• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

טיפים למשחק בעולם ללא קסם

wizinet

פונדקאי ותיק
אם כבר מדברים על ריאליזם ורמות שונות של פנטזיה, מישהו מכיר ספר \ מאמר \ מקור מידע אחר שנותן עצות למשחק בעולם בתקופת ימי הביניים אך חסר קסם לחלוטין? דהיינו ללא מכשפים, מפלצות, כהנים, חפצים קסומים וכל הנלווה אליהם.

אני לא בטוח, אולי אוסף של רעיונות כלליים להרפתקאות או מוקדי עיניין בעולם שכזה.
הבעיה שלי היא שההרפתקאות הרגילות שמשוחקות בעולם פנטזיה גנרי לא מתאימות. אי אפשר לצוד מפלצות, אי אפשר לעשות זחילת מבוך, מוקדי המשיכה של עולם הפנטזיה כמו קסם ואלים לא מהווים פקטור ועל כן לא יכולים ליהיות בסיס להרפתקה (המכשף עזב אבל המגדל שלו עדיין יורה כדורי אשר על כל מי שמתקרב? מלחמת אלים בעיירת ספר? לא מתאים כבר).

PeskyTiger אמר/ה:
@ויזינט: אמנם אני לא רואה הרבה הבדל בין ציד מפלצות לציד פושעים ובין מלחמת אלים וסתם מלחמה, אבל אני אחפש מחר משהו - אני לא מכיר דבר כזה.

כמה פושעים אפשר לצוד? אין ספק שהקסם נותן מגוון כלשהו לעולם. עוד שאלה שעולה לי בנושא, זה אילו סוגים של חבורות ניתן לכונן בעולם שכזה. הרי בימי הביניים לא היו הרפתקנים כדרך קבע, אז כיצד ניתן לאחד קבוצה בעולם שכזה ליותר מאשר הרפתקה בודדת? בין אם מדובר בלורד והפמליה שלו או קבוצה של שודדי דרכים (היי! לא אמרתי שהדמויות חייבות ליהיות טובות) אני אשמח לעוד רעיונות.
תודה רבה :]

מסדרים וארגונים כמו צלבנים וטמפלרים. אולי אפילו משלחת ראשונה שנשלחת ליישב את אמריקה. לדעתי אם תפתח קצת מידע על התקופה ההיא אתה תמצא המון דברים. שחק קצת Medieval 2: Total War, המון רעיונות שם :p

משלחת לאזורים לא מוכרים (אמריקה, אפריקה, המזרח הרחוק) באמת יכול ליהיות מגניב, רק שזה מפספס קצת את מה שאני מעוניין להעביר (או לעבור) והוא משחק באירופה של ימי הביניים.
השתייכות מסדרים הם קצת בעייה משום שהם מכתיבים מראש הרבה בנוגע לדמויות, ושחקנים לא אוהבים את זה. זה מקביל למשחק שבו אומרים לך "אתה משרת את אל הפטרוזיליה בנאמנות" לפני בניית הדמות. זה יהיה אפשרי מבחינתך, אבל לאו דווקא רצוי, במיוחד מפני שהכתיבו לך את זה מראש.

אם הנושא הזה מתפתח אני אשמח אם הוא יפוצל לעץ שונה. חבל לי להציף את העץ הזה.
תודה מראש למי שידאג לזה.

כמה פושעים אפשר לצוד? אם אתה עושה את זה טוב - את אותו אחד הרבה פעמים. הקסם אכן נותן מגוון, אבל הוא שיטחי וקוסמטי. האם המפלצות שצדת הן באמת שונות, בהתנהגות שלהן ובצורת המשחק שנדרשה? קשה לי להאמין.

בקשר לסוגי החבורות, יש שתי אפשרויות שעולות לי: 1. קבוצת שכירי חרב. 2. קבוצה של אנשים מאותו אזור גיאוגרפי שאולצו לברוח מאיזו סכנה משותפת - בהתחלה הם ישארו ביחד כי זה כל מה שמוכר, אחר כך אולי כי המטרה שלהם, לחזור הביתה, תהיה משותפת.

