• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

[פרויקט]-בני המדבר (2)

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
אז טיילתי לי היום אחר הצהריים במדבר עם הכלבה, סיבוב קליל לגבעה הגדולה ובחזרה. היה לי המזל לראות עיט מלכותי אמיתי, כמה בזים ואולי גם זאב (אם כי אני חושד שזה סתם רועה גרמני שיצא לטיול...). יצא לי לראות בהזדמנויות אחרות עקרבים, נחש ועוד, אבל אני לא אלאה אתכם. למה אני מספר לכם על כל זה? כי זה הביא לי השראה אדירה לפרויקט הזה.
הרעיון שלי הוא דומה למשהו שכבר עשיתי (https://www.pundak.co.il/forums/threads/39639hilit=%D7%92%D7%96%D7%A2%D7%99+%D7%97%D7%99%D7%94+%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D), אבל הפעם הוא הולך להתמקד בבעלי החיים שחיים ליד העיר שלי ואולי גם באלו שנמצאים קצת אחריה בואכה מזרחה. אז... אשמח תמיד לביקורת בונה, עצות וכו'. קדימה להסתער!

1. הדורסים (העקאבים)

נוסקים בשמיים ודואים ברוחות, מעינם החדה דבר לא יחמוק.

ה''דורסים'', או בשפתם ''עקאבים'' (A'kabs), הם אחד מהגזעים הילידים של המדבר, וללא ספק מההוגנים והישרים שבהם. העקאבים ידועים בשני דברים עיקריים-יושרם וכנפיהם. הם באים בכמה גדלים, בהתאם לתת הגזע אליו הם משתייכים, אך לכולם משותפים אופי הגזע, והכנפיים.
העקאבים נראים כבני אדם או בני מחצית, בהתאם לתת הגזע, וגובהם נע בין מטר בודד אצל אנשי הבז לשניים וחצי אצל גבוהי עיטי-האדם. גופם מכוסה נוצות פלומתיות וקטנות, בכתפיהם זוג כנפיים גדולות, כפות רגליהם הן כרגלי העופות הדורסים, ציפורני ידיהם קהות ושבירות כציפורני בני האדם, באחוריהם זנב נוצות וראשם כראש העוף הדורס. העקאבים הם גזע ישר והגון, השונא שקרים ורמאויות. כמובן, אין זה אומר שהם דווקא טובים-היו גם היו עקאבים אכזריים ומרושעים. מכל מקום, עקאב לעולם לא ישקר לך או ירמה אותך. כמעט תמיד. העקאבים מאמינים ברוחות טבע וטוטמים, ודתם לא מפותחתמאוד ומאמינה שכל אחד יכול לתקשר עם הרוחות בעצמו, להתמקח איתן, לאיים עליהן ולשחד אותן.

1א-אנשי הבז

אנשי הבז הם הקטנים שבעקאבים, ובגובהם הם דומים לבני המחצית. גבריהם הם מגוונים וססגוניים-ראשיהם אפורים ככסף, עיניהם ומקורם צהוב-שחור חודר, כנפיהם אדומות ומנוקדות בשחור, וזנבם אפור וכהה. נשותיהם נאלצות להסתפק בנוצות מרשימות פחות.

אנשי הבז הם החברותיים שבעקאבים, ובניגוד לאחיהם האחרים הם מייחסים פחות ערך לגאווה ולחוש כבוד, אלא יותר ליושר וכנות. אנשי הבז מתייחסים לבזים האילמים כאחים קטנים וחלשים, ונוהגים לדאוג להם, לקחת אותם לציד ולכל מקום בערך, ולתת להם להתענג על גופות המתים בקרבות יחד איתם. כן כן, בניגוד לאחיהם הגדולים אנשי הבז לא רואים באכילת נבלות, בשר נא או חיות תפלות בושה. למרות הרגל מגונה זה, חברותיותם והתועלת שמביא שיתוף הפעולה גורמים להם להתחבר עם בני אדם, ויש באיזור כמה שבטים מעורבים. כשלעצמם אנשי הבז הם נוודים, והם נוהגים לנדוד בין צוקי המדבר בעקבות הטרף. מחנותיהם מורכבים ממקבצי בתים המורכבים מענפים, אבנים ולעתים עור וצמר שרכשו מבני האדם, וריצפתם מרופדת בנוצות, זרדים, קש, צמר ועוד. בשבטים, המונים עד 100 איש, שולטים מלכים רבי סמכות שאנשי השבט נאמנים להם ללא סייג.

