• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 [5] תוספי תכונות לגזעים

Sacred Carrot

פונדקאי ותיק
אז, לפי הפלייטסט העדכני ביותר של מו"ד 5, נראה כי נוסחת תוספי התכונות לגזעים שונים שונתה. כעת, כל גזע מקבל תוסף +1 לתכונה (עם מגבלות מסוימות על בחירת התכונה שתקבל את תוסף ה +1 הזה), מלבד בני אדם (שתמיד עובדים מעט שונה בקטע של תוספי תכונה). בסיבוב הנוחכי של החוקים, בני אדם בוחרים תכונה שתקבל +2.... ומקבלים +1 לשאר התכונות. כן, לכל שאר התכונות.

אני לא עומד לדבר על האיזון של זה כי אני לא להטטן חוקים מספיק מנוסה כדי להבין מה משפיע על מה במהלך המשחק, אבל אני רוצה לדבר על העניין מזווית קצת אחרת - איך החוקים האלו משקפים את ה "מציאות" של המשחק.

תחשבו על מה שאתם יודעים על הגזעים האחרים - אלפים הם דקיקים וחינניים, גמדים גסי גוף וגסי רוח, בני מחצית קטנים, אורקים חזקים וטיפשים... אבל בעצם, כל התכונות האלו הן תמיד ביחס לבני אדם - כלומר, אלפים הם חינניים ביחס לבני אדם, ואילו גמדים הם קשוחים ביחס לבני אדם. אם נסתכל מנקודת המבט של האלפים על העניין, אז בני אדם הם מגושמים, וגמדים הם *מאוד* קשוחים.

עד עכשיו, בכל המהדורות הקודמות של מו"ד, החוקים שיקפו את הרעיון הזה. הגזעים האחרים קיבלו תוסף לתכונה קבועה מסוימת ומחסר לתכונה אחרת. יש וואריאציות, כמובן - לפעמים יש תוסף לשתי תכונות ומחסר לתכונה אחת, או כל מיני רעיונות אחרים - אבל בסה"כ, זה היה הרעיון. לבני אדם לא היו שינויי תכונות, או היו שינויי תכונות מאוד גמישים, כדי להראות שמכל הגזעים בני האדם הם המגוונים ביותר.

אבל מה שהמהדורה החדשה רומזת הוא, שבגדול בני אדם טובים יותר משאר הגזעים בהכל. אלף חינני במיוחד (שבחר לשים את התוסף שלו בזריזות) יצליח רק להשתוות לאדם הממוצע - בעוד אין לי סיכוי להתחרות באדם חינני במיוחד (שבחר לשים +2 לזריזות). כך גם בני האדם חכמים יותר, קשוחים יותר וחזקים יותר משאר הגזעים. הגזעים האחרים אומנם מקבלים כל מיני יכולות ובונוסים נוספים שנותנים להם הרגשה קסומה ומיוחדת (בני מחצית מתגנבים טוב ואלפים לא ישנים וכו'), אבל נעלם הרעיון שהגזעים האחרים מתעלים על בני אדם בתכונות מסוימות אבל פחותים מהם בתכונות אחרות.

לא, הפעם בני אדם פשוט עליונים בכל צורה. מעין התגשמות החלום הארי, גזע פשוט טוב יותר. הפעם, אם קיימת גזענות בין גזעים בעולם המערכה, של בני אדם כלפי גזעים אחרים... היא מוצדקת. זאת לא תופעה שקיימת בעולם שלנו ולדעתי היא תיצור מצב חברתי מאוד זר לרוב השחקנים. העובדה שתכונות מוגבלות עד 20 הופכות כל תוסף +1 למשמעותי למדי, אפילו יותר משדבר כזה היה במהדורות קודמות.

אבל, יכול להיות שאני מגזים. יכול להיות שזה רק +1 ולא צריך לעשות מזה ביג דיל. אבל השאלה היא - למה? למה לתת לבני אדם כל כך הרבה תוספי תכונות? איך זה משקף את מה שאמור להתרחש למשחק? האם יש לזה הצדקה מעבר למשחקיות?

הטון שלי פה מעט שלילי, וזה לא מיקרי - אני מאוד לא אוהב את העניין הזה. חוץ ממנו, אני חייב לציין שרוב הדברים שאני רואה במו"ד 5 נראים די טוב.

התשובה הקצרה: בני אנוש הם גזע משעמם שלא סגור על עצמו. קל יותר לתת להם בונוס לכל התכונות מאשר לומר "בני אנוש מקבלים בונוס לכל ההצלות וכל בדיקות המיומנות וכל ההגנות וכל ההתקפות" - פשוט כי כל הדברים האלו מושפעים בכל מקרה מהתכונות של הדמות.

