• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

[עזרה] וושו

שלום. (דרך אגב, חזרתי לפורום!)
אני רוצה להתחיל לשחק עם קבוצה במשחק תפקידים כלשהו, וראיתי שמאוד ממליצים על וושו. זאת תהיה פעם ראשונה שלי ושלהם. (שלי - להנחות, שלהם - לשחק).
קראתי (את התרגום לעברית), וזה נהדר אבל יש בזה משהו נורא... חופשי. חופשי מדי. אתה לא אוהב משהו? תשנה. רוב המדדים הם לפי רצון המנחה וזה מעולה - אבל לא בשביל מנחה מתחיל. גם הרפתקאות מוכנות לא ממש יהיו לי ויש כמה הגבלות נורא מטופשות (לטעמי) כמו:
1. בריונים נועדו למות בהמוניהם! (אוקיי, נגיד ש...) קבע להם דרוג איום, תחליט כמה הצלחות יאנג יש להם כל סיבוב ושחק! (מה, זה יהיה קרב נגד לטאות?)
2. העיסוק הוא רק בקרב. יש מכאניקה אחת קטנה ולא מעניינת לכל השאר (גלגול מחופף).
3. השחקנים נועדו להיות סופר חזקים יותר מדי. (הם ליטרלי יכולים לעשות כמה התקפות שבא להם בתור!)
4. אין שום הבדל בין להיות עם חרב או עם היד.
5. רק נבלים יכולים להיות כמו שחקנים בערך ולשחק נורמלי, והם מחייבים דו קרב. גם המכאניקה שם לא מובנת.
6. איך מכינים דפ"דים? תמציא מה שבא לך?
7. מה אם לשחקנים בא להם פשוט להגיד וטו על כל דבר?

בקיצור, אשמח אם תנסו לענות על כל זה. אני לא אומר, וושו היא שיטה נהדרת והרואית נורא, אבל זה פשוט שיטת קרבות. בלי ממש תוכן אחר.
אם וושו לא מתאים, אשמח לשיטה אחרת אבל היא תצטרך להיות דיי ספציפית:
חינמית, עם תרגום, קצרה יחסית (אני לא יכול למרוח את הקבוצה עד שאסיים לקרוא), וגם כיפית. כרגע אין כיוון ספציפי אז תתפרעו. אני אעדכן אחרי התיאום ציפיות.

מה שהצגת נראה כמו בדיוק מה שמבדיל את השיטה מאחרות. אפשר להגיד שמכאניקה מסובכת/"מציאותית" היא לא אינדיקטור לשיטה טובה, היא יותר כמו מקום על ספקטרום שפשוט מאפיין אותה.

בדקת את עולם המבוך?

Adran אמר/ה:
מה שהצגת נראה כמו בדיוק מה שמבדיל את השיטה מאחרות. אפשר להגיד שמכאניקה מסובכת/"מציאותית" היא לא אינדיקטור לשיטה טובה, היא יותר כמו מקום על ספקטרום שפשוט מאפיין אותה.

בדקת את עולם המבוך?
שיחקתי בואנור פעם, אבל אצל מישהו אחר שיש לו את ואנור. אני יכול לבקש לשאול את הספר ולקרוא שוב. תודה.
Redcloak אמר/ה:
[post]690776[/post] יש את Lady Blackbird, שתמיד נראתה לי מגניב (מה גם שאני אוהב את Blades in The Dark, משחק מאוחר יותר של אותו יוצר). היא שיטה די קלילה, חינמית ויש תרגום שלה בפורטל.
אבדוק אותם, תודה.

אם אשתמש במילים של משתמש אחר:
המפקד האלמוני אמר/ה:
זה לא באג, זה פיצ'ר.
כול מה שרשמת הוא משהו שוושו התכוונה שיהיה. זה דבר שאמור להיות מובנה בשיטה, וזה חלק ממה שעושה את השיטה הזו מגניבה ומה שהיא.

אם אתה מחפש שיטה להתחיל איתה, אני אמליץ באמת על ואנור, או מו"ד 5 אם בא לך להתחיל ממשהו שיקשר אותך (ואת הקבוצה) לעולם המו"ד. אם אנגלית היא בעיה, גם פאת'פיינדר ומו"ד 4 הן אפשרויות, למרות שאני פחות ממליץ עליהן למתחילים.

