• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

על אילו תרבויות ביססתם גזעים פנטסטיים?

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
המוח האנושי מתנהג ככה שאוטומטית כשאנחנו מדמיינים עם או קבוצת עמים (לדוגמה, סינים) אנחנו מדמיינים אותם עם התרבות האמיתית שלהם (פגודות ונזירים במקרה הזה), גם בעולמות פנטסטיים. הבעיה מתחילה כשמדובר בגזעים פנטסטיים, כמו אורקים, אלפים וגמדים, איתם אין ״חבילת תרבות״, וצריך להמציא להם משהו משל עצמם. חלק מדמיינים אותם ככה (גמדים כנורדים נפחים), חלק אחרת (גמדים כיהודים עם שפה גרונית ומוזרה), וחלק בכלל מערבבים (זה וזה).

אז, איזה גזע עשיתי ואיך:
אלפים: גבוהים, דקים ויפים, ובני אלמוות. עשיתי להם בדרך כלל כדת גירסה של המיתולוגיה הקלטית (כולל דרואידים וסגידה לרוחות עצים), ובגללה הם חיים בערים קטנות ובכפרים בטבע, קצת כמו הגאלים העתיקים. לא רעים בנפחות ומעולים בקשתות. אה, וגם שמרנים, קפדנים, מתנשאים ודתיים אדוקים. מדברים את שפות האלפים הטולקינאיות.
גמדים: נמוכים, מזוקנים, לאו דווקא מכוערים. מאמינים בפנתיאון מורכב של אלי מלחמה גרמאניים (ווטאנאז, ת׳וראנאז, טיואנאז...), מעולים בנפחות, כרייה וצורפות, פתוחים למסחר אך שומרי סודות. דוברים שפות גרמאניות.
אורקים: חברת לוחמים, חיים באזורי הספר המסוכנים כמו הערבה, ההרים או המדבר, לרוב נוודים או חיים במבצרי אבן תת-קרקעיים. דוברים שפות טורקיות ושמיות. בהרים מאמינים בקוד כבוד נוקשה, לפיו שקר ופחדנות אסורים, במדבר ובערבה בקוד הכבוד של הערבה. לא מפותחים.
טרולים, ענקים, דרקונים: קצת בקצוות העולם, בעיקר לפי הנורדים.

מה איתכם?

ברוב מהדורות מו"ד לכל גזע בהחלט הייתה "חבילת תרבות" שבאה איתו ולא היה צריך להמציא הרבה. כמובן שאם התיאור שלהם לא מצא חן בעיניך, אפשר להתפרע. בדרך כלל אני לא חושב כמו איזה עם בעולם האמיתי הגזע הזה מתנהג, ופשוט ממציא לו תכונות לפי הצורך.
חוץ מזה, גם אין צורך לחקור עמים אמיתיים כדי לבסס עליהם עמים פנטסטיים, טולקין כבר עשה את רוב העבודה בשביל כולנו.

ידעתם שהגמדים אצל טולקין מבוססים על יהודים?

מגורשים ע"י אויב רב עוצמה מארצם (ההר הבודד/ישראל) וכל חייהם חולמים עליה.

זו לא תיאוריה, זה אמיתי - טולקין הודה בזה!

ושפה גרונית שאי אפשר לבטא בכלל, וזה שהם עובדים רק במלאכה או מסחר, מסתגרים ומתבודדים, מדברים בשפת המקום... הכבוד כולו של הגמדים.

אני פחות אוהב גזעים דמויי-אדם, ומעדיף שיהיו בעולם פשוט תרבויות אנושיות שונות.

מצד שני, אני גם לא תמיד אוהב לשכפל תרבויות קיימות ומעדיף לנסות לערבב בין תרבויות כמה שיותר לא קשורות - למשל, תרבות עם מאפיינים ויקינגיים ואיסלאמיים, או יוון העתיקה עם מאפיינים סיניים.