בתור התחלה, אל תשכח שימי הביניים היא תקופה ארוכה למדי, ואירופה היא יבשת גדולה ומגוונת. יש הרבה מה לעשות במשחק ארוך, אבל אני לא בטוח עד כמה משחק היסטורי מתאים לפורמט של קמפיין נצחי שבו אותה קבוצת דמויות ממלאת משימה אחרי משימה, מצילה עיר אחרי עיר, ואז עוברת לעיר הבאה. הנה כמה זרעי הרפתקה למשחקים ימי-ביניימים, כל אחד מהם יכול להמשך סשנים רבים, אבל לא לנצח.

1) השנה היא 1259 להולדת אדוננו, וצרה גדולה נפלה על העולם הנוצרי. הטארטארים (הקרואים כך משום שמוצאם מטרטרוס, הוא השאול) עובדי האלילים הגיחו מן המזרח, כשהם רכובים על סוסים קלים מכל סוסי האבירים הנוצרים, ומפליאים לירות בקשת תוך רכיבה. הם שטפו בסערה את פולין, והעלו את קראקוב וזי'טומיר באש. הדמויות הן בני האצולה הנמוכה שאיבדו את הכל - המשפחה, הכפר והאדון -באחת מאותן התקפות. הטרטרים, בינתיים, עושים את דרכם בחזרה אל הערבות של דרום רוסיה כשהם עמוסים בביזה. האם הדמויות ינסו לרדוף אחרי האוייבים העדיפים הללו ולהשיב לעצמן את הכבוד והרכוש, או להשאר מאחור ולנסות לבנות מחדש את מה שנהרס?

2) השנה היא 1086 להולדת אדוננו, 20 שנה לאחר שוויליאם הכובש השתלט בכח הזרוע על אנגליה והשליט אצילים נורמאניים על קרקעות אנגליות. הדמויות הם אצילים סקסוניים שירדו או עומדים לרדת מנכסיהם עקב הכיבוש. איך הם ינסו לשמר את מעמדם? האם הם ינסו לקשור קשר כנגד השליט, או אולי לשתף איתו פעולה כנגד קושרים אחרים כדי לזכות באהדתו? אולי עדיף לארגן משלחת אל הכס הקדוש כדי לטעון בפניו על פגיעה בזכויותיהם?

3) השנה היא 1304 להולדת אדוננו, והיריד השנתי בנוימארקט שבנסיכות פּפאלץ שעל הריין (הפאליטנאט) מבטיח להיות גדול ורווחי יותר מאי-פעם. הדמויות הם אנשיה של משפחת הסוחרים הגנואזית די אניירי, שמגיעות ליריד עמוסות בסחורות יקרות (בדי פשתן ומשי, שמן, יין ותבלינים), רק כדי לגלות שאנשי משפחת דה ווילאן הפרובנסלית הגיעה ליריד לפניהם, כשהם נושאים את אותן הסחורות בדיוק. איך הדמויות יצליחו להשתלט על העסקים ביריד? האם הם יפנו לעורמה, לאלימות, או לטקטיקות עסקיות חדשות? ואיך הם יגנו על עצמם מפני מזימות דומות של משפחת דה ווילאן להפטר מהם?

4) השנה היא 852 להולדת אדוננו, והברטונים, שחתמו לפני עשור על ברית עם המנהיגים הוויקינגים, מתחילים להבין שעשו עסקה עם השטן. הדמויות הם אבירים ברטונים שסופחו לכוח וויקינגי שעושה את דרכו לאורך הסיין, במטרה להנחית תבוסה ניצחת לפרשים של שארל האמיץ מלך צרפת. מהר מאוד הדמויות מתחילות להבין שהוויקינגים לוטשים עיניים אל המנזרים העשירים שבדרך, ומצפים מהם להשתתף עמם בחילול הקודש של בזיזת מנזרים וכנסיות. האם הם ישתפו פעולה? האם הם ינסו לעצור את הוויקינגים?

