דף 1 מתוך 2

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 09:13
על ידי הח׳אן הטטרי
לאחרונה עלתה לי תהיה בנוגע לגזעי פנטזיה.
כולם יודעים שאלפים הם אנשי יערות שטובים בקסמים, שגמדים הם יושבי מערות שטובים בכרייה, שאורקים הם טיפשים וצמאי דם (בכוונה הבאתי דוגמאות גנריות). אבל... איך הם משיגים אוכל?
קשה לי לדמיין אלפים עובדים בשדה, גמדים רועים צאן או אורקים מנכשים עשבים. אז... ממה הם ניזונים בדיוק?

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 10:12
על ידי טסוקימארו
לא קשה לי לדמיין אלפים מצמיחים ומטפחים יבולים בעזרת קסם, גמדים ניזונים מחיות תת קרקעיות וסחר עם גזעים אחרים או אורקים צדים לעצמם אוכל.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 13:58
על ידי פלאפי
האמת שאלפים ואורקים זה לא קשה. על פי הסטריאוטיפ, אלפים חיים ביערות ומלקטים אוכל מכל מיני צמחים שקיימים בו - פירות, ירקות, פטריות, עשבים, וכו. אם גם סוטים קצת ואומרים שאלפים הם לא טבעונים, אז אפשר גם להניח שהם צדים את החיות שביער, אחרי הכל הם די טובים בקשת. אורקים, שיודעים להשתמש היטב בחנית, הם בבירור ציידים. האמת שאפשר אפילו לדמיין אותם כמעין דימוי של האדם הקדמון - פרימיטיבים, ברברים, חיים בשבטים פאטריארכלים, וצדים חיות גדולות כדי לאכול מבשרן.
מי שבאמת הכי מבלבל אותי זה גמדים, כי מלחיות בתוך מערות או בהרים לא משיגים הרבה אוכל. חקלאות בבירור אין להם, אבל גם ציד במבוכים תת קרקעיים נשמע לא מאוד מזין, ובטח שהרבה צמחים לא גדלים שם. עוד יותר מתמיהה זה הסטריאוטיפ שלהם כשתיינים מהוללים, כי לא ברור ממה הם מייצרים אלכוהול. בקיצור, המסקנה המתבקשת היא שגמדים אוכלים אבנים.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 14:20
על ידי הח׳אן הטטרי
אצל טולקין גמדים קנו אוכל ממלכים בני אנוש, וב״הירושה״ הם היו עוד חבורת חקלאים שגידלה עזים. אני מניח שהם יכולים לגדל עזים וחזירים (אולי בשטחי מרעה בהרים, כשהם עצמם גרים במערות), ובשדות יעבדו שכירים/עבדים.
פלאפי כתב:
20 מאי 2018, 13:58
אורקים, שיודעים להשתמש היטב בחנית, הם בבירור ציידים. האמת שאפשר אפילו לדמיין אותם כמעין דימוי של האדם הקדמון - פרימיטיבים, ברברים, חיים בשבטים פאטריארכלים, וצדים חיות גדולות כדי לאכול מבשרן.
מצד שני, כשמדברים על ממלכת אורקים (כמו באלאד-סום בבני המפלצות), כנראה שהם מתבססים על משהו אחר. אני כרגע חושב על עבדים שעובדים בשדות ואולי במרעה (כי הווארגים צריכים לאכול משהו).
אלפים - תודה על הרעיונות! וכשאני חושב על זה, הם יכולים גם לגדל איילים ויחמורים בעזרת קסם דרואידי.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 14:26
על ידי המפקד האלמוני
אלפים - לפי הסטריאוטיפ, הם צמחוניים, ברמה של אכילת חלקי צמח שבני אדם לא אוכלים. ב"שאדוראן" יש להם את שם הגנאי "זולל עלים" על רקע התזונה שלהם. אם הם לא צמחוניים, הם כנראה גם עושים השלמות תזונה מבשר-ציד. חקלאות אלפית, אם ישנה, מתבססת כנראה בעיקר על טיפוח של עצי פרי, גפנים, אגוזים וכד'. חיות משק שמתאימות לדימוי האלפי ולסביבת המחייה שלהם יכולות להיות איילים מבוייתים ויונים שמנות.

אורקים - לפי חלק מספרי הכללים, בעיקר הישנים שבהם, אורקים הם בעיקרם טורפים. התזונה שלהם מבוססת כמעט רק על בשר - כולל בשר של יצורים תבוניים ואפילו אורקים אחרים. חלק מהלוחמנות של האורקים נובעת מפשיטות להשיג בשר. אם אורקים אוכלים דברים אחרים, זה רק כהשלמה לעיקר שהוא בשר - כמו שכלבים אוכלים גם ירקות ושיירים אם נותנים להם אותם. אם לאורקים יש חקלאות, אז היא בטח מבוססת על גידול של חיות עם דרישות תזונה לא-בררניות שיכולות לספק בשר - חזיר הוא האופציה האידאלית, אבל אולי גם כלבים או עיזים.

