירים כאלה.

לפעמים הרבה יותר קל לשחק משהו דמיוני לגמרי (גם אם הוא היה קיים פעם בעבר או עדיין קיים באיזה מקום נידח, בעולם היומיומי שלנו הוא לא קיים) מאשר מישהו שקיים אבל אנחנו לא באמת יודעים מה קורה בראש שלו.
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי

לשחק דמות מהמין הנגדי.

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 19 אוגוסט 2018, 13:08

מצד שני - להיות אישה או גבר בן 25 בימי הביניים שונה לחלוטין מלהיות כזה בימינו. גבר בן 25 בימינו כנראה נמצא באוניברסיטה או אחריה, יש סיכוי שהוא אפילו לא נשוי (שלא לומר רווק הולל...). גבר בן 25 בימי הביניים היה נחשב בוגר זה 10 שנים, וכנראה כבר היה נשוי עם כמה ילדים (כמה מהם כנראה מתים). הוא לא הרחיק יותר מכמה קילומטרים מהעיר או הכפר שלו, ורוב הדאגות שלו הן איך להרוויח מספיק בשביל לחם למחר. וגם אם הדמות הממוצעת היא בהחלט לא כזו, עדיין קשה לי להאמין שהרפתקן בן 25 דומה איכשהו לבן 25 ממוצע בימינו.

תגובה מהירה

שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.

שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה