• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מה תרצו לראות בעולם מערכה? ועוד שאלה קטנה

אז, בימים אלו אני כותב באופן מסודר את הגרסה החדשה (מספר 3 אם נדייק) של עולם המערכה שלי- סרמיאת, ורציתי לשאול- כשאתם קוראים עולם מערכה, מה אתם מחפשים? מה אתם אוהבים למצוא?

כמו כן, יש לי בעיה קטנה. יש פריט מידע אחד ספציפי שאני לא בטוח כמה אני רוצה שהוא יהיה "common knowledge" אלא יותר פרט מידע למנחה בלבד. איך לדעתכם אפשר להכניס פריט מידע כזה כחלק מהקובץ האחד של עולם המערכה, בלי להכניס חלק בסגנון "ספר למנחה"? אחרי הכל, זה פרט המידע היחיד מהסוג הזה.

בגדול הדבר שהכי מרתק אותי ומהנה עבורי זה כשיש סיטואציה אקטואלית מעניינת ומותחת בעולם שאני רוצה לראות איך השחקנים יצילו בה את המצב או סקרן לראות איך היא תוכרע.
חשוב גם שיהיה לדמויות השחקן מקום בתוך זה להשפיע.

מעבר לזה, וכאן אני חריג מהדעה הכללית, אני מאוד אוהב היסטוריה מיתולוגיה וגיאוגרפיה מעניינות ומפורטות, כל עוד הן רלוונטיות להווה ומוסיפות לדילמות והאווירה שלו, להבדיל מאוד מסתם היסטוריה ומיתולוגיה שהן מעניינות עבור השהם(ואני עצמי כתבתי עשרות עמודים של כאלו) אבל אינן מעניינות את הקוראים.

Nextorl אמר/ה:
אז, בימים אלו אני כותב באופן מסודר את הגרסה החדשה (מספר 3 אם נדייק) של עולם המערכה שלי- סרמיאת, ורציתי לשאול- כשאתם קוראים עולם מערכה, מה אתם מחפשים? מה אתם אוהבים למצוא?
הכוונה לתוכן או להצגה? תוכן הוא עניין של טעם אישי, ואם העולם נכתב בגרסה שלישית אני מניח שזה היבט פחות רלוונטי בשלב הזה.
הצגה לעומת זאת היא נקודת תורפה משמעותית שהרבה עולמות סובלים ממנה, לפחות לדעתי. לפעמים יוצרים מציגים את העולם שלהם בפורמט של "אינציקלופדיה"- בלוקים גדולים של טקסט, עמוסים במידע ומונחים שונים. אותי אישית זה מתיש ומרתיע מלהתחיל לקרוא. אני חושב שהצגה טובה צריכה כל הזמן להלחם על תשומת הלב של הקורא, להוסיף איורים, מפות, קטעים לאווירה, מבנה לא שגרתי של פסקאות ומשחק עם הפורמט של הטקסט. במילים אחרות לנסות כל דרך כדי להציג באופן יצירתי ולשבור את המונוטוניות בקריאה.
עוד דעה על הצגה - כדאי לחלק למקטעים קצרים וקריאים יחסית, במיוחד בהתחלה. פורמט של עדכונים (כולל תוכן עניינים שיעשה בהם סדר), או שימוש בספוילרים הם אופציות לעשות זאת.

Nextorl אמר/ה:
כמו כן, יש לי בעיה קטנה. יש פריט מידע אחד ספציפי שאני לא בטוח כמה אני רוצה שהוא יהיה "common knowledge" אלא יותר פרט מידע למנחה בלבד. איך לדעתכם אפשר להכניס פריט מידע כזה כחלק מהקובץ האחד של עולם המערכה, בלי להכניס חלק בסגנון "ספר למנחה"? אחרי הכל, זה פרט המידע היחיד מהסוג הזה.
לא בטוח שהבנתי נכון את השאלה, אבל נדמה לי שאפשר להציג את המידע כניגוד בין הדעה הרווחות למה שקורה באמת. "רוב הבריות סבורות ש.../השמועה מספרת... אלא שלמעשה, המצב הוא...". אפשר לנסח גם כרמיזה למנחה: "האמונה הרווחת היא ש..., אך שמועות מפי יודעי דבר היא שלמעשה..."

אורי ט אמר/ה:
הכוונה לתוכן או להצגה?
תוכן. אני יודע טוב מאוד שזה עניין מאוד סובייקטיבי, אבל מעניין אותי לדעת מה אנשים שונים אוהבים. אני לדוגמה אוהב כשיש קרסי עלילה בכל מקום בתיאורים של העולם. כשאני יכול לקרוא תיאור של משהו ולקבל ממנו רעיונות לכמה הרפתקאות.
אורי ט אמר/ה:
אני חושב שהצגה טובה צריכה כל הזמן להלחם על תשומת הלב של הקורא, להוסיף איורים, מפות, קטעים לאווירה, מבנה לא שגרתי של פסקאות ומשחק עם הפורמט של הטקסט.
אני מנסה לכתוב דברים באופן פחות אינציקלופדי, אבל טיפה קשה. כן הזכרת לי משהו שאולדמן נראה לי אמר לי פעם בנוגע לאתגר כתיבה אחד, שהוא נהדר כהתחלה ל"פרק" בעולם מערכה. אבל איורים ומפות קצת בעייתיים בהתחשב בכך שאני לא רוצה להשקיע כסף בזה ואני לא כזה צייר טוב. מבנה לא שגרתי של פסקאות ומשחק עם הפורמט של הטקסט לדעתי רק ייפגע בטקסט עצמו ויבלבל את הקורא, אז אני מעדיף להתרחק מזה.
אורי ט אמר/ה:
Nextorl כתב: ↑22 מאי 2018, 11:06
לא בטוח שהבנתי נכון את השאלה
הכוונה היא שזה משהו שאני לא רוצה ששחקנים יידעו, אלא רק המנחה, אבל קשה לי למצוא דרך בה זה יעבוד בגלל שאני רוצה לכתוב קובץ אחד כללי- ולא קובץ אחד למנחה ואחד לשחקנים.
אורי ט אמר/ה:
פורמט של עדכונים (כולל תוכן עניינים שיעשה בהם סדר), או שימוש בספוילרים הם אופציות לעשות זאת.
אני באמת מתלבט אם לפרסם את זה בפונדק בפורמט של עדכונים כמו שכמה וכמה אחרים (אתה, ליאורגונן) עושים. אבל אם אעשה את זה, אעשה את זה אחרי שהכל יהיה כתוב.
אם אעשה את זה, אני חושב שגם אפרסם בהודעה הראשונה של הנושא את הקובץ המלא ככה שמי שאשכרה מתעניין יוכל לקרוא הכל בone go בלי לחכות לעדכון. אבל אני מתלבט בנוגע לזה, אז נראה. מה דעתך?

[mention]אביעד[/mention] קובץ גוגל דוקס/וורד. אני לא מתכנן כרגע להוציא את העולם לאור. אני כן משתעשע במחשבה, אבל זה ידרוש יותר מדי מאמץ ומשאבים שאין לי. אולי יום אחד אתרגם הכל לאנגלית ואעלה את זה לdrivethrurpg בפורמט של "pay what you want", אבל זה בהחלט לא יקרה בזמן הקרוב.

1. תוכן - אשמח לתת פידבק בעניין. תוכל לתת הקשר כלשהו? תיאור העולם בקווים כלליים, או קישור לגרסאות הקודמות? אחרת אני קצת באפלה...

2. הצגה - אתייחס לכל הצעה בנפרד כדי לדייק. מבחינת מפות אין צורך במקצועיות כלשהי, רק כמה שעות של התנסות בתכנות חינמיות לעריכת מפות. אח"כ זו יחסית הרבה השקעה לעשות מפה יפה (לפחות באוטורלם), אבל כשנכנסים לזה זה נהיה ממש כיף. אם אתה רוצה לעשות מפה פחות מושקעת זה גם בסדר, אפשר להסתפק בשרטוט בסיסי שלא אמור לקחת הרבה זמן. אבל נראה לי ממש חשוב שתהיה מפה כזו או אחרת; זה נותן לכל הטקסט הקשר, יוצר סקרנות ופשוט ממחיש את העולם בתמונה אחת. מבחינת איורים, ברור שאם יש לך אפשרות ליצור איורים חדשים מה טוב, אבל זה לא הכרחי. באינטרנט יש המון תמונות אקראיות ואני לא חושב שיהיה אכפת למישהו אם תשתמש בהן לפוסט בפורום תוך מתן קרדיט. אם זכויות יוצרים ממש מטרידות אותך יש תמונות שמצוין בהן שהן מיועדות ל"שימוש ציבורי", וממה שראיתי זה די נפוץ באיורים של חובבנים. אגב, יש איורים כל כך בסיסיים שאפשר לעשות בלי שום ידע - אני למשל "איירתי" מצבה בפוטושופ ופורמט של כרזה. זה לא הכי מקצועי אבל לפעמים זה מספיק כדי לגוון וליצור סקרנות. מבחינת משחק עם מבנה פסקאות, פונט וכו' - ברור שהכוונה היא לשימוש מושכל ולא לבלגן לא קשור. הנה דוגמה: במקום "המודעה מציינת בכותרת ראשית שאנשי החתול חזרו", עדיף -

"לכל המעוניינים שימו לב,

אנשי החתול חזרו!

דוגמה לגיוון מבנה הפסקאות הוא בהעברת מידע באמצעות שיר או בלדה, וכמובן לא לשבור פסקאות בלי שום סיבה. בקיצור, כל שימוש יצירתי במשאבים המוגבלים שיש לך גישה אליהם שווה את המאמץ, אבל ממש צריך לנסות לחתור לזה. לסיום הנקודה הזו אתן דוגמה למשהו שאני למשל עוד לא ניסיתי: עולם המערכה שדרגוניאן פרסם לפני כמה ימים בפורום מו"ד, "רודינה", התחיל בסרטון יוטיוב של סדרה רוסית מצוירת. אותי זה ישר הכניס לאווירה, עשה לי חשק לקרוא את תוכן ההודעה ובסוף גם להגיב - למרות שעולם מערכה בסגנון רוסי הוא משהו שלא חשבתי שאתעניין בו.

3. מידע ייעודי למנחה - ממה שאתה מתאר נשמע שהפתרון היחיד, חוץ מספוילר אם תפרסם בפורום, הוא גילוי נאות. "החלק הבא מיועד למנחה בלבד ומומלץ שלא יקרא ע"י השחקנים". זה באמת קצת מבאס, ולדעתי ברוב המצבים אפשר להימנע ממידע שממש מוסתר מהשחקנים ולהבהיר שהוא לא זמין רק לדמויות באמצעים שהצעתי קודם.

4. פרסום בעדכונים - אני ממליץ בחום על עדכונים, במיוחד אם אתה רוצה לקבל פידבק על תוכן ולהוציא גרסה רביעית מתישהו בעתיד. אין מה לעשות, בלוק טקסט של עשרות עמודים בוורד (העולם שלי כרגע, אחרי כל העדכונים, עומד על סביבות 70 עמודים בוורד) - פשוט מרתיע קוראים חדשים וצריך לתת את זה בפעימות. עדכונים שוטפים הופכים את פיתוח העולם לדינמי, נותנים חומר בכמויות שקוראים חדשים יכולים לבלוע ומאפשרים דיון על כל היבט והיבט של העולם במקום דיון באופן כללי. מהסיבה הזו אני חושב שזו תהיה גם טעות לכתוב את כל העולם מראש ורק אז להתחיל לפרסם, תאבד ככה הרבה פידבק ורעיונות שיכלו לתת לך השראה. מבחינת היתרון בפרסום אחד, אני יכול לחשוב על מצב שבו קוראים "אדוקים" ירצו לראות הכל בבת אחת - אבל הם במילא יקראו את רוב החומר גם אם הוא יצא בעדכונים. אולי אתה חושש שפרסום בפעימות ישאיר מידע רלוונטי בערפל ליותר מדי זמן, אבל לדעתי זו הזדמנות מצוינת לעבוד על ההפרדה בין עיקר לתפל בעולם: כל מה שחשוב באמת אמור להיכנס בפוסט ראשוני ששווה עמודים ספורים בוורד לכל היותר. השאר הוא הרחבות נחוצות, אבל שאפשר לדמיין את העולם בלעדיהן.

טוב, רציתי לתת עצה קטנה ובסוף כתבתי בלוק שלם... התחברתי בכלל כדי להוסיף עדכון לרשומות הקבוצה שלי ;)

מבחינת עולם, מה שאותי מעניין זה המגניב והייחודי. כבר מכיר מספיק עולמות שגרתיים, אז עוד אחד זה אולי מגניב, אבל פחות מעניין.
בנוגע למפות, יש את אוטורילם החינמי שדורש יותר השקעה ונותן יותר אבל אם זה יותר מדי יש את https://inkarnate.com/ שהולך ומשתפר ויחסית פשוט לשימוש - לא בדיוק אפשר לשלוט בו, אבל אם אתה רוצה מפה שהיא תואמת לחזון אבל לא לפרטים הקטנים, זה ממש סבבה.

חזרה