[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

דיונים שנוגעים לכל משחקי התפקידים וכל השיטות, תוכלו למצוא כאן המלצות על ספרים ושיטות, עולמות ותוכן מקוריים, תיאוריה של משחקי תפקידים, עצות לכתיבת תוכן משלכם, טיפים למנחה ועוד.
סמל אישי של משתמש
ת'ור
The Thundering Archmage
הודעות: 5185
הצטרף: 03 יוני 2008, 18:21
תשובות: 8
מיקום: I have NOOOOOOO idea

[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

שליחה על ידי ת'ור » 20 יולי 2017, 15:19

בפרקים הקודמים: היא חיה בבית קטן בחזית המים, לא רחוק מהגבול עם עיר הצבעים ולא רחוק מרחוב צור-שמש. היא גרה פעם בעיר הצבעים, אבל אחרי שבעל הבית שלה סוף סוף העז לגרש אותה אף אחד אחר ברובע לא הסכים למכור או להשכיר לה דירה. אז היא עברה לחזית המים, מצאה בית זול, והיא חיה שם כבר יותר מעשר שנים. עכשיו הבתים מסביבה מאוכלסים רק באלה שנואשים מספיק לפיסת גג בשביל להישאר.

אבל לפני שאני אמשיך להסביר על סאו ליי, כמה מילים על חישול פסוקים.
חישול פסוקים הומצא לפני אלף ומשהו שנים על ידי שלישיית מלומדים מתסוכלים מחותם. הם שנאו את העולם הכאוטי, על חיותיו וקסמיו הבלתי צפויים ובלתי יציבים. הם שנאו כישוף בוץ, בגלל שלא נראה שהיו לו חוקים קבועים מעבר ל-"על כוח משלמים". הם שנאו את העובדה שכל אדם יכול לגלות "מערכת קסם חדשה" שתמות יחד איתו. הם החליטו למצוא דרך להשליט קצת סדר בעולם.
הם הצליחו, כמובן, בגלל שהכאוס של הקסם אומר שגם לחוסר החוקיות יש חריגות. הם הצליחו למצוא מערכת שעובדת לפי חוקים, רוב הזמן, ומאפשרת לגרום לעולם לעבוד לפי חוקים. רוב הזמן. הסדר שהם מצאו קרץ להרבה אנשים וחישול פסוקים נעשה נפוץ בפינות רבות בעולם. הם הותירו את מורשתם למאות תלמידים, ובמשך כמה דורות אלה חקרו וביססו את התיאוריה של חישול פסוקים. ההתלהבות דעכה מאז, אבל חישול פסוקים נותר קסם פופולרי שנלמד לעיתים קרובות על ידי אצילים ובעלי מעמד בלי משהו יותר טוב לעשות.