התשובה המתחכמת: אלו התכונות של בן אנוש *הרפתקן* שהוא טוב יותר מבן אנוש רגיל. (כמו שבמהדורה 4 אסנטיאלז היה כוח הגזע "מאמץ הירואי" שזמין רק לדמויות שחקן בנות אנוש ולא לדב"שים או "מפלצות"). רוב הגזעים האחרים במילא טובים יותר ונדירים יותר מבני אנוש "רגילים" ולכן כל אחד מהם יכול להיות הרפתקן גם בלי להיות יוצא דופן.

טוב, אני אגיד לך מה הסיבה הלא משחקית.
הם לא יכולים להכריז על תרבות מסוימת של בני אנוש, כי הקוראים של הספרים הם בני אנוש. אם לדוגמא, אני אומר "כול האלפים אוהבים יערות ושונאים כרוב ניצנים" (סתם דוגמא), אין סיכוי שאלף יקרא את הספר, יעלב מזה ויחליט לתבוע את ויזארדס. אבל, אם אני כותב "כול בני האדם מעריכים יופי פשוט וקליל", אז יש אפשרות, די גדולה, שבן אנוש שלא מעריך יופי פשוט וקליל יקרא את זה, יעלב, ויחליט לטבוע את ויזארדס. אז זאת בעיה, שיש לה שני פתרונות (שאני הצלחתי לחשוב עליהם), האחד, מה שויזארדס עושים, לא להיות סגורים על מה זה בעצם בני אדם (גזע חזק? גזע מהיר? גזע שטוב בקסמים?), ואז התוצאות הן מה שאתם רואים, דבר שמעצבן יותר ויתר במהלך המהדורות. והאפשרות השנייה, היא לא להכניס בני אדם, ליצור פנטזיה אמיתית, שאין בה אנשים. אבל, יש נספח לאפשרות האחרונה, אפשר להכניס גזע דומה עד מעוד לעולם, לא לקרוא לו בני אנוש, ולהחליט סוף סוף מה הפואנט שלו. אבל ויזארדס סגורים על האפשרות הראשונה, דבר שממרר את החיים לאלפי (אם לא מאות אלפי) שחקנים.

הדממה אמר/ה:
טוב, אני אגיד לך מה הסיבה הלא משחקית.
הם לא יכולים להכריז על תרבות מסוימת של בני אנוש, כי הקוראים של הספרים הם בני אנוש. אם לדוגמא, אני אומר "כול האלפים אוהבים יערות ושונאים כרוב ניצנים" (סתם דוגמא), אין סיכוי שאלף יקרא את הספר, יעלב מזה ויחליט לתבוע את ויזארדס. אבל, אם אני כותב "כול בני האדם מעריכים יופי פשוט וקליל", אז יש אפשרות, די גדולה, שבן אנוש שלא מעריך יופי פשוט וקליל יקרא את זה, יעלב, ויחליט לטבוע את ויזארדס. אז זאת בעיה, שיש לה שני פתרונות (שאני הצלחתי לחשוב עליהם), האחד, מה שויזארדס עושים, לא להיות סגורים על מה זה בעצם בני אדם (גזע חזק? גזע מהיר? גזע שטוב בקסמים?), ואז התוצאות הן מה שאתם רואים, דבר שמעצבן יותר ויתר במהלך המהדורות. והאפשרות השנייה, היא לא להכניס בני אדם, ליצור פנטזיה אמיתית, שאין בה אנשים. אבל, יש נספח לאפשרות האחרונה, אפשר להכניס גזע דומה עד מעוד לעולם, לא לקרוא לו בני אנוש, ולהחליט סוף סוף מה הפואנט שלו. אבל ויזארדס סגורים על האפשרות הראשונה, דבר שממרר את החיים לאלפי (אם לא מאות אלפי) שחקנים.
ההסבר נכון לחלוטין, אבל המסקנה שלך מטופשת. אתה יודע אילו צעקות יהיו אם פתאום ייצא מבוכים ודרקונים בלי גזע בן אנוש רשמי? :p
(או "תתי-גזע" של בני אנוש כמו שיש לגמדים לדוגמה)

אני בספק אם מבחינה חוקית מותר לתבוע את וויזרד על כך שבני אנוש אוהבים יופי קליל. הם לא דיברו עליך, הם דיברו על בני האדם בעולם שלהם.

