• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 שר היער וחברים - עזרה

אני כותב הרפתקה המבוססת על שר היער לדרקוניקון. הגיע הזמן לבחור יכולות מעניינות לאויבים!
אז אני פותח את זה לפורום, לקבל עוד רעיונות. רשימת האויבים:
אלפים - צריך אלפים שיותר דומים לאגדות. ד''א 1.
''רודפים'' - שודדים בני אנוש שהלפים הפכו למפלצות מבעיתות בטקס אפל. ד''א 2.
שד-יער - שדים שהאלפים מזמנים. יכולות פייתיות אפלות. ד''א 3.
זאב-יער - זאבים בעלי כוחות פייתיים אפלים. ד''א 3.
שר היער עצמו - מלך האלפים, עצמתי במיוחד. ד''א 8.

שאלות:
1- רשמת שזה מבוסס על "שר היער".
לא בהכרח כולנו מכירים את מקור ההשראה, ומה אתה מנסה להשיג בכך.
מוכן להרחיב?

2- אלפים הדומים לאגדות.
יש המוווון סוגי אגדות על אלפים, ועם תיאורים, אישיות, תרבות שונה.
לאילו אגדות אתה מתכוון?

3- רודפים- רשמת שהאלפים הפכו בני אנוש למפלצות אפלות. אתה צריך המלצות למפלצות? לבני אנוש קודם לכן?
ומה אתה מגדיר כמפלצת "אפילה"? פשוט מרושעת? עם מוטיבים של אפלה, צללים וכו'? משהוא מעוות? אחר?

4- שד יער:
חייב להיות שד? כי רשמת לאחר מכן יכולות של פיות. האם יכולה להיות סוג של פיה אפלה? ושוב- מה אתה מתכוון ב"אפל"?

5- שר היער:
הבנו שעוצמתי, ושהוא מלך האלפים.
האם יש משהוא נוסף לגביו? מטיל לחשים? שד? פיה? טוב בקרב? משהוא אחר?

ההבהרות יכולות לעזור לנו להתמקד ולעזור לך.

1. שר היער, הוא שיר מאת יוהן משהו, שנכתב במקור בגרמנית. בגדול, אבא של ילד חולה רוכב איתו דרך היער למקום בו יטפלו בילד. הילד רואה את שר היער, אבא שלו אומר שזה רק ערפל. הילד שומע את שר היער מנסה לפתות אותו, האבא אומר שזה רק רוח. הילד רואה את בנותיו של שר היער, האבא אומר שזה העצים. הילד מת. עכשיו נתעלם מזה שהילד חולה והוזה, ונקבל משהו פנטסטי יותר - מעין אגדה על אלפים שמנסים לפתות ילדים לבוא איתם או רוצחים אותם.
2. ראה 1.
3. האנשים הם שודדים. המפלצות - צריך רעיונות ליכולות שלהן. מפלצת אפלה - מעוותת, חסרת בינה ממשית, נועדה לרצח בלבד.
4. שד כביטוי המכליל כל יצור על טבעי. אפל - נוצר כניגוד של מישור החומר (מנרייך במיני-עולם-מערכה של ההרפתקה), הוא משהו אחר. אין לי איך לתאר... אפל זה הרבה דברים.
5. שד-פיה, כנראה יכולות שרוקדות על הת'מה של צל וניגודיות. טוב בקרב, סגנון נוכל. אם לחשים, אז מולדים, ודברים כמו ''הצעה'', ''כוח פנטזמי'', וכולי.

