• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פרנסה: שליט מבוך מקצועי (כתבה מ The Wired)

נתקלתי היום בכתבה מעניינת מ The Wired - https://www.wired.com/story/its-a-l...orks-best-professional-dandd-dungeon-masters/
מדובר בבחור בן 30, שהפרנסה שלו היא לשה"ם מבוכים ודרקונים, כשלפי הכתבה יש לו תשע קבוצות ועלות מפגש חד-פעמי היא בין 250 ל-350 דולר. מפגש של קמפיין הוא יותר זול, אבל לא מפורט כמה.
זה מעניין... אמנם אני מכיר אנשים בארץ שמתפרנסים ממשחקי תפקידים, אבל רובם ככולם הם בעלי חברות חוגים. לצורך העניין אני לא סופר מדריכי חוגים, כי למיטב ידיעתי עבור רובם זה עבודות זמניות/סטודנטים ולא עבודה במשרה מלאה.
לא יצא לי עוד להיתקל במדריך לקבוצות מבוגרים... מצד אחד יש לי רתיעה טבעית מלשלם על משהו שנחשב לתחביב מאידך אני רואה כמה זמן קשה למצוא זמן להיות שה"ם ובמקביל גם לעבוד במשרה מלאה + משפחה, ואין לי מה להגיד שזה פשוט נראה כיף, שבאמת יש זמן להשקיע במשחק. לא מספיק עבורי אישית כדי לחשוב להפוך את זה לפרנסה, אבל בהחלט מגניב.
מה שלא מגניב, זה מה שהוא עושה למיניאטורות שלו :cthulhu:
wired_dd_cm_07.jpg

זו העלות לקבוצה. תחשוב כמה בארץ משלמים ילדים חוגים, תכפיל את התשלום במספר הילדים בקבוצה (והחוגים בארץ ידועים לשמצה בכמות הילדים הגדולה שהם דוחסים על כל מנחה) ותקבל סכומים לא שונים בהרבה.

גם אני מאוד מסוייג מהקטע של מנחים בתשלום. יש בזה משהו קריפי.

גם את הקטע של חוגי ילדים בתשלום אני לא כל כך אוהב.

היו מי שהשוו משחק עם מנחה "מומחה" בתשלום לאכילה במסעדת שף, אבל בפועל - זה כמו להביא אליך הביתה חברים לעל-האש ואז להזמין להם ארוחות ביגמק ממקדונלדס.

בחישוב כלכלי נטו הוא ממש לא יקרן. 350 דולר לחד"פ של חמישה שחקנים יוצא 70$ לשחקן לשלוש שעות (או בעברית 80 ש"ח לשעה לשחקן), בהתחשב בזה שהוא מספק את מקום המפגש, תופר את ההרפתקה לפי השחקנים, תפאורה, מיניאטורות (ממה שרפרפתי כתוב שהוא יצר חלק במיוחד), עונה לשאלות לפני ואחרי המשחק, ניקיון, משלם על זה מס וכו', אז זה לא יקר בכלל. אם הוא מספק גם את הכיבוד אז בכלל.

אני גם לא כלכך מסכים שזה "קריפי" לשלם על חווית משחק וגם לא ממש מסכים עם הדוגמה. בכל זאת הבן אדם עושה את כל מה שכתבתי למעלה.
בכל מקרה אני בספק אם דבר כזה יכול להצליח בארץ, גם לי כמו כמעט כל מי שהגיב מעליי יש אתה הסייג הזה מלשלם על דברים שאנחנו יכולים לעשות בחינם. זו פחות או יותר התרבות הישראלית...

מנחה בתשלום לחד"פ גם אני לא כל-כך אוהב, אבל החוגים זה נחד מאוד, למי שאין לו דרך לארגן סתם עם חברים - לפחות בפגסוס, כיף מאוד, ולמרות הכמות של השחקנים המשחק כיפי, משחק דמות יוצא לפועל והקרבות מאתגרים.
כל אחד בדעתו, אבל לדעתי הכי טוב זה גם חוג, גם עם חברים, וגם חלופות אחרות.

נ.ב. את דרקוניקון אתם מחשיבים כמשחק בתשלום?

יצא לי פעם להיות בחוג וזה הכול חוץ ממהנה, יש בין 15-20 ילדים. אתה צריך להצביע כדי לדבר ואם אתה מדבר בלי ראשות אתה מקבל קנס נק'"ן וחוץ מזה אין שום שיתוף פעולה בין השחקנים ברמה שאתה צריך לשלם לכוהן כדי שירפא אותך.

tkhag1 אמר/ה:
יצא לי פעם להיות בחוג וזה הכול חוץ ממהנה, יש בין 15-20 ילדים. אתה צריך להצביע כדי לדבר ואם אתה מדבר בלי ראשות אתה מקבל קנס נק'"ן וחוץ מזה אין שום שיתוף פעולה בין השחקנים ברמה שאתה צריך לשלם לכוהן כדי שירפא אותך.
נשמע כיף.