בכל מקרה, פתרון אפשרי הוא לא לכתוב בן אנוש, אלא לכתוב "בן אנוש מארץ עוץ" ולהסביר שאומנם לא כל בני האדם חולקים מאפיינים עם תושבי ארץ עוץ, אבל לתושבי ארץ עוץ יש סממנים משותפים.
יתרונות:
- סוף סוף בן האנוש סגור על עצמו
- ניתן לעשות הרבה וריאנטים לבני אנוש, וככה ליצור לשחקנים אפשרות מכאנית בלי לאכלס את העיר הממוצעת בעשרות גזעים שונים ומשונים
חסרונות:
- לי לפחות, זה לא ירגיש כמו בני אדם. כן, אני לא אוהב את המצב הנוחכי אבל לא רוצה שינוי. אני מקווה שרוב האנשים לא מסכימים איתי, בכל מקרה
- זה מרגיש נורא גזעני שאנשים שהגיעו ממקומות שונים בעולם בעלי מאפיינים בולטים שמפרידים בניהם, ומאוד יכול להיות שיגרום להרבה יותר אנשים להעלב

זו באמת לא עילה לתבוע. וויזארדס מספיק חכמים. אם הם היו רוצים לשנות את בן האנוש, הם היו כותבים בתחילת הספר *האופי, המראה והרגשות של בני האנוש אינם קשורים ולא מבוססים על בני אנוש אמיתיים*. טה דה. אין תביעות.
אני אוהב את בן האנוש, זה הגזע היחיד שאתה יכול להמיר להכל. בא לך לשחק מג ולא בא לך קלישאה של אלף? בן אנוש!
בא לך לשחק נוכל מבלי להיות עם מינוסים של מחסרי גובה וגזע? בן אנוש! וכו' וכו'.

the Nerubian אמר/ה:
התשובה המתחכמת: אלו התכונות של בן אנוש *הרפתקן* שהוא טוב יותר מבן אנוש רגיל. (כמו שבמהדורה 4 אסנטיאלז היה כוח הגזע "מאמץ הירואי" שזמין רק לדמויות שחקן בנות אנוש ולא לדב"שים או "מפלצות"). רוב הגזעים האחרים במילא טובים יותר ונדירים יותר מבני אנוש "רגילים" ולכן כל אחד מהם יכול להיות הרפתקן גם בלי להיות יוצא דופן.

אז אני מבין שכשאתה יוצר דב"ש של פשוט עם אתה לא נותן לו את הבונוסים האלה? אין אינדיקציה כזו בחוקים ומעבר לכך, יש אינדיקציות שכנגד בכל מיני יצורים לדוגמה.

מעל ומעבר לזאת, מה שאמור לייצג את הייחוד של דמויות שחקן הוא שימוש בהרבה מאוד נקודות לקביעת כמו התכונות - אם לדמות יש 18 בתכונה אחת, 16 בשתיים אחרות ובשאר 12 ומטה, אז זה הרבה, אבל לא משהו שלא ראינו. לרוב דמויי האנוש רוב התכונות סובבות את תחום ה 8-12, כך ש (ב 3.5, כדוגמה) לאלף רגיל יהיה משהו כמו 12 או 13 זריזות, ולבן אנוש רגיל רק 10, אבל לאלף רגיל יהיה רק 8 חוסן. הכל פה בערך והמילה "רגיל" מסוכנת כי כמובן שיש ואריאציות מאדם לאדם, אבל בגדול, תוספי התכונה קבועים לכל חבר בגזע ורק כמות התכונות הגבוהה יחודית לבני אדם.

הדממה אמר/ה:
אפשר ובגלל זה בסדרות מוסימות כתוב בהתחלה "כול קשר בין היצירה למציאות הוא מקרי בהחלט".
איש, אף אחד בעולם לא יקבל תביעה על גזע שהוא יצר- בטח לא על בני אנוש- אלא אם זה בברור נסיון לפגוע במשהו (למשל, לתאר גזע שהוא סטראוטיפ אנטישמי של יהודים).

אני דווקא מאוד בעד גישת "בני אנוש של ארץ עוץ" שגאלאן העלה. היא עובדת נהדר בווקראפט (בני אנוש מגיעים עם תרבות אחת בילט-אין כמו כל גזע אחר- מתאימים להם תוספים לחוסן או לכריזמה) זה עובד באגדת חמש הטבעות (תרבות שבטית מבוססת מעמדות) וזה יכול לעבוד אחלה באברון (במילא כל בני האנוש הם חלק מהתרבות המאוד אירופאית-של-מלחמת-העולם-הראשונה, או משתייכים למעמד הנמוך של סארלונה ואפשר לפצל לשני תתי גזע אם רוצים).

חזרה