אנשי הבז הם קטנים, והם אוהבים להילחם בקטנים. מול יצורים כבני מחצית, ננסים ומטה (כולל חיות) הם נלחמים בטפרים, לפעמים כשהם מוסיפים להם חיזוקים חדים ומפחידים למראה ממתכת, המכונים בעקאבית ''סקוויסרא'' (כלומר, ''מאריכי הגוף''). מול יצורים גדולים יותר הם נוהגים להימנע מלהילחם, ואם צריך-אז בקשתות וחצים, לרוב בטקטיקת ''ענן''-אנשי הבז מתפזרים באוויר, מעופפים בענן קשתים, ויורים על אויביהם מכל הכיוונים.

800px-Common_kestrel_falco_tinnunculus.jpg

Common_Kestrel_Falco_tinnunculus_Tal_Chappar_Rajasthan_India_14.02.2013.jpg

1.ב-החיוויאים

החיוויאים מגיעים לגובה של כ-1.5-1.8 מטר, כבני אדם, ונוצות שני המינים חומות בהירות, לבנות מנוקדות בבטנם וחזם. החיוויאיים ידועים כאמיצים, נועזים, נאמנים ורודפי כבוד-הם לעולם לא ישקרו, יציבו מארבים בחשיכה או יהיו כנחשים השנואים, גם לא במחיר חייהם. מגיל אפס, החיוויאים מחונכים לשנאת נחשים, ובניגוד לשאר הגזעים (שגם הם לא מחבבים נחשים, בלשון המעטה) לעולם לא יסכימו לברית או שיתוף פעולה עם נחש.

החיוויאים חיים במעין קומונות קטנות, בנות עד 50-60 איש, היושבות קבע בראשי הרים וצוקים, במקומות קשים לגישה, קלים להגנה ובעלי תצפית טובה על הנוף. בתי הקומונות עשויים אבנים או בוץ, ומרופדים בעלים וצמר שנרכש מבני אדם. בקומונות כל ההורים מביאים את גוזליהם ל''בית הגוזלים'', בו מטפלים בהם כמה חיוויאים וחיוויאיות. גוזלים חלשים לרוב מומתים ונטרפים. בקומונות אין מנהיג, אך בכל ציד או קרב בוחרים החיוויאים אחד (או אחת, הם שיוויוניים לחלוטין) שינהיג אותם באופן זמני. החיוויאים מתייחסים לאחיהם האילמים כחיות קדושות, והם נוהגם להביא להם מארוחותיהם כמנחות. החיוויאים רואים בנחשים את מקור וייצוג הרוע בעולם, והם יקטלו אותם בכל הזדמנות.

החיוויאים הם לרוב בני ברית לבני האדם, אך רדיפת הכבוד שלהם מרתיעה בני אדם מקשר איתם מעבר ל''הלילה כולנו נחסל כפר נחשים''. החיוויאים אוהבים להילחם בחניתות-כלי יעיל למלחמה בנחשים, ובסקוויסקראות, וכן לעתים בכידוני הטלה-הם רואים בשימוש בקשת חוסר כבוד נבזי. הם נוהגים לעוט על האויב, לרוב נחש, מלמעלה ולנעוץ את טפריהם וחניתותיהם בו, ואז לשפד אותו עמוק על החנית. אם האויב גדול מהם, הם נוהגים להטיל בו כידוני הטלה מטווח קרוב לפני ההסתערות. בקרב הם נלחמים באופן אינדיווידואלי, מחפשים יריב ראוי (אלא אם האויב הוא נחשים, ואז הם פשוט קוטלים כמה שיותר). החיוויאים רואים באכילת תבוניים או נבלות ביזיון, והם צדים עם אחיהם האילמים.

