• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

F.A.T.A.L - האם זה משחק התפקידים הגרוע ביותר שפורסם?

במסגרת עיון מזדמן בכל מיני כתבות, סקירות, מאמרים וערכי ויקיפדיה על ההיסטוריה של משחקי תפקידים, נתקלתי בזה:

המוח שלי מסרב לקבל שמדובר במשחק תפקידים אמיתי שמישהו פרסם ברצינות. באמת. זה הדבר הכי דפוק שקראתי אי פעם בתחום. מישהו נתקל בזה במציאות אי פעם? שמע על אנשים ששיחקו בזוועה הזו? אם ערך הוויקיפדיה הזה אכן מתאר מוצר אמיתי, אז הכינוי "הנקרונומיקון של משחקי התפקידים" יאה לו.

על פניו, מדובר בכמו-מו"ד מסובך מהסוג שהיה נפוץ פה-ושם בסוף הניינטיז ואפילו תחילת שנות האלפיים. כמה מסובך? נתחיל בזה שבניית הדמות הייתה רנדומלית לגמרי, עם גלגול של 4ק100 ואז כל מיני חישובים לכל תכונה. נמשיך בזה, שהכל בדמות נקבע באמצעות גלגולים - כולל צבע שיער, עיניים וגם... גודל של איברי גוף כאלה ואחרים.

כן, לא קראתם משהו לא נכון במשפט האחרון. אם המכניקה המסובכת עוד הייתה משהו מקובל פעם, המשחק הזה מדהים בגסותו לא רק בסטנדרטים של היום אלא אפילו בסטנדרטים המלוכלכים של תחילת המילניום. חלק ניכר מספר הכללים כולל התייחסויות מיניות ומיזוגניות (לנשים יש תכונות שכליות נמוכות יותר והן גרועות בקסם ולחימה), פרק הקרב המסובך להפליא כולל גם פירוט נרחב של חוקים לאלימות מינית ועוד כהנה וכהנה תכנים מפוקפקים שמלווים בקללות, גזענות, התייחסות להפרשות גוף ועוגים אוכלי-ילדים כגזע שחקן לגיטימי.

מן הסתם, יוצרי המשחק טענו, לכאורה, שמדובר במשחק מתוחכם וייחודי, עם פילוסופיות עמוקות ויוצאות דופן.

אני עדיין לא יודע אם זו הטרלה או חוסר מודעות או מתיחה ממש מושקעת, אבל כנראה שזה היה משחק התפקידים הגרוע ביותר אי-פעם שזכה להדפסה או הפצה מסחרית.

.....אני לא מופתע שזה קיים.
אני מופתע שזה הדפסה של מוצר לשוק משחקי התפקידים ולא איזה שיטה ביתית של כמה סוטים באיזה צ'ט במעמקי האינטרנט.

אם נתעלם לרגע מהוולוגריות של זה מי לעזאזל היה הדביל שחשב שזה ימכור?

ואיך זה חוקי לעזאזל? אין הגבלות על גועל נפש מהסוג הזה?

בניגוד לזה Kill puppies for satan נראה כמו משחק פרודיה שעשוי להיות משעשע

עריכה אחרונה:
במסגרת עיון מזדמן בכל מיני כתבות, סקירות, מאמרים וערכי ויקיפדיה על ההיסטוריה של משחקי תפקידים, נתקלתי בזה:

המוח שלי מסרב לקבל שמדובר במשחק תפקידים אמיתי שמישהו פרסם ברצינות. באמת. זה הדבר הכי דפוק שקראתי אי פעם בתחום. מישהו נתקל בזה במציאות אי פעם? שמע על אנשים ששיחקו בזוועה הזו? אם ערך הוויקיפדיה הזה אכן מתאר מוצר אמיתי, אז הכינוי "הנקרונומיקון של משחקי התפקידים" יאה לו.

על פניו, מדובר בכמו-מו"ד מסובך מהסוג שהיה נפוץ פה-ושם בסוף הניינטיז ואפילו תחילת שנות האלפיים. כמה מסובך? נתחיל בזה שבניית הדמות הייתה רנדומלית לגמרי, עם גלגול של 4ק100 ואז כל מיני חישובים לכל תכונה. נמשיך בזה, שהכל בדמות נקבע באמצעות גלגולים - כולל צבע שיער, עיניים וגם... גודל של איברי גוף כאלה ואחרים.

כן, לא קראתם משהו לא נכון במשפט האחרון. אם המכניקה המסובכת עוד הייתה משהו מקובל פעם, המשחק הזה מדהים בגסותו לא רק בסטנדרטים של היום אלא אפילו בסטנדרטים המלוכלכים של תחילת המילניום. חלק ניכר מספר הכללים כולל התייחסויות מיניות ומיזוגניות (לנשים יש תכונות שכליות נמוכות יותר והן גרועות בקסם ולחימה), פרק הקרב המסובך להפליא כולל גם פירוט נרחב של חוקים לאלימות מינית ועוד כהנה וכהנה תכנים מפוקפקים שמלווים בקללות, גזענות, התייחסות להפרשות גוף ועוגים אוכלי-ילדים כגזע שחקן לגיטימי.

