• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

דתות בסגנון מזרחי בעולמות פנטזיה

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
ברוב עולמות הפנטזיה, אם יש דת היא בסגנון המערבי (מחצי האי ערב ועד ספרד)-יש אל או אלים לכל תחום, כל אל עומד בפני עצמו, ויש בין המאמינים מלחמות דת (מושג זר לחלוטין לפוליתאיזם). הדתות המזרחיות, מהודו והלאה, הן לרוב שונות-שינטו הוא דת אנימיסטית ויכול להתאים לעולם פנטזיה גנרי, אבל בודהיזם הוא אפילו לא ממש דת. ג׳ייניזם זו בכלל חבורת אתאיסטים. ברוב העולמות אין דתות בסגנון המזרחי, דתות שלא ממש קשורות לאל או סגידה אלא רק אומרות לך איך ראוי להתנהג. מעניין לדעת איך אפשר לשלב אותן.

נ.ב.: ההינדואיזם דווקא מתאים מאוד לעולמות פנטזיה, חוץ מזה שוישנו, שיווה וברהמה הם התגלמויות של אותו אחד ושלוישנו יש השד יודע כמה אווטארים-רק בהודו האנשים סוגדים רק לאל אחד ומכירים באלים אחרים. רוב האנשים סוגדים לשיווה או לוישנו, גנש תמיד מועיל, ופעם היו כנופיות רוצחים מאמיני קאלי.

שינטו היא דת מדהימה, שיכולה בקלות להשתלב בעולם פנטזיה - יש 8 מליון (!) אלים, כשלכל נהר, עמק או עץ יש רוח טבע, שועלים לבנים עם 9 זנבות חוזים את העתיד, דביבונים משנים צורה ואוכלים אנשים וצבים מנומסים שאוהבים מלפפונים -

איך אפשר שלא לאהוב את הדת הזאת?

בספרים העוסקים במרחבי המאוואנגי וב-Tian-Xia בפאת׳פיינדר יש דתות עם גישות שונות יותר בתוך עולם מבוסס בסגנון מו״ד, שווה להסתכל בהן, ויש גם גישה מאוד ייחודית לאלים בחלקים שעוסקים ב-Vundra, אבל הם בודדים שכן פאיזו עוד לא החליטו להתמקד על האזור הזה בעולם.

לחילופין, אחת ממערכות האלים האהובות עליי נמצאת בעולם של הנשגבים, וכוללת באמת אל ורוח לכול פרט ביקום, שדים, יסודנים, ועוד המון דברים. בגלל שבהתחלה ספציפית הזכרת עולמות עם דתות בסגנון מערבי שלא כוללות עוד סוגים של דתות לא התחלתי עם זה, אבל זה לטעמי מערכת אלים בסגנון שנעשתה טוב.

רק לי אלפים נראים ממש מתאימים לתרבות מבוססת יפן? תחשבו על זה-דת שסוגדת לרוחות הטבע, צורת מחשבה ושפה שונות מכל השאר, דגש גדול על אסתטיקה ועל קשר לטבע... וכל זה ממש לא סותר אכזריות חסרת תקדים במקרים מסוימים, וגאווה לאומית מנופחת משהו.
dragonitzan אמר/ה:
[post]693570[/post] שינטו היא דת מדהימה, שיכולה בקלות להשתלב בעולם פנטזיה - יש 8 מליון (!) אלים
הרבה יותר... 8 מיליון זה מספר סמלי, והמשמעות שלו היא ''אין סוף''.
עוג-נשמע מעניין מאוד.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]693618[/post] רק לי אלפים נראים ממש מתאימים לתרבות מבוססת יפן? תחשבו על זה-דת שסוגדת לרוחות הטבע, צורת מחשבה ושפה שונות מכל השאר, דגש גדול על אסתטיקה ועל קשר לטבע... וכל זה ממש לא סותר אכזריות חסרת תקדים במקרים מסוימים, וגאווה לאומית מנופחת משהו.
זה לפי דעתך כל אחד יכול לקחת אלפים לכיוון אחר, לדוגמא אצלי האלפים הם גזע לוחמים אמיץ אבל חש כל רגש אנושי.
אני חושב שדתות כמו בודהיזם וג'ייניזם מתאימות יותר לדמויות אתאיסטיות שבמקום אמונה באל יש להם אמונה בדרך חיים מסוימת.

thewolf אמר/ה:
[post]693620[/post] אני חושב שדתות כמו בודהיזם וג'ייניזם מתאימות יותר לדמויות אתאיסטיות שבמקום אמונה באל יש להם אמונה בדרך חיים מסוימת.
אני לא אוהב אתאיזם בעולמות פנטזיה-כשאין לך חוקי פיזיקה (שאגב לא סותרים קיום של אל/ים, אבל זה כבר נושא אחר), אין לך שום צורה אחרת להסביר את העולם. הבודהיזם הוא אנטי תאיסטי אבל לא אתאיסטי-הוא טוען שבני אדם יכולים להגיע לנירוואנה בעצמם, ואין להם צורך בעזרת אלים, גם אם הוא לא סותר את קיומם. זה דווקא יכול להתאים לעולמות בהם לא ידועים חוקי פיזיקה וידוע שיש אלים.
thewolf אמר/ה:
[post]693620[/post] זה לפי דעתך כל אחד יכול לקחת אלפים לכיוון אחר, לדוגמא אצלי האלפים הם גזע לוחמים אמיץ אבל חש כל רגש אנושי.
טוב, הם אלפים, לא אנושיים...
אני תמיד אהבתי לשבץ אלפים כרעים-אצלי הם מתנשאים, אכזריים, מלאי בוז לכל מי שלא אלף ובכללי לא סימפטיים בכלל.
ואם כבר ממירים את המזרח הרחוק לגזעי פנטזיה: מונגולים הם אורקים (אורקי פנטזיה, לא טולקינאים)-נוודים פרימיטיביים שנוהגים לבזוז את שכניהם, לא בוחלים באכזריות ושחייהם קשים באופן כללי, גם אם רוב הזמן הם רועים כבשים. סינים יכולים להישאר בני אדם. יפנים יכולים להיות גם בני מחצית או ננסים-הסינים תמיד אהבו לקרוא להם ''גמדים'', בגלל קומתם הנמוכה.

dragonitzan אמר/ה:
[post]693570[/post] איך אפשר שלא לאהוב את הדת הזאת?

מקדש יסוקוני יכול להיות סיבה טובה לא לאהוב את הדת הזו:
250px-Yasukuni_Shrine_201005.jpg

השריד האחרון לשינטואיזם המיליטריסטי של יפן במלחמת העולם השניה, שבין כל האנשים שנלחמו ומתו למען הקיסר מאז המאה ה-19, גם מנציח פושעי מלחמה ממלחמת העולם השניה שהורשעו במשפטים אחריה והוצאו להורג (ולא נפלו בשדה הקרב), מהלל טייסי קמיקזה ובאופן כללי מצדיק ומפאר את התוקפנות היפנית.

המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]693816[/post] מהלל טייסי קמיקזה
הם היו בסופו של דבר גברים צעירים שהתאבדו למען המולדת. לא כזה גרוע. מה שכן גרוע זה שהם מנציחים את הפושעים מנאנג'ינג.

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
[post]693622[/post] אני לא אוהב אתאיזם בעולמות פנטזיה-כשאין לך חוקי פיזיקה (שאגב לא סותרים קיום של אל/ים, אבל זה כבר נושא אחר)
אבל מי אמר שאין חוקי פיזיקה? עולם טוב הוא זה שיש בו חוקי פיזיקה, אבל אחרים. זאת אומרת, חוקי פיזיקה, עם החוק הרביעי של ניוטון שמאפשר קסם, וקסם עם הגבלה וחוקים פיזיקליים.

לא לזה התכוונתי. כמובן שיש חוקי פיזיקה, אבל השאלה היא האם הם ידועים לכל או לא. גם בעולם שלנו תמיד היו חוקי פיזיקה, אבל עד שהמדע לא גילה אותם ודאג ליידע את כולם בהם, כמעט ולא היה אתאיזם-פשוט כי לא היו חלופות הגיוניות אחרות לעולם שלנו (בלי להיכנס לויכוח האם הדת והמדע סותרים).

חזרה