• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תגובות [תגובות] שעת הכישוף: הישויות הזוטרות

לפעמים עדיף לא להחזיק את כל הביצים בסל אחד, הא? למה לך לסמוך על אדון האופל? נראה לך שהוא רוצה בטובתך? עדיף לסמוך על מי שאין לו את הכוח לרדוף אותך מסוף העולם ועד סופו...

למכשף הישויות הזוטרות אין פטרון. הוא רק מבקש טובות ממי שיכול לעזור לו לצורך קטן ומסוים. הוא מבקש טובות מהרבה מאוד גורמים שכאלו. ורובם גם רוצים משהו בתמורה.

כתבה זו היא החלק השמיני, וכנראה גם האחרון, בפרויקט שעת הכישוף המתמקד במקצוע המכשף במהדורה החמישית של מבוכים ודרקונים. התוכן פתוח לחוות הדעת, לביקורות ולהצעות שלכם, הקוראים, שכן בסופו של דבר אאגד את סדרת הכתבות כולה לקובץ אחד שיהיה זמין להורדה באתר. יש לכם הזדמנות להשפיע על התוכן!

קרא את הכתבה...

הרעיון הפלאפי מאוד מעניין, מזכיר לי את הסיפור על האדם שמכר את הנשמה שלו לכל כך הרבה שטנים ושדים כך שלאחר מותו הם השמידו אחד את השני במאבק לקחת אותה. (למרות שכאן מדובר על כוחות חלשים בהרבה, ולא על מחירים שכאלה)

קבלת לחשים נוספים ביום וגמישות רבה (בחירת לחש מתאים מרשימת הלחשים של הפייטן/אשף בלי אפילו צורך להכין אותו מראש) בתמורה לחיסרון מכאני שבהחלט סביר שלא ישפיע על דמות נראה די חזק, אבל העובדה שמדובר פעמיים ביום לכל היותר וששאר היכולות של המכשף הן קבועות ולא ניתנות לשינוי מדי יום גורמת לכך שזה לא משהו שובר איזון, בייחוד ביחס לכוהן/אשף שיכולים לשנות את סט היכולות שלהם כמעט לחלוטין בהתאם לאתגרים שעומדים מולם.

הערה קטנה לגבי חוזה הדחק-לא רשום שם עד מתי המכשף צריך לשלם את המחיר, אני מניח שמדובר עד סוף המנוחה הארוכה הבאה, אבל כדאי להבהיר זאת.

מעניין מאוד, מזכיר לי את השאעיר במידה מסוימת.
במו"ד 5 איזון באמצעות מחסרים לא ממש מקובל אבל אני חושב שזה די מתאים פה.
גם אהבתי איך המכשף מסבך את עצמו ככל שהוא חותם על יותר חוזים. אני מניח שגם מחירים של חוזים דחוקים ניתנים לשינוי, אבל עדיין זה מגדיל את כמות המחירים שעל המכשף לשלם בסך הכל. הבהרה - בניגוד למרתוס אני מניח שהתוקף שלהם הוא לצמיתות. למה באמת התכוונת? למנוחה ארוכה או לצמיתות?

קודם כל מצויין! זה בדיוק מתאים לדמות שבא לי לשחק כבר שנים של "הוורלוק הלא סתום" שנזהר מאוד במה שהוא מבטיח ולא חייב לשום שד, אל או פיה את הנשמה, השם או הבן הבכור שלו, ומחליף לאט לאט ובזהירות כוחות קסומים בכוחות קסומים טובים יותר, כבר שנים.
ספציפית, יש לי שלוש תהיות לגבי המקצוע:
1. ברית לחש נראית ממש טוב. כאילו, ממש ממש טוב. אולי קצת יותר מידי טוב. לא משהו שבהכרח ישבור את המשחק או משהו, אבל זה נותן לוורלוק שלנו את האפשרות לעשות "נובה" רצינית, נקודה חלשה שלו באופן מסורתי.
2. כמו שחול_תרנגול כתב, נראה כאילו כפי שכתבת אותו, כל "חוזה דוחק" נשאר איתך לשארית הקריירה. מצד אחד, אני מחבב את זה, זה נותן באמת אופי נואש לבריתות האלה. מצד שני, אני לא בטוח אם הייתי משתמש בפיטצ'ר הזה כשחקן אי פעם אם הייתי יודע שהמחיר הוא נזק בלתי הפיך.
מה שכן, הייתי נמנע מלעשות את זה "עד שאתה נח מנוחה ארוכה". חיסרון לבדיקת מיומנות אקראית עד למנוחה הארוכה הבאה הוא כמעט חסר משמעות ברוב המשחקים שיצא לי לשחק, בייחוד מול היתרון המדהים של לבחור איזה לחש שאתה רוצה מהרשימה שלך, ועוד מהרשימה של האשף מדרגה שש! זה רציני (אם במקרה נפלת על שכנוע לפני משימה דיפלומטית אז נדפקת, אבל נראה לי שבדר"כ זה יהיה כמעט חסר חשיבות). אני לא בטוח מה כדאי לעשות עם זה, זה שווה מחשבה.
3. הסכם חסות (שהוא מאפיין מקצוע מעולה בעיני - "תדבר בקול רם יותר בבקשה! החלפתי את אוזן שמאל בהגנה מאש! למה?! כי הכותל רצה אוזן!") לא מציין אם אתה או המנחה או קוביה בוחרים איזה מחיר אתה צריך לשלם. שווה לכתוב במפורש.

