יש לנו תגים חדשים בשבילכם!
ההצבעה לגל השני של התגים הסתיימה והתוצאות כאן: תגים למשתמשים - הגל השני זמין עכשיו.
ניתן להוסיף את התגים לפרופיל שלכם דרך לוח הבקרה למשתמש -> פרופיל -> ניהול תגים

"גיבור אפל", אנטי-גיבור וגיבור פיקרסקי

דיונים שנוגעים לכל משחקי התפקידים וכל השיטות, תוכלו למצוא כאן המלצות על ספרים ושיטות, עולמות ותוכן מקוריים, תיאוריה של משחקי תפקידים, עצות לכתיבת תוכן משלכם, טיפים למנחה ועוד.
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 3638
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25

"גיבור אפל", אנטי-גיבור וגיבור פיקרסקי

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 09 פברואר 2018, 12:23

הדיון ב"עולם אפל ומלא מכאוב" בעץ אחר כאן גרם לי לחשוב על ההבדלים בין גיבורים אפלים לאנטי גיבורים, ואז גם הגיבור הפיקרסקי בא ונדחף לתמונה כהרגלו.

גיבור (בלי כותרת משנה) הוא דמות הרואית וחיובית. יש לו תכונות טובות שראוי לחקות, כולם אוהבים אותו והמוניטין שלו ללא רבב. אם הוא חי בימי הביניים אז כנראה הוא מככב בסיפורי אבירים או שעושים עליו סרט עם שחקן נאה ובלונדיני בתפקיד הראשי. אם הוא חי הוא חי בישראל אז קוראים על שמו מכינות קדם צבאיות ואת היומן שלו או המכתבים שהוא שלח לכל מיני בנות עורכים לספר רב-מכר מהסוג שמחלקים לבוגרי קורס קצינים.

לפעמים, כדי להדגיש את החיוביות הגבוהה של הגיבור, נותנים לו פגם באישיות שנקרא היבריס - יוהרה שמביאה לנפילתו. אבל זה רק הופך אותו לטראגי, לא באמת מטיל צל על כל התכונות הטובות שלו. אנשים רוצים להיות כמוהו או להיות חברים שלו, וההיבריס רק מזכיר להם לא לעוף על עצמם יותר מידי.

אם ההיבריס הוא צל על הגיבור, אז אצל הגיבור האפל יש הרבה יותר צללים מזה. על פניו הוא גיבור כמו הגיבור שדיברנו עליו עד עכשיו, אבל הוא הרבה יותר אפוף טרגדיה ואלימות. אולי הוא עבר חיים קשים ואולי השיטות שלו אלימות מאוד. הוא הרבה יותר ציני ומפוכח אבל העולם שהוא פועל בו הרבה יותר ניהליסטי ודפוק, ככה שהוא עדיין זה שמחזיק נר באפלה, נלחם במפלצות גם אם הוא לפעמים קצת מפלצת בעצמו. באטמן ווולברין הם דוגמא לגיבורים אפלים מוכרים כאלה. די ברור שהם בצד של הטובים, אבל בספק אם מישהו יתן להם להדליק משואה ביום העצמאות.

האנטי גיבור נראה במבט ראשון בכלל כמו נבל או לוזר. הוא לא תמיד מנצח ואם הוא מנצח אז זה לא תמיד ביושר. השיטות שלו נלוזות, יש לו הרבה תכונות שליליות או דעות לא מקובלות וגם אם מזדהים איתו, אף אחד כנראה לא שואף להיות כמוהו. אנטי גיבור יכול להיות דמות מרשימה יחסית כמו מגנטו - שמחזיק בדעות די קיצוניות על המין האנושי, אבל לא תמיד הוא הנבל ולפעמים הוא מציל את היום, או דמות יותר אירונית וקומית כמו דדפול שמסתובב עם טיפוסים מפוקפקים, מנבל את פיו ומוטב שלא לדבר על הנורמות המיניות שלו או "נאמנותו" לחבריו. דוגמא מוקצנת מעולם הפנטזיה היא רייסטלין - לוזר בלתי נסבל ויהיר ששונא את כל העולם ו"רוצה להראות להם", כמעט מצליח אבל בסופו של דבר מקריב את עצמו להצלת כל אלה שבז להם במשך כל חייו - ספק אם מישהו היה רוצה להסתובב עם טיפוס כזה בעולם האמיתי, אבל אין ספק שכדמות בספר הוא עורר הרבה יותר עניין והזדהות מאשר דמויות גיבורים רגילות יותר כמו תניס חצי-אלף או סער בהיר להב והראייה לכך - הכמות הגדולה של ספרים שבהם הוא מופיע שוב ושוב, לעיתים כדמות מרכזית.

הגיבור הפיקרסקי הוא אחיו הקטן (למרות שהוא הופיע בספרות לפניו כנראה) והלפעמים מציק של האנטי גיבור - דמות בלי תכונות חיוביות או מעוררות השראה, שבדרך כלל מתרוצצת בין כל מיני אירועים ותהפוכות בקצב מהיר תוך שהיא מספקת עליהן ראיה קומית ואירונית. סנשו פנשו הוא גיבור כזה - איכר שמן שנסחב על חמור אחרי אדונו האנטי-גיבור דון קיחוטה, מעיר הערות ציניות ומסתכל על המצב במבט מפוכח תוך שהוא מאיר את הנלעגות בכל הסיטואציות. מספרות הפנטזיה המוכרת, גיבור פיקרסקי שזכה לאהדה רבה הוא גדילן קוץ-רגל. קלפטומן מטריד עם אישיות שנמצאת איפשהו על הספקטרום האוטיסטי, אבל גם מי שהיה רוצה להוריד לו סטירה אם הוא היה פוגש אותו בחיים האמיתיים חייב להודות שהוא נותן מימד קומי שמרכך את העלילות הנפוחות מחשיבות עצמית של אפוס עלילות הרומח לדורותיו.

מול כל הדמויות האלה, נמצא בדרך כלל הנבל. אבל על נבלים אולי שווה לחפור בפעם אחרת.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم

תגובה מהירה


שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.