כמובן שהחוויה משתנה ממנחה למנחה ומחברה לחברה.

אני נחשפתי לתחביב בזכות חוגי הילדים. כבר עברו מספיק שנים כדי שאסתכל אחורה ואזכר בבעיות רציניות עם שה"ם אחד שהריץ לנו, אבל חוץ ממנו מאוד נהנתי מכל השיטות והשה"מים שכן הדריכו בקבוצה שהשתתפתי בה.

dragonitzan אמר/ה:
[post]690861[/post] 250-350 דולר לחודש? מה? לא פלא שהוא מרוויח טוב - הוא יקרן ברמות...
אם זה לחודש, זה לא הרבה כסף. כפול תשע קבוצות זה יוצא 2700 דולר בממוצע. שכר דירה ממוצע לדירת שני חדרי-שינה במנהטן, בהנחה שהוא עם שותף, זה 4500 דולר. כלומר זה בקושי מכסה את שכר הדירה, לפני יתר ההוצאות של המחייה ובטח לפני ההוצאות של הכיבוד וכך הלאה.
https://ny.curbed.com/2017/3/9/14854512/nyc-rental-market-report-february-2017

אני מסכים עם ג'וני, לא רואה איך זה יתפוס בארץ בגלל התפיסה שלנו, שמוזר לשלם על התחביב. וגם כי יוקר המחייה הוא כזה שלרובנו אין הכנסה פנויה להוציא כל חודש על משחקי תפקידים. אפילו אם זה 500 ש"ח לחודש לארבעה מפגשים, זה סכום כסף לא פעוט. יותר מחדר-כושר וכדומה.

dragonitzan אמר/ה:
[post]690919[/post] נ.ב. את דרקוניקון אתם מחשיבים כמשחק בתשלום?
אתה לא משלם למנחה בדרקוניקון או בכל כנס אחר לצורך העניין. אתה משלם למקום לצורך כיסוי העלויות. זה כן משחק בתשלום במובן שאתה משלם כדי לשחק, אבל זה יותר דומה ליציאה לסרט מאשר המקרה הזה. גם אף אחד לא מתפרנס מדרקוניקון.

אני מסתכל על קבוצת משחק בתור פעילות חברתית לפני הכל. אני מעדיף לשחק עם אנשים שאני גם מתחבר איתם מחוץ למשחק, ובדרך כלל גם מעדיף להנחות - ובתור מנחה אני גם כן חלק מהמשחק, לא ספק שירות.

כשמשלמים על הנחיה זה קצת חותר מתחת לחוויה הזו. זה הופך את המשחק מקשר בין אנשים לאינטראקציה כלכלית.
אחד הדברים שמרגיז אותי שילדי-חוגים עושים למשל הוא כשהוא אומרים "מדריך" במקום מנחה/שה"מ, וגם כשהם מקימים קבוצה בבית הם קוראים לזה "חוג" - וכבר היו מקרים שהם חשבו שהם גם אמורים לגבות תשלום מהחברים שלהם על זה, כמו בחוג..

מצד שני, בחוג המבוכים ודרקונים שאני הולך אליו הכרתי הרבה חברים שלא הייתי מכיר בלי זה, ועם חלקם אני משחק במקומות אחרים, שלא לדבר על הקשר החברתי האדוק עם המנחה שלנו...
יש חוגים טובים יותר ויש פחות, אבל זאת דרך טובה להכיר לאנשים את התחביב ולהפגיש בין שחקנים.

כדאי לפצל.

מפקד - מה שאתה מתאר נשמע כמו "בעיה" אצל הילדים, לא החוג. לקרוא למשהו בשם אחר לא משנה כלום. גם בחוג הכדורגל שהייתי בו ביסודי קראתי למדריך מדריך, לא מאמן.
יהיה נחמד אם החוגים יסבירו שאמורים לשחק באופן עצמאי, אבל זה יגרום להם להפסיד כסף, וגם ככה הילדים יכולים להבין את זה אם יפעילו טיפה היגיון.

המפקד האלמוני אמר/ה:
אחד הדברים שמרגיז אותי שילדי-חוגים עושים למשל הוא כשהוא אומרים "מדריך" במקום מנחה/שה"מ, וגם כשהם מקימים קבוצה בבית הם קוראים לזה "חוג"
כמישהו שעשה את זה, אני אספר לך שעשיתי את זה בניסיון לגרום לחברים שלי לקחת את זה יותר ברצינות במקום סתם לעשות שטויות ולצחוק כל הסשן.
כמובן, זה לא עבד, אבל אני עדיין חושב שזה היה שווה את הניסיון.

חזרה