Circaetus_gallicus_in_Szeged.jpg

1ג-אנשי העיט

אנשי העיט הם הגדולים שבעקאבים, וגובהם נע בין מטר ושמונים לשניים וחצי. נוצותיהם חומות, מרשימות ומבהיקות, והם נחשבים למלכותיים ולאצילים שבגזעים. אנשי העיט מעריכים נאמנות, כבוד משפחה וכוח, והם חיים בחמולות נוודות המונהגות בידי אבות משפחה, ונפגשות כמה פעמים בשנה לחילופי כלות וחגיגות משותפות. מחנותיהם מורכבים מקני זרדים וענפים, מרופדים וגדולים, ולא מעבר-מי שמבקש יותר נחשב חלש ומפונק.

אנשי העיט הם ציידים אימתניים ולוחמים מעולים, והם נלחמים לעתים מזומנות ולרוב על עסקים פעוטים, כפגיעות קלות בכבוד המשפחה (''ההוא מחמולה X קרא לאיציק שלנו אידיוט'', ''יש לי חשד שמיידלה שלנו מנהלת רומן עם ההוא ממשפחה Y, בואו ננקום בהם''). ככל הגזעים הם מתעבים נחשים, ולעתים הם חוברים לבני אדם לקרבות משותפים באויבים משותפים. אנשי העיט רואים באחיהם הקטנים בני משפחה שווי ערך, וחיים איתם באותו הקן.

אנשי העיט אוהבים כוח ואומץ, ולכן הם מעדיפים להילחם עם אלות, סקוויסקראות וגרזנים, ורואים בשימוש בכלי הטלה חולשה. בקרב הם נוהגים להסתער על האויב מהאוויר אך לא ממש מלמעלה, לאחוז בו בטפריהם, לשאת אותו לאוויר ולהרוג אותם באלות וגרזנים, אם לא מת מהסקוויסקראות.

מאד אהבתי את הערך. מאד צבעוני. עם זאת, היה עדיף להוסיף גם דמויות מפתח בקרבם - גיבורים ונבלים כאחד. אולי גם סחורות שהם מתעניינים בהן במיוחד שעשויות להיות מועילות במגעים איתם. הייתי מוסיף גם פעילויות פנאי שהם עוסקים בהן מחוץ למסעות הלחימה...

כשאתה מדבר על נחשים, אתה מדבר על אנשי נחש, נכון?

בניגוד לדבר הקודם שעשית, שהיה חמוד ולא מעבר (לטעמי, כמובן. ואל תעלב מזה, זו לא הכוונה), הרעיון הזה באמת יצא טוב.
אבל כמו שהלדין אמר, תוספות יותר על התרבות (כרגע זה "אנחנו החבר'ה הכנים וטובי הלב, אנחנו החבר'ה ששונאים נחשים, ואנחנו החבר'ה שהם כמו אלה ששונאים נחשים אבל טובים יותר) בהחלט יתרמו.

ולהלדין - יש לך בעיה עם זה שאנשי עיט יצאו למלחמה על כפר של נחשים רגילים? הם חייבים להיות מיוחדים?

ולהלדין - יש לך בעיה עם זה שאנשי עיט יצאו למלחמה על כפר של נחשים רגילים? הם חייבים להיות מיוחדים?

לא במיוחד. אני יודע שנחשים הם הטרף המועדף על החיווי. רק שאלתי אם מדובר באנשי נחש...

תודה רבה!
תוספות על התרבות יגיעו בהקדם.
הלדין אמר/ה:
[post]698364[/post] כשאתה מדבר על נחשים, אתה מדבר על אנשי נחש, נכון?
כן, מן הסתם :) למרות שהחיוויאים מתעבים גם נחשים רגילים. אני חושב שאני יכול להתחבר אליהם ;)

אגב-זה לא שהעקאבים טובים מטבעם. אשר להיות רשע, ערמומי ותחמן ועם זאת חברותי ונעים, או אמין ובעל כבוד אך אכזרי וחסר רחמים.
בקרוב יפורסם הגזע השני.

והגזע השני בפרויקט: אנשי הגמל, או הקמלטאורים.

2. אנשי הגמל (הקמלטאורים)

עייפות וצמא להם הם זרים, חזקים ביום-להט ובלילות הקרים.

אנשי הגמל הם מהגזעים העתיקים של המדבר, ואף שהם לא נעלים או אציליים מאוד הם ידועים כחברים נאמנים וכאויבים אכזריים. הם ידועים גם בשם ''קמלטאורים'', עקב דמיונם לקנטאורים, אך הם חזקים מהם בהרבה-הם השורדים האולטימטיביים במדבר. באופיים הם מסתגרים למדי, ולא בנקל ניתן יהיה לשכור אותם לשירותיך או להתחבר אליהם. הם אינם ששים אלי קרב, אך אם זה נדרש הם יוצאים אליו כלוחמים עזים ומטילי אימה, שצמא, חום, עייפות או סופות לא יכריעו אותם.

הקמלטאורים הם בעלי גוף גמל, אשר מכתפיו מזדקר גוף אדם כהה עור (''כעין הזית'') ושחור שיער. גובהם הוא לרוב מעט יותר מגובה גמל רגיל. פניהן אנושיות, אך מוזרות למדי-ריסיהם רבים וארוכים, לשונם גדולה ועור פיהם עבה מאוד ומאפשר להם לאכול שיחים קוצניים. הם מותאמים למדבר כאחיהם הגמלים, אך הם נבונים מהם. הם מסוגלים, כאחיהם האילמים, להתנזר ממים שבועיים, ואז לשתות ליטרים שלמים בבת אחת. כיוון שיש להם שתי מערכות עיכול, נשימה, רבייה ושתן, הם מסוגלים לאכול אוכל אנושי וגמלי גם יחד, לשתות מים אך גם אלכוהול ומשקאות אנושיים, הם לא מגיעים לידי קוצר נשימה לעולם (כיוון שיש להם 4 ריאות), והם מסוגלים להזדווג עם גמלים ובני אנוש-אף שתרבותם לא רואה זאת בעין יפה כלל וכלל. בנם של קמלטאור ונאקה (או להפך, זה לא משנה הרבה) יראה כגמל בעל ראש קמלטאורי, ויהיה חצי תבוני. היחס של הקמלטאורים לממזרים שכאלה הוא כאל בריות מעוותות שעדיף להתרחק מהן, כי הן מביאות מזל רע לסובבים אותן לפי אמונתם. בנם של קמלטאור ובת אדם (או להפך) יראה כבן אדם ארוך רגליים וריסים, שעיר, בעל שיער צמרירי ופרסות. יצורי הכלאיים הללו עמידים בפני צמא וחום יותר מבני האדם, אך לא ברמת הגמלים, ועורם עבה יותר. הקמלטאורים מתייחסים אליהם כבני אדם לכל דבר ועניין.

הקמלטאורים חיים בשבטים מטריארכליים קטנים, המונים 50-70 איש ונודדים במדבר בחיפוש אחר ציד ומרעה לעצמם. בשבטיהם שולטות הנשים, המהוות שאמאניות, אמהות ומנהיגות צבאיות בעת צרה; הגברים הם לוחמים, ציידים ומשרתים, אם כי היחס אליהם לא כזה גרוע. הקמלטאורים ישנים באוויר הפתוח-חלקם כששמיכות צמר קמלטאור מכסות אותם כדי להגן מהצינה על גופם האנושי, ובחלקם השימוש בשיערם כבד מעורר סלידה, והם מעדיפים לחשל גופם החלש והחלק. היחס לגזיזת צמר הקמלטאור בקרבם דומה ליחס שלנו לתספורת, רק שחלק מהקמלטאורים עושים משהו יעיל עם השיער שנגזז... אנשי הגמל מתייחסים לאחיהם האילמים כחיות בר (או בית), ורואים בהם קרובים כשם שבני אדם מתייחסים לשימפנזות כבני משפחתה.

תרבותם סובבת סביב המרעה והציד, ומהללת את האישה המנהיגה, האימהית, הדואגת לבני שבטה כילדיה, ומעריכה גברים חזקים וצייתנים. שירי העלילה של הקמלטאורים נסובים סביב עלילות אבותיהם ומלחמותיהם בנחשים ובעקרבים. הקמלטאורים מאמינים ברוחות הטבע ובאבות הקדמונים, אך הם מאמינים כי הם חזקים מבני התמותה וכי עליהם לכבדם ולהעניק להם מנחות. נשקיהם המועדפים של הקמלטאורים הם הקשת והחץ, שאין יעילים מהם לציד, ובעיתות מלחמה גם חניתות עצם ואבן, ולעיתים גם ברזל שהם קונים מבני האדם, אך הם אינם נוטים להתרועע איתם או עם בני גזעים אחרים.