אני לא בטוח שוושו מתאימה כל-כך למשחק ראשון, מאוד תלוי בשחקנים - היא מאוד-מאוד פתוחה, וזה יכול לבלבל שחקנים חדשים.
לשחקנים חדשים כדאי לרוב שההרפתקה הראשונה תהיה יותר מובנת - לתת להם בחירות, אבל לא חופש מוחלט כי זה יבלבל אותם. לצורך הזה אני אוהב את ההרפתקה של הערכה למתחיל של מבוכים ודרקונים 5, היא מאוד פשוטה בהתחלה, היתקלויות שהן מאוד פשטניות בהתחלה, אבל כל אחת נועדה להעביר קונספט.
אתה יכול לספר קצת יותר על השחקנים, כמו איזה רקע יש להם ומה הציפיות? דהיינו האם הם מכירים פנטזיה, משחקי לוח, משחקי מחשב ודברים כאלו?
כדאי גם לקרוא את הכתבה הזו: https://www.pundak.co.il/library/roleplaying/755-gm-advice-new-players

The oldman אמר/ה:
אני לא בטוח שוושו מתאימה כל-כך למשחק ראשון, מאוד תלוי בשחקנים - היא מאוד-מאוד פתוחה, וזה יכול לבלבל שחקנים חדשים.
לשחקנים חדשים כדאי לרוב שההרפתקה הראשונה תהיה יותר מובנת - לתת להם בחירות, אבל לא חופש מוחלט כי זה יבלבל אותם. לצורך הזה אני אוהב את ההרפתקה של הערכה למתחיל של מבוכים ודרקונים 5, היא מאוד פשוטה בהתחלה, היתקלויות שהן מאוד פשטניות בהתחלה, אבל כל אחת נועדה להעביר קונספט.
אתה יכול לספר קצת יותר על השחקנים, כמו איזה רקע יש להם ומה הציפיות? דהיינו האם הם מכירים פנטזיה, משחקי לוח, משחקי מחשב ודברים כאלו?
כדאי גם לקרוא את הכתבה הזו: https://www.pundak.co.il/library/roleplaying/755-gm-advice-new-players
בבנוגע לstarter kit - יש בעיה. אני יודע ששום דבר איכותי באמת לא חינמי, אבל אני לא יכול לקנות לבד, כי יש סיכוי גדול שזה יהיה בזבוז.
ופה אני מגיע גם ללספר על שחקנים - הם יודעים (בערך) את הבסיס של משחקי תפקידים - ניסיתי ללמד אותם משהו מומצא כשלא היתה אפשרות לחפש שיטה, אבל הם לא באמת שיחקו משחק אמיתי מעולם. (אלה שכן שיחקו, הם התנהגו נורא בילדותיות וניסו לפגוע אחד בשני במקום להמשיך בהרפתקה). וגם אין לי קבוצה אחרת מה שאומר - אם נעשה מפגש או שניים, ויתחילו לפרוש או להגיד שלא בא להם, הכסף הלך. בשמחה אשתמש בכסף על מוצר איכותי (אשאל אותכם קודם) אבל רק אחרי שנשחק הרפתקת ניסיון של משחק כלשהו ונוכל ככה לדעת אם רוצים להמשיך.
בכל מקרה - עוד לא עשינו תיאום ציפיות, אבל כולם קוראים ורואים מד"ב ופנטזיה. משחקי לוח וקופסא - גם, וגם משחקי תפקידים מומצאים על השנייה (בערך).
בדקתי קצת למה הם מכוונים ונראה שהם רוצים שיטה גנרית, והרפתקה מותאמת לסוג משחק שונה.
אפשר להסביר להם שנשחק קודם משחק קלאסי, ואח"כ משחק גנרי כדי שנוכל לדעת אם רוצים, מה רוצים, ואם משחקים בשביל הכיף, או בשביל להרוס אחד לשני.
ותודה על הכתבה. אני קראתי אותה כבר, אבל אקרא אותה שוב עכשיו.

The oldman אמר/ה:
[post]691015[/post] בדקת את קל20 וההרפתקה מוות בנמל-דרור שזמינות להורדה באתר?
לאפשר לקנות את ערכת ההתחלה ב 70-80₪ בבוק דיפוזטורי.
תודה, זה מה שאעשה.
אחרי זה, אם נרצה, אוכל לעשות תיאום ציפיות והרצה של משחק גנרי (לא קלאסי פנטזיה) בקל20? זאת לא תהיה בעיה בקל20?
(קראתי את החוקים, אבל אין לי ניסיון איתה).

Nextorl אמר/ה:
[post]691022[/post] למה שלא תשתמש בעולמות פראיים? ערכת ההתחלה בעברית זמינה באתר, ולגמרי אפשר להשתמש בה לכל ז'אנר וסגנון משחק שאתה רוצה.
שמעתי על עולמות פראיים.
ערכת ההתחלה מספיקה למשחקים שלמים?
יש לה הרפתקאות מוכנות בעברית ועם תשלום?
תודה, אקרא גם אותה. (אני אקרא כל שיטה שתיתנו לי כנראה.)

הפוך.
תריץ בשיטה שאתה הכי שולט, אתה לא רוצה לבזבז זמן על בדיקת חוקים תוך כדי המשחק. במיוחד לקבוצה של מתחילים כדאי להתחיל ממקום של נוחות, כשאתה מכיר את ההרפתקה ואת החוקים, כדי שתכניס אותם לעניין ותראה להם את הכיף של משחקי תפקידים. אחר כך, אם הם יהנו מהמשחק תוכל ללמוד ביחד איתם שיטה חדשה שנוחה למתחילים.

http://theangrygm.com/how-not-to-teach-newbies-dd/

חזרה