• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר 2 חדשות הכרוז הספרים של פאת'פיינדר 2 הוכרזו רשמית, כולל עדכון של גולאריון

פאיזו הציגו באופן רשמי את הספרים של פאת'פיינדר 2, שיהיו זמינים בהשקה והחל מה-1 לאוגוסט - אז כל מי שהמתין וציפה מאז הפלייטסט (שבו השתתפו באופן פעיל 125,000 איש לפי פאיזו!) נשארו עוד חמישה חודשים לחכות.
https://paizo.com/pathfinder

אז הספר הראשון הוא כמובן ספר חוקי הבסיס של פאת'פיינדר, שיכלול 640 עמודים של רקעים, מקצועות, לחשים, כישרונות, ועוד, בהתאם ללקחים שנלמדו מהפלייסט ועוד. זהו הבסיס של המהדורה החדשה. מי שחושש מגודל הספר, אז הכותבים שילבו גם דרך מופשטת ליצירת דמויות בספר!
וגם יש בו המון אפשרויות - 30 רקעים, 6 מורשות, ו-12 מקצועות. הגזעים (סליחה, מורשות) הם אלף, גמד, ננס, גובלין, זוטון ובן-אנוש עם מורשות חילופיות לחצי-אלף וחצי-אורק. המקצועות הם אלכימאי, ברברי, פייטן, אלוף, כוהן, דרואיד, לוחם, נזיר, סייר, נוכל, כושף ואשף.
המחיר נשאר זהה - 60 דולר לגרסה הרגילה ו-80 דולר למהודרת, למרות שהספר גדל ל-640 עמודים. אישית, אני לא אוהב ספרים ענקיים, אבל זה דיון אחר. והנה הכריכה:
PZO2101.jpg
אוגדן המפלצות חוזר גם הוא, עם כ-400 מפלצות ובמחיר של 50 דולר לגרסה הרגילה ו-70 דולר לגרסה המהודרת, ולפי התיאור, הרבה-יותר אומנות בספר. בנוסף, הוא גם יכיל יותר פלאף על המפלצות וחוקי מפלצות יוניברסליים כדי לפשט את המכאניקה שלהם (כלומר, בניגוד ל 3.5/פאת'פיינדר, המפלצות לא יהיו באותה תבנית כמו דמויות להבנתי).
וזו הכריכה, לטעמי יותר מגניבה מספר הבסיס וממה' 1:
PZO2102.jpg
ומסתבר שגם גולאריון עובר שינוי כשאנו נכנסים לעידן חדש, The Age of Lost Omens, שמוצג בספר המערכה החדש למהדורה השנייה - Lost Omens World Guide. לפי הגודל שלו (136 עמודים במחיר של 37 דולר) הוא באמצע בין מדריך לשחקן לבין ספר מערכה שלם, וגם לפי התיאור הוא מכיל עשרה אזורים של גולאריון, שלכל אזור מוצעים רקעים וארכיטיפים אופיינים. זה נראה כמו שילוב מעניין, ואולי גם עדיף לחלק מהמנחים מאשר ספר מערכה ענק של 300+ עמודים.

בנוסף, הם הציגו נתיב הרפתקאות חדש וראשון לפאת'פיינדר 2 - עידן העפר (Age of Ashes), מערכה חובקת-עולם, שבה הדמויות נלחמות כנגד אנשי-כת, נוגשי עובדים ואימה דרקונית שיכולה להפוך את העולם לעפר. החלק הראשון, גבעת אביר-שאול, תהיה זמינה גם היא בראשון לאוגוסט.
בנוסף, תצא גם הרפתקה שעומדת בפני עצמה, בשם The Fall of Plageusetone, שבה גיבורים חדשים מגיעים לקהילה הקטנה של Plaguestone, ובעת שהם חוקרים רצח של חבר הם מגלים דברים אפלים נוספים בעיירה וביער שגובל בה.
לבסוף, איך אפשר בלי מסך לשה"ם, דפי-דמות ולוח מעקב לקרבות חדשים.

