• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שליטים ושדים הפטיש של קארל [שו"ש 11].

mheh

פונדקאי מהשורה
"קארל הפטיש היה מלך צרפתי מפורסם, הוא ידוע בתור המלך שגירש את המוסלמים מצרפת ועצר את ההתפשטות שלהם לתוך אירופה, היסטוריונים היום טוענים שהוא קיבל את התואר הפטיש עקב הנצחונות המפוארים שלו, אני טוען שהיה לו פטיש.
הבדל קטן, אני יודע, אין הרי הבדל בין פיצוח גולגולת לבין להב בצלעות, נכון?
ובכן כל זה אכן היה לא רלוונטי אם הוא לא היה מופיע פעם נוספת, במאה ה-15.
במאה ה-15 נכתב חיבור קתולי בשם "פטיש המכשפות" שהסביר מה הן מכשפות, איך מזהים אותן ואיך מטפלים בהם, גם פה, הטענה המקובלת היא שהיה מדובר בפטיש סימבולי, אך במהדורה ששמורה באביניון שבצרפת מופיע בתחילת הספר איור על קלף, שהוחבא בתוך הספר ובו מצויר פטיש מלחמה פראנקי קלאסי, מוזר, לא ?
או מה על העובדה שבשמיני ביוני, 1940, שתי נזירות קתוליות עולות על ספינה לארץ ישראל במטרה לברוח מהגרמנים שמסתערים על צרפת, הן מתכננות לשהות במנזר השתקנים, במטענן הן סוחבות פטיש פראנקי בעיצוב של המאה השמינית, כאשר הפקיד הבריטי בארץ שואל אותן לגביו. הן טוענות שמדובר בשריד קתולי קדוש.
אבל למה אני מספר לך את כל זה, למה שלחתי לך את המייל הזה?
ובכן נכדתי, המייל הזה נשלח אלייך מסיבה מאוד פשוטה, ב-2017/06/11 עומד לחלוף שביט בשם סקיף באזור כדור הארץ. בפעם הקודמת שהוא חלף הוא גרם לסערה גאומגנטית בכדור הארץ. אבל לימדתי אותך טוב, ואני בטוח שיודעת את שאין זו הייתה תופעת טבע.
אלה היו מכשפות. וכעת ,חוזר השביט שוב, אני כבר זקן מכדי לצאת אחריהן, אך לך יש כוח ונעורים. בפעם הקודמת לא הצלחתי למנוע את הטקס שהן ביצעו, אך כעת אני יודע על הפטיש.
אני סומך עלייך, צאי, חפשי את הפטיש, מצאי בעלי ברית והכי במכשפות, שכן אני חושש שהפעם הן יגרמו להרבה יותר נזק.
שלך סבך האוהב"
בזרע ההרפתקאה הזה אפשר להשתמש במספר דרכים. אחת כמערכת פנטזיה אורבנית וגלובלית שלמה שבה צדים מכשפות ומנסים להשיג את הפטיש לפני התאריך שבו יחלוף השביט.
דרך נוספת היא כזרע להרפתקאת פנטזיה אורבנית אחת שבה הדמויות פשוט יוצאות לחפש את הפטיש כדי לחסל כמה מכשפות.
וכמובן אפשר לקחת רק את הפטיש, או רק את חלוף השביט ולפתח אותם.
בכל מקרה אני חושב שרעיון לחץ הזמן והעובדה שצריך לעבוד נגד השעון כדי לעצור את המכשפות תספק מתח ועניין להרפתקאה.

אבל למה המכשפות הן חבר'ה רעים? רק בגלל שהכנסייה הקתולית נהגה לשרוף מכשפות (ומכשפים) על לא עוול בכפן, לא אומר שבכל הרפתקה שקשורה לכנסייה הקתולית הן חייבות להיות הרעים. חוץ מזה, מה בדיוק הופך את הפטיש לכל כך חשוב חוץ מהחשיבות ההיסטורית שלו? זה פטיש קסום? ואם כן, איזה מין קסמים הוא יכול לעשות?

