• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תגובות [תגובות] עזרי משחק מודפסים (Print and play) למשחקי תפקידים ולוח

משחקי תפקידים נולדו במקור ממשחקי מיניאטורות, אך מההתחלה הכלי המרכזי בהם היה הדמיון, ושאר החלקים נועדו כעזר כדי לזכור את מה שקורה במשחק - דפים וכלי כתיבה. זה דבר נהדר, כי זה הדבר העיקרי שהבדיל את משחקי התפקידים ממשחקי לוח והמיניאטורות שתמיד ליוו את משחקי התפקידים על המדפים בחנויות ובחדרי המשחקים.

במדריך הזה אני אתייחס לסוג של עזרי משחק שיכולים לשמש במשחקי תפקידים, משחקי מיניאטורות ואפילו משחקי לוח – דגמי נייר (או פלסטיק) שניתן להדפיס ולהכין בבית. הנושא הוזכר בקצרה במדריך ליצירת שדה קרב ביתי, וכבר מזמן הרגשתי שאפשר וכדאי לתת לזה סקירה קצת יותר רחבה, והנה היא כאן.

קרא את הכתבה...

ניסיתי לשלב בין מדריך וסקירה כדי לתת תמונה מלאה של התחביב, אבל ייתכן שהסקירה לא קיבלה מספיק מקום. אנסה לפרט יותר על היתרונות והחסרונות בחלק השני (כשכבר לא אצטרך להסביר פרטים טכניים...).

כמו כן, יש כרגע מבצע של Fat Dragon Games על כל דגמי הנייר וההדפסה התלת-מימדית (50% הנחה על דגמי נייר, 20% על דגמים למדפסת תלת-מימד). קטלוג ב-http://www.drivethrurpg.com/browse/pub/346/Fat-Dragon-Games

המבצע הוכרז לפני כשבוע כמבצע לשבוע בלבד. בדרך כלל המבצעים נמשכים יותר זמן ממה שמכריזים, אבל אין לדעת מתי ייגמר. אם מישהו חושב שהוא רוצה להיכנס לזה, שיבחר דגם ויקנה עכשיו, כי זה יהיה מבאס לשלם פי 2 אחר כך.

למי שמפספס/לא בטוח, יש מבצעים כאלה כל כמה זמן, אז כדאי לעקוב (אפשר להירשם לעדכונים במייל).

זה נראה מדהים. אני לא מנחה כרגע קבוצה בשיטה שהמפות קריטיות, אבל אני מודה שקצת עשית לי חשק. המיניאטורות הדו מימדיות עם גב ופנים שונים גם מודפסות ומודבקות באותה הצורה?
איפה אתה מאכסן את כל הסיפור? יש דרך נוחה לקפל אותן או שאתה צריך מקום מיוחד לכל מפה?

אענה על הדברים בהרחבה בחלק השני של הסקירה, אבל בקצרה:
1. כן, את המיניאטורות מדפיסים, מקפלים וחותכים. יצרני המיניאטורות הטובים ביותר לדעתי הם Kev's Lounge ו-Printableheroes. ל-Kev's lounge יש כמה סטים של Pay what you want ב-Drivethrurpg http://www.drivethrurpg.com/browse/pub/4540/Kevs-Lounge ו-Printableheroes זה עמוד ב-Patreon https://www.patreon.com/PrintableHeroes, כשהיוצר משחרר בחינם כמעט את כל המיניאטורות שהוא עושה רק עם הצד של הפנים. אם רוצים פנים וגב שונים וצבעים אחרים, צריך (ומאוד מומלץ!) לתמוך בו בכמה דולרים ואז לקבל גישה לכל החומר שלו. לדעתי הוא עושה עבודה מדהימה.
בקיצור, אפשר להתרשם מכמות העבודה (הלא גדולה) על מיניאטורות גם בלי להשקיע כסף.
לדעתי מיניאטורות מנייר הן אלטרנטיבה מצויינת למיניאטורות פלסטיק או מתכת, כי זה הרבה יותר זול, לא צריך לצבוע ואפשר להדפיס כמה שרוצים.

2. עניין מקום האחסון התחיל לקבל התייחסות של היצרנים עם הזמן, כי ברור שדגמים תלת-מימדיים תופסים מקום תלת-מימדי...
בסטים של "אבני בניין פשוטות" (כמו סט של קירות מבוך או מערה), מרכיבים כל חלק בנפרד ומצרפים הכל ביחד (בלי להדביק) רק כשרוצים לשחק. גם האריחים הם יחידות של "6x6 שאפשר לערום כשלא משחקים, ואז זה פחות מפלצתי. בנוסף, Fat Dragon Games הכניסו לדגמים המאוחרים שלהם שיטה שנקראת Fold-flat שמאפשרת לקפל את רוב הבניינים לצורה שטוחה, כך שאפשר להרכיב אותם לפני המשחק ולקפל אותם כשמסיימים.

אעלה תמונות של אמצעי האחסון ושל המיניאטורות לסקירה הבאה.

זה נראה ממש מדליק, ואין ספק שהצבעוניות זה יתרון בולט לעומת פתרונות אחרים כמו Dwarven forge או הדפסה בפלסטיק.
החסרונות של זה נראים לי כמו אחסון, או ליתר דיוק עמידות באחסון - גם Dwarven forge זה קוץ בתחת לאחסן, אבל שם לפחות אפשר לזרוק הכל בקופסה. וגם העמידות כנראה לא ישרוד פעוט/ה בן שנה וחצי שישתולל על זה :)
אבל אין ספק שזה נראה מדליק ושיפור ענק לשולחן, בייחוד בתקציב של זה שאני משער שזה מסתכם בנייר עבה, דיו למדפסת וכמה קבצים שהם זולים יחסית לעומת מאות דולרים לאוסף צנוע של Dwarven forge (רק התחלה) או לרכישת מדפסת תלת-מימד.

חזרה