• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

כתבה ראשונה בנושא הכנת חרבות - הקדמה + סירטון

orhalimi

פונדקאי מהשורה
תודה ל - yellow_acid שעזר לי לעלות את הכתבה לדפי הפורום.

הכתבה הזאת נכתבה על ידי ונערכה ע"י עורך האתר של גריפון.
אך מכיוון שהאתר לא פעיל כבר שנתיים לפחות החלטתי לערוך את הכתבה מחדש ולפרסם אותה במקומות נוספים. תהנו!

סדרת כתבות: בניית חרבות על פי תקן בתל"ן

כתבה מספר 1 – הקדמה

בניית חרבות זה לא עסק זול למי שמעולם לא התנסה בזה, ובטח שלא קל. ואני מאמין שקשה עד בלתי אפשרי לאדם בלי ניסיון ובלי הדרכה להחליט לקום יום אחד וליצור לעצמו חרב או נגינטה מאפס.

לכן במאמרים הבאים אסקור את תהליך בניית החרבות ואנסה ליצור סדרת מאמרים שתסביר, תלמד ותשמש כלי עזר פרקטי ליצור חרב סבירה ללא צורך סדנת הדרכה. אמנם המאמרים הקרובים יסבירו איך לבנות חרב באורך 90 ס"מ, אך לאחר ההבנה תוכלו בקלות לבנות חרב של 1.20 ואפילו 1.50 ס"מ, בהמשך אני אוסיף מאמרים על כלי נשק נוספים.

למי מיועדים המאמרים? המאמרים מיועדים לכל, אך מכוונים למתחילים בתחום. אם זאת אני מקווה שגם בעלי ניסיון ימצאו תועלת בסדרת הכתבות העתידות לצאת בקרוב. הניסיון וההדרכה הועברו לי ע"י הקהילה החופשית למ"ת בכפ"ס.

החרב הראשונה שלי:
למען תיאום ציפיות, יש סיכוי טוב לא תצא ממש טובה.
למען האמת יכול להיות שהיא אפילו תצא גרועה, אני אישית עשיתי לפחות שבעה טעויות קריטיות בשלוש החרבות הראשונות שלי, אך אומרים שאתה יכול לקרוא לעצמך מנוסה אחרי חמישה טעויות לפחות 
חשוב לזכור שאין חרב מושלמת, ו -90% מהטעויות ניתנות לטייח בדרך כזאת או אחרת ואת ה 9% הנוספות לא רואים בסוף. בגלל אנחנו ננסה לעשות את התהליך כמה שיותר מדוקדק וקפדני על מנת שהסטיות שהצטברו לנו יהיו מעטות ככל האפשר.

לעומת זאת שאתם באים ליצור חרב תנסו לעשות את זה טוב ככל האפשר, ככל שחרב בנויה טוב יותר אורך החיים שלה גדול יותר.
יש מעט מאוד שלא טועים בכלל בהכנת החרב. ובתחום הזה הטעויות מצטברות, אז אנחנו לוקחים בחשבון שסביר להניח שנפספס מתי שהוא משהו במהלך התהליך. ככל שנקפיד יותר ונהיה יותר פדנטים נצמצם את הטעויות שלנו והן לא יצטברו לטעויות קריטיות/טעויות בלאי/טעויות שקשה לטייח.
באמת, I can"t stress it enough, החומרים יקרים, זה לוקח הרבה זמן,
נכון שיהיו טעויות והם לא נוראיות בכלל אבל אני באמת ממליץ לכם להשקיע בזה כמה שיותר. חרבות טובות מחזיקות הרבה זמן מעמד.

סקירת התהליך: בהנחה שיש לכם את כל החומרים כולל הפיבר במידה הנכונה הבנייה תתבצע בצורה הבאה:

שירטוט - שירטוט החרב, קביעת המידות, אורך השפיץ וקו הגילוף. וכן אורך הידית וכו'...

חיתוך - חיתוך רצועות המזרון וחיתוך מסילה לפיבר.

הדבקה - הדבקת שלושת חתיכות המזרון עם הפיבר ויצירת ארטיק.