העיקרון הבסיסי של חישול פסוקים הוא פשוט: אתה מגדיר פסוק, והעולם מציית לפסוק. אלגנטי. לא כל משפט יכול להיות פסוק, והמגבלות המדויקות הוגדרו בקפדנות אחרי שנים של ניסויים, אבל בפשטות פסוק הוא חוק. פסוק מגדיר התנהגות מסוימת לפיה העולם ינסה להתנהג. "האבן הזו היא לבנה" לא יכול להיות פסוק, אבל "האבן הזו תהפוך ללבנה" יכול. "אני בן אלמוות" הוא לא פסוק, אבל "אני לא אמות לעולם" הוא כן. למרות שכדאי להיזהר עם פסוקים כאלה; מחשלי פסוקים למדו את זה בדרך הקשה.
לא כל הפסוקים נוצרים שווים, וחלקם עובדים יותר טוב מאחרים. הסיבה המדויקת לכך היא עדיין ויכוח לוהט, אבל דבר אחד ברור - יש כבר דברים שמניעים את העולם (בין אם אלה "פסוקים חקוקים" או משהו אחר), וצריך לדעת לעצב את הפסוק כך שישתלב בהם באופן חלק ככל האפשר. קיימים מודלים מתחרים רבים של האפריורים (כך הם נקראים) שצריך להתחשב בהם, ומומלץ ללמוד את כולם כי לנסיבות שונות מתאימים מודלים שונים. בסופו של דבר מחשלי פסוקים צריכים להשתמש בהרבה אינטואיציה, מה שמאוד מתסכל אותם, אבל אין להם ברירה.
פסוק מעוצב היטב יכול לעבוד נהדר למשך הרבה זמן, ובדרך כלל דורש שפה גבוהה ומעורפלת מעט. מחשלי פסוקים מיומנים מספיק יודעים גם לשים לב לדקויות של טון ודגשים במילים השונות. עם מספיק זהירות ותכנון מראש אפשר לבנות מערכי פסוקים שתומכים זה בזה, מה שמאפשר להגיע לתוצאות מדויקות הרבה יותר מפסוק יחיד. רוב העבודה בחישול נעשית רק בשביל שהפסוק יחזיק מעמד כמה שיותר זמן - מחשלים מתחילים יכולים לחשל פסוקים של לא יותר מכמה דקות, ולפעמים לא יותר מכמה שניות (תלוי בכוח שלהם). מחשלים מקצועיים יכולים להחזיק פסוקים פשוטים אפילו כמה חודשים, והמחשלים הטובים ביותר יכולים לחשל פסוק ליותר מעשר שנים. פעם בכמה דורות מופיע מישהו שיכול לחשל פסוקים שיחזיקו מעמד גם שנים אחרי מותו.
אז מחשל פסוקים שרוצה שירד מחר גשם יכול לחשל את "מחר ירד גשם", אבל זה כנראה יביא רק קצת יותר עננים. "דמעות השחקים ילטפו אותנו במקום השמש הבאה" כנראה יעבוד יותר טוב. בהתאם למצב, מחשל פסוקים מיומן יוכל להדגיש מילים מסוימות בשביל להביא מבול אמיתי - אם המצב מתאים, כמובן. העולם זז בכיוונים מסוימים, ומחשלי פסוקים לא עוצרים אותו, הם רק יכולים לתת דחיפה.
מהסיבה הזאת "אני אהיה עשיר", ואפילו "שמש המזל תאיר על כיסיי" או "לא עוד חשש מרעב, לא עוד רעב בכלל" הם רעיונות רעים בגלל שהמצב הכלכלי של אדם תלוי בהרבה מאוד גורמים ולנסות לדחוף את כולם בגסות למקום מסוים ייצור "צרימות", ואלה מחריפות ככל שהפסוק מנסה יותר. אולי תהיה עשיר אחרי שתאבד את כל האיברים שלך, או שתאבד את היכולת לרצות ותשב בפינת רחוב עד שתגווע. ואם תנסה לחשל את עצמך לאלמוות, התוצאה הטובה ביותר תהיה שתמות מיד. אם לא אתה תמצא את עצמך בקיום אומלל ללא ברירות או מוצא, צורתך מעוותת ומתוחה לתוך החריץ שהעולם מצא בשבילך, עד שהפסוק ידעך ואתה תורשה למות.