במשך רוב ימי הביניים, העמדה של הכנסייה הקתולית הייתה שאין דבר כזה מכשפות עובדות שטן - יש רק אנשים מפגרים שהוזים שהשטן מדבר איתם.

ציד מכשפות מהסוג המוכר (עם שריפות וחקירות בעינויים וכל מיני איכסה) הוא הרבה יותר עניין של העת החדשה המוקדמת ושל ארצות פרוטסטנטיות. זה לא שלא רדפו ועינו ולפעמים גם שרפו כל מיני אנשים לפני זה, אבל ברוב המקרים זו הייתה עבודה של הרשויות החילוניות, והקורבנות לא הואשמו בכישוף אלא בבגידה במלך, בהחזקה בהשקפות נוצריות לא-מקובלות או סתם בעבריינות וסטיות מיניות וחברתיות.

בניגוד למה שמקובל להאמין בארץ, לממסד הקתולי גם לא הייתה עוינות מיוחדת ליהודים (בדרך כלל הארמון של הבישוף היה המקום שהכי כדאי לברוח לבקש בו מקלט במקרה של פרעות) - יהודים שהתנצרו והמשיכו לקיים את היהדות בסתר היו סיפור אחר לגמרי, ואותם רדפה האינקויזיציה הספרדית בשנים שבהן רשמית לא היה אמור להיות שום יהודי בספרד (גירשו את כולם ב1492).

לא משנה, כנסייה קתולית, פרוטסטנטית, יהודים, נוצרים, הנקודה שלי עדיין עומדת: אין סיבה אמיתית שדווקא המכשפות ייחשבו לנבלים בהרפתקה. ברוב קבוצות דמויות השחקן של מו"ד קלאסי יש לפחות מכשפה (או מכשף) אחד. אין כל רע בעצם היותו של המכשף מכשף, כמו שאין כל רע בלהיות לוחם, שאמאן או אביר קודש.
ועדיין לא עניתם לנקודה השנייה שהעלתי: מה בעצם כל כך מיוחד בפטיש הזה? הוא קסום? הוא קדוש? יש לו כוחות מיוחדים? איזה?

מדובר בגברים ונשים שכרתו ברית עם כוחות אפלים לקבלת טובין ותקילין. הבעיה היא עם השפה העברית. באנגלית מכשפות כאלו נקראות Warlock. המכשף טוב הלב שמלווה את החבורה נקרא sorcerer ואין הרבה מן המשותף בינו לבין הסוג הראשון. הפטיש עובד על אותו עקרון כמו המכשפות רק שכוחותיו באים מחסד האל ולכן הוא יכול להרוג אותן. במציאות, הכנסייה התחילה להתמקד במכשפות ברגע שנגמרו לה האויבים מבית והיה צריך להמציא אויב חדש שילכד את האספסוף הגאה מאחוריה.

Warlocks קיימים כמקצועות שחקן לפחות בחלק ממהדורות המו"ד הקלאסי. אם מכשף משתמש בכוחותיו הכישופיים למטרות "מרושעות" זה מובן למה שינסו להרוג אותו, אבל עצם העובדה שהוא כרת ברית עם כוח שהכנסייה שונאת לא אומר בהכרח שהוא רשע.
ועדיין לא עניתם על השאלה המתבקשת: מה בדיוק הפטיש עושה? האם זה בסך פטיש שיכול להרוג מכשפות במערכה שרוב הדברים לא יכולים להרוג אותן? כי אם זה כך, הפטיש יעיל אבל לא כל כך מגניב.