גמדים - גמדים אינם יצורים תת-קרקעיים. הם לא דוארגרים או אפילו אורקים. נכון שגמדים נמצאים מתחת לאדמה יותר מהאדם הממוצע, אבל זה מסיבות פרקטיות - המכרות שלהם נמצאים מתחת לקרקע, כך הם מתבצרים ומתגוננים - אבל זה לא אומר שהם חפרפרות. ישובי גמדים יכולים בהחלט לכלול חלקים תת-קרקעיים ועל-קרקעיים ולפרנס חקלאות בעמקים בין הרים וגבעות. מה הגמדים יגדלו? תלוי במזג האוויר - הם בהחלט יכולים לגדל ירקות-שורש או אפילו דגנים. גם מתחת לקרקע ניתן לקיים חקלאות של פטריות. גמדים עשויים גם לגדל חיות משק שמתאימות למרעה הררי כמו כבשים ועיזים, ומתחת לאדמה אפשר לטפח גם מכרסמי-מאכל כמו אוגרים וארנבונים או אפילו חולדות. ממה הם עושים אלכוהול? כנראה מתזקיקי ירקות שורש או דגנים.

כל זה לפני שאנחנו מסתכלים על מסחר כמובן - כבר בעולם העתיק דרום אירופה אכלה חיטה שגדלה במצרים, למשל.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 15:33
על ידי Hell lord
בכל המקורות שאני נתקלתי בהם (מלבד טולקין, כפי שנאמר) גמדים ניזונו מפטריות, והכינו את האלכוהול שלהם מפטריות.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 21:10
על ידי liorgonen3
נתחיל מזה שחברה מתחילה בדרך כלל מליקוט/צייד לפני שהיא מתחילה בחקלאות, אבל מעבר לזה שאני כן מניח שאלפים יכולים לגדל צמחי מאכל (ואני מסוגל לראות אותם מגדלים איזה צמח שמתפקד כמו לחם דרך או משהו).
גמדים, אם מדובר על גמדי הרים שחיים באדמה, אני כן מסוגל לראות אותם מגדלים כל מיני חיות תת-קרקעיות וגרסאות לטאתיות של חיות שאנחנו מכירים. אם זה גמדי גבעות שחיים על הקרקע... לא רואה סיבה שלא יעבדו בשדה ודברים כאלה.