סאו ליי היא מחשלת פסוקים שלא אכפת לה. היא בשנות הארבעים לחייה (למרות שהיא מצליחה להיראות צעירה יותר), נחמדה מאוד ואוהבת לצחוק אבל חסרת טאקט או סבלנות. היא משתעשעת במיוחד מבדיחות גרועות וסלאפסטיק, ועלולה לפרוץ בצחוק ולא להפסיק במשך כמה דקות. היא מתלבשת בפיזור בבגדים חדשים ומחוררים (היא צריכה בגדים חדשים לעיתים קרובות) ואוספת את שיערה מאחורי ראשה. הוא ירוק, משום מה. כנראה אחת מתופעות הלוואי.
סאו ליי מבלה את ימיה בחישול עוד ועוד ועוד ועוד פסוקים, קטנים, גדולים, קצרים, ארוכים, פשוטים או מטורפים כל כך שאפילו היא לא יודעת מה הם אמורים לעשות. היא מחשלת את אותו פסוק כמה פעמים, מעמתת פסוקים, יוצרת מערכים של עשרות ופעם אחת אפילו מאות פסוקים רק כדי לראות מה יקרה. היא דוחפת את חישול הפסוקים רחוק יותר משאי פעם דחפו אותו ואיכשהו, כנגד כל הסיכויים, היא עדיין לא מתה. זה כבר עבר את גבול ההגיון, אחרי שהבית שלה התנפץ פעמיים, התהפך פעם אחת, אינספור ברקים פגעו והשתוללו בו, אנשים אמרו שהם ראו את גופתה הקרה (למרות שחלקם הוסיפו שהיא ביקשה מהם לחם בחמאה), היא איבדה את הלב שלה (היא מצאה אותו אחרי שבוע), איבדה את עצמות האגודלים שלה (עדיין לא נמצאו), הפכה לברזל, הפכה למים, ועפה לתוך חומת החתולים.
הבית שלה מוקף בהילה מטרידה ומראות מוזרים כמו אוויר מזמזם, ברקים עומדים, לבנים זורמות וחפצים מרצדים. הוא הפך לנקודת ציון ידועה בחזית המים, וחלק מאנשי הרחוב הולכים לשם לפעמים כשמשעמם להם. רוב מחשלי הפסוקים (שהם מסורתיים מטבעם) שונאים אותה, והמורה שלה התחרט בפומבי שהוא קיבל אותה כתלמידה. רק מחשלי הפסוקים האנרכיסטיים מבקרים אותה מדי פעם כדי לשמוע על תגלית חדשה שלה או סתם לדבר. לאחרונה הם מספרים שהיא התחילה לחשוב על לחשל פסוקים עם חיות, מה שמאוד מדאיג הרבה אנשים. כבר הרבה זמן שמחשלי הפסוקים מקווים בסתר שהיא תהרוג את עצמה, אבל עכשיו מתחילים דיבורים שקטים על להאיץ את התהליך.

שילוב במשחק
השחקנים יכולים לשמוע על הבית של סאו בשלב מוקדם, הוא ציון דרך ידוע בחזית המים. הוא יכול לשמש כדוגמא מוקדמת למוזרויות של חותם. אם הם יחליטו להיכנס פנימה (מה שידרוש כמה בדיקות נגד הסכנות המשתוללות) הם יוכלו לדבר איתה, לשמוע על הניסויים שלה וללמוד קצת על חישול פסוקים (למרות שאם הם ירצו להתחיל ללמוד ברצינות הם יצטרכו למצוא מורה נורמלי). אם הם יתחברו איתה, היא תוכל לעזור להם מדי פעם עם פסוקים, אם יתחשק לה. כמובן שהיא עלולה לנצל את ההזדמנות לניסוי כלשהו, או שסתם יהיו תופעות לוואי בלתי צפויות. אם הדמויות יצברו מוניטין, ובמיוחד אם הן חברות של סאו ליי, גילדת מחשלי הפסוקים עלולה לשכור אותן כדי לרגל אחריה, להגביל אותה או, אם היא עושה משהו מסוכן באמת, לעצור אותה. לנצח. (למרות שכמובן, כל פעולה נגדה תוביל לתוצאות לא צפויות ולא רצויות לכל המעורבים בעניין. בגלל הטבע של פסוקים יכולים להיות להם השלכות גם על מי שלא נמצא במקום ומנסה לנהל אותו מרחוק)
-------------
הארות, הערות, כבשים מכל הגדלים וגם סתם תגובות "יו, מגניב!" יתקבלו בברכה.

אם יש לכם עוד שאלות על חישול פסוקים, תשאלו. אני לא בטוח שרשמתי הכל, אז שאלות יעזרו לי להוסיף פרטים חשובים.
איתיליבנה כתב:מצאתי את הטיעון המוחץ שמוכיח את הוגנות הנזיר: כל המקצועות בסל"ש מאוזנים, וויזארדס דאגו לזה, אבל לנזיר יש "איזון" כמיומנות מקצוע!
סמל אישי של משתמש
הח׳אן הטטרי
הודעות: 5149
הצטרף: 07 אפריל 2017, 15:53
מיקום: יוּרטה במונגוליה

[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

שליחה על ידי הח׳אן הטטרי » 20 יולי 2017, 18:21

אני הבנתי את חישול הפסוקים, נשמע אדיר.

