• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 חדשות הכרוז Explorer's Guide to Wildemount, הספר החדש של מבוכים ודרקונים 5

אז אולי כבר שמעת עליו, אבל הנה הידיעה הרשמית על ההכרזה (המפתיעה בעיניי) של מכשפי החוף על ספר ההרחבה הראשון של מבוכים ודרקונים 5 ל-2020: ספר מערכה לעולם המערכה Wildemount, שהוא הבסיס לעונה השנייה של קריטקל רול!
הספר יצא לאור במרץ, במחיר של 50 דולר, ובעל 304 עמודים*, כשהוא מתאר בהרחבה את היבשת וגם מכיל עוד עושר אפשרויות לשחקנים וגם ארבע הרפתקאות התחלתיות. מי שזוכר, כבר היה ספר מערכה אחד על העולם, אבל לעונה הראשונה של הסדרה מבית הרונין הירוק.
הנה הטקסט הרשמי על הספר:
Create your own Critical Role campaigns with this sourcebook for the world's greatest roleplaying game!

Explorer’s Guide to Wildemount provides everything you need to play Dungeons & Dragons on the continent of Wildemount (set within the world of Exandria)—a land of war, betrayal, and swashbuckling adventure.

Comprised of four regions, Wildemount provides endless potential for adventure in a land of brewing conflict and incredible magic. Rising tensions boil over into all-out war between the politically dubious Dwendalian Empire and the light-worshiping wastefolk of Xhorhas, supplying a vibrant backdrop for any D&D campaign to explore.
Uncover a trove of new options usable in any D&D game, featuring subclasses, spells, magic items, monsters, and more, rooted in the adventures of Critical Role—such as Vestiges of Divergence and the possibility manipulating magic of dunamancy.
Start a campaign in any of Wildemount’s regions using a variety of introductory adventures, dozens of regional plot seeds, and the heroic chronicle system—a way to create character backstories rooted in Wildemount.
Explore every corner of Wildemount and discover mysteries revealed for the first time by Critical Role Dungeon Master, Matthew Mercer.

מי שרוצה לקרוא עוד, יכול גם לקרוא את הפוסט של מט מרסר על הספר שפורסם ב Reddit:
https://www.reddit.com/r/DnD/comments/eo5mj7/with_the_explorers_guide_to_wildemount/
ואסיים בתמונת השער של הכריכה, שבעיניי די מאכזבת באיכות שלה - אבל אולי זה הסגנון של קריטקל רול.
wildemount.jpg
* אני אוהב את זה שהספרים של 5 משמינים והמחיר לא ממש עולה. פעם היינו מקבלים ספרים של בערך 200 עמודים ב-50 דולר, היום זה 300. כנראה שהשיטה ממש מצליחה אם הם לא מעלים את המחיר.

להבנתי זה עולם פנטזיה קלאסי, לא בטוח שיש בו טוויסט בסגנון של אברון / השמש השחורה / רייבנלופט. עם זאת אסתייג ואגיד שאני לא באמת עקבתי לעומק אחרי העולם.
אולי מישהו אחר שצופה בסדרה יכול להרחיב 🤩

אני לא עיקב אחרי הסדרה, אבל ממה שהבנתי זה עולם פנטזיה שמכיל הכל (כמו הממלכות הנשכחות) ולא ברור שיש בו משהו מיוחד. מצד שני, חלק מהעלילה של הסדרה היא שיש אסכולה תשיעית של קסם שנקראת dunemancy שהיא קסם של זמן, גרביטציה ומכאניקת קוואנטים - וכנראה שרוב התוכן המכאני בספר יהיה קשור לזה: כל מני תתי מקצועות שמתמקדים בקסם זמן, גרביטציה או זימון גרסאות של עצמם.

אני עוקב אחרי הסדרה, אבל אין לי יותר מדי מה להרחיב, הסגנון עצמו הוא די קלאסי מבחינת קסם, אלים, גזעים וכו'.
האזור שבו הספר עוסק מחולק בגדול ל4 חלקים, אימפריה של הגזעים הרגילים (אלפים, גמדים, בני אדם וכו') בעלת נטייה להתרחבות. אימפריה של הגזעים המפלצתיים (אורקים, דרו, גובלינים וכו'), איזור חוף ועוד איזה אזור חסר שלטון מרכזי שלא נגעו בו הרבה עד עכשיו.

התמונה על הכריכה מראה את השליטה של האימפריה המפלצתית, השליט של האימפריה האנושית ובניהם החפץ שמשחק תפקיד משמעותי בדת של האימפריה המפלצתית ואנחנו עדיין לא בטוחים מהו.
יש איזשהו סוד שקשור בדת של האימפריה המפלצתית שבעיקרון נטשו את האלים (כלומר שהדרו ששלוטים באימפריה לא עובדים את לולת', כך שהם לא חייבים להיות מרושעים) וקשור איכשהו לקסם החדש שמתעסק בכוחות כמו זמן, כבידה ואפשרויות, אבל זה לא משהו שמשנה את סגנון העולם ממקבליו כמו רומח הדרקון וממלכות נשכחות.

