• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תגובות [תגובות] Munchkin - מנצ'קין, הרוג מפלצות ובזוז את האוצר!

אז מנצ'קין חוגג עשור, ואנחנו פרסמנו סקירה חדשה למשחק הותיק בפורטל, http://www.pundak.co.il/reviews/boardgames/452-munchkin
ובהזדמנות זו שאנו חוגגים, ואפילו יצאה גרסה חדשה למשחק עם קלפים צבעוניים, אנצל את ההזדמנות לשאול אותכם - מה החוויות הכי מגניבות שלכם מהמשחק? והאם אתם חושבים על עצמכם כעל מנצ'קינים?

אני חושב שאתה צריך להפריד יותר את הדעה שלך מהסקירה עצמה. אני, למשל, ממש לא מסכים עם מה שכתבת. זה נכון שלפעמים המשחק נהיה קצת ארוך, אבל הוא בהחלט לא מסורבל ובדר"כ זה רק כיף (כמובן שאתה צריך לשחק עם חברים או משהו כזה, כדי שיהיה מצחיק). הבעיה שאני רואה במנצ'קין זה שבכל הפעמים ששיחקנו 4 אנשים יצאו בסוף שתי קבוצות שיתחרו אחת בשנייה וזה היה קצת מעצבן.

נראה לי שהניצחון הכי יפה שלי הוא שהצלחתי לשכנע מישהו להחליף את הכוהן לקוסם ואז החלפתי אני לכוהן והשתמשתי בקלף שמעלה כוהנים ורמה (ל10).

ועוד משהו, אני תמיד שוכח איך עושים את זה, אבל אני זוכר שני מצבים שבהם את "שובר" את החוקים. מישהו זוכר?

חוק בסיסי במנצ'קין הוא שמותר לך לרמות כל עוד לא תופסים אותך.

לגבי הפרדת דעה מסקירה - אממ, חלק עיקרי מהפואנטה של סקירה זאת הדעה האישית של הכותב על האם המשחק טוב או לא. המקרה היחיד שבו דעה לא אמורה להכנס לסקירה היא אם כותב הסקירה מלכתחילה לא אוהב את הסגנון הזה של משחקים, כי צריך לשפוט דברים בהתאם למה שהם מנסים לעשות.

"חוק בסיסי במנצ'קין הוא שמותר לך לרמות כל עוד לא תופסים אותך."

לא, זה הוכרז באופן רשמי כלא נכון, וה-MIB הישראלים מוודאים לעדכן את כולם שזה לא נכון. ובצדק, זה חוק מזעזע, שהורס כל סיכוי לספורטיביות במשחק.

לא התכוונתי להוריד את הדעה מהסקירה, התכוונתי להפריד אותה טיפה (כותרת נפרדת\רווח של שורה אבל בסוף). כאן זה היה תקוע באמצע הסקירה.

ולא התכוונתי לרמות. התכוונתי שאתה שם שניים\שלושה קלפים ואתה יוצר "באג" במשחק (כזה שאתה יכול להשיג אינסוף אוצר, או לעלות מלא דרגות). אני זוכר שסיפרו לי על שניים, אבל שכחתי אותם.

ננסק אמר/ה:
"חוק בסיסי במנצ'קין הוא שמותר לך לרמות כל עוד לא תופסים אותך."

לא, זה הוכרז באופן רשמי כלא נכון, וה-MIB הישראלים מוודאים לעדכן את כולם שזה לא נכון. ובצדק, זה חוק מזעזע, שהורס כל סיכוי לספורטיביות במשחק.
וואלה. טוב לדעת. מאיפה בכלל הוא צץ, אם כך?

אני חושב שזה נוצר כחלק מההתלהבות שסביב המשחק, באופן בו הוא מועבר בארץ. "האהאהא1!! זה משחק הכי מצחיקק!! אפילו אפשר לרמות ובובו וזה חוקיקי1!!" משהו כזה. הרבה בני נוער מסבירים את המשחק בהלך רוח כזה, שלא יפתיע אותי שהחוק נוצר באופן ספונטני.

לגבי אילומינטי, בגדול, כן, מותר לרמות, כל עוד לא תופסים אותך. אבל זה משחק רציני *מאוד* בגישה שלו, ולכן שונה לגמרי ממנצ'קין: או שהקבוצה תפסול את החוק לגמרי (והוא חוק אופציונלי בכל מקרה), או שזה הופך להיות סיכון של ממש בשבילך. כי אם אתה נתפס, אתה מועף מהמשחק מן הסתם, ומי שנכנס לאילומינטי ממש לא מתכוון לעוף במהירות. לכן זה סיכון מחושב, והוא גבוה, ולכן לא יוצא כדאי.

כשמנסים לחשוב עד כמה מנצ'קין הוא טוב, צריך להפריד בין חוקי המשחק כפי שמוצגים בחוקים, לבין החוויה שמתפתחת מסביב למשחק.
החוקים עצמם הם די נוראיים לטעמי, בייחוד שלמשחק שתי פאזות די ברורות - עד שמגיעים לדרגה 5-6-7 שאז המשחק רץ וכשמתקרבים לדרגה 10 שאז המשחק הופך להיות קדימה-אחורה-קדימה כשכולם מפריעים לכולם. זה פשוט משעמם בשלב הזה. בנוסף, למשחק יש הרבה אלמנט של מזל ומעט אלמנט של רב-גוניות בין המשחקים (לפחות במנצ'קין אחד).
אז כמשחק, הוא גרוע בעיניי - יש משחקים הרבה יותר טובים ממנו.

מה שמציל את מנצ'קין, זה חווית המשחק, כשמשחקים עם האנשים הנכונים, בעלי הרקע ה"מנצ'קיני" אז החוויה הופכת להיות סבבה. אבל זה מאוד תלוי באנשים שאיתם אתה משחק - לכן יש אנשים שמאוד אוהבים את המשחק ויש כאלה שפחות אוהבים אותו. זה נורא תלוי עם מי משחקים - כי החוויה היא אחרת.
כחווית משחק, מנצ'קין לעתים נפלא, ולעתים סביר.
ד"א אחד השיפורים שמצאתי זה לשחק עד דרגה 6, זה הופך את המשחקים לקצרים, בלי מריחות מיותרות.

חזרה