• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות

Lovecraft country סדרת טלוויזיה חדשה באוגוסט

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
הטריילר נראה מעניין, אם כי מאתגר לעשות סדרת אימה של קתולהו... אלא אם בכל עונה מחליפים חוקרים :cthulhu:

עריכה אחרונה:

dragonian

פונדקאי ותיק
מבוסס בכללי, אני מניח.
מעניין אם יתייחסו לגזענות, כמתח נוסף.
אני חושב שזה יותר הולך בכיוון של אקשן מאשר אימה קוסמית, שזה גם סבבה.

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
עכשיו סיימתי לראות את העונה.
בכלליות, נהניתי מהמיני-סדרה (?) והיא הותירה בי רגשות חזקים. קשה לומר שהסדרה עסקה במפלצות של לאבקראפט יותר מדי לעומק. היא העדיפה להתמקד בבני האדם. אהבתי את הדמויות, אהבתי את הפרק שעסק במסע הזמן של היפוליטה שהיה מסע חיפוש אחרי זהותה. ולמען האמת, לא הצלחתי לתעב את כריסטינה שהיא האנטיגוניסטית של העונה הראשונה. ארץ לאבקראפט ממשיכה מגמה שמופיעה במקומות אחרים במדיה של גזענות הפוכה שנחשבת לסבבה היות וזו גזענות שמופנית מול הגזע הלבן אבל אם היו הופכים את הרעיון, הכותבים היו נדרשים לעדן את הטון שלהם במקרה הטוב.
ממה שיצא לי לשמוע, קיים בטלוויזיה האמריקנית ז'אנר שנקרא טלוויזיה שחורה שעוסק בתכנים של הקהילה השחורה ופונה לקהילה השחורה, היות והמיני-סדרה לא פונה לז'אנר הזה, אני מוצא את האנטיגוניזם שלה כלפי הלבנים מוגזם היות והם מעוניינים שגם לבנים יצפו בהם. אני מבין שהיו גזענים כאלה בשנות החמישים אבל לא כל הלבנים היו מפלצות. והדרך שבה הם בחרו לפתור את הקונפליקט - לקחת את הכישוף מהלבנים - לא מצא חן בעיניי. בסופו של דבר, מי אמר ששחורים ישתמשו בו לטובה? הכותבים היו צריכים להסתפק בלקחת את הכישוף מכריסטינה אם הם רצו ללכת על הפתרון היעני רחום. לפחות הם לא עשו את כל השחורים בסדרה צדיקים למרות שהם הלכו רחוק מדי עם הילדה.

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
סדרה טובה ורעיונות מעניינים, לדעתי. העיסוק בגזענות מעט פשטני לדעתי אבל עדיין מעניין ללמוד על דרכי הביטוי של הגזענות בשנות החמישים של המאה הקודמת.

DogeOfWar

פונדקאי מהשורה
קראתי את הספר, אני לא מרגיש שאפשר להעביר אותו טוב למסך (עוד לא ראיתי, לא יודע).
הפואנטה של הספר היא שזו דקונסטרוקציה של לאבקראפט, אז הסיפורים בנוסחא שלו אבל לא באמת מפחידים או אימתיים. והגזענות היא העיקר, ובספר לפחות לא כזו פשטנית.

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
הרשת גועשת מהגזענות האנטי-לבנה בסדרה. לא ראיתי את הסדרה עצמה אז אני לא באמת יכול להגיב על זה, אבל:

1) זה נשמע כמו תמונת ראי לגזענות בסיפורים המקוריים של לאבקראפט שדווקא כן קראתי. תיאורים של מתאגרף כושי כדומה לגורילה והזרועות שלו יותר מזכירות רגליים קדמיות, הקטע שעובדי קת'ולהו הם אסקימוסים, חצאי-אינדיאנים ובני תערובת אסיאתים שמתוארים כמכוערים במיוחד, חשש מ"זיהום הדם" בהכלאות בין בני-אדם לאנשי-דג או במקרה מסויים - קוף... כל זה מכניס את הגזענות ההפוכה להקשר. מצד שני, סדרה צריכה גם לעמוד בפני עצמה ולא לחייב אותך לקרוא סיפורים קצרים די אובסקיוריים.