בסופו של דבר אוכלסוייה צריכה לאכול, לא אמרתי שעכשיו נראה שבט נולים ברברים מגדלים אורז, אבל יצורים תבוניים יותר ומתורבתים יותר? אין סיבה שלא יעסקו בחקלאות/גידול אוכל.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 20 מאי 2018, 21:49
על ידי הח׳אן הטטרי
liorgonen3 כתב:
20 מאי 2018, 21:10
אם זה גמדי גבעות שחיים על הקרקע... לא רואה סיבה שלא יעבדו בשדה ודברים כאלה.
נניח, כמו עיר גמדים שבנויה מתחת לשפלת יהודה פה בארץ (אם בני אדם בנו בה ערים תת קרקעיות, אין סיבה שגמדים לא יעשו את זה)?
זה לא שאין סיבה, אבל קשה לי לדמיין גמד קם בבוקר והולך לשדה. עבדים או שכירים סביר יותר.
וכשאני חושב על זה, גמדים יכולים לגדל גם יונים במערות - כל מי שביקר בקולומבריום עתיק בשפלה יבין על מה אני מדבר. הם כנראה גם יכולים לגדל מרמיטות ונובחניות, אם האדמה מתאימה.
Hell lord כתב:
20 מאי 2018, 15:33
בכל המקורות שאני נתקלתי בהם (מלבד טולקין, כפי שנאמר) גמדים ניזונו מפטריות, והכינו את האלכוהול שלהם מפטריות.
מה המקורות?
בכל אופן, די קשה לקיים ערים שלמות על פטריות. הן משלימות-תזונה טובות, אבל אני לא חושב שאפשר לגדל אותן בכמויות שיאכילו עמים שלמים (הן גם לא כאלה מזינות ביחס לדגנים וכו').
המפקד האלמוני כתב:
20 מאי 2018, 14:26
ורקים - לפי חלק מספרי הכללים, בעיקר הישנים שבהם, אורקים הם בעיקרם טורפים. התזונה שלהם מבוססת כמעט רק על בשר - כולל בשר של יצורים תבוניים ואפילו אורקים אחרים. חלק מהלוחמנות של האורקים נובעת מפשיטות להשיג בשר. אם אורקים אוכלים דברים אחרים, זה רק כהשלמה לעיקר שהוא בשר - כמו שכלבים אוכלים גם ירקות ושיירים אם נותנים להם אותם. אם לאורקים יש חקלאות, אז היא בטח מבוססת על גידול של חיות עם דרישות תזונה לא-בררניות שיכולות לספק בשר - חזיר הוא האופציה האידאלית, אבל אולי גם כלבים או עיזים.
לא זכור לי שהם טורפים, אבל מצד שני לניבים שלהם צריכה להיות סיבה. הם לא אוכלים גם חלב ומוצריו, אלכוהול או דגנים וירקות שורש? אני זוכר שב''שר הטבעות'' בדרום הפורה של מורדור סאורון ''העסיק'' עבדים שגידלו תבואה לצבא האפל. מכל מקום, אורקים קלאסיים צריכים לגדל פי שניים בשר, כי וארג הוא לא כלב שיכול להתקיים מהשאריות שלך...
המפקד האלמוני כתב:
20 מאי 2018, 14:26
חיות משק שמתאימות לדימוי האלפי ולסביבת המחייה שלהם יכולות להיות איילים מבוייתים ויונים שמנות.
אני מתאר לעצמי שגם סנאים, יחמורים, ארנבונים וברבורים יכולים להתאים.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 21 מאי 2018, 20:16
על ידי המפקד האלמוני
הח׳אן הטטרי כתב:
20 מאי 2018, 21:49
ני מתאר לעצמי שגם סנאים, יחמורים, ארנבונים וברבורים יכולים להתאים.
סנאי בהחלט נשמע סביר. בבריטניה סנאים אפורים הם מין פולש שמאיים על הסנאי האדום המקומי, ולכן מותר לצוד אותם די ללא הגבלה והם נמכרים בסופרמרקטים כשהם כבר נקיים מפרווה, קפואים ונראים קצת כמו חולד מופתע. הבשר שלהם אמור להיות יבש וקשה, אבל ישנה מנה שמבוססת על סנאי ממולא באגוזים, שזה קצת גובל בגדי בחלב אמו.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 22 מאי 2018, 06:18
על ידי the Nerubian
מעניין שאלפים נתפסים בתרבות הפופולרית (במובן של: רוב הספרים והסרטים ששואבים ממו"ד) כצמחונים, בעוד שהמקורות שמהם שואבים האלפים של מו"ד מצביעים דווקא על ציידים. האלפים של טולקין אוכלים "לחם דרך", אבל ידוע גם על מסעות ציד של המלוכה האלפית, וב"ההוביט" האוכל שעל שולחן מלך האלפים מאוד מוצא חן בעיני הגמדים.

לגבי גמדים - הזן הנפוץ ביותר שלהם במו"ד נקרא "גמדי גבעות" ויש להם חוסן גבוה, כך שגמדים עובדי אדמה נראה לי תמיד מובן מאליו.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 22 מאי 2018, 07:01
על ידי הח׳אן הטטרי
כי לחלק מהאנשים קשה לקבל את זה שאפשרי להיות מחוברים לטבע ועדיין לאכול בשר.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 22 מאי 2018, 08:45
על ידי tkhag1
אלפים אמורים להיות הגזע הנבון ולעיתים קרובות הנאור.
בימינו זה מתבטא דרך צמחוניות.

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 22 מאי 2018, 09:06
על ידי TheKnightWhosaidKnit
ורק אני מדמיינת את הננסים אוכלים ג'לי אדום ?!

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 22 מאי 2018, 09:23
על ידי tkhag1
TheKnightWhosaidKnit כתב:
22 מאי 2018, 09:06
ורק אני מדמיינת את הננסים אוכלים ג'לי אדום ?!
נראה לי שרק את... למה ג'לי ויותר חשוב למה אדום?

מה גזעי פנטזיה אוכלים?...

נשלח: 22 מאי 2018, 10:13
על ידי הח׳אן הטטרי
@TheKnightWhosaidKnit
@tkhag1
ורק אני מדמיינת את הננסים אוכלים ג'לי אדום ?!
כן... למה שיאכלו דווקא את זה? אני אישית מדמיין אותם כבני מחצית. מהבחינה הזו.
אלפים אמורים להיות הגזע הנבון ולעיתים קרובות הנאור.
בימינו זה מתבטא דרך צמחוניות.
לא יודע, לי זה מרגיש כאילו אנשים רוצים לומר ״אנחנו נאורים!!!1״ אז הם עושים את האלפים כצמחונים שוויוניים שמקבלים כל סוג של מין וזוגיות, למרות שבעוחם פנטזיה ימי ביניימי זה פשוט תקוע ולא קשור. ב״ירושה״ הם מדענים אתאיסטים, וזה בכלל נראה מוזר.