העולם עצמו נחמד אבל לא מיוחד בשום צורה.
מעריצים של הסדרה יהנו מהאפשרות לשחק בעולם המערכה שהם אוהבים, לא מעריצים של הסדרה יוכלו לקחת רעיונות כמו דמויות וארגונים, וכולם יהנו מתוספות מכאניות כמו תתי מקצועות, חפצי קסם, לחשים ומפלצות חדשים.

כמו שאמרתי בעץ הקודם, אני לא מתלהב במיוחד מעולם המערכה הזה והייתי מעדיף לראות משהו עם רעיונות חדשניים יותר שאי אפשר פשוט לזרוק בכל עולם מערכה, אבל אני בהחלט מעדיף לראות ספר על עולם מערכה חדש דומה לעולמות קיימים מאשר לראות בפעם המי יודע כמה ספר על רומח הדרקון/ממלכות נשכחות/עולמות המערכה ה"קלאסיים".

הדבר ממנו אני חושש הוא ה"קאנון" של העולם. כרגע הקונפליקט המרכזי באיזור הוא בין שתי האימפריות, ויש כל מיני סודות בנוגע לעולם שאנו לא יודעים, אבל קריטיקל רול עדיין משחקים באיזור והם מגיעים לדרגות הגבוהות שבהם שחקנים משנים את הסטטוס קוו של יבשות שלמות ומגלים כל מיני סודות מרעידי עולם, אז בהחלט ייתכן מצב שבו עוד שנה חלק מהידע שבספר יהיה לא "מעודכן" או שיהיו פיסות חשובות של ידע שיהיו יודעים למי שצופה בתוכנית ולא למי שקורא את הספר.

קראתי היום שהספר הקודם שתיאר את המערכה של קריטקל רול, Tal'dorei Campaign Guide, נעלם מהאתר של Green Ronin וגם אי אפשר יותר לקנות את ה PDF באתר DTRPG.
זה מעניין, כי זה מתאר יבשת אחרת, אבל אולי זה היה תנאי של מכשפי החוף.

בקשר לספר, אני חושב שהפורמט של רייבנלופט - ספר שהוא חציו הרפתקה וחציו הקדמה לעולם, הוא הכי טוב. במקרה הזה, הספר Wildemount מפספס כי הוא מכיל ארבע הרפתקאות התחלתיות. הייתי שמח לראות ספר של רומח הדרקון שרובו הרפתקה בעולם וחלקו מציג את העולם, כנ"ל למעשה כמעט לכל עולם מערכה.

the Nerubian אמר/ה:
אסכולה תשיעית של קסם שנקראת dunemancy שהיא קסם של זמן, גרביטציה ומכאניקת קוואנטים - וכנראה שרוב התוכן המכאני בספר יהיה קשור לזה: כל מני תתי מקצועות שמתמקדים בקסם זמן, גרביטציה או זימון גרסאות של עצמם.

1234.jpg

בתור מישהו שעוקב באופן די הדוק אחרי קריטיקל-רול ורואה במט מרסר (שליט המבוך של הסדרה והיוצר של הספר) כסוג של דוגמה בלהטי הרוח שח איך הייתי רוצה לשה״ לחברים שלי, אני יכול להגיד בכנות שווילד-מעונו הוא לא מי יודע כמה ייחודי או שונה מכל עולם פנטזיה מבוכים-ודרקונימי שמאכלס את הגזעים והאלים מספר הבסיס. אני חושב שהספר יותר מיועד למעריצים שמכירים את הסדרה טוב (ויש מספיק מהם) שרוצים לשחק בעולם הלא-כלכך-ספציפי של הסדרה מאשר, מאשר לשחקנים או שליטי מבוך שמחפשים עולם פנטזיה שייתן להם ניצוץ של השראה לכתוב הרפתקה.

מעבר לסגנון הקסם החדש גם ייכנסו כמו מקצועות הומברו שהשחקנים משחקים, כמו הcobalt soul monk, שמעבר ליכולות המיוחדות שהוא נותן לנזיר, הוא גם ארגון נזירים שלוקח חלק די אינטגרלי בפוליטיקה של עולם המערכה. אז שוב, זה יותר מיועד למעריצים שכבר מכירים.

עדיין נחמד בעיניי, אבל לא ארכוש

עריכה-
The oldman אמר/ה:
ואסיים בתמונת השער של הכריכה, שבעיניי די מאכזבת באיכות שלה - אבל אולי זה הסגנון של קריטקל רול.
מסכים לחלוטין עם זה שהכריכה מכוערת, אבל fun fact קטן - כל הציורים בספר לרבות הכריכה הם פאן-ארט של מעריצים! ככה שאולי לפעמים זה לא יהיה ברמה של האמנים המטורפים שעובדים אצל קוסמי החוף (למרות שלפעמים המעריצים עושים ׳ברים מדהימים) אבל יש בזה הרבה יופי, גם אם זה לא יופי ויזואלי.

חזרה