The Time אמר/ה:
2. כמו שחול_תרנגול כתב, נראה כאילו כפי שכתבת אותו, כל "חוזה דוחק" נשאר איתך לשארית הקריירה. מצד אחד, אני מחבב את זה, זה נותן באמת אופי נואש לבריתות האלה. מצד שני, אני לא בטוח אם הייתי משתמש בפיטצ'ר הזה כשחקן אי פעם אם הייתי יודע שהמחיר הוא נזק בלתי הפיך.
עוף החול. יש לי פתרון - עד עלייה בדרגה. אמנם קצת שרירותי, אבל מספיק כואב כדי שלא יהיה "מאסר על תנאי" ומצד שני לא בלתי הפיך.
The Time אמר/ה:
3. הסכם חסות (שהוא מאפיין מקצוע מעולה בעיני - "תדבר בקול רם יותר בבקשה! החלפתי את אוזן שמאל בהגנה מאש! למה?! כי הכותל רצה אוזן!") לא מציין אם אתה או המנחה או קוביה בוחרים איזה מחיר אתה צריך לשלם. שווה לכתוב במפורש.
אני דווקא אוהב את העמימות, באופן אישי כנראה הייתי נותן לשחקן לגלגל מחיר באקראי, בעיקר כי זה הפתרון המהיר והשרירותיות שלו הוגנת במקרה זה, אבל אני בהחלט רואה איך מנחים אחרים (או מצבי רוח אחרים) יכתיבו פתרון שונה.

ביצוע מעולה לקונספט נחמד ולא קל בכלל! מזכיר לי במובנים מסוימים את הקסם בספרי ברטימאוס של ג'ונת'ן סטראוד, שזה תמיד נחמד :).

אני חושב שהפיתרון של [mention]SandChicken[/mention] לא רע בכלל בעניין של ''עד עליית דרגה'', ויעבוד טוב במיוחד אצל מנחים (כמוני) שחישוב עליית הדרגה אצלם לא מבוסס על נק''נ, אלא על השלמת יעדים/קשתות סיפור. לכן, אתה ממש מרגיש את ההשפעות המתמשכות, עד שה''סיפור'' שלצורכו קראת לפטרון הרלוונטי נגמר

עד עליית דרגה זה פיתרון טוב אבל כתוב שבכול עליית דרגה אפשר להחליף מחיר במחיר אחר אז אפשר לעשות שבכול עליית דרגה אתה יכול לבטל מחיר אחד ולהחליף מחיר אחד

SandChicken אמר/ה:
מעניין מאוד, מזכיר לי את השאעיר במידה מסוימת.
במו"ד 5 איזון באמצעות מחסרים לא ממש מקובל אבל אני חושב שזה די מתאים פה.
גם אהבתי איך המכשף מסבך את עצמו ככל שהוא חותם על יותר חוזים. אני מניח שגם מחירים של חוזים דחוקים ניתנים לשינוי, אבל עדיין זה מגדיל את כמות המחירים שעל המכשף לשלם בסך הכל. הבהרה - בניגוד למרתוס אני מניח שהתוקף שלהם הוא לצמיתות. למה באמת התכוונת? למנוחה ארוכה או לצמיתות?
התכוונתי עד עליית הדרגה הבאה (בה יש מעין reset של המחירים), והשורה נשמטה בטעות, אבל נראה פה שרוב המגיבים אוהבים את העמימות שנוצרה. 😅

חזרה