כבשה גדולה, יו, מגניב!
There, where I have passed, the grass will never grow again.

ארבעת ההנאות הגדולות ביותר - מנוחה אחרי אימון קשה, מים לגרון צמא, התבוננות באדם אהוב, וההרגשה שאחרי תפילה.
סמל אישי של משתמש
זרתוסטרה
הודעות: 505
הצטרף: 02 מאי 2017, 15:05

[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

שליחה על ידי זרתוסטרה » 20 יולי 2017, 19:13

ממש ממש מגניב. אני חושב שהקסם בחותם זה אחד הדברים הכי טובים בה.
מעניין אותי לדעת,יש מחשלי פסוקים שהם גם מכשפי בוץ? זה אפשרי בכלל?
סמל אישי של משתמש
ת'ור
The Thundering Archmage
הודעות: 5185
הצטרף: 03 יוני 2008, 18:21
תשובות: 8
מיקום: I have NOOOOOOO idea

[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

שליחה על ידי ת'ור » 20 יולי 2017, 19:23

תודה על התגובות :)

זרתוסטרה: בטח שאפשר להיות מחשל פסוקים מכשף בוץ, זה פשוט לוקח הרבה מאוד מאמץ להגיע לרמה גבוהה בשתי אומנויות שונות כל כך. יש גם כמה וכמה מקרים מתועדים של אנשים כאלה, למרות שאחוזי ההעלמות אצלם גבוהים אפילו יותר מאצל קוסמים רגילים.
איתיליבנה כתב:מצאתי את הטיעון המוחץ שמוכיח את הוגנות הנזיר: כל המקצועות בסל"ש מאוזנים, וויזארדס דאגו לזה, אבל לנזיר יש "איזון" כמיומנות מקצוע!
dvav
הודעות: 186
הצטרף: 15 מאי 2017, 00:32

[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

שליחה על ידי dvav » 20 יולי 2017, 21:44

אני לא מבין ב'דמדמנים' הצגת את שין. מחשלת ללא הכשרה, איך זה?

היא שרדה את החתולים!!!
Yar! I'm a signature virus, copy me into your signature!
זהירות,זה מדבק.
סמל אישי של משתמש
ת'ור
The Thundering Archmage
הודעות: 5185
הצטרף: 03 יוני 2008, 18:21
תשובות: 8
מיקום: I have NOOOOOOO idea

[שו"ש 35] סאו ליי (וחישול פסוקים)

שליחה על ידי ת'ור » 20 יולי 2017, 22:43

חישול פסוקים, כמו כישוף בוץ וכל קסם אחר, הוא אומנות. תחשוב על זה כמו ציור - בד"כ צריך ללמוד ולהתאמן הרבה לפני שאתה יכול לצייר טוב, אבל יש אנשים שנולדים עם הכישרון. אז שין נולדה עם הכישרון לחישול פסוקים ואימנה אותו לאורך השנים בלי לדעת שזה מה שהיא עושה. היא בעצם יצרה גרסה משלה, שילוב בין פסוקים למתקנים מכאניים, שעובדת די טוב.
השאלה היא איך היא מחשלת פסוקים בלי, אתה יודע, פסוקים. היא ממלמלת לעצמה כשהיא יוצרת את המתקנים, אבל כל מחשל פסוקים נורמלי יגיד לך שאין סיכוי שזה יצליח.

וכן, סאו שרדה למרות שהיא נגעה בחומה של החתולים. זה מטריד את כל מי ששמע על זה.
איתיליבנה כתב:מצאתי את הטיעון המוחץ שמוכיח את הוגנות הנזיר: כל המקצועות בסל"ש מאוזנים, וויזארדס דאגו לזה, אבל לנזיר יש "איזון" כמיומנות מקצוע!

תגובה מהירה


שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.
   
שלח תגובה