• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קליעים מתרחבים [PG13]

גנרל אסדת'!

פונדקאי ותיק
רוב משחקי התפקידים מתרחשים בעולמות פנטזיה. יש לזה הרבה סיבות, שאני מעדיפה לא להיכנס אליהן, אבל התוצאה היא שברוב השיטות, תיאורים של התקפות, השפעות, מהלכים והטלות מוסברים בצורה שמתאימה לעולם פנטזיה - רוב המהלכים המעניינים מעורבים בקסם (או דברים בקווים האלה, כמו כוח קדושה) והנשקים לא מגיעים לרמה גבוהה יותר מקשתות הצלבה ומרגמות. מסיבה זו, קשה למצוא תיאורים של כלי נשק וטכנולוגיה מודרנית בתור כלי נשק ואביזרים במשחק תפקידים.
בדרך כלל זה לא יותר מדי קשה להסב אותם - לאקדח אפשר להתייחס באותה צורה כמו לקשת הצלבה, להביור הוא מקביל לכישוף אש סטנדרטי, וכיוצא בזה. אבל ככל שהטכנולוגיה נעשת מורכבת יותר (ואזוטרית יותר) קשה יותר לתאר אותה משחקית. היום אני פה (אחרי שהרבה זמן לא הייתי) כדי לבקש עזרה בסוג כזה של טכנולוגיה: קליעים מתרחבים (Expanding Bullets).
אם אתם לא יודעים מה הם קליעים מתרחבים, אני לא מאשימה אותכם. קליעים מתרחבים הם לא חוקיים ברוב המדינות בעולם, ומסיבה טובה: אלה קליעים שמעוצבים ככה שכאשר הם פוגעים במטרה, הם מתפצלים למטח של רסיסים זעירים שקורעים את הגוף של הקורבן מבפנים החוצה, בצורה די מגעילה וגם אחת שקשה מאוד לטפל בה אחרי זה. גם לתאר במילים את האופן שזה פועל הוא קשה, לכן עדיף לתאר זאת בהדגמה ויזואלית.
תחליפו את בלוקים של ג'ל עם גוף של בן אדם, והתוצאה לא נעימה בלשון המעטה. אבל לא על זה אני רציתי לדבר. חוץ מזה שבמשחק תפקידים הדברים האלה יגרמו להרבה יותר נזק מקליעים רגילים, איזה השפעות משחקיות אתם חושבים שיהיו להם, במונחים של אפקטים כמו נזק מתמשך, שיתוק וכן הלאה. הייתי מעדיפה הסבר פשוט ופחות במונחים, ואם כבר מונחים אז עדיף מו"ד 4E (כי זה מה שאני מכירה). תודה מראש על העזרה שלכם.

גנרל אסדת'! אמר/ה:
[post]694811[/post] קליעים מתרחבים הם לא חוקיים ברוב המדינות בעולם

רק לשימוש צבאי. לאכיפת חוק דווקא מקובל להשתמש בקליעי סופט-פויינט/הולופויינט כי הם ישארו בגוף של מי שירו בו ולא יצאו בטעות מהצד השני שלו ויפגעו במישהו שלא צריך. כמו כן, יש מותגים של קליעים מתרחבים שנמכרים באופן חוקי לגמרי בשוק האזרחי, או לפחות נמכרו בפעם האחרונה שהתעניינתי בזה לפני כמה שנים - הידרה-שוק למשל.

גנרל אסדת'! אמר/ה:
[post]694811[/post] אלה קליעים שמעוצבים ככה שכאשר הם פוגעים במטרה, הם מתפצלים למטח של רסיסים זעירים שקורעים את הגוף של הקורבן

לא מדוייק במיוחד ומבוסס על סרטים ופרסומות. מה שקורה עם קליעים מתרחבים הוא שבניגוד לקליעים רגילים שמצופים לגמרי בנחושת (פול מטאל ג'אקט) בקליעים מתרחבים בקצה אין נחושת (בין אם כי הם יוצרו ככה או כי מישהו גירד את הנחושת עם פצירה או על בטון, כמו שעשו בנשקייה ליד העיר דום-דום בהודו שנתנתה לקליעים האלה את הכינוי הנפוץ שלהם) אלא עופרת חשופה (לפעמים גם עם שקע - ואז זה מכונה הולופויינט). כאשר קליע כזה פוגע במטרה, הוא נמעך ומקבל צורה כללית של פטריה, מסתובב בגוף וגורם לנזק רב יותר לרקמות רכות.

