• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שליטים ושדים [שו"ש 44] שפת הפרחים

שפת הפרחים.

מנהג הענקת הפרחים הוא אחד המנהגים העתיקים בגרינהייבן בו יש משמעות רבה לכל פרח אותו נותנים. פרחים מסוימים מעידים על כבוד, פרחים אחרים מעידים על הפכפכות ובגידה ופרחים אחרים מעידים על אהבה. מלחמות הוכרזו בעבר בעקבות המנהג, לפעמים בכוונת תחילה ולפעמים בעקבות עלבון לא מכוון מצד מי שאינו מכיר את השפה היטב.

במנהג זה יש משמעות רבה לכמות הפרחים ולאופן קבלתם, כמו גם לזהותם. שכן שני פרחים שזורים בדרך כלל נענדים על דש הבגד או מקועקעים על העור ומעידים על העונד אותם, בין שלושה לחמישה פרחים מוענקים למעמד נמוך משלך, בין שבעה לתשעה למעמד זהה, אחד עשרה למעמד גבוה ושלוש עשרה מיועד לבקשות ומנחות לאלים (פולחן דתי, הנחה על קברים ודברים דומים). בסידורים מסוימים יש חריגות מהמספרים הנקובים למעלה, אולם הענקת פרח אחד שמור לאוהבים בלבד.

ברבות השנים שפת הפרחים חרגה מפרחים חיים וכיום ניתן להשתמש בה גם באמצעות ציורי פרחים, הזכרת פרחים בשירים, טקסטים אומנותיים ומכתבים, וגם פרחים העשויים עץ או מתכת (או פלסטיק בעולמות מודרניים). החומר ממנו עשוי הפרח לא משנה את המשמעות שלו, אך בקרב חלק מהאנשים חיקויי פרחים מוצלחים ועשויים היטב נחשבים יותר מאשר פרחים חיים ובקרב אנשים אחרים פרח שאינו חי נחשב כעלבון.

מנהג נוסף של שפת הפרחים היא הענקת פרח קטן, בד"כ ורד (ולכן ידוע בכינוי הורד הקטן גם כשאינו ורד), בין האוהבים ביום הנישואים והתפתחות במנהג דורשת את שימור הפרח, בין באמצעות ייבוש ובין באמצעות קסם או אמצעי טכנולוגי וענידתו במקום גלוי כהכרזת נישואים (במקום טבעת - ויש לזה את ההשלכות הרגילות). ברבות השנים בעלי האמצעים העניקו לפרח זה תכונות נוספות לפי יכולתם:
אמצעים טכנולוגיים או קסומים: חיות נצחית, מכשיר איתור של הורד השני (גס, כלומר רק כיוון, או מדויק- מיקום ספציפי), מכשיר קשר בין הורדים, מד רפואי (דופק, בריאות כללית) וכדומה.

לזהות וצבע הורד הקטן יש משמעות, להלן מספר דוגמאות:
  • ורדים אדום: מסמל אהבת אמת והוא הפרח הנפוץ ביותר.
  • ורד ורוד: שלמות.
  • ורד לבן: טוהר ותמימות - נהוג בנישואים מיוחדים בלבד.
  • ורד בצבע אפרסק: הערכה.
  • ורד בצבע קורל: תשוקה.
  • קוצי ורדים מסמלים סכנה ולכן אם הם מופיעים יש לחשוד במשהו.
  • יסמין: חן ועדינות.
  • צבעוני צהוב: אהבת נצח.
  • צבעוני אדום: אהבה.
  • לילך סגול: אהבה ממבט ראשון.
  • גלדיולה: אופי וכוח, בנישואים שאינם שוויוניים.
  • חרצית אדומה: שיתוף.
  • קיסוס: נאמנות נצחית.

רעיונות לשילוב במשחק:
  1. הורד הקטן של אחד מבעלי האמצעים נגנב ואם זה יתגלה זה יגרום לו למבוכה רבה ובעיות בנישואים (בייחוד אם הנישואים הם ברית פוליטית)...
  2. לורד הקטן של אחד מבעלי האמצעים נוסף קסם שליטה או ריגול לצד שלישי האם הדמויות יעלו על זה בזמן?
  3. במהלך משימה חשובה הורד הקטן של אחת הדמויות מעיד שמושא אהבתה נמצא בסכנה. האם הדמות תעזוב הכל ותלך להציל את מושא אהבתה? ומה יקרה שהמצב הרפואי של מושא אהבתה ילך וידרדר?
  4. אחד מבעלי האמצעים שוכר את הדמויות להשיג פרח נדיר, בין אם לצורך נישואים או לצורך מתנה מרשימה או העברת מסר ספציפי (כניעה בעת מצור, למשל).
  5. הדמויות קיבלו משימה דיפלומטית בגרינהייבן, האם הם יצליחו לבצע אותה בלי למעוד בשפת הפרחים? ומה לגבי המשמעויות הסודיות שלה?
  6. הדמויות קיבלו מידע חשוב מאדם עם קעקוע 'לוף ענק' (ידוע בכינויו פרח הגוויה) על מצחו. אם הדמויות יבררו על הקעקוע הם יגלו שהוא שמור לזיהוי בוגדים בגרינהייבן. מה הם יעשו? (קעקועים אחרים יוכלו לסמל מעמד דיפלומטי או חברתי, סגידה לאל או שירות דתי, כהן או נזיר, חברות בכת סודית או גילתה מסוימת וכו').
  7. ועוד.

------
*הגשה ראשונה שלי - האמת כמה פעמים כבר התחלתי לכתוב, אבל רק הפעם היה לי מספיק זמן לסיים כי זו הגשה מאוד קצרה... ניסיתי לכתוב אותה כך שתתאים לכל עולם ולכל עיר ללא יותר מדי שינויים.
*אני שוקל להוסיף נספח עם משמעויות שונות של פרחים/סידורי פרחים מסוימים ואופן קבלתם (בערך כמו זו של הוורדים הקטנים עם קצת יותר הסבר). אני אשמח לדעת אם זה מעניין מישהו בהתחשב בהערה הבאה.
*הערה - אני לא באמת מבין הרבה בשפת הפרחים האמתית, לכן סידורי הפרחים והזרים מאולתרים מהמעט שאני כן יודע ולא נכונים או אפילו לגמרי מטעים.

* טריוויה - בפברואר 1637 פקעת של צבעוני (מזנים ספציפיים) ברפובליקה ההולנדית הייתה שווה יותר מעשר שנות הכנסה של בעל מלאכה מיומן. לתופעה קוראים "שגעון הצבעונים" או "tulipmania" באנגלית.

הגשה מצוינת, במיוחד אם זו ההגשה הראשונה שלך! שפת הפרחים נראית כמו אחלה דרך להוסיף אופי ועניין לעיר, או לד"ש אם הוא מגיע מהעיר. ההגשה מאוד את הזכירה לי את https://www.pundak.co.il/forums/threads/38066 ואני אומר את זה כמחמאה.

אני אשמח לראות עוד הרחבה על שפת הפרחים, וזה לא באמת משנה כמה היא נאמנה למציאות. העיקר הוא איך משתמשים בזה במשחק, אחרי הכל. אם זה מעניין ומגניב ומוסיף, מה עוד צריך?

תודה לכולם...

thewolf, בדרך כלל בחברה יש מעמדות מסוימים ולא כולם זהים ולכן עובד יביא לבוס שלו 2 פרחים יותר מאלו שהוא היה מביא לאדם אחר, סביר להניח שפרח אחד יהיה של נאמנות והפרח השני שיוסיף יהיה כבוד (למרות שיש מלא מצבים שתהיה חריגה מזה). מצד שני הבוס לא יביא לעובד שלו 2 פרחים פחות ממה שהוא יביא לבוס אחר, כי שוב לעובדים שלך אתה צריך פחות להתחנף מאשר לאנשים במעמדך או בכירים ממך, וכמו שאמרתי יש יוצאים מהכלל. מקווה שהצלחתי להסביר את העניין.

ת'ור, כן, אני רואה למה ההגשה שלי הזכירה לך את זה.. וכן למשחק תפקידים לא באמת צריך משהו יותר מזה, אבל מניסיון אני יכול לומר שזה יכול להיות אירוע לא נעים להביא פרחים למי שמבין את המשמעות שלהם כשאתה לא מבין. האזהרה מיועדת בעיקר למשהו כזה, וכן אני אשתדל לפרסם את הנספח בסופ"ש הקרוב.

אלישע, כן, אבל זו לא פעם ראשונה שאני מכין משהו למ"ת, פשוט פעם ראשונה שאני מפרסם בפורום.

נספח א' - משמעויות אופן הצגת הפרחים.

כאמור בשפת הפרחים יש משמעות רבה לפרחים עצמם, אך גם לאופן ההצגה שלהם. כידוע פרחים יכולים להיות מוצגים בארבעה דרכים שונות, קשורים בסרט, בתפזורת, שזורים או בכלי כמו: אגרטל/סלסלה/סל.

משמעות הסרט משתנה לפי מיקום הקשר, כאשר אם הסרט קשור בצד ימין של הזר משמעות הזר הוא לגבי המקבל, ואם הסרט קשור בצד שמאל המשמעות היא כלפי המעניק. בכל מקרה חשוב לשים איזה פרח הכי קרוב לקשר שכן בדרך כלל הוא הפרח הכי חשוב בזר.

בפרחים בתפזורת (או קשר נסתר או גומיה) לעומת זאת הפרח החשוב ביותר יופיע לפחות פעמיים והמשמעות קרובה יותר להצעה. מאחר ומדובר בהצעה אופן קבלת הפרחים יכולה לקבוע את התשובה שכן קבלה ביד ימין היא הסכמה, בשמאל סירוב וקבלת הפרחים בשתי הידיים משמעותה התלבטות/אי החלטה.

