• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הכוונה כלשהיא למתחילים... חשבתי שאני קאם-בק אבל...

מרחקים

פונדקאי מהשורה
שיחקתי מו"ד לפני הרבה שנים, (שמונה בערך, אני רציני) ואתם יודעים - יש דברים שגורמים לך להפסיק בגיל מסויים.
לא תאמינו - יש לי בבית את ספר החוקים "אוגדן הכללים" מ94 (אני לא יודע איזה גרסה זה נקרא היום) וגם קוביות ישנות.
אף-פעם לא שכחתי את ההנאה והדינאמיות של המשחק, ושמחתי למצוא פה את הפורום.
תמיד הייתי שה"ם, והייתי רוצה לנסות לפתוח פה משחק מקוון.
אבל - אני לא מכיר כלום מעולם המושגים של עולם המשחקי תפקידים של היום, ושל הפורום הזה בפרט.

בחיפוש בסיסי פה בפורומים לא מצאתי איזה שרשור שמתעסק במתחילים. האם אפשר לקבל הכוונה כלשהיא?

אני מתעניין בעיקר בשיטות משחק עם מערכות חוקים פחות מורכבות, כמו למשל - מה זה שנקרא פה "חופשיטה" ?

תודה על העזרה!

ברוך הבא.

חופשיטה זו הגדרה מאוד כללית לשיטות משחק שמצמצמת כמה שיותר את המכניקה של המשחק ומשאירות את רוב התוצאות של ההתרכשיות להחלטת השה"מ ולא בלי להשתמש במספרים או טבלאות לעזרה.
במקרים רבים בנית הדמות מתבצעת עלידי מערכת מנימלית של נתונים כבסיס שמימנו מתארים את יכולות הדמות.
שימוש בקוביה הוא מינמאלי אם בכלל ונעוד לתת רק אקראיות שלהצלחה.

רוב המשחקים של חדשים בפורום נופלים תוך פחות מדף אחד. אז לפני שאתה פותח משחק, תסתכל טוב בהנחיות לפתיחת משחק ובדוגמאות של משחקים רצים לפני שאתה קופץ למים.

אני לא רוצה להתייאש כל כך מהר...
קראתי את מה שיש פה בפורום - כללים וטיפים לפתיחת משחק מקוון. נראה רציני, ואני שמח כי אני גם רוצה להיות רציני.

אבל קיוויתי לעזרה מסוג - איפה אני כן יכול לראות מערכות חוקים פשוטות (מספרים וטבלאות, כמו שאמרת) שמשתמשים בהם בשביל חופשיטה.
בבקשה...

עוד דבר - לדעתכם זה מדכא שחקנים להצטרף לעולם בלתי מוכר, שהולך ומתפתח מנקודת ההתחלה של המשחק (פחות או יותר) והלאה?

חופשיטה זה כינוי למצב שבו משחקים ללא שיטה בכלל - השה"מ קובע הכל. (אפשר להתווכח על "האם חופשיטה זאת גם בעצם שיטה או לא", אבל נניח את זה בצד).
מה זה אומר? זה אומר שיש לך דמות שתיארת באופן מילולי - איזה תכונות יש לה, במה היא טובה, במה היא רעה וכו'. כשאתה רוצה לעשות משהו, אתה אומר מה אתה מנסה לעשות, ואז השה"מ מחליט על התוצאה לפי ראות עיניו ומתאר לך אותה. זאת, בגדול, חופשיטה. אין מה לדעת. כמובן שיש לזה יתרונות ויש לזה חסרונות, אבל זה איך שזה הולך.
לפעמים מוסיפים לחופשיטה ממש טיפה חוקים ועדיין קוראים לזה חופשיטה. למשל, יכול להיות שיש מספר קטן של יכולות שצריך לתת להן דירוג מספרי, בשביל לתת המחשה מסויימת, ונניח, אם אתה מנסה לעשות משהו, אתה מגלגל קוביה, מוסיף את היכולת הרלוונטית מתוך היכולות הבסיסיות שלך ומשווה למספר שקבע השה"מ לפעולה - וזהו, כל החוקים. בכמות כזאת של חוקים לפעמים עדיין קוראים לזה חופשיטה.
אז, יש הרבה משחקי פורום שמשוחקים בחופשיטה - אתה יכול להכנס לאחד כזה ולראות, ולדעת שמבחינת השחקנים, אין שום דבר מעבר למה שהם כותבים בהודעות שלהם. אתה אומר "ואז אני קופץ על השולחן, תופס את החרב שלי ומניף אותה לעברו" והשה"מ עונה "אתה עורף אתה ראש שלו והוא נופל מת" או שאולי הוא עונה "הוא מתחמק מהמכה ובורח מהפונדק". הוא החליט את מה שהחליט משיקוליו שלו, מה שאלה לא היו.
אז, זה מה שזה חופשיטה.