בהרבה מקרים לכדורים כאלה, בעיקר מאולתרים, יש בליסטיקה פחות טובה שמפחיתה את הדיוק (אני לא מדבר על כדורי מאטצ'קינג לצליפה שיש להם חלל בקצה אבל כן ציפוי נחושת) וכושר חדירה מופחת נגד אפודי מגן. כמו כן, לא ברור אם באמת יש להם יתרון מיוחד על תחמושת רגילה (בעולם האמיתי פחות מדברים על נזק ויותר על "כוח עצירה" - שמי שפגעת בו יפול ארצה ולא יזוז כל כך אחר כך) ולפחות בתחום הרובים (להבדיל מאקדחים) גם לקליעי 5.56 סטנדרטיים יש נטייה נבזית להסתובב ולהסתחרר בגוף לאחר הפגיעה.

במונחי מו"ד, פשוט אפשר לתת להם תוספת נזק במקרה של פגיעה קריטית, אבל מחסר קל כלשהו לפגיעה. מצד שני, מו"ד היא שיטה שלא באמת מתחברת יפה לנשק חם. יש לך שם לוחמים עם יותר נק"פ מלפיל שלפי הכללים של כלי ירי (שמופיעים בחלק מהמהדורות בספר השה"מ כאופציה, לא יודע אם במו"ד4 אבל כן ב-3 ו-5) אפשר לרוקן עליהם מחסנית שלמה של רובה סער (נזק ממוצע של 150 נק"פ אם כל הכדורים פגעו, אם חישבתי נכון) והם עדיין יוכלו להסתער כרגיל. זה לא באג, זה פיצ'ר. לוחם מו"ד לא מקביל לשום חייל בעולם האמיתי אלא לרמבו וכאלה - ולרמבו יש "הגנת דמות" - הוא גיבור הסרט וגם אם ירו עליו ממש הרבה זה יחטיא או רק ישרוט אותו.

המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]694815[/post] גם לקליעי 5.56 סטנדרטיים יש נטייה נבזית להסתובב ולהסתחרר בגוף לאחר הפגיעה.
פעם קראתי תיעוד של מקלע כבד ישראלי (12 מ''מ, יש לי כדור מפלצתי כזה בחדר על השידה) שירה באיזה טרוריסט באינתיפאדה, והכדור פגע לו בבטן ויצא מהעורף. ברוך השם, התיאור לא היה גרפי מדי...

למה העץ לא בפורום מו''ד?

לנושא-נראה לי שהכדור הזה יגרום למסכן להרבה יותר כאב ולכך שהטיפול הרפואי יהיה ככל הנראה כריתה (עד מלחמת קרים עשו את זה על כל פגיעה בינונית+). משמע, מוציאו אותו מכושר לחימה. ואם זה פוגע באיזור חיוני, אז כבר אין על מה לדבר, חוץ מזה שזה גובל בהשחתת גופה.

מלבד הנקודות הטובות של המפקד האלמוני, צריך גם לשאול מראש לאיזו רמת ריאליזם את שואפת להגיע. רמת הריאליזם במו"ד היא נמוכה להחריד, וחתך מסכין ביד עושה בדיוק את אותה השפעה על הגוף מלקבל פטיש קרב בראש. מבחינת מו"ד מה שאת מתארת פה נשמע כמו שווה ערך לנשק אקזוטי שעולה קצת יותר ונותן קוביית נזק גדולה יותר (אם אקדח עושה 2ק6 למשל, אז זה יעשה 2ק8). מבחינת שיטות אחרות שמתייחסות אחרת לריאליזם, צריך פשוט ללכת לפי ההשפעות שהשיטה מאפשרת לנשקים. בכל מקרה, ברוב השיטות שאני מכיר עדיף לדמות השפעה שכבר קיימת בנשק דומה אחר מאשר להמציא משהו חדש (נגיד לתת השפעה של שיתוק לנשק לא קסום במו"ד זה מאוד לא מאוזן).

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]694817[/post] פעם קראתי תיעוד של מקלע כבד ישראלי (12 מ''מ, יש לי כדור מפלצתי כזה בחדר על השידה)

זה 12.7 מ"מ (או 0.5 אינץ') - ותיקח מיד את הכדור הזה ותיפטר ממנו בתחנת המשטרה הקרובה. הפיקה שלהם מאוד רגישה ואם יש פס כחול קרוב לקצה הקליע, אז זה סימן שהוא גם מכיל כמות קטנה של חומר נפץ מצית. אם זה יפול לך מהשידה זה יכול להיגמר מאוד לא נעים. באופן כללי לא מומלץ להחזיק בבית נפלי תחמושת.