עוד משהו שאני אוהב לעשות זה לקחת תרבות שבמקור הייתה בתקופת האבן או הברונזה ולדמיין איך היא הייתה נראית אם היא הייתה שומרת על רוב המאפיינים שלה אבל מתפתחת לרמה טכנולוגית של ימי הביניים - אצטקים, אסקימוסים, בבלים וכו'.

מה שכן, באחד מהעולמות שכתבתי למוד"מ2, האלפים היו תרבות של פרשי-ערבות - זה בגלל שלפני כמה אלפי שנים יערות האלפים נשרפו לגמרי באיזו מלחמה עם ההובגובלינים, והם נאלצו להסתגל לתווי השטח החדשים של ארצם שהפכה למישורים עם צמחיה נמוכה.

המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]675003[/post] תרבות עם מאפיינים ויקינגיים ואיסלאמיים
אה, קל מאוד לדמיין. ויקינגים על גמלים שצועקים ״אודין אכבר!״.
המפקד האלמוני אמר/ה:
[post]675003[/post] יוון העתיקה עם מאפיינים סיניים.
סינים הלניסטים שמונהגים בידי קיסר ונלחמים נגד מונגולים?

אני ביססתי בעיקר על ויקינגים ועל סינים,פחות על יוון העתיקה ..
גם ביססתי על האמוראים[לדתיים שביננו] את האלפים.
[בעולם אחר לגמרי ממה שכתוב בהודעה הבאה.]

המפקד האלמוני אמר/ה:
מה שכן, באחד מהעולמות שכתבתי למוד"מ2, האלפים היו תרבות של פרשי-ערבות - זה בגלל שלפני כמה אלפי שנים יערות האלפים נשרפו לגמרי באיזו מלחמה עם ההובגובלינים, והם נאלצו להסתגל לתווי השטח החדשים של ארצם שהפכה למישורים עם צמחיה נמוכה.
במקרה שלי האלפים הם עם שקט שלא שומעים ממנו כלל וכלל
הם מסתגרים בתור ארצם ולא שומעים מהם..

היה לי גזע נחמד של אנשי חתול שביססתי על התרבות המצרית-יוונית, כלומר התרבות של מצרים בזמן שיוון שלטו בעולם בערך. בצירוף כמה מאפיינים רומאיים ויפניים, בשביל הקטע. אני עושה דברים כאלה כמעט עם כל תרבות חדשה שאני יוצר. מדינה של אלפים שמבוססת על יפן הפיאודלית בשילוב אלמנטים של המלוכה הספרדית במאה ה-15, מדינה זרה שמבוססת על יוון העתיקה הקלאסית, עם מרכיבים מתוך התרבות והפוליטיקה האמריקאיים המודרניים והתרבות האבוריג'ינית, ארץ גמדית שהיא משהו בין גרמניה במלחמת העולם הראשונה לסין העתיקה, עם כמה נגיעות של התרבות המונגולית, וכן הלאה. זה פשוט כיף, ודי קל לחשוב על שילובים מוזרים (גרמנייה הנאצית ורומא העתיקה)....

ויקינגים-איסלאמיים - זה היה יותר כמו שילובי עיצוב תמוהים, שהתחילו מהשאלה "מה היה קורא אם מקבילת הפנטזיה של חצי האי ערב היתה בצפון הרחוק" והשאלה הזו עלתה בכלל אחרי שקראתי באיזה מקום תיאור של הקיסרות הקרגית ב"ארץ ים" של אורסולה לה גווין בתור "ממלכה ויקינגית-איסלאמית" - היא לא ממש הייתה זה או זה, אבל זאת הייתה האווירה.

יוונים-סינים - גם כן בעיקר שילוב של עיצובים - אנשים בהירים, גבוהים ומלוכסנים עם אל-קיסר ותרבות פוליטית מסובכת, בניינים שנראים כמו שילוב בין שיש יווני ועיצובים סיניים, והרבה חרסינות וזכוכית - כולל בכלי הנשק.

חזרה