גנרל אסדת': לא רציתי לכתוב מה התכונות המדויקות של הפטיש כדי להגביר את המיסתורין בהרפתקאה, הפטיש יכול להיות מה שתחליטי שהוא. מדובר בכל זאת לא בהרפתקאה שלמה אלא בזרע הרפתקאה, בנוסף לא כל המכשפות בעולם חייבות להיות רעות, המייל נכתב מצייד מכשפות זקן לנכדה שלו, אז כנראה שלבחור הזה תהייה דעה שלילית על מכשפות. אולי יש גם מכשפות טובות שיעזרו לחבורה, זה נתון להחלטת המנחה, זה אף יכול להיות קו עלילה מעניין בדומה לסיפור עם רובי בעונות המוקדמות של על-טבעי (שם היא בסוף הייתה מרושעת, אבל זה לא חייב להיות פה, אפשר להביא רק את הדילמה של לעבוד עם מישהו שהפרוטגוניסט חושב שהוא רע אינהרנטית)
המפקד האלמוני: אתה צודק, אך לקראת סוף ימי הביניים (1484) ביחד עם הכתיבה של "פטיש המכשפות" הוציאה הכנסייה הקתולית מכתב רשמי שמעודד ציד מכשפות (Summis desiderantes).
ולא דיברתי כלל על יהודים.
בנוסף אפשר גם לקחת את האיגרת הזו ולחקור אותה, מדוע התחילו לצוד מכשפות רק בשנת 1484, מדוע הנכד של קארל הפטיש טען שאין דבר כזה מכשפות, אם לסבא שלו היה פטיש נגד מכשפות?
בכל מקום שבו יש משהו שלא מתאים לעולם המערכה, יש קרס הרפתקאה.
בנוסף, כתבתי מכשפות אבל בלשון נקבה אבל הכוונה היא גם לגברים וגם לנשים (או שלא, שהמנחה שמתמש בקרס ההרפתקאה יחליט)

הכנסיה לא "המציאה אויב לליכוד האספסוף" - הכנסיה בקושי הייתה מלוכדת בעצמה. שגעת-המכשפות התחילה יותר בלחצים מלמטה וכהיסטריה ציבורית מאשר כמשהו מתוכנן ומכוון, ולפחות בחלק מהמקרים היה גם תמריץ כלכלי - רכושו של המואשם בכישוף הוחרם לטובת הבישוף או האציל המקומי. הגדיל לעשות מלך צרפת שהיה חייב מלא כסף לטמפלרים, ובמקום להחזיר אותו האשים אותם בכפירה, כישוף, הומואיות ועבודת שטן (כנראה שרק החלק של ההומואיות היה נכון).

באופן אירוני, האינקויזיציה סיפקה הליך הוגן יחסית לנאשמים, ודי הרבה אנשים יצאו זכאים.

כל זה טוב ויפה, אבל יש לנו כאן התעלמות מוחלטת מהתוצאה של מה שקורה אם מישהו באמת מכשפה או מכשף. בדיוק כמו שהומואיות זה לא דבר רע כשלעצמו, גם כישוף הוא לא רע כשלעצמו. זה בסך הכול כלי שניתן לעשות בו כל שימוש אפשרי, בדיוק כמו כל כלי או נשק אחר.
ולפני שאתם אומרים שעל פי המסורת הנוצרית כישוף בא משטנים - גם אם זה נכון, שיתוף פעולה עם שטנים, כמו כישוף, הוא לא בהכרח רע. העמדה של הכנסייה כלפי שטנים היא בעיקר גזענית מאוד מאוד.

אוקי, בהינתן שמדובר על פנטזיה / סיפור מודרני, אי אפשר לטעון שזה פוגע ברגשות או כל דבר אחר של משהו דמיוני. אין באמת מכשפות שיודעות להטיל קסמים בעולם... לכן אין שום מקום לפוליטקלי קורקט. אם רוצים להמשיך לדון בזה, נא לפתוח עץ חדש.

בנוגע לרקע עצמו - מצוין. השילוב של היסטוריה עתיקה והקישור לישראל של ימינו זה אחלה.

חזרה