אז לאחר שהפלייטסט גרם לדעות מעורבות בין אהבה לגעגועים למה' הראשונה, מעניין לראות איך תהיה המה' השנייה הסופית - גם האם תצליח להתמודד בכבוד מול מה' 5 וגם אם תצליח לשכנע את רוב שחקני פאת'פיינדר לשדרג.

מריוויו שראיתי של אנשים שניסו את מה' 2, אני בעיקר מרגיש מאוים ובאופן אישי לא רואה את עצמי מנסה, אלא אם כן אני מקבל מנחה מאוד אמהי ומבין, פלוס הקלות של קשיי קשב וריכוז.
רק לאחרונה גיליתי את פת'פיינדר ואני רואה את היופי. אבל(!), זה מבוסס על זה שאנשים מכירים את 3.5, ומשכלל הרבה אלמנטים. רק מהאפשרויות של הארכיטיפים קיבלתי הייפ והרגשתי שוב בבכיתה ו כשאני קורא על הקלאסים השונים של מו"ד, וחוטף התקף הייפ מהאפשרויות שעלו לי בראש.
לצערי עוד לא יצא לי באמת לשחק, אבל לבנות דמות היה כיף בפני עצמו.

אבל אנשים שחכמים ממני, ואוהבים משקל מכאני מן הסתם יהנו.. השאלה כמה כאלה יש.
אני משער שעובי הספרים, זה פשוט מרשימות ארכיטיפים ודברים כאלה

חייבת לציין שהארט של הקובולדים (לפחות, אני מניחה שאלה קובולדים) נראית הרבה יותר מעניינת כאן מבביסטיארי של מה' ראשונה. בכללי נראה שהארט קיבלה שיפור משמעותי, אבל עדיין השאירו לה את הסטייל הזה של פאת'פיינדר שתמיד מצאתי מעניין

מסכים לגבי האומנות, הכריכות של פאת'פיינדר, בטח אוגדן המפלצות זה לא החלק החזק בשיטה. כאן הם עבדו מאוד צמוד עם וויין ריינולדס על כל האומנות.
לגבי תרגום - שאלה מצוינת, הבעייה שכרגע המצב של פאת'פיינדר בעברית הוא די אסון, אז לתרגם מהדורה שנייה זה הימור גדול שלא ברור אם ישתלם כלכלית.
דרגוניאן, מי שניסה את פאת'פיינדר 2 ניסה את הפלייטסט שלו, אני לא בטוח עד כמה הגרסה הסופית דומה לפלייטסט. בכל מקרה, פאת'פיינדר 2 בהחלט מכוון למשבצת של שחקנים שמחפשים מכאניקה מורכבת/עשירה יותר מאשר מבוכים ודרקונים 5.

The oldman אמר/ה:
הבעייה שכרגע המצב של פאת'פיינדר בעברית הוא די אסון

אפשר לפרט?

אבל נראה לי שזה רק מראה כמה שמו"ד היא מותג שולט ודי בלעדי. יש לך את אותה שיטה כמו מו"ד 3.5 ואפילו טובה יותר, אבל היא עם מותג שמצלצל סתמי ודי חסר משמעות בעברית? פאת'פיינדר? מה זה? זה לא רכב שטח של ניסאן שידוע לשמצה במנועו השתיין ובתיבת ההילוכים השבירה שלו? למה יצא לו ספר עם ציור של לטאה על הכריכה?