מן הסתם, יוצרי המשחק טענו, לכאורה, שמדובר במשחק מתוחכם וייחודי, עם פילוסופיות עמוקות ויוצאות דופן.

אני עדיין לא יודע אם זו הטרלה או חוסר מודעות או מתיחה ממש מושקעת, אבל כנראה שזה היה משחק התפקידים הגרוע ביותר אי-פעם שזכה להדפסה או הפצה מסחרית.
אה כן, פאטאל. מופתע שעוד לא שמעת עליו, הוא סוג של meme בפורומים של משחקי תפקידים. לדעתי, המשחק הוא פשוט אדג'יות לשם אדג'יות, כמו הbook of vile darkness של מונטה קוק שיצא למהדורה 3.5. פשוט דברים אדג'יים ואפלים כדי להלהיב אנשים שאוהבים דברים כאלו. אם אני זוכר נכון כמה חבר'ה ניסו לשחק במשחק הזה בסטרים ולא הצליחו, רק יצירת הדמות לוקחת כמה וכמה שעות

עוד משחק ששמעתי עליו די הרבה בעבר, אבל אף פעם לא הייתי בטוח אם זו פרודיה או משחק רציני. בדרך כלל שמעתי עליו בהקשרים של שחקני "אני נורא שונה ומיוחד" שהיו אומרים שהם משחקים בו ואז כשהיית מביע גועל מהשם של המשחק הם היו אומרים שזה משחק מאוד מתוחכם ומיוחד ורק מי שמיוחד ומתוחכם כמוהם מסוגל להבין את הגדולה שבו. זה די דומה משום מה לטיעונים שיוחסו ליוצרים של F.A.T.A.L

אם נתעלם לרגע מהוולוגריות של זה מי לעזאזל היה הדביל שחשב שזה ימכור?
מסתבר שכיום יש איזה OSR בשם "קינת נסיכת הלהבה" שמתפלש בתכנים דומים וזוכה לקהל אוהדים מסויים.
תכלס, בערך בכל מקום שעוסקים בו במשחקי תפקידים תוכל למצוא אנשים שכתבו איזה fantasy heartbreaker שונה ומיוחד שיסבירו לך שהחוקים שרוב האנשים משתמשים בהם ברוב השיטות לא משקפים מספיק את העומק והמורכבות של פעולות כמו קרב, שתיית יין או הליכה לשירותים. שלא לדבר על כך שהמציאות היא אכזרית ומלאת מכאוב ולכן המשחק צריך להיות מלא באכזריות, רציחות, עינויים ואלימות מינית - וחייבים חוקים שישקפו את כמויות המלל בנושא שהם הולכים לשפוך עליך.

ואיך זה חוקי לעזאזל? אין הגבלות על גועל נפש מהסוג הזה?

המגבלה כאן היא לא מגבלה חוקית וטוב שכך - פשוט סנקציה חברתית. יש אנשים שיקראו לזה "תרבות הביטול" ויש אנשים שיקראו לזה "אין לי כוח לדברים גרועים".

הbook of vile darkness של מונטה קוק שיצא למהדורה 3.5. פשוט דברים אדג'יים ואפלים כדי להלהיב אנשים שאוהבים דברים כאלו.
או כמו משחקי האפלה והמכאוב של הניינטיז. רוב הפורומים והפרסומים מהתקופה ההיא נעלמו, אבל היו לך פשוט טונות על גבי טונות של זבל אדג'י שהאנשים שכתבו אותו פירגנו אחד לשני בלי סוף - למשל הרפתקה על ערפדים בותיקן שבעזרת השטן מכריחים את האפיפיור להשתתף בהקרבת בתולה תוך שהוא מבצע מעשים מגונים בעצמו או הרפתקת כנסים "אפלה" על בלשים עם עבר "אפל" ורצף של טראומות ובעיות נפשיות שהמנחה מטיח בהם המוני פרטים גרפיים על רוצח סדרתי מזוכיסט וקניבל ומעלליו, תוך שבסוף הוא "מפתיע" אותם שמדובר ברוצח ילדים אמיתי לגמרי משנות העשרים ושכל מה שתואר במשחק באמת קרה. שלא לדבר על מצעד אינסופי של דב"שים שרובם היו קוסמת/לוחמת בדרגה 20 בשני המקצועות שהיא סדיסטית, מזוכיסטית, בעלת חזה ענק וחיבה לבגדי עור והיא מרושעת כי פעם עשו בה כל מיני מעשים.

כשהייתי בן 11 בערך, הרבה לפני שהכרנו את מו"ד, היה קטע כזה של "מגעיל ומגניב". אספנו אלבומים עם מדבקות של מפלצות מפחידות או סתם חבורת הזבל, הלכנו עם סווצ'רים שיש עליהם הדפסים של שלדים צורחים וגולגלות בוערות ותלינו על הקיר בחדר פוסטרים של פרדי קרוגר או השטן אדוננו כפי שהוא מוכר מעטיפות התקליטים. מניח שזה לוחץ על אותו כפתור.

חזרה