שזירת פרחים היא עניין מורכב שדורש הרבה זמן ובעל משמעויות ודקויות רבות ולכן אני אציג מספר דוגמאות נפוצות.
  • שזירת פרחים לכתר (דמוי כתר יום-הולדת) - פרחים השזורים בכתר מעידים על העונד אותם, אך אחד הכללים בשפת הפרחים היא שאין אדם יכול להכין או לקנות כתר לעצמו אלא רק לקבלו במתנה. המקרים הנפוצים ביותר הם ימי הולדת או חיזור. אולם, במקרים בהם רוצים להעליב מישהו במיוחד מכינים לו כתר פוגעני. סירוב לענוד כתר שזור אשר הוכן במיוחד עלול לפגוע במעמד המקבל, כמו גם מקרה בו יתגלה אדם שהכין או קנה כתר עבור עצמו.
  • פרחים כקישוט - יכולים להופיע כקישוט לשיער, לבגד או אפילו כקעקוע ומעידים בדרך כל על העונד אותם. יכולים להעיד על אופי, מקצוע, השתייכות לארגון או מסדר, להפגין מחאה על החלטה מסוימת או אפילו להעיד על אבל. בשונה מכתר, כאן ברור לכל שהעונד הוא מי שהכין את הזר.
  • עיגול - פרחים השזורים לעיגול מעידים בדרך כלל על בקשות ממעמד גבוה משלך ולכן הם נפוצים בפולחנים דתיים, בלוויות או תחינות לשליט.
  • כדור/חצי כדור - שזירה זו מעידה על כוח ועוצמה של המכין שכן היא קשה במיוחד, לוקחת זמן רב ומצריכה מיומנות רבה במקרה ומדובר בפרחים חיים שעלולים לנבול.

פרחים בכלי - פרחים באגרטל דומים במידה מסוימת לפרחים כקישוט, אך בדרך כלל הם מיועדים להעביר אווירה או לבקש אווירה מסוימת בחלל מסוים. הענקת פרחים בכלי במתנה היא איחול למקבל לקבל את מה שהפרחים מסמלים. דוגמאות:
  • בבית החולים ישנם פרחים המסמלים שקט, אריכות ימים ובריאות.
  • בבית האבלים ישנים פרחים המתקשרים למוות, לצער ולזיכרון.
  • באולם נשף אפשר לראות הרבה פרחים המתקשרים לעושר, יופי, שמחה, עליזות ועידוד.

נספח ב' - משמעות פרחים

• ורד שחור - מוות או קסם אפל.
  • ורד צהוב - קנאה ובגידה.
  • חמניה - גאווה וממלכתיות.
  • במבוק - אריכות ימים, חוסן ועמידות.
  • אירוס - מוות וגבורה.
  • חבצלת - טוהר.
  • לוטוס - התחלה חדשה.
  • ערער - צניעות
  • רוזמרין - נאמנות
  • דרדר - הגנה ורוע.
  • סולנאום - הונאה, מוות וסכנה.
  • נורית - פרח רב משמעויות התלוי בפרחים המגיעים עמו. מסמל: ילדותיות, כפיות תודה, חוסר בנאמנות, או עליזות או עושר.
  • שושן צחור - הוד וטוהר.
  • קאלה לילי - יופי מלכותי.
  • חבצלות יום - גנדרנות.
  • חבצלות העמק - מתיקות.
  • חבצלות כתומות - בוז.
  • בגוניות - מחשבות עמוקות.
  • ציפורן לבנה - זיכרון.
  • ציפורן צהובה – עידוד.
  • ציפורן ורודה – הוקרת תודה.
  • ציפורן מפוספסת – סירוב.
  • קמליה - גורל.
  • יקינתון סגול - סליחה.
  • כלנית - עזוב, נטוש או שכוח.
  • חרצית - הכרזת מלחמה או כנות.
  • ריחן - שנאה.
  • אזוב - הקרבה.
  • רודבקיה שעירה - צדק.
  • זכריני - זכור אותי.
  • חטמית - שאפתנות.
  • ולריאן - מוכנות.

---
*האמת זה לא בדיוק יצא כמו שחשבתי שזה יצא, מקווה שיהיה לי זמן השבוע לערוך/ להוסיף מה שצריך.

חא'ן - אני חושב שהציטוט הבא מויקי מסביר את זה (תלוי באיזה צד אתה נמצא):
על פי האגדה, "הדרדר המגן" מילא את תפקידו בהגנת ממלכת סקוטלנד העתיקה נגד מתקפת לילה של כוחות צבא דניים; תוך כדי התגנבותם של החיילים הדניים, אחד מהם זעק מכאב כאשר דרך על דרדר קוצני, וכך הזעיק את המגינים הסקוטיים.

yds - אני אשמח אם תספר לי איך זה יצא. ובקשר לעריכה אני מניח שזה ככה בגלל שזה, "עיר המסכות" שתור קישר והטבעות לקחו השראה מהתקופה הויקטוריאנית (חלק יותר וחלק מעט פחות).

חזרה