בפורום הזה משחקים בעיקר חופשיטה או מו"ד, בין אם מו"ד 4 או מו"ד 3.5. הסבר על זה:
מו"ד מהדורה 3.5 יצא בשנת 2003, והוא מהווה שינויים קלים על מהדורה 3 שיצאה ב-2000. מה שאתה שיחקת בו ב-94 זה ככל הנראה מוד"מ מה' 2. את מהדורות 3 ו-3.5 כבר לא מוציאים (כי יש מהדורה 4). אפשר כנראה למצוא את הספרים, אבל חבל להתעסק בזה.
מאידך, יש את מו"ד מהדורה 4, שזאת המהדורה הנוכחית של מבוכים ודרקונים, ואותה אפשר להשיג בקלות וגם בעברית ברוב רשתות הספרים אני מאמין. היא די שונה ממה' 3, ולכן יש כאלה שאוהבים אותה יותר ויש כאלה שאוהבים אותה פחות, ויש עדיין מספיק אנשים שממשיכים לשחק במהדורה 3 (טכנית, יש אנשים שממשיכים לשחק גם במוד"מ מהדורה 2).
בכל מקרה, גם מה' 3 וגם מה' 4 שונות ממה שאתה היכרת - מספיק שונות כדי להחשב הלכה למעשה למשחקים חדשים.

כמובן, זה רק מה שמשחקים פה בפורום, שזה ממש ממש לא הרבה. יש *המון* משחקי תפקידים שונים והמון שיטות שונות (גם מורכבות וגם פשוטות). אשמח להמליץ על כל מיני דברים אבל זה ראוי לנושא בפני עצמו אז לא ארחיב כאן.

מעבר לכל זה ובלי קשר למה שתשחק פה בפורום, אני ממליץ לך בחום לשחק גם בחיים האמיתיים. יש קהילה גדולה מאוד של שחקנים בארץ, אם תגיד מאיפה אתה בארץ אפשר יהיה לעזור למצוא אנשים יותר נקודתית.

ברוכים הבאים,

ראשית, תיקון קטן לאודין -
אוגדן הכללים שיש לך בבית שייך למו"ד הישן (מו"ד גרסה 1) מה שנקרא בפורום "מו"ד קופסאות". מו"ד קופסאות נקרא כך משום שהוא חולק לקופסא האדומה, הכחולה, הירוקה והשחורה. אוגדן הכללים איחד את כל 4 הקופסאות הללו לספר אחד, ומכאן שמו. אגב, הקופסא החמישית בסדרה - הקופסא האפורה, שמיועדת למשחק עם בני האלמוות, מעולם לא תורגמה לעברית ואף לא נכנסה לאוגדן הכללים.
לאחר מכן יצא מוד"מ 1 ו- 2 (כאשר רק מוד"מ 2 תורגם לעברית, ולכן בישראל מכירים בדרך כלל רק אותו). עד אז כל משחקי מו"ד ומוד"מ יצאו לאור ע"י חברת TSR. אולם, מה לעשות, החברה פשטה את הרגל והמשחק נתקע. בשנות ה- 2000 יצא מו"ד מהדורה 3 בגרסה חדשה ע"י חברה אחרת שנקראת Wizards Of The Coast, ולא מזמן יצא מו"ד 4 ע"י אותה חברה.
כך שמה שיש לך הוא עותק ישן נושן... אל תתבאס- יום יבוא ותוכל למכור אותו במיליונים במכירה פומבית :D

