• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

Humble Bundle - נומנרה

המהדורה השנייה של משחק התפקידים העתידני\פנטזיה של מונטה קוק מגיעה להאמבל באנדל.
הזדמנות נחמדה להשיג את ספרי הבסיס + בדולר בודד.

למי שלא מכיר, האמבל באנדל מציעים חבילות שונות, משחקים, תוכנות וספרים לזמנים מוגבלים (במקרה הזה עד ה6.2). אתם מחליטים כמה לשלם על הבאנדל ולאן הכסף הולך (חלוקה בין מפיצים, תרומה עם אפשרות לבחור מוסד מרשימה והאמבל) כאשר תשלום מעל רמות מסוימות מזכה אתכם בספרים נוספים.

עבור דולר בודד זה עסקה בהחלט שווה, אבל זה די מרגיש כמו סוג של מכירת חיסול - הם מציעים את כל הספרים שצריך בדולר בודד, לרוב זה רק ספר הבסיס או סוג של ערכת התחלה וקצת יותר לכל הספר (8-10 דולר).
לזכרוני הקיקסטרטר של המהדורה השנייה של נומנרה היה הצלחה פושרת יחסית, ועיקר השינויים הם בכך שהמשחק גם לקח על עצמו סוג של משחק ניהול / ניהול עיר משותף, כמו שיש במשחקים אחרים. בכל מקרה, עד עכשיו זה משחק שלא ממש הופיע ברשימת המשחקים שאני רוצה לשחק ו/או לקרוא...
אבל היי, בדולר בודד גם אם אני לא הולך לשחק בזה לעולם, זה עדיין שווה.

נ.ב. וזה אחלה לתזרים המזומנים של החברה אם הם צריכים את הכסף, גייסו 180 אלף דולר, כמובן לא יודע אם זה הולך לפגוע או לעודד מכירות עתידיות של הספרים שלהם, אבל זה בהחלט תוספת נאה להכנסות בעלות די אפסית (זה לא ספרים חדשים וזה דיגיטלי אז אין עלות הדפסה)

מאחר שאני זכרתי הצלחה, אז הלכתי ובדקתי כמה הקיקסטאטר הזה גייס ודי הופתעתי לגלות שמדובר ב-$845,258 כי אני לא זכרתי הצלחה כזאת.
בכל מקרה, ראיתי שהם די מזלזלים בתומכים שלהם כי אנשים שילמו $40 על 2 ספרי הבסיס, ספר בלעדי וספר נוסף שעיקרו הוא סיפור היכרות עם הגרסה החדשה (ובלי זכאות לספרים שנוספו במהלך הקמפיין שעבורם הם רצו $60 נוספים) וקיבלו את הספרים חצי שנה בלבד לפני שהם יכלו להשיג אותם בדולר בודד.

אז לדעתי הזלזול הזה די הולך לפגוע בהם בקיקסטאטרים עתידיים...

זה פרויקט של מונטה קוק, ואתם מוזמנים לקרוא את עמדתי על כל פרויקט אחר של מונטה קוק מאז שסילקו אותו מהעבודה על מו"ד 5:

https://www.pundak.co.il/forums/threads/37665 https://www.pundak.co.il/forums/threads/40792
דברים דומים הועלו גם על ידי אנשים אחרים בפייסבוק לגבי המשחקים של מונטה קוק:
https://www.facebook.com/groups/israeliroleplayers/permalink/10157122397783312 https://www.facebook.com/groups/israeliroleplayers/permalink/10158441728878312
השורות התחתונות:
1. כאשר מונטה קוק מוציא "מהדורה מחודשת" או "מהדורה 1.5" או "מהדורה 2", זו בסך הכל ההדפסה השניה של אותו מוצר, עם סידור שונה של האיורים.
2. בסך כלל מחירי הקיקסטארט שלו מופרכים ואפשר מהר מאוד להשיג את התוכן בזול בהרבה.
3. לפעמים מי שרוכש באמאזון או ב-DrivethruRPG מקבל עותק עוד לפני מי שתמך במימון ההמון.
4. מונטה קוק הוא ככל הנראה גאון שיווקי כי אנשים ממשיכים לשלם סכומים מופרכים על התוכן הבינוני שלו.

פלאפי אמר/ה:
לא ידעתי בכלל שהיה מהדורה שנייה. כנראה זה הצליח מעבר למה ששיערתי.
מה שקרה באמת, זה שמונטה קוק הוציא את נומנרה, וכשנגמרו העותקים של ההדפסה המקורית, הוציא קיקסטארט ל"מהדורה שניה".
לשם ההשוואה, לספר לשחקן של מהדורה 3.5 של מבוכים ודרקונים היו 6(!) הדפסות, שבאחרונות מהן גם שולבה פנימה ארטה, ולא עשו מזה רעש או פתחו פרויקטים למימון.