כדאי לך לשחק קמלטאור אם אתה רוצה...
-להיות יליד המדבר, ששורד בכל מקום ובמיוחד בארץ המתה בצורה אידאלית.
-להיות גבוה, מהיר ומחושל, בעל מהירות של רמך ובעיטה של בהמה.
-להיות מסוגר באופן כללי, אך נאמן לחבריך ומכריך.
-להיות צייד טוב, ולוחם טוב בקשת או חנית; לחילופין, להיות טובה בכישוף שאמאני/דרואידי.

1024px-PikiWiki_Israel_9117_Camel_above_Kina_River.JPG

עדכון נחמד.

האם אנשי הגמל היו תמיד אנשי גמל או שמדובר בשבט אנושי עם נטייה חזקה לקסם טבע שעבר התמזגות עם גמלים ולכן הכפילות במערכות הגוף שלהם שלא נמצאת אצל אף גזע אחר של אנשי חיה? אנשי גמל בטח כבדים מאד עם כל המסורבלות הזו של גופם...

אם מדובר בתרבות מטריארכלית, אלה צריכות להיות אמהותיהם הקדמוניות, לא אבותיהם.

שמיכות צמר קמלטור? הם גוזזים את הפרווה שלהם? נראה לי שהמנהג הזה ראוי ליותר התייחסות ממה שאתה נותן לו. בקרב בני האדם, בדרך כלל האנשים שמוכרים את שערם למרבה במחיר הם אנשים עניים ונואשים. מי עושים את זה? ולמה הם עושים את זה? למה דווקא לפנות לבני מינם כשהם יכולים לקחת מבני מינים אחרים?

להיות כנים, עם כל המסיביות של גופם, הם לא נראים מתאימים לכלי נשק שדורשים אלסטיות מסוימת של הגוף כחץ וקשת או חנית. מכל מקום, מה המקום של האומנים בחברתם או שאין להם בעלי תפקיד כאלה וכל אחד מכין לעצמו את כלי העבודה של עצמו ברמות שונות של מיומנות?

תודה לשניכם! אוסיף מידע כבקשתכם בקרוב.
הלדין אמר/ה:
[post]698898[/post] אם מדובר בתרבות מטריארכלית, אלה צריכות להיות אמהותיהם הקדמוניות, לא אבותיהם.
אני רגיל לכתוב אבות... אתקן.
הלדין אמר/ה:
[post]698898[/post] להיות כנים, עם כל המסיביות של גופם, הם לא נראים מתאימים לכלי נשק שדורשים אלסטיות מסוימת של הגוף כחץ וקשת או חנית.
הלדין אמר/ה:
[post]698898[/post] האם אנשי הגמל היו תמיד אנשי גמל או שמדובר בשבט אנושי עם נטייה חזקה לקסם טבע שעבר התמזגות עם גמלים ולכן הכפילות במערכות הגוף שלהם שלא נמצאת אצל אף גזע אחר של אנשי חיה? אנשי גמל בטח כבדים מאד עם כל המסורבלות הזו של גופם...
מסיביות?... הם לא כבדים או מסיביים יותר מבדואי על גמל (ולמעשה כבדים פחות, כי אין להם ראש וצוואר גמליים ורגליים אנושיות). יש להם הרבה מערכות כי לא יכול להיות שבאחד מהגופים (האנושי או הגמלי) יש רק אוויר. ואגב, אני חושב על גזע של קנטאורי-עקרב (סקורפיונטאור?), אז אלה לא הקנטאורים האחרונים שתראו.

מסיביות?... הם לא כבדים או מסיביים יותר מבדואי על גמל (ולמעשה כבדים פחות, כי אין להם ראש וצוואר גמליים ורגליים אנושיות). יש להם הרבה מערכות כי לא יכול להיות שבאחד מהגופים (האנושי או הגמלי) יש רק אוויר.

אני חושב שהגוף הגמלי יכול להיות עשוי בעיקר משרירים ושארית מערכת העיכול שלהם כולל מערכת הרבייה שלהם. כל השאר יהיה בטורסו (בחזה) האנושי אבל זה כבר נתון לשיקול דעתך. מה שכן, הלב שלהם בטח ענקי כמו לבו של ג'ירף אם הוא מצליח להזרים דם לגובה כזה...

חזרה