שנית, אני לא מכיר כל כך טבלאות וחוקים פשוטים עבור חופשיטה.. כמו שאמרו מעליי, חופשיטה היא די סגנון פתוח בו כל קבוצה מחליטה בעצמה איך לשחק. מניסיון אני יכול להגיד לך שקל מאוד ליצור חוקי בסיס (כמו בדוגמה שנתן אודין). אם אתה מחפש שיטות אחרות שהן פשוטות יחסית הייתי מציע לך בתור התחלה ללכת על Fuzion שהיא שיטה פשוטה, קצרה, חינמית לחלוטין ומתורגמת לשפת הקודש. אם אתה מחפש באינטרנט ולא מוצא אותה, תגיד לי.

מוד"מ 2 יצא ב-91, אז הנחתי שזה זה, אבל אני לא כזה בקיא בהוצאות הישנות לסוגיהן.

בארני - הייתי מעדיף להשאיר את plug my favourite system מחוץ לעץ הזה, זה לא מה שהוא ביקש - אם הוא ירצה, אפשר לפתוח לזה עץ אחר. מה גם ש-Fuzion לא באמת שיטה פשוטה וקלילה.

תודה רבה לכולם, ולאודין בפרט על הפירוט.
אני אנסה לפתוח משחק חופשיטה ברוח מה שאודין הציע, נראה אם יהיה אפשר לקבוע מסגרת מאוד פשוטה עם השחקנים.
(ונראה אם יבואו שחקנים... :D )
אגב, בארני צודק, נראה לי, וכדי שתראו אני אנסה להעלות פה פשוט תמונה של הספר המיושן שלי: הנה:

TsrOldLit.jpg

אם לא רואים כי לא הבנתי איך עושים את זה אז התמונה כאן: http://mdesign.bua.co.il/img/TsrOldLit.jpg

אוי! באמת פתאום ראיתי רק עכשיו שאסור לשים תמונות גדולות (זה לא כתוב למעלה בחוקים הרשמיים). סליחה, נכון, הייתי יכול להסתפק בקישור.
אבל - אסור לשים תמונות בכלל? כמו מפות קטנות שציירתי לצורך המשחק וכד' בשביל האוירה?
יש גבול של גודל תמונה שמותר לשים?

בנוגע ל-"שפה" של הפורום, הנה כמה מושגים מקוונים -
IN - מה שיכתב מעכשיו והלאה יהיה בתוך המשחק (אני מרים את הגרזן מהשולחן ותוקף אותו)
OUT - מה שיכתב מעכשיו יהיה מחוץ למשחק (אני לא אהיה כאן בשבוע הבא, טיול, מצטער :( )
MATE - מה שיכתב מעכשיו יהיה בנוגע לחוקים (יצא לי שבע עשרה בקוביה, התוסף שלי הוא שלוש, אם פגעתי הוא חוטף שלוש עשרה נזק. מה קורה?)
"משהו" - משהו שבין הגרשיים פירושו מה שהדמות שלי אומרת בקול ("אני אהרוג אותו! אני א-ה-ר-ו-ג אותו!" רודרק צורח, מכה בשולח ןבאגרופו עטוי כסיית הפלדה)
משהו - משהו בכתב נטוי פירושו לרוב מה שהדמות שלי חושבת (רודרק מגזים לגמרי, הבנאדם התחמק מהתשלום, נכון, והוא ישלם על זה, נכון, אבל לא צריך לקחת אישי.. עבקים זה עסקים)
זה הכל אני חושב, בהצלחה :) !

משהו מודגש זו הדגשה שלו, אבל... זה די ברור :p (כלומר - משהו מודגש בין גרשיים זו "צעקה", משהו מודגש ובכתב אלכסוני זו צעקה מחשבתית)
חוץ מזה, אני סבור שהשימוש במילה MATE הוא שגוי, גם אם נפוץ. המשמעות היחידה שאני יכולה למצוא לה היא "חבר", בעוד שהשימוש במילה META, שמאוד דומה לה, יכולה להיות קיצור של METAGAME, כלומר דברים שמתרחשים מעל רמת המשחק.
שזה הרבה יותר הגיוני לתיאור של דברים שמתייחסים לחוקים.

חזרה