דף 1 מתוך 3

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 17:08
על ידי הח׳אן הטטרי
יש עולמות שנוטים לשלב מדע ופנטזיה-העולם של ״הירושה״ הוא דוגמה טובה-ויש עולמות שלא מערבים מדע, ומשאירים את עולם הפנטזיה... פנטסטי. מה היחס שלכם לנושא? אתם נוטים לשלב מיקרואורגניזמים ואטומים בעולם שלכם? או לא?

אני אישית, תמיד חשבתי שזה לא קשור בעליל. העולם שלי הוא דיסק שטוח, אין בו חיידקים ואטומים, לא קרתה בו אבולוציה, החלל לא קיים. כל תינוק יודע שדברים נופלים למטה כי ככה צריך, ולא בגלל שמרכז כדור כלשהו גורם לזה. ברור שהעולם שטוח-רק תסתכל. חיידקים? אתה ממציא? אלה אל המגיפה, שדים ורוחות רעות. למה בהרים קשה לנשום? כי ככל שעולים גבוה יש יותר ויותר מאוויר האלים, שלא נועד לבני תמותה. ובטח שבטח שאף גוף לא בנוי מתאים ומאטומים, כל דבר הוא שלם.

מה איתכם?

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 17:50
על ידי Adran
עולם המערכה שלי דווקא משתמש במדע כאחד המוטיבים שלו, כנראה אפילו המוטיב העיקרי.

אין חפצי קסם, יש טכנולוגיה. אין "קסם", יש מדע. טכנופנטזיה, אני מניח.
גם קללות עתיקות יתבטאו כמוטציה. זימון יסודן לא יקרה, אבל העלאה באוב בסגנון פרנקנשטיין דווקא כן. לא יהיה כדור אש, אבל חץ מתפוצץ בסגנון הוקאיי זה דבר אפשרי. לא צריכים להיות אטומים, אבל תיאוריה שמנסה להסביר את המציאות כן קיימת.

שתי מערכות "קסם" עיקריות מבוססות על הקבלה לפיזיקה: אחת משנה נתונים במציאות, השנייה מעוותת את חוקי הטבע. גם השלישית, שלכאורה מגיעה מאמונה דתית, היא יותר שינוי הסתברות מהתערבות ישירה של ישות כלשהי.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 20:09
על ידי Hell lord
איפה יש בירושה מדע? תסתכל על המקור של הירושה, המקור ממנו העתיק הסופר את העלילה - סטאר וורס.
אפרנטלי היכולת להשתמש בפורס תלוייה בכמה חיידקים מוזרים יש לך בדם.

ובכנות - אם זה לא משנה, אין צורך לדחוף לא מדע ולא הסברים לא מדעיים לדברים, זו הדעה שלי בקשר למשחקים

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 20:12
על ידי המפקד האלמוני
אני מאוד לא עיקבי ולא מחויב בנושא, אבל בגדול אני יוצא מנקודת הנחה שהטבע עובד כמו במציאות שלנו והקסם זה מה שעובד בניגוד לטבע - ולכן הוא נקרא על-טבעי....

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 20:30
על ידי הח׳אן הטטרי
אני לא נותן לדברים בעולם שלי הסבר קסום-ההסבר הוא ״אלו חוקי הטבע ההגיוניים, ככה צריך להיות״, ולא סיבוך לא קשור עם מיקרואורגניזמים. הפיזיקה בו לא שונה, אבל הסובה לה שונה.
Hell lord כתב: אפרנטלי היכולת להשתמש בפורס תלוייה בכמה חיידקים מוזרים יש לך בדם.
מצד שני, סטאר ווארס מתרחש בחלל עם חלליות ורובוטים-מדע קצת יותר קשור שם מבעולם פנטזיה עם דרקונים, אלפים וגמדים, לחשי קסם, ושכתוב כמו סאגה נורדית אבל משעמם בהרבה וטראגי הרבה פחות...
ברצינות-האלפים הם עם (לא גזע, כי משום מה כולם הם שוכני יערות רקדניים, בלי חלוקה לתת קבוצות) של אתאיסטים מדעניים מעצבנים-והם צודקים! מה עושים מיקרואורגניזמים (ככה כתוב בספר) בעולם פנטזיה קסום?! למה אי אפשר פנטזיה נורמלית עם שדונים ואלים?!

