• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות
  • הרישום המוקדם לדרקוניקון 2022 נפתח!
    ההתרגשות בשיאה, וההרשמה המוקדמת למשחקים והפעילויות בדרקוניקון 2022 יוצאת לדרך הקדימו להרשם כי המשחקים מתמלאים מהר קישור להרשמה המוקדמת דרