• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

[אתגר]-''השעה היא: 0 דקות לחצות''

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
לאחרונה יצא לי לשמוע (כחלק מהשירים האהובים של אבא שלי באוטו בזמן נסיעה ארוכה) את השיר היפה ''רוסים'' (''russians'') של להקת (נראה לי...) סטינג, על המלחמה הקרה והסכנה למלחמה גרעינית:
מפה לשם קראתי קצת על מלחמה גרעינית, והופתעתי לרעה לגלות שלפי שעון יום הדין השעה היא 2 דקות לחצות-כל כך קרובים למלחמה גרעינית היינו רק בשיא המלחמה הקרה, כשהסובייטים והאמריקאים התחמשו בערימות נשק גרעיני אלו נגד אלו, ומלחמת קוריאה עדיין בערה.

Anyway, זה נתן לי זה נתן לי השראה לאתגר כתיבה בפורום.
השנה היא 2100, תחילת המאה השנייה באלף שלנו. מלחמה גרעינית עזה שבערה במאה הקודמת, המאה המדממת ביותר בהיסטוריה (מי זוכר בכלל את פינת ליטוף הארנבונים המכונה ''מלחה''ע השנייה''?). רוב העולם ובעיקר המדינות המפותחות בו נחרב. נזקי קרינה אדירים שוררים על כדור הארץ.
מה המצב בכדור הארץ? מה הייתה המלחמה? אני מציע להתמקד באיזור ספציפי ולתאר את מה שקורה בו-ארץ ישראל לדוגמא.

קדימה להסתער! ואני מקווה שהאמריקאים, הרוסים, האיראנים והקוריאנים אוהבים את הילדים שלהם... :gah:

היות ואני פירסמתי את האתגר, אני אתחיל. אני לא מתכוון להביע דעה פוליטית, אומר מראש.

בראשית היה תוהו ובוהו, וחושך על פני תהום, ורוח האלוהים מרחפת מעל המים.
היום תוהו ובוהו, ואיזורים מוכי קרינה, ועננים רעילים מרחפים מעל המים.

הכל התחיל ביוני 2023, כששעון יום הדין הורה על 0 דקות לחצות.
קים ג'ונג און, הדיקטטור המגלומן מצפון קוריאה, הורה על מתקפה צפון קוריאנית כנגד הדרום. מטוסים הגיחו והפציצו את הערים באכזריות, מגובים בטילים, וחדירה קרקעית נרחבת באה במהרה. כל הדרישות של הנשיא טראמפ להוצאת החיילים הצפוניים מהדרום כשלו. הקונגרס והסנאט היו שרויים בויכוחים עזים, אך לבסוף נפלה ההכרעה: לתקוף את צפון קוריאה. ''אנחנו נגרום לגוץ המשוגע להצטער על היום שבו נולד!'', קרא הנשיא אל ההמונים בנאום מבית הלבן. מטוסים, נחתים וצי ענק יצאו לצפון קוריאה, מאמריקה ומברית נאט''ו. קים ראה כי אין לו עוד סיכוי בלוחמה הרגילה, והחליט בפזיזות על צעד מיוחד, הטעות החמורה ביותר שעשה בן אנוש אי פעם. הוא שיגר פצצות אטום על ארצות הברית ודרום קוריאה.

פצצת האטום מהירושימה, ''ילד קטן'', הייתה אכן ילד קטן לעומת מפלצות הגרעין והמימן שנחתו על סן פרנסיסקו, ניו יורק, לוס אנג'לס וסיאול. אנשים עצרו ברחוב, מביטים בבעתה בפצצה הנוחתת. חלק פשוט עמדו שלווים, משלימים עם המוות, וחלק כרעו ומלמלו תפילות למוות מהיר ולא כואב. כולם מתו. הנשיא טראמפ, שניצל בדרך נס, זעם. בצעד ששרידי הקונגרס תאבי הנקמה אישרו, ובלי התחשבות בשום אמנה, הונחתו פצצות גרעיניות על ערי צפון קוריאה, מחריבות וקוטלות ללא הבחנה.

סין ורוסיה הנייטרליות לכאורה התערבו עתה, והנחיתו פצצות אטומיות על אמריקה. טראמפ ענה לפוטין במענה דומה, ופצצות גרעיניות (על כמה כתובות קללות גסות ברוסית) החריבו את מוסקבה, סנקט פטרסבורג, בייג'ינג, שנגחאי, שנזן וערים נוספות. האיחוד האירופי יצא למתקפה על רוסיה, הפציץ את עריה בגרעין ושחרר את אוקראינה מעולו של פוטין. פצצות גרעיניות מרוסיה באהבה באו במהרה, מחריבות את לונדון, פריז, ברלין ועוד ערים. המדינות הסקנדינביות המשיכו בנייטרליות המסורתית, ומיהרו למלט את אזרחיהן לבונקרים מתחת לשלגים של לפלנד.