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 21:30
על ידי ת'ור
אין לי בעיה עקרונית נגד מדע וקסם. להיפך, כשמשלבים ביניהם בצורה טובה (ראה ערך HPMOR) התוצאה יכולה להיות מעולה ממש. הבעיה לרוב היא שלא חושבים על השילוב מספיק טוב, ואז נוצרת צרימה די בולטת כששני הסגנונות השונים האלה מתנגשים.

אגב, כדאי להפריד בין מושגים מדעיים כמו חיידקים וקרינה לבין רעיונות מדעיים כמו מחקר וגילוי. מושגים מדעיים לא יתאימו להרבה עולמות, אבל רעיונות מדעיים תקפים לכמעט כל עולם. אני שותל רעיונות מדעיים כאלה בחותם, למשל. אם יש חוקים, אפשר לחקור ולהבין אותם. וזה הרעיון של מדע, תכלס.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 21:32
על ידי הלדין
לי נראה שמה שחשוב לעולם הוא שהחוקים המוצגים בו קוהרנטיים ועקביים בלי קשר למה שאנחנו מכירים ויודעים. היות ועולמות פנטסיה נוטים להיות, עם יוצאים מהכלל, מתור הזהב, קיומם של אנשים שחוקרים את החוקים של העולם שלהם - שזה בערך מה שמדענים עושים - מאד נדיר. מלבד זאת, במיתולוגיה הנורדית יש גם טרולי שיניים (אני זוכר כשהייתי ילד קראתי על המאבק של טרולי השיניים - קריוס ובקטוס - בניסיונם של רופאי השיניים המרושעים להשמידם.)
בזמנו אנשים האמינו שזבובים נוצרים מגופות. בעולם הראשון שיצרתי ניסיתי ללכת על הרעיון שהחיים הם שלב מעבר - מים אצל יצורים תבוניים ואדמה אצל חיות (החלק האחרון ירד מהר מאד עוד בשלב בניית העולם. סתם מאד מסורבל לביצוע.)
אני חושב שנתקלתי ביחס יותר רציני לשילוב של מדע בעולם פנטסיה בסדרת "המלך שראשו לא נערף" מאת ספרג דה קמפ (שמאד אהבתי כנער אך עתה אין לי את הסבלנות לקרוא את זה.) בכנות, לא הייתי מתייחס לפאוליני כאבן הבוחן לספרות פנטסיה אמתית ואני חושב שרוב סופרי הפנטסיה לא יורדים לרמה כזו של רזולוציה של העולם שלהם.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 21:35
על ידי הח׳אן הטטרי
מה שנכון נכון. אצלי התפיסה היא של התקופה לפני המהפכה המדעית-אין שום דבר חשוב לגלות, ולכן הטכנולוגיה די קפואה-אותי כמעריץ של ימי הביניים והעת העתיקה זה משרת יופי. אמנם הרפובליקה הקרתאלית וממלכת טא נטג׳אר (שתי ממלכות מסחר ימיות מתחרות) החלי לאחרונה לחפש אדמות חדשות למושבות, אבל טכנולוגיה חדשה-אין ולא צריך, לדעת העולם.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 21:44
על ידי המפקד האלמוני
בימי הביניים ובעת העתיקה היו מדע, תיאוריות מדעיות וכו' - זה שהיום אנחנו יודעים שהרבה מהן לא היה נכון, זה פשוט כי דברים התפתחו והתקדמו מאז.

אבל על בסיס הידע שהיה קיים בעבר, דברים כמו ספירות הבדולח, ארבע הליחות והפלוגיסטון נשמעו ממש הגיוניים בזמנם.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 22:00
על ידי SandChicken
אחד המאפיינים העיקריים של המדע המודרני הוא המחקר האמפירי - לא מספיק שמשהו יישמע הגיוני, זה גם צריך לעמוד במבחן המציאות.

בנוגע לנושא עצמו - אני גם סולד מהסברים ראציונליים ומדעיים לנעשה בעולם פנטזיה, גם ככה עולם הפנטזיה הנפוץ (בעיקר במו"ד) הוא נוסחתי וחסר מסתורין וקסם עד כדי כך שה"קסם" בו הוא למעשה סוג של טכנולוגיה. להוסיף הסברים על כך שדגים נושמים עם זימים ומתכת מעבירה חשמל סתם מעצבן אותי.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 22:17
על ידי הח׳אן הטטרי
אצלי הקסם לא פועל כמו מדע שאפשר לחקור-הוא בא מהאלים, הרוחות והשדים לכוהנים. יש גם את הנושא הגזעי-אלפים לדוגמא מקבלים משום מה יותר קסם, ואצל כל בני מינם יש יכולת קסם כלשהי שצריכה תחזוקה (אני מניח שאבותיהם כרתו ברית עם הרוחות או משהו).

אגב-עכשיו עליתי על משהו... בעולמות פנטזיה, תיאוריות גזעיות באמת יכולות להיות נכונות. הרי, מדובר בגזעים שונים לגמרי-ייתכן ואחד באמת נעלה על השאר...

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 02 ינואר 2018, 22:23
על ידי Adran
הח׳אן הטטרי כתב: למה אי אפשר פנטזיה נורמלית עם שדונים ואלים?!
כי אז העולם היה מרגיש גנרי יותר, לקוראים מסוימים או לסופר אולי גנרי מידי. גם בסדרת הוויצ׳ר הוסיפו את העניין של מוטציה, שנראה לי יחסית לא קשור. זה עדיין מוסיף עניין.

עולם מציאותי וקסם גנרי תמיד נראים סותרים אחד את השני בשבילי. אם יש דרך יעילה יותר לעשות משהו, כמו להחליף עבדים בגלמים, כנראה שרוב הלורדים היו עושים את זה. בפנטזיה גנרית יש את ההבדלה הלא מציאותית בין ממלכה ימי בניימית שלא מתעניינת ברובה בקסם ובין המגדל הקסום שנוהג לשבור את חוקי הטבע כל סופ"ש.

אם יש ננסים שמכינים אוטומטונים ומכונות שבני אנוש יכולים לתפעל, אז בכלל מוזר.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 03 ינואר 2018, 00:37
על ידי yellow_acid
איך בכלל מגיעים בעולם פנטזיה לדיונים על אטומים או מה יש בחלל? אני לא זוכר שאי פעם השתמשתי בחוק פיזיקלי כלשהו במשחק כלשהו ששיחקתי בו.
הח׳אן הטטרי כתב: בעולמות פנטזיה, תיאוריות גזעיות באמת יכולות להיות נכונות.
גם בעולם שלנו הן יכולות להיות נכונות.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 03 ינואר 2018, 06:48
על ידי הח׳אן הטטרי
ילו-אתה רציני?! עד כמה שזכור לי, צבע עור או מוצא של אף הומו ספיינס לא נתן לו יכולות שכליות או רגשיות עדיפות.
אם דיברת על ה״חוכמה המולדת״ של היהודים, זה לא קשור למוצא בכלל אלא לתרבות ולמסורת.

מדע בעולמות פנטזיה

נשלח: 03 ינואר 2018, 07:18
על ידי Adran
האמת שיש נתונים שמוכיחים אחרת חאן, אבל זה דיון אחר.

אסיד - ת׳ור הסביר את זה היטב. זה שיש מדע או מחקר לא אומר שהם מגלים את אותם הדברים שקיימים במציאות.