השיר עם מנגינה מאת פראנץ שוברט:
Wer reitet so spät durch Nacht und Wind?
Es ist der Vater mit seinem Kind:
Er hat den Knaben wohl in dem Arm,
Er fasst ihn sicher, er hält ihn warm.
„Mein Sohn, was birgst du so bang dein Gesicht?“
„Siehst, Vater, du den Erlkönig nicht?
Den Erlenkönig mit Kron’ und Schweif?“
„Mein Sohn, es ist ein Nebelstreif.“
„Du liebes Kind, komm, geh mit mir!
Gar schöne Spiele spiel’ ich mit dir;
Manch’ bunte Blumen sind an dem Strand,
Meine Mutter hat manch gülden Gewand.“
„Mein Vater, mein Vater, und hörest du nicht,
Was Erlenkönig mir leise verspricht?“
„Sei ruhig, bleibe ruhig, mein Kind:
In dürren Blättern säuselt der Wind.“
„Willst, feiner Knabe, du mit mir gehn?
Meine Töchter sollen dich warten schön;
Meine Töchter führen den nächtlichen Rein
Und wiegen und tanzen und singen dich ein.“
„Mein Vater, mein Vater, und siehst du nicht dort
Erlkönigs Töchter am düstern Ort?“
„Mein Sohn, mein Sohn, ich seh es genau:
Es scheinen die alten Weiden so grau.“
„Ich liebe dich, mich reizt deine schöne Gestalt;
Und bist du nicht willig, so brauch ich Gewalt.“
„Mein Vater, mein Vater, jetzt fasst er mich an!
Erlkönig hat mir ein Leids getan!“
Dem Vater grausets, er reitet geschwind,
Er hält in Armen das ächzende Kind,
Erreicht den Hof mit Mühe und Not:
In seinen Armen das Kind war tot.
Who rides so late through the night and wind?
It is the father with his child.
He has the boy in his arms;
he holds him safely, he keeps him warm.
‘My son, why do you hide your face in fear?’
‘Father, can you not see the Erlking?
The Erlking with his crown and tail?’
‘My son, it is a streak of mist.’
‘Sweet child, come with me.
I’ll play wonderful games with you.
Many a pretty flower grows on the shore;
my mother has many a golden robe.’
‘Father, father, do you not hear
what the Erlking softly promises me?’
‘Calm, be calm, my child:
the wind is rustling in the withered leaves.’
‘Won’t you come with me, my fine lad?
My daughters shall wait upon you;
my daughters lead the nightly dance,
and will rock you, and dance, and sing you to sleep.’
‘Father, father, can you not see
Erlking’s daughters there in the darkness?’
‘My son, my son, I can see clearly:
it is the old grey willows gleaming.’
‘I love you, your fair form allures me,
and if you don’t come willingly, I’ll use force.’
‘Father, father, now he’s seizing me!
The Erlking has hurt me!’
The father shudders, he rides swiftly,
he holds the moaning child in his arms;
with one last effort he reaches home;
the child lay dead in his arms.

עריכה אחרונה:
אוקיי, תודה על ההבהרות. וגם על השיר והלינק- לא הכרתי. מזכיר מאוד תכנים של ניל גיימן (והוא הרי שאב השראה מסיפורי אימה דומים).

לגבי הרעיונות, אקדים ואומר שאין לי המון נסיון עם מהדורה 5 ומעולם לא הנחיתי בה. מרבית הנסיון שלי ממהדורה 3.5 ופת'פיינדר. אם זאת, אני כן חושב (או מאמין) שאני יודע לבנות התקלויות מעניינות.

הרעיונות שלי משתמשים כבסיס במאגר המידע של 5etools, בעיקר כי אינני בוטל בשליטתי במכניקה ובאיזון.

מספיק הקדמה! רעיונות!
1. האלפים:
האמת, לפי התיאור שלך נשמעים הרבה יותר כיצורי פיה אפלים- Fey!
בד"א 1 יש מספר מועמדים טובים:
# Dryad:
מספר יתרונות לרעיון- ראשית חיות בתוך עצים, ויכולות לעבור מעץ לעץ. ניתן לתאר פרצוף או חצי גוף המציץ/ בולט מעץ, ואז נעלם בהסתכלות שנייה. יש להן כוחות שליטה מבוססי צמחיה, ויכולת הקסמה.
יכולות להיות מלוות בחיות או "משרתים" מוקסמים אחרים. ובעלות ניידות מרובה. צייד אותן בקשת קצרה, וכשהדמויות מתקרבות הן משתמשות ב Tree stride לעבור לעץ אחר.

# Quicklings:
יצורי פיה מאוד מהירים! (תנועה 120ft!) הסוואה טובה, Blurred motion, ו 3 התקפות מהירות.
אני רואה אותם כ skirnishers, וכמו זאבים העוקבים אחרי הטרף, מקניטים אותו, תוקפים בהפתעה, ולא נותנים לנוח
אתה יכול לתאר אותם כמהירים באופן על טבעי, וצדים את החבורה לשם שעשוע... מעין חתול המספק עם עכבר.
ניתן לתאר את ה blur כמעין אפילה או עיוות ראייה/ מרחב.

# Thinnings:
בגדול, שוב יצורים מוכווני Skirnish (התקפה מתגנבת, ויכולות דומות) אך יש להם גם יכולת להפוך דקים, עד כדי דו מימדיים, ובכך לעבור באיזורים מאוד צרים.
לדעתי האפקט הויזואלי של זה מאוד מתאים לתיאור שלך. מספר רעיונות:
- הדמויות נתקלות בסלעים או מבנה מתפורר עתיק, שעליו מעין ציורים בסיסיים, אך לפתע הציור יוצא, ותוקף!
- לחילופין, הדמויות פוגשות אותם בצורה התלת מימדית, אך בעת הקרב, בין אם כתמרון או בריחה, הם לפתע הופכים דו מימדיים ועוברים בחרך/ שבר צר בסלע, מתחת לדלת, וכדומה.

כמובו, שילוב ביניהם יכול להיות מאוד מעניין.
אולי דריאדה אחת או שתיים, עם "כלבי צייד" Quicklings, ויועצים מרצחים שקטים של thinnings?

2- שודדים שהפכו למפלצות:
זה קצת יותר קשה. הרעיון להבנתי אלו מפלצות, שהן עיוות של הדמויי אדם. משמע- מפלצות שניתן לקשר בין המראה המקורי שלהן, למה שהיו.

# Meenlock:
אמנם רשומים כ Fey, אך בקלות ניתן להסביר כי מקורם בדמויי אדם שהפכו ליצורים אלו (במהדורה 3.5 זה אכן היה המקרה! הן שבו דמויי אדם, ומעין ליטפו אותם הלוך וחזור עם הגפיים שלהם, והשהות והמגע שיגע ועיוות את דמוי האדם, עד ש... הפך להיות אחד מהם).
הם סופר- קריפיים! וען המון כוחות מתאימים.
קשה מעט לנהל אותם נכון, אך שווה! קרא לגביהם!

# Drowned blade:
אמנם רשום כאל מת, אך בקלות ניתן לשנות לדמוי אדם, ששונה ע"י קרבה משמעותית למים, וכעת תלוי בהם. במקום ביער בו יש אגם קטן, אולי בריכה, ביצה קטנה. אולי במקום שנראה בטוח, בו אפשר לנוח, עד שהם עולים מהמים....

# Vegepymies!
צמחים דמויי אדם, ציידים ואכזריים! שוב- קרא על כך.

# Ettercap:
ניתן בקלות לשנות את התיאור שייראה דמוי אדם חלקי, שעוות ליצור דמוי עכביש... התקלות מעניינת, של צייד ועכביש המחכה לזבובים/ דמויות שייכנו לרשתו. אולי החייט/ צייד/ מדביר הקודם של היישוב הקרוב.

# Sea hag:
עם שינויים קטנים יכולה מאוד להתאים- תפחית אינטיליגנצייה, תאק אותה כיותק מוטרפת, ותאר כי יש רמזים כי פעם הייתה פשוט יפייפיה (והאשליה אותה היא לובשת היא של אותה אישה. לא כהטעייה, אלא כי היא נואשת שעוד ייראו אותה כך), אך דעתה מאוד משובשת והיא במהרה תוקפת.

--------------------
מסךיק לעת עתה
אנסה לחשוב על 3 הנושאים הנותרים (שדים, זאבים, ושר היער) בהמשך.