חוץ מאשר בעיית החיפוש בגוגל שלפעמים הג'יפ של ניסן עולה, דרך-אגב בעיקר באנגלית, פאת'פיינדר היום עם מכירות חלשות מאוד בשוק. משהו כמו רבע או שליש ממה שמבוכים ודרקונים 4 מכר בזמנו (שגם הוא לא היה להיט מכירות כמו 3.5).
זה נתון שקצת מוזר להבין אותו, כי לא נראה שהתחביב כתחביב דעך בישראל - אפשר לראות את זה גם מכנסים, וגם מעניין באינטרנט וגם מחברות חוגים.
חלק ממנו כן לדעתי ניתן להסבר מחברות החוגים - היום חברות החוגים מריצות שלל שיטות שונות - 3.5, 4, 5, פאת'פיינדר - בניגוד למצב של לפני עשור שרובם היו מה' 3.5. מעבר לכך, אני גם חושב שיש שינוי בכמה ספרים קונים מתנה לילדים היום, אם פעם זה היה נפוץ שהורים קונים מתנה לילדים ספר מבוכים ודרקונים, היום זה פחות.
ברור שהמותג גם משחק תפקיד. פאת'פיינדר הוא פחות מוכר מאשר מבוכים ודרקונים, ולא כל מוכר בחנות ספרים יודע שזה "אותו דבר".

ולבסוף, אני גם חושב שהמתרגם המקומי - מאנקיטיים - היום נמצא באמצע פריחה מטורפת שקשורה למוצר החדש שהם התחילו לייבא לפני - בובות Pop של פאנקו, שתופסות להם את מרבית תשומת הלב של החברה... שזה אומר שאין ממש עניין / זמן רב לקדם את יתר המוצרים שלהם, בין אם זה פאת'פיינדר או משחקי לוח.
ואז מגיעים למצב שהמכירות בארץ היום הם 20-30% ממה שהיה לפני 5 או 10 שנים.

וכמובן העובדה שניתן למצוא אותם בחינם באינטרנט פוגעת במכירות.

לדעתי הסיבה האמיתית שזה לא הלך היא שפאת'פיינדר היא (לפחות לדעתי) תוצר ישיר של מלחמת המהדורות.
פאת'פיינדר היא בעצם 3.9, הבעיה הייתה שהקהל החדש כבר קנה את 4 והקהל הישן היה עסוק בלהתוכח האם 4 היא לגיטימית.
אז אין קהל חדש ורק הקהל הישן יקנה, מתוכם חלק גדול מרוצים מ4 או מעדיפים להישאר עם 3.5.
במילים אחרות רק הקהל "המסור" יקנה גם את פאת'פיינדר, מה שאומר שרק משהו בין 10-30 אחוז הם קונים פוטנציאליים.

רוב מי שקונה בחנויות זה אנשים שאין להם שיטה בכלל - זה קהל חדש. הם לא מכירים בכלל את מלחמת המהדורות.
מי שכבר קנה את 4 זה אנשים שמשחקים לפחות 5 שנים, אם לא קרוב לעשר - זה קהל ישן.
מי ששיחק 3.5 בעברית, לפני עשור ומעלה, זה ענתיקות.

אנשים קונים ספרים שיטות חדשות כל הזמן - לפחות באנגלית, שם יש מבחר ומוצרים חדשים כל הזמן למגוון טעמים.
בעברית יש Catch 22. מי שרוצה לנסות שיטות חדשות קונה באנגלית, כי אין בעברית. ובגלל שהרבה אנשים קונים בעברית אז אין טעם להוציא ספרים בעברית. לדוגמא כל מיני שיטות שיש בחנות גיבורים נמכרים בעשרות עותקים בודדים וזהו, וחוץ מאשר מיזם אספמיה שהיא שיטה מקורית, השיטות שהן תירגום הגיעו שנים אחרים הגרסה באנגלית.
אותו דבר קר גם שתרגמו את הנשגבים לעברית, והדפיסו אלפי ספרים, רק משהו כמו 200-300 ספרים הצליחו להימכר בחנויות.
פשוט כי מי שמחפש שיטה חדשה, כבר קונה אותה באנגלית. ואם במקרה / בטעות היא מתורגמת לעברית, כבר לרוב הקהל הפוטנציאלי יש אותה או שהיא כבר "עתיקה".

הנה, גם פאת'פיינדר 2 אם תתורגם לעברית נניח עוד שנתיים, כבר מי שרצה לנסות אותה רכש את העותק באנגלית... אז המאות מכירות הראשונות הלכו "לאיבוד".

חזרה