• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

כדאי לכתוב עולם מערכה לא מקורי ברמות?

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
אני נטשתי את רעיון העולם הקודם שלי (כן, כן, אני ממש לא סגור על עצמי), וצץ לי רעיון לעולם אחר, שמבוסס על אירופה הימי ביניימית. פה מתחילה הבעיה.
העולם הזה מאוד מבוסס על ימי הביניים-אין בו גזעי פנטזיה וקסם, ואפילו יש בו מקומות כמו בריטניה, צרפת וגרמניה. כמובן שהוא שונה מההיסטוריה (יש בו גאלים!), אבל... אני לא בטוח איך לעשות את זה ואם להציג את זה. עצות?...

קודם כל - המון שיטות משחק עושות שימוש בעולם שלנו בתקופה כזו או אחרת, עם כמה שינויים קלים, אם בכלל.

אבל נדמה לי שכבר הזכרתי את הגישה של רוברט אי. הווארד עם "העידן ההיבוריאי" - הוא מאוד אהב היסטוריה, אבל לא רצה לשמור על דיוק היסטורי, אז הוא יצר עולם שהוא בעצם העולם שלנו בעידן אבוד, ושיש בו המון ממלכות ועמים שהם בעצם אבות אבותיהם של אלה שלנו.

תקציר של ההיסטוריה החלופית שלו אפשר לקרוא כאן:
https://hyboria.xoth.net/history/hyborian_age.htm

ומפה של העולם בעידן ההיבוריאי, שהיא בעצם מפה של אירופה, אסיה ואפריקה רק במצב שבו הים התיכון עוד לא קיים:

chrysagon_hyboria.jpg

מה מעניין אותך בעולם המערכה הזה? מה הדבר שמלהיב אותך וגורם לך לרצות להתחיל לכתוב? היסטוריה וגיאוגרפיה וכל הפרטים האלה הם נחמדים, אבל אלה תוספות שאתה כותב כשסיימת עם הדברים החשובים. מה שחשוב הוא הסיבה שאתה רוצה לכתוב אותו מלכתחילה.

כשאתה כותב עולם מערכה, תתמקד בסיבה הזאת. היא יכולה להיות קטנה כמו עיר מגניבה, או גדולה כמו חוק טבע חדש או אופי מסוים של העולם. תרחיב אותה, תפתח אותה, תיראה אילו דברים אתה יכול לעשות איתה. כשאתה ממשיך לבנות את העולם, נסה לשלב את הסיבה הזאת בכל דבר בשביל שהמגניבות תתפשט. גם עולם ממש דומה לשלנו יכול להיות מעולה אם הוא מתמקד בחוזקות שלו ומשתיק את החולשות שלו.

אז האם כדאי לכתוב עולם לא מקורי? לא יודע, למה אתה רוצה לכתוב אותו?

הממ, שאלות טובות...
אני רוצה לכתוב אותו מכמה סיבות: אני רוצה לשלב בין גאליה העתיקה לתקופה שאחרי קרל הגדול; אני רוצה ליצור גרסה... שונה של עולמנו; ובכללי התקופה והנושא מעניינים.
יש סיכוי שיהיה קסם, אבל כדבר נדיר למדי ומסתורי, לא כשבכל חבורה סוג ב' וכפר סוג ז' יש קוסם, וכשיש ספרי לחשים וכו', אלא משהו יותר פולקלורי, עממי, דתי ועתיק. נגיד, טקסי כישוף מורכבים שהגרמאנים טוענים שהם מזמנים את כוחו של ת'ור (השני).
האמת שגם יש לי רעיון איך לעשות שוני בשמות המקומות-שימוש בשמות העתיקים שלהם. מישהו יודע מה זה לעזאזל לוטטיה (פאריז), לוגדונון (ליון) ודון אידייאן (אדינבורו)?

מכל מה שאתה מעלה פה, באמת נראה שאתה יכול לסגור זאת כהיסטוריה חלופית, זה מקצר הרבה עניינים כשאתה פשוט אומר "העולם שלי זה כמו העולם שלנו בשנת X רק שפה היפנים ניצחו את מלחמת העולם השנייה ועכשיו הם אימפריה קולוניאלית אדירה" (שזו דוגמה שהעתקתי מred alrert 3) זה לא עולם מערכה במובן הקלאסי של המילה, אבל זה עולם מערכה לכל דבר, וכן יש מקום לכתוב אותו (ולו רק בשביל לראות איך היית רואה את ההיסטוריה משתנה אם אירוע כלשהו היה מתחרש אחרת).