תעיף מבט באתגר הכתיבה שלי מסוף 2019-תחילת 2020 "חיות ומפלצות", אולי תמצא שם כמה רעיונות:

אייל המושק, דוב הצלמוות חיפושיות הקצב והאוהו יכולים להתאים לך. אולי גם שר הצפעונים וסוס הפיות ואפילו התיש הרפואי.
הזעקן והטרנטולה גם יכולים להתאים מאוד ליער הזה.

לרודפים אפשר אולי להשתמש בנתונים של ציידי אנובין מחמישיית פרידיין שכתבתי פעם:

זה גם מבוסס בערך על מיתולוגיה קלטית לכאורה, אז זה יכול להתאים.

זאב יער - נראה לי שאפשר לקחת זאב כפור, להוריד לו את נשק הנשיפה הקפוא והחסינות לקור ולתת לו במקום זה השפעות שקשורות לרעל או אולי נזק דוקר/חותך (הוא נושף המון קוצים ושבבי עץ ויש לו בפרווה קוצים ועשבים ורונות ירוקות שזזות). בנוסף - לתת לו את יכולות ההשתקפות וההימנעות מהתקפות של חיית הזחה (displacer beast).

המשך רעיונות:
3- שדים:
# Dolgauth:
אמנם מעולם אברון , אך בקלות ניתן להפוך זאת לשד מזומן- יצור שנראה כדמוי אנוש אך עם חורים במקום עיניים, במקום העור יש לו בשר מכוסה טנטקלים (כיצד התרגום בעברית?) קטנטנים, ויש לו שני טנטקלים ענקיים מהכתפיים, אשר... שואבים דם ממי שהם תופסים! אה, והוא נלחם בדומה לנזיר.
הם יכולים יפה להלחם בחבורה (2 התקפות מכות, ועוד 2 טנטקלים).
תסתכל על התמונה- Creepy as hell! בעבר הרצתי הרפתקאות באברון, ואני זוכר את תגובת השחקנים שלי - תחושת פחד משולבת בגועל ותיעוב.

# Flying Horror:
יצור מעופף, שתוקף עם צרחות פסיכיות וטופרים מתחתיו, ניזון ומשרה אימה, ומעדיף חשיכה. בקלות יכול להחשב לשד אימה מזומן מהלילה!

4- זאבים/ ציידים:
# במהדורה 3.5 היה יצור מעניין- Kreshner (חפש בשם הזה, תמונה טובה) שהיה מעין זאב עם 6 רגליים, עם יכולת מקריפה: היו לו שרירים שמקלפים את עור הפנים שלו מהגולגולת שלו, וכך היו חושפים את העצמות והשרירים מתחת. מכנית, הייתה לזה השפעת פחד כל מי שנמצא במרחק 30 רגל. צריך להתאים לדירוג אתגר במהדורה 5, אך הבנתי שיש לכך חוקים?

# באברון (שוב במהדורה 3.5) היה שדרוג ל Dire beasts (כגון ה Dire wolf) ל Horrid beast:
בגדול, זה הפך את החיה המפלצתית לרעת מזג יותר, והוסיף לה יכולות:
עיבוי עור קרני (העלה דירוג שריון), יותר כח וכושר, ותוסםת נזק חומצה להתקפה העיקרית (ועמידות/ חסינות לחומצה). ניתן לקחת את ה Dire wolf במהדורה 5 ולשדרג אותו בהתאם?

# בדומה להצעתו של המפקד האלמוני לגבי תוספת יכולת ההזחה, מדוע לא פשוט להשתמש במפלצות הזחה? אני אישית מאוד אוהב אותן, ומשחק אותן לרב בזוג או קבוצה קטנה, וכציידים התוקפים ובורחים, מעין חתולים גדולים, נבונים יותר מחיות בר, ואכזריים, האוהבים להתעלל בטרף לפני חיסולו.

# שוב, בדומה להצעתו של המפקד האלמוני עם זאב הכפור- אולי כלב שאול עם שינויים? במקום נשיפת אש, נשיפה שגורמת רעל, או entangle?

עוד אין לי רעיון לשר היער. אחשוב על כך...

חזרה