• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תגובות [תגובות] Dominion, משחק בניית החפיסות הראשון

vini

פונדקאי חדש
דומיניון (dominion) נחשב לאבי הז'אנר של משחקי קלפים מסוג "בניית חפיסות" - משחקי קלפים אלו משלבים אלמנטים של משחקי קלפים אסיפים כגון מג'יק, Star Wars Card game ו Lord of the Rings LCG, שהפכו לפופולאריים בשנות התשעים. החידוש במשחקי קלפים מז'אנר זה שהשחקנים מתחילים מחפיסה זהה, ותוך כדי המשחק בונים ומשפרים את החפיסה שלהם ממאגר קלפים הזמין במשחק.

Dominion הופיע בשנת 2008 וכבש את העולם בסערה, ותוך שנתיים מכר למעלה ממיליון עותקים. דומיניון הוא משחק לוח מהיר ופשוט ללימוד, אבל ככל שמשחקים בו העומק והאסטרטגיה שבו נחשפים יותר ויותר.

מאז פרסומו של דומיניון, יצאו לשוק עשרות רבות של משחקים שעושים שימוש במכניקה של בניית חפיסה כגון Puzzle Strike שמשכלל את הרעיונות של דומיניון, Thunderstone Advance שמשלב ת'מה של פנטזיה או Legendary, משחק שיתופי למחצה של גיבורי על.

הערת עורך - אתם מוזמנים לקרוא גם את הסקירה של דומיניון מאת אלירן טלר.
קרא את הכתבה...

בתור מעריץ של המשחק היה קשה לי לקרוא את המסקנה האחרונה והחסרונות של הכתבה ונראה שהדבר נובע מהיכרות דלה של המשחק.
אתחיל מעניין האינטראקציה: אני יכול לראות איך ניובים של המשחק יחשבו כך, אך למעשה בדומיניון יש אינטאקציה רבה מאוד כיוון שאתה כל הזמן צריך לשים לב כמה נקודות יש ליריב כדי לדעת אם שווה לך או לא שווה לך לחתור לסיום. כמו כן, כיוון שהמשחק עשוי להסתיים ב-2 דרכים, עליך להיות עירני ולשים לב איך אתה מקדם/לא משקדם את סיום המשחק ומתי נכון לך לקנות יותר קלפי פעולה ואוצרות או קלפי ניקוד. כמו כן חשוב לשים לב כמה מקלפי הפרובינקיות נשארו כדי להבין אם נכון לקנות אותם או להתחיל לקנות דוכסויות.
כעת נחזור לסעיף א', העתקת האסטרטגיה: למעשה כיוון שלא קל להיפטר מקלפים שכבר קנית, לפעמים להחליף אסטרטגיה במהלך המשחק זה בלתי אפשרי. החיסרון האמיתי של המשחק הוא שלעתים אתה מגיע למצב שאתה כבר יודע שתפסיד וזה נהיה מאוד קשה אבל האמת שתמיד יש הפתעות.
להעתיק אסטרטגיה באופן חלקי לא בהכרח תעזור לך, כי המשחק מבוסס על המון מחשבה סטטיסטית כדי להבין בדיוק מה האיזונים של הקלפים שנכון שיהיו לך ולכן רק לראות מישהו מבצע תורים מעניינים וארוכים לא אומר שתצליח להעתיק ממנו את אותה הטכניקה.
לסיום, אני חושב שרוב השחקנים האדוקים של המשחק ממש לא מסתפקים בחבילת הבסיס וזה כנראה חיסרון גדול יותר מהמנאמר כאן: כדי שיהיה ערך-משחק-חוזר צריך לקנות לפחות עוד הרחבה אחת. להרבה שחקנים ברגע שאתה ממש מבין אסטרטגיה ולא סתם משחק (כמו מי שכתב את הכתבה הזאת כנראה, וסליחה על הקטילה), הבסיס נהיה פחות מאתגר ומעניין. ועדיין - לשחק עם שחקן חזק ממך עדיין יכול להיות מאוד מאתגר גם עם קלפי הבסיס.

יצא לי לשחק מספר פעמים בדומיניון, ולמרות שאתה צודק באמירה שיש אינטראקציה בדמות בחינת האסטרטגיה של השחקן האחר, אין ממש אינטראקציה ישירה כל-כך, לפחות במשחק הבסיס נטול הרחבות. כמו שאתה אומר זה יותר התאמת הטקטיקה שלך למעשי היריב וניסיון לנחש מה המנוע שהוא בונה, ופחות הפרעה ישירה.
נ.ב. אני לא כתבתי את הסקירה, רק מההיכרות שלי. הסקירה השנייה באתר לדומיניון חיובית בהרבה :)

חזרה