היה לי פה ניסיון למשחק שהרצתי בפורם שמתייחס לתקופת המושבות באמריקה בעולם שמושפע חזק מקסם, לכתוב לי את הנקודות מפתח של העולם היה כיף ומעניין, אז אני לא רואה שום סיבה מוצדקת שלא תעשה את זה, פשוט מציע לך שלא לעשות יותר מידי "החלפה" כי אז יש יותר מידי דברים שמסובך לסדר.
הייתי גם מציע לעשות את השינוי בתקופה מוקדמת ככל הניתן, אבל אנחנו מדברים פה על תקופה מוקדמת, אז אין צורך.

בכללי, זה נשמע (לפחות לי) כמשהו שיהיה מעניין לקרוא.
ואתה לא צריך לשנות שמות של שום דבר, רק אם אתה ממש רוצה לעשות את זה, אבל כך בחשבון שרוב האנשים לא יודעים מה השם המקורי של לונדון, ושהצרפתים נקראו פרקנים, ואלא אם כן אתה יושב לשולחן עם אנשים שכן בקיאים בהיסטוריה, אז זה סתם יוצר תחושת ריחוק לאנשים.

הממ... הבעיה היא שאני ממש לא רואה איך זה הגיוני שהגאלים ישרדו כגאלים (לא גאלו-רומים) עד התקופה הפרנקית... אני לא ממש רואה איך העולם הזה הגיוני בהיסטוריה שלנו... כנראה שאפרסם בקרוב את ההתחלה.

זה לא צריך להיות הגיוני.

מבחניתך יוליס קיסר החליט שהוא רוצה לכבוש את המזרח, ופשוט התעלם לחלוטין מאירופה, אז הוא ביסס את עיר הבירה שלו באיזור סין של ימינו, אחרי שהוא פלש לשם והקים אימפריה אדירה באיזור המזרח התיכון+סין, ואז העמים הברברים מעולם לא היה נושא מעניין בשבילו, ויכלו לשגשג בשקט. (סתם דוגמה, האמת שזה משהו שהבאתי מהעולם שלי כאשר יש אימפריה "יפנית/סינית" שנלחמת באימפריה "רומית" על שליטה ביבשת ששתיהן חולקות)

האמת, רעיון מעולה... אני באמת רואה איך הרומאים הולכים בעקבות אלכסנדר (וכנראה גם שאם רומא הייתה כובשת את פרס התרבות הפרסית לא הייתה נכחדת בקלות כמו הגאלית-לפרסיעם הייתה תרבות עשירה, מפותחת ועתיקה כמו הרומית ואפילו יותר). למעשה, אולי אז כשהאימפריה תתחלק האימפריה המזרחית תהפוך ''פרסית'' יותר ויותר... תודה רבה!

אבל ח'אן,אתה חייב למצוא סיבה שעזרה להם להתגבר על המכשולים שהיו בתקופה הזאת וגרמו להם לא לעשות את זה.
למשל בקטע של רומא והמזרח-במזרח היו הפרתים,עם של פרשים שקרע את הצורה לחיל הרגלים הכבד של הרומאים.הרומאים ניבו לכבוש אותם,אבל לא הצליחו בגלל שלא היו להם פרשים נורמליים.
אתה צריך למצוא סיבות היסטוריות למה מדינה עשתה ככה ואיך היא הצליחה.

אני חושב על סיבות, וכבר יש לי כמה-קודם, רומא לא הייתה צריכה להשאיר חיילים לשמור על גאליה, ויכלה לרכז את כל הכוח במזרח. חוץ מזה, מדברים על היסטוריה חלופית-יכול להיות שהמלחמה התמידית עם פרתיה גרמה לרומאים לפתח חיל פרשים חזק.

הרומאים כבשו את הבירה הפרתית משהו כמו 13 פעם - זה פשוט לא הפריע לפרתים יותר מידי.
מצד שני, הפרתים לא כבשו יותר מידי דברים לרומאים וגם היו די גרועים בלוחמת מצור.
הכיבוש הערבי של פרס/ח'ורסאן הוא בכלל סיפור מסובך - יש די הרבה התעסקות בזה כאן:

23440.jpg

דוגמה טובה לעולם שמבוסס על ההיסטוריה נמצא כאן בפונדק - https://www.pundak.co.il/library/dnd/229-realms-and-dragons
כל עוד זה שינוי מספיק מהותי, זה סבבה להתבסס לדעתי, וגם לא צריך להסתיר את זה.
עוד דוגמאות זה וורהאמר והים השביעי, שניהם מבוססים על העולם שלנו ויש להם עולם מושקע.

חזרה