איראן ניצלה את המומנטום למתקפה אכזרית על ישראל, אך רוב האזרחים הוזהרו עם תחילת המלחמה הגרעינית ונמלטו למקלטים בעוד מועד. בירושלים לא נגעו פצצות אטום, אלא ''רק'' הפצצות שהחריבו את משכן הכנסת ושכונות מגורים. פצצות גרעיניות החריבו עד היסוד ערים כתל אביב וחיפה. הכנסת לא איחרה בתשובתה לאיראנים. בצעד שרובה המכריע של הכנסת-כולל כמה מפלגות שמאל קיצוניות-אישר, גילתה ישראל את הנשק ה''סודי והלא ידוע'', ועשתה זאת בהפצצת טהראן, אספהאן, משהד וערים נוספות, לא מרחמת על הלא רחמנים. בצעד שנוי במחלוקת מאוד, הנחיתה ישראל פצצה גם על עזה, מרסקת את החמאס-במחיר דמים כבד. המלחמה במזרח התיכון הסלימה במהרה. טורקיה, מנצלת את האנרכיה, פלשה עמוק לתוך סוריה ועיראק, אך התבוססה עמוק בבוץ כשהכורדים העזים לוחמים בשיטות גרילה, ושאר הצדדים מתגוששים עם כולם.

המלחמה הגרעינית העולמית המשיכה והמשיכה, ועוד ועוד איזורים חרבו. לבסוף, הבינו המעצמות מאוחר מדי את הצורך בשלום. אך המעצמות כבר היו חסרות כוח אמיתי, וכבר לא היה הרבה בעולם להגן עלין. בזו אחר זו נפלו המדינות, קורסות לאנרכיה למחצה של שבטים קטנים האבקים על קיומם בהרים לשעבר, איים בים הערפל הרעיל דהיום.

אני אכתוב בקרוב על ארצנו הקטנטונת, אבל אני עייף מדי עכשיו.

אני לא יודע... אבא שלי טוען שדווקא לא (וואו, אני נשמע בול כמו הדמות הקלאסית של ילד קטן ומפוחד...). המטרה של קים היא להישאר בשלטון, ומלחמה גרעינית ממש לא תעזור לו בזה. הוא יודע שכמה פצצות אטום ואין לו נתינים, מה גם שמהר מאוד הוא ימות או ירד בצורה אחרת מהכס, אם הגנרלים שלו לא ירצחו אותו כי נראה לי שהם לא מגלומנים כמוהו...

רק מבקש מראש לא להפוך את העץ הזה לדיון פוליטי-אקטואלי.

לנושא, אני זוכר משחק באחת המהדורות של מרוצללים, שהתרחש בישראל. ממה שאני זוכר חלק מהרקע של העולם של מרוצללים זה שהייתה מלחמה גרעינית קטנה במזרח התיכון (לוב הפציצה את ישראל או משהו הזוי כזה). כתוצאה מכך, במשחק ההוא תל אביב נהפכה לגראונד זירו רדיואקטיבית, ואף אחד לא חי שם חוץ מכל מיני משוגעים. וכמובן שכאשר יש אזור עצום שלשעבר היה מטרופולין דחוס וכיום רגל אדם לא יכולה לדרוך בו, מתפתחות סביב המקום כל מיני שמועות ואגדות אורבניות. ובהתאם לאופיה של מרוצללים, מן הסתם שהרבה מהאגדות ההזויות יותר כנראה מבוססות על אמת. מפה והלאה אפשר לקחת את זה לכיוון סטאלקרי (על שם הסרט stalker), ולשחק חבורה של אנשים שמאיזושהי סיבה צריכים להיכנס לאזור האסור, ושם הם חווים כל מיני חוויות מסויטות.

אחלה בתור סיפור, סיכוי נמוך מאוד למציאות.

מאחר ורוב מדינות העולם דוגלות היום בגישה קונסטרוקטיביסטית או ליברלית (במודל ניהול מדניות חוץ, לא להתבלבל אם סגנון כלכלי), משמע שיש יותר דגש לעצמה רכה ודמוקרטיה כופה, מאשר עצמה קשה תחת ניהול מדיניות ריאלסיטית/ניאו-ריאלסיטת (שגם אז ספק סביר שתגרום לארה"ב לצאת למלחמת חורמה נגד קוראיה רק בגלל הפרת הסטטאוס קוו)