5) השנה היא 1320 להולדת אדוננו, והקיסר הרומי הקדוש היינריך השמיני עושה כל שביכולתו כדי לאחד מחדש את ערי-המדינה האיטלקיות תחת הקיסרות. פירנצה, המונהגת בידי הגוואלפים השחורים, נחושה להשאר עצמאית. הדמויות הם גוואלפים לבנים (לפחות למראית עין), שמקבלים קריאה נרגשת מאחד ממנהיגי הסיעה שנמצא בגלות באכן: עשו כל שביכלותכם כדי להחזיר את פירצנה לחיק הקיסרות. עד כמה רחוק הדמויות יסכימו ללכת כדי למלא את הבקשה? האם הם יבגדו בעיר שלהם כדי להציל אותה מעצמה, או שיצטרפו למאבק לחזק אותה כנגד ההשפעה הקיסרית ההולכת וגוברת?

טוב, לא ממש מצאתי מוצר שדומה למה שאתה מחפש. רובם הם פשוט הסבר על אספקט כלשהו של החברה ההיסטורית - דת, כלכלה, צבא.
הדבר הכי קרוב הוא chronica feudails שאמור להיות מ"ת בעולם דומה למה שאמרת, אבל גם בו חלק ההנחיה הוא +- 20 עמודים.

עריכה: איך שכחתי לחפש בגורפס?

אני יודע שאני משוחד וצר-אופקים בנושא, אבל מו"ד זה כל מה שאני מכיר לעומק.

בכולופן - במו"ד פשוט תוריד את הקסם ואת המפלצות ותישאר עם חיות ואנשים. יש לך מספיק כלי נשק בשביל מספיק מכות.

אם לא בא לך על מו"ד - חפש בGURPS. יותר טוב.

אפשר לקחת המון רעיונות מסיפורי השולחן העגול, למרות שגם שם יש איזה מעורבות של קסם.
אבל אם תזכר באינדינה ג'ונס,או המומיה לא חסרים מבוכים שנבנו בתקופות עתיקות.
אפשר משחק חקירה, חיפוש אחר הפרמידה של .......... כשיש שבטים מגנים וקבוצה מתחרה, משהו בסיסי.
או חבורה של צלבנים שיצאה בעיקבות אוצר בישראל כשיש מלא מוסלמים מסביב ואתם יכולים להשתמש במפות עתיקות של ישראל.

ואלקין יש לך רעיונות מענינים רק חבל שהמילה "אדוננו" מפריעה. אין בעיה שתהיה בן דת אחרת אבל אל תדחוף את זה לפנים.

פסקי, תודה. נשמע לי שgurps middle ages זה בערך מה שאני מחפש. אבל כרגע זה לא פרקטי עבורי (מעצם היותו מוצר בתשלום).

אלקין, בהחלט העלת פה מספר רעיונות נחמדים.
שאלה אחת עלתה לי ברעיון שהכי מצא חן בעיני, בשנת 1259, מדוע שאותם לורדים (הידועים בתור היצורים הנלוזים והאינטרסנטים עלי אדמות) יחברו יחדיו?

פארסק,
נתת לי חומר למחשבה עם ההקבלה לאינדי.
אבל איזה סוג של חבורה תכנס לאותו מבוך? ומדוע שתמשיך להסתובב יחד לאחר שיצאה ממנו?

בגלל "זה לא שימושי לי כי זה מוצר בתשלום". מה לעשות, דברים הם בתשלום בעולם הזה. כשאתה רוצה משהו, אתה קונה אותו.
זה התחביב שלך, וכן, לתחביבים יש נטייה כזאת לדרוש ממך כסף, כי גם תחביבים, כמו כל דבר אחר בעולם, באים בתשלום. ואם בהיותי סטודנט אני מצליח למצוא כסף לקנות דברים מדי פעם (פחות ממה שהייתי רוצה, אבל בכל זאת), אז גם אתה יכול.

חזרה