2) סתם תזכורת לזה שעד שההיפים לקחו את העניינים לידיים בשנות השישים, ארצות הברית הייתה מדינה גזענית בצורה איומה. ברמה שאם תצא מהערים הגדולות תגיע למקומות שבהם לגיטימי לגמרי לענות כושים, לשרוף אותם חיים או לתלות אותם, לתת לילדים לצפות במחזה ובסוף להצטלם עם הגופה ולהדפיס גלויות למזכרת. אם כיום הקמפוסים בארה"ב מלאים ב"בואו נעשה דה-קולוניזציה למתמטיקה" או שאנשים מציעים קורסים שימושיים ב"איך להשתחרר מהלובן המדכא שלך" כתגובת נגד מאוחרת לאותם ימים אפלים, אז אין לאמריקאים על מי להלין מלבד עצמם. כלשונו של מלקולם אקס, זה לא שהכושים באו ונחתו בפלימות' רוק, זה פלימות' רוק שנחת להם על הראש. הזורע רוח יקצור סופה וכיו"ב.

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
הגזענות ב-"ארץ לאבקראפט" מתוארת כמשהו שמקיף את הדמויות כמו האוויר. זה בערך כמו הזומבים ב-"המתים המהלכים". לא מסבירים למה זה כך, זה פשוט ככה. בעקרון, השאלה שעומדת מאחורי סדרה מסוג זה היא "איך אתה שורד מול אסון הטבע?" ולא "למה אסון הטבע הזה קרה?". היות ומדובר בבני אדם, להסביר מאיפה הגיעה הגזענות היה יכול לתת קצת יותר מורכבות לסדרה. כמו ב-"הפנתר השחור", הם מדברים באריכות על סחר העבדים תוך התעלמות מהמקום של סוחרי העבדים האפריקאים בכל הסיפור.

DogeOfWar

פונדקאי מהשורה
הלדין, אני לא בטוח שזה דבר רע.

המפקד, זו לא באמת תמונת ראי. בספר הם אפילו מדברים על לאבקראפט עצמו ושהוא היה גזען בקטע פשטני ומבאס. זו פשוט סדרה שרוצה לדבר על הגזענות בשנות החמישים דרך דקונסטרוקציה של לאבקראפט. ובסוף יש פואנטה שמחברת את הרעיונות בצורה חמודה.

Gilthans The Quiet

פונדקאי ותיק
עוד לא ראיתי את הפרק האחרון אז לא יודע לומר הכל,
אבל הדבר העיקרי שהטריד אותי זה שהאימה של הסדרה היא לא לאבקראפטית בכלל.

זאת הייתה אימה מצוינת, והמתח היה מעולה, המסתורין היה מגניב, אבל זה לא דמה בכלל לאימה לאבקראפטית בעיניי, שזה רע רק כי חשבתי שזה כן יהיה (לא ידעתי שמדובר בעיבוד של ספר שהוא דיקנסטרוקציה...)

אני אישית אהבתי מאוד את הטיפול בגזענות. לא הרגיש לי אנטי-לבן בכלל, אבל אני לגמרי רואה איך כל מיני טרולי 4chan יחשבו שכן. זה היה מעניין לראות והרגיש אמין מאוד.

Gilthans The Quiet

פונדקאי ותיק
אחרי שראיתי את הפרק האחרון, אני חייב לומר שאני מבין הרבה יותר את טענת הגזענות האנטי-לבנה. היה אירוע אחד ספציפי שבו בעיניי הם באמת עברו את הגבול:

כשלטי חוסמת את הקסם מכל האנשים הלבנים בעולם בקטע של 'עכשיו הכוח הוא אצלנו' זה באמת מרגיש כאילו דוחפים למלחמת גזע.
מצד שני, אני לא בטוח שנרטיבית היה פתרון טוב אחר. לחסום רק את המשפחה של כריסטינה מן הסתם לא היה פותר כלום, ואני לא רואה איך עוד הם יכלו לעשות את זה.

לא מרגיש שזה הורס את הסדרה, וחוץ מזה סדרה מעולה.

Top Bottom