ארסנל גרעיני הוא כל כך ברירה אחרונה בעולם שלנו, שספק גדול מאוד עם יהיה בו שימוש, וגם אם להגיד את קים-ג'ונג און כמשוגע מספיק כדי לשגר נשק גריעיני על שכנתו (נשורת גרעינית, קרינה, הוא לא יעשה את זה מאותה סיבה שאנחנו לא נפעיל ארסנל גרעיני על עזה/סוריה/מצרים/לבנון/ירדן) וגם על ארה"ב, היה בטוח שלזו יכולת ליירט את הטיל לפני שהוא מכסה את חצי הכדור שהוא צריך לעבור כדי לפגוע (לא סגור עם קוראיה בכלל בטווח טילים בין יבשתי לארה"ב). האיום הראשי של ארה"ב מבחנית ארסנל גרעיני היום, הוא שימוש בפצצה גרעינית תוצרת בית של מפגע מתוך ארגון טרור/מפגע בודד. בכל מקרה, סביר שאם קוראיה הצפונית תרצה לתקוף את הדרומית, היא תחכה למפלה מצד ארה"ב לפני כן, בדמות מתקפה של גוף שלישי, מתקפת סייבר ענפה, או משבר שיוציא אותה מכלל פעילות, ספק סביר שהם ירצו לנהל 2+ חזיתות, קל וחומר מול מעצמה בדמות ארה"ב שיכולה לשרוד גם מתקפה גריעינית ולהיות כוח שובר שוויון.

וגם אם כן, לסין/רוסיה אין סיבה לתקוף את ארה"ב, מעבר לזה שכלכלת ארה"ב יושבת יופי על סין, וזו מוצאת יתרונות בכך, ולרוסיה נוח שמישהו אחר מעסיק את הטרור במערב. וכמו שאמרתי, אין שימוש בארסנל גריעיני כל כך היום, בעיקר בגלל מלחמת העולם השנייה, ובגלל העובדה שמשבר הטילים בקובה כמעט התחילת במלחמה שלישית (ולא בסוף העולם כמו שכולם דואגים להזכיר).

אבל גם אם יעלה נשיא/ראש מפלגה קומוניסטית חדש ברוסיה/סין (בהתאמה) שיחליט שבא לו להיכנס באמריקאים כי... (הכנס כאן סיבה), אז הוא כנראה ישב בשקט, כי במידה וניקח את החיזוי על כך שארה"ב נתונה תחת מתקפה גרעינית מצד קוראיה, הוא רק צריך לשבת בשקט ולחכות שהיא תיפול (אם היא תיפול) בייחוד שפעולה מצידו כנראה תגרום להרבה מדינות עולם עם נשק גרעיני לתקוף בחזרה (כמו שתיארת) אז מה לעזאזל הוא מרוויח מזה? גם תוקידידס בתור אבי התאוריה הראליסטית, שאומרת שאנחנו רוצים אנרכיה וכל המטרה של המדינה היא עצמה והישרדות לא היה מוצא מקום בזה, ואנחנו מדברים על מי שהצדיק את תקיפת מלאוס על ידי אתונה "רק בגלל שאתונה יכלה".
בכל מקרה, לפני שעובר למזרח התיכון, ספק גמור שיהיה פה משחק סכום 0 בכזו צורה, וגם אם יעופו פה טילים, אז אנשים יתעשתו לפני שנגיע לFALLOUT.

ובמזרח התיכון- אין דרך לירות נשק גרעיני על ישראל מבלי לפגוע בירושלים, לישראל יש ככל הנראה על פי פרסומים זרים יכולת נגד-גרעינית ויכולת גרעינית משל עצמה (בוא נצא מהתמונה של "לא אכפת לי שישמידו אותי העיקר השמדתי את הציוניים, כולם רוצים לחיות, לכולם יש קול שפוי במדינה, ומשטר האייטולות הוא לא ברית של וולדרמוט, סאורן והג'וקר).
כמו שציינתי עזה קרובה מידי בשביל ארסנל גרעיני, זה כמו לזרוק רימון יד על הבחור שוישב לידך באוטובוס, אתה פוגע בעצמך יותר מאשר בו, ותניח שאם איראן יורה על ישראל, כנראה עזה חוטפת את מירב הנזק מהנשורת, אלא אם כן תתיחס לסיכוי שישראל מיירטת את הטיל מעל המדינות שנמצאות בינה לבין איראן.

בקיצור, אל פחד, הסיכוי שדבר כזה יקרה אפסי במקרה הטוב, אני חושב שחפרתי מספיק למה אין סיבה שמדינה תעשה את זה, ובכללי, אף אחד, אבל אף אחד לא ממהר לשגר נשק גרעיני על האויב, נוהל אדמה חרוכה הפסיק לעבוד במלחמת העולם השנייה, וכבר אז מי שעשה את היה בעיקר הנאצים. אנשים קצת יותר נורמליים היום, ויש סיבה שמשבר הטילים בקובה לא הסתיים במלחמת עולם שלישית, אלא בניצחון אמריקאי של עצמה רכה ופוליטקה כופה.

פלאפי- מתנצל, רואה את ההודעה שלך רק אחרי שכתבתי את זה, והאמת שזה בא מתוך ניתוח יח"בל ולא מתוך פוליטקה.

חזרה