פלאפי אמר/ה:
[post]694818[/post] נגיד לתת השפעה של שיתוק לנשק לא קסום במו"ד זה מאוד לא מאוזן

כי אז גם נשאלת השאלה, למה אין השפעה של שיתוק לנבוט בראש, או השפעה של דימום לחרב מעוקלת, או נזק נוסף לחיצים משוננים שנגרם כשמוציאים אותם מהגוף - שיטת הנזק של מו"ד היא מאוד מופשטת, ובמו"ד 4 ו-5 כבר מתייחסים לזה די במפורש שהיא לא כוללת רק נזק פיזי אלא גם רוח לחימה, תשישות, עקת קרב וכו'.

המפקד-אין בו אבק שריפה, הוא חלול לגמרי. אפשר להוציא את הקליע ולהשתמש בתרמיל כמו בקבוק קטן. אבא שלי מספיק אחראי...

נתחיל בזה שלא הייתי מכניס את זה למשחק שלי, כי זה כלי נשק מחריד.

ולנושא - אם מדובר במו"ד 4 הייתי מכניס את זה כחפצ"ק כלשהו, שיש לו קריטי מהסוג שעושה יותר נזק מקריטי ברוב סוגי הנשק (לא זוכר איך זה נקרא... על חרב אדירה אני חושב שיש את זה) ואולי גם עם התכונה "אכזרי", שעושה שזה חייב לעשות מינימום מסויים של נזק בפגיעה. מעבר לזה הייתי עושה את זה כחפצ"ק עם תכונה ולאו דווקא יכולת.

וברוך שובך לפורום, מקווה שהפעם תישארי יותר זמן :)

עריכה: חרב מעוקלת, לא אדירה, וזה נקרא חומרה גבוהה

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]694822[/post] המפקד-אין בו אבק שריפה, הוא חלול לגמרי. אפשר להוציא את הקליע ולהשתמש בתרמיל כמו בקבוק קטן. אבא שלי מספיק אחראי...

זה לא כ"כ אחראי לפרק ולרוקן קליע שיכול להתפוצץ לך בידיים - ראיתי איך התפוצצות תחמושת מעיפה לקצין את האצבעות בזמן שהוא ביצע פריקה שגרתית במקלע 0.5. אם התרמיל רוקן ולא ננקר, אז גם הפיקה עדיין מלאה בכספית רועמת ויכולה להתפוצץ מסתם מכה.

עוד בעיה היא הקליע הספציפי עצמו, שמכיל ברוב המקרים קצת מגנזיום מאחורה (בשביל הנותב, מזוהה בפס אדום), או חומר נפץ דליק בתוכו (מזוהה כאמור בפס כחול) - אני לא הייתי מחזיק דבר כזה בחדר שלי.

המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]694825[/post] זה לא כ"כ אחראי לפרק ולרוקן קליע שיכול להתפוצץ לך בידיים
אבא שלי אמר שלא הוא עשה את זה.
המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]694825[/post] אם התרמיל רוקן ולא ננקר, אז גם הפיקה עדיין מלאה בכספית רועמת ויכולה להתפוצץ מסתם מכה.
למיטב הבנתי מההסבר זה יקרה רק אם אני אהיה מספיק מטומטשועמם ואביא לו מכה עם פטיש ומסמר. וגם אז זה יעשה פיצוץ יחסית זניח.
המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]694825[/post] חומר נפץ דליק בתוכו (מזוהה כאמור בפס כחול)
אכן כן. אם זה בתוכו, נראה לי שזה יצא עם אבק השריפה.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]694827[/post] למיטב הבנתי מההסבר זה יקרה רק אם אני אהיה מספיק מטומטשועמם ואביא לו מכה עם פטיש ומסמר. וגם אז זה יעשה פיצוץ יחסית זניח.

זה יכול להינקר גם מנפילה. ואתה לא יכול לדעת אם לא נשאר מספיק אבק שריפה בתוך התרמיל למרות שרוקנו אותו.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]694827[/post] אכן כן. אם זה בתוכו, נראה לי שזה יצא עם אבק השריפה.

בתוך הקליע עצמו, לא בתוך התרמיל. חומרי נפץ הם עניין בלתי צפוי - לTNT ישן יש למשל נטייה "להזיע" ניטרוגלצירין, אחרים סתם מפרישים חלקיקים רעילים ועוד כהנה וכהנה הפתעות.

באופן כללי, תחמושת זה משהו שכדאי לתפוס ממנו מרחק אם לא מתכוונים להשתמש בו.

ובנושא המקורי של הדיון - מסתבר שיש ערך ויקיפדיה להולופויינט, שכתובים בו פחות או יותר הדברים שזכרתי:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hollow-point_bullet

חזרה