• הצטרפו לפורום הפונדק

    שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

    הרשמה / התחברות

תגובות [תגובות] Art & Arcana, מבוכים ודרקונים - ספר היסטוריה חזותית

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
כשהאיש הזקן דיווח בפורום הפונדק על יציאתו של ספר חדש של מבוכים ודרקונים, ספר שאינו הרחבה למהדורה החמישית והמצליחה אלא ספר מסוג שונה לגמרי - ספר אומנות והיסטוריה, ידעתי שאצטרך להשיג אותו.

תמיד אהבתי את האומנות של המשחק, ותמיד רציתי לדעת יותר על ההיסטוריה של התחביב האהוב עלי. איך יכולתי לסרב ל Art & Arcana שמאגד את שניהם בספר אחד בעל כריכה קשה ו- 450 עמודים בצבע מלא?
כהערה, אם אתם לא מכירים את ההיסטוריה של מבוכים ודרקונים, מומלץ לקרוא את שתי הכתבות הנהדרות בפונדק - ההתחלה של מבוכים ודרקונים ו- שנות הזהב של מבוכים ודרקונים.
קרא את הכתבה...
 

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
מאוד נהניתי לקרוא את הסקירה - בהחלט נשמע כמו ספר "חובה" לחובבים של המשחק. עם זאת, אני חייב להודות שזה שגם בספר הזה כל המהדורות "המודרניות" מ-3 והלאה מקבלות תשומת לב קטנה יותר, מאכזב אותי.
אז נכון שההתחלה זה יותר "סקסי", עדיין רוב-רובם של השחקנים היום יותר מתחברים למהדורות הללו. ערך הנוסטלגיה שלי מתחיל ממה' 2 בערך, ומה שהיה קודם פחות מעניין.

דרך-אגב, עד כמה לדעתך שווה ההפרש בין הגרסה הרגילה למיוחדת? אני אף פעם לא מוצא מה לעשות כשנותנים לי איורים בנפרד, אין לי ממש איפה לתלות אותם, אז זה לא כל-כך שימושי עבורי.
 

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
באופן אישי, אני מאוד אוהב פוסטרים, אז קניתי את המורחבת. אבל אם אתה לא מתעניין בפוסטרים, כנראה שלא שווה לך לקנות את הגרסה המיוחדת. הם העיקר. המהדורה המיוחדת כוללת גם עיצוב מינימליסטי יותר והרפתקה שממש מראה איך גייגקס חשב שמו"ד צריך להיות. אז זה נהדר, אבל לא שווה את הכסף בלי הפוסטרים לדעתי.

וכן, באמת נורא התבאסתי מהחוסר בפירוט על המהדורות האחרונות. היה אפשר לפרט עוד הרבה- את אסנשלז הזכירו במשפט למרות שאני חושב שהיה אפשר לתת לפחות חמישה עמודים עליה בלבד. אבל, אני בהחלט מבין למה לא פירטו עליה. מעבר למדיניות של הספר לא להפנות אצבע מאשימה כלפי אף אחד ולא להתייחס לאף מהדורה כ"גרועה" מנקודת מבט היסטורית, מדובר בדברים שקרו לפני שנים ספורות נטו, ככה שיכול להיות שזה פשוט "מוקדם מדי" לדבר על זה מנקודת מבט אובייקטיבית כזו. האנשים עדיין חיים אחרי הכל :lol:
 

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
בפשטות, הסיבה למעבר מ3 ל3.5. שאחת הסיבות לו היא הדרך בה מונטה-קוק בנה דברים כ"מלכודת נובים" וכו'. אתה מכיר את הסיפור.
בספר, פשוט לא הזכירו שום דבר מזה.
 

the Nerubian

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
Nextorl אמר/ה:
וכן, באמת נורא התבאסתי מהחוסר בפירוט על המהדורות האחרונות. היה אפשר לפרט עוד הרבה- את אסנשלז הזכירו במשפט למרות שאני חושב שהיה אפשר לתת לפחות חמישה עמודים עליה בלבד.

אסנשיאלז היא טרגדיה במובן שזו הייתה כנראה המהדורה הטובה ביותר של מבוכים ודרקונים, אבל היה עליה את הלוגו של המהדורה הרביעית ולכן אף אחד לא הסתכל עליה.
 

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
אבל כמו שנקסטרול אמר - זה בעיקר "היסטוריה של המשחק בראי האמנות שלו". וממהדורה 3 ואילך הקו האמנותי של מו"ד הרבה יותר מהודק ואחיד - עד כדי כך שאותן דמויות אייקוניות מופיעות ברבים מספרי ההרחבה הרשמיים.

כמה איורים של תורדק הגמד נחוצים לו לאדם?

להבדיל, במהדורות הישנות היו הרבה שינויים אומנותיים - אפילו לדמות אייקונית כמו של רייסטלין היו לפחות ארבעה איורים רשמיים שונים של מאיירים שונים (צבעוני של אלמור, צבעוני של אייסלי, צבעוני בעיפרון צבע בתוך ההרפתקה, שחור לבן בספר הרחבה...)

גם נחמד לראות את האבולוציה של האיורים. הנה למשל האיור הכנראה ראשון אי-פעם של ביהולדר:
Greyhawk_Supplement_1975.jpg


כולנו נזהה שזה ביהולדר, אבל הוא בקושי מזכיר את השיקוץ האימתני שמעטר את כריכת אסופת המפלצות של מו"ד 5 אלא נראה יותר כמו כדור גומי גדול שאיזה ילד בחוג יצירה הדביק עליו נחשי גומי ופה ועין שגזר מתמונות בעיתון.
 
Top Bottom