לא ברור לי הכעס הגדול. כלומר, קיקסטארטר בהגדרתו הוא תרומה ליוצר, ולא רכישה, ה-"לקוחות" אמורים לדעת את זה. בכל מקרה, גם רכישה "רגילה" היא לא רכישת בלעדיות על המוצר.

צריך גם לשים לב שהם קנו עותק פיזי, שלוקח הרבה יותר זמן וכסף להפיק, בעוד מה שנמכר בדולר הוא עותק דיגיטלי. עותק דיגיטלי הוא כל כך הרבה יותר זול שלרוב זורקים כאלה חינם למי שקונה עותק פיזי, אז לא ברור לי איפה "הבגידה הגדולה".

אשמח אם מישהו יוכל להאיר את עיני.

אשמח להסביר:

1. מדובר במדרגה בת 40 דולרים על שני ספרי שיטה והרפתקה ב-PDF. הגרסה הפיזית הייתה במדרגה של 60 דולר לספר אחד משני ספרי השיטה. חצי שנה לאחר מכן, מציעים את כל ספרי השיטה, ולא רק שני ספרי הבסיס וההרפתקה, בדולר אחד.

2. פרויקט מימון הוא לא איסוף תרומות. זו לא עמותה ללא מטרות רווח או פעולת צדקה. מדובר בתמיכה כספית שיש בצידה התחייבות לתת לך תמורה ככל שיצליחו לממש את היעד.
זה דומה יותר לרכישת ניירות ערך בבורסה. היזם אומר "הנה מה שאני רוצה לעשות, וזה מה שהספקתי עד כה. חסר לי ככה וככה כסף. אנשים מעריכים את התמורה בצד הסיכון שהפרויקט ייכשל ולא תהיה תמורה, או שהיא תהיה מאיכות ירודה. אני בתור תומך מסכן סכום כסף צנוע ומקווה לקבל תמורה משתלמת.
אבל מונטה קוק משדר שהתמורה לא שווה את הסכום. שילמת לו 40 דולר על ארבעה קבצי PDF שהוא השקיע בהם מעט מאוד (כי זה שחזור של טקסט מהגרסה המקורית של המשחק בלי הרבה שינויים), וכמה חודשים אחרי שקיבלת את התמורה, הוא מציע את ארבעת הקבצים *ועוד כמה עשרות קבצים אחרים* בתמורה לדולר בודד. זה משדר שהוא לא מאמין במוצר של עצמו (וכנראה בצדק).

אני תמיד ראיתי את קיקסטר בתור מעין מכירה מוקדמת, בין אם זה כדי לתת ליוצר "קטן" את המשאבים ליצור את המוצר (כי העובדה שהמשחק שלך יכניס כסף בעתיד לא עוזרת לך בשכר דירה עכשיו), או לאפשר ליוצר קצת יותר גדול את האפשרות להשקיע את כל הזמן והמשאבים הנדרשים כדי ליצור את המוצר הטוב ביותר בידיעה שהוא לא יפסיד עליו כסף.
זה האידאל לפחות.

בכל מקרה, קניתי, אני לא מניח שאני אשתמש בזה הרבה, אבל אני בטוח שמה שאני אוציא מזה יהיה שווה יותר ממחיר של פחית.

קיקסטרטר הוא בדיוק מכירה מוקדמת כאשר מדובר על מוצרים ובדגש על הדפסה / מהדורה חדשה.
נכון שזה לא גיוס תרומות, אבל זה גם ממש לא רכישת מניות בבורסה. הייתה תפיסה נאיבית לפני כמה שנים שלקוחות קיקסטרטר זכאים ליותר, אני מופתע שזה עדיין קיים. זה לא דומה בכלל למה שקיים במציאות - הרבה מאוד פרויקטים מוצלחים מאוד מצהירים שהם לא מציעים שום דבר מיוחד בקיקסטרטר וזוכים להצלחה אדירה.
יש גם מקרים כמו משחק לוח שתמכתי בו והגרסה המסחרית שלו יצאה לחנויות לפני שנשלחה לתומכים - אנחנו מקבלים גרסה מושקעת יותר ובעיניי זו עדיין עסקה שווה.

במקרה הזה, אני מסכים שמונטה לא מתנהל בצורה חכמה. לא הייתי קורא לזה עילה לפירטיות, כי זה סתם להתנהג כמו שמוק, אבל הוא די דביל.
עם זאת, כמו שכתבתי קודם ייתכן שהוא נקלע לבעיות תקציביות ולכן היה זקוק נואשות להזרמת מזומנים. מאוד קשה לשפוט מהפורום מה קורה בספרי החשבונות של החברה. רק צריך להסתכל על הים השביעי שקרס או על evil hat games שבצמצומים.

אז לא הייתי ממהר לשלוף את ה pitchforks אפילו שאני אישית לא מחסידי מונטה קוק...

נ.ב. הגיעו ל 215 אלף כבר, בהחלט הזרקת מזומנים נאה, למרות ששוב - יכול לייבש להם מכירות עתידיות.

חזרה