גילוף – גילוף הארטיק לחרב.

גיהוץ – גיהוץ החרב.

דיקטופ - עטיפת החרב.

פינישים – ידית, קרוס גארד, משקולות וכו'.

יש משפט שאומר "מה שלא יורד בחיתוך יורד בהדבקה, מה שלא יורד בהדבקה יורד בגילוף, מה שלא יורד בגילוף יורד בגיהוץ ומה שלא יורד בגיהוץ יורד בדיקדופ. ומה שלא יורד בדיקדופ, ישכח שתכסח ליריב את הצורה..."

בהצלחה.

בעתיד, יתווספו גם סרטונים שמדמים את התהליך כולו, מאחר שישנם דברים כמו גילוף והדבקה שבלתי אפשרי להעבירם בכתב, לא משנה כמה אנסה.
ובנוסף, יש דברים שגם לאחר שמבינים אותם לחלוטין, צריך מיומנות וניסיון לבנותם נכונה.
רק להבהרה, לא יקרה כלום אם "חרב ה- 90" שלכם תהיה 80 ס"מ, 90 ס"מ זה האורך המקסימאלי של החרב שמקובל להילחם איתה לפי חוקי בטל"ן הישנים.
גם אורך של "חרב 1.20" יכולה לנוע בין 1.00- 1.30 ס"מ לפי המקובל באזורי, כל עוד מחזיקים אותה ב 2 ידיים.
למרות ש 10 ס"מ יפגעו לכם בביצועי הלחימה, יש חוגים שידקדקו מאוד באורך המקסימאלי של החרב, בעיקר בחרבות הקצרות.

מצורפת הכתבה בקובץ word + סירטון על חיתוך פיבר, תהנו

הכתבה: http://f2h.nana10.co.il/ot89s21f2a6f#
הסירטון: [MEDIA=youtube]GkDI8eWjBWQ[/MEDIA].be

אני אעלה אותה ביחד עם הכתבה הבאה מתי שהוא.

פשוט צריך לערוך את זה בפורום ואין לי כוח לזה כרגע. אם למישהו יש כוח ורוצה לעלות אותה בעצמו אני לא יתנגד.

תודה רבה לכם על התגובות. שמחתי לראות שיש עניין בנושא.

אני ממש מתעב עריכה בפורום. אני חושב שהיה הרבה יותר קל אם לא הייתי צריך לערוך את הטקסט ואז ללחוץ על כפתור לוודא איך הוא נראה.
בעזרת השם שתצא הכתבה שמסבירה על החומרים אני אשקול בחיוב לפרסם אותה עם זאת על גבי הפורום(כלומר אני אתחיל לערוך ואראה אם אני נשבר באמצע או לא).

yellow_acid אמר/ה:
(וגם אמרת בעזרת השם שזה תמיד מוסיף למוטיבציה שלי :mrgreen: )
תיזהר שSacred Carrot לא ישמע אותך :mrgreen:

כתבה טובה בסך הכל אבל יש בה כל מיני שגיאות כתיב ["שבעה" במקום "שבע" וכאלה]. בנוסף, היא מאוד הקדמתית אז התאכזבתי שלא כתבת יותר על חומרי גלם וכו'. מן הסתם זה יופיע בכתבות הבאות. יישר כוח!

yellow_acid - תודה רבה לך. אני פשוט זוכר את עצמי מנסה לערוך מאמרים בפורומים אחרים וזה היה פשוט סיוט. אבל עשית את זה פשוט עד שנדהמתי למה לא עשיתי זאת בעצמי.
לעומת זאת ישנן כתבות שמכילות תמונות ודוגמאות כך שאני בספק אם אני אעלה אותן להודעה רגילה.

King Revange - למען האמת באמת הכתבה בעבר כללה את החלק של החומרי גלם אבל מסיבה מסוימת פיצלתי אותה לשתי כתבות בעבר.
אני חשבתי על האכזבה הזאת מראש בגלל פרסמתי את הכתבה יחד עם הסרט, אבל אני מניח שזה לא יספיק למי שלא יודע כיצד להשיג פיבר.
המשך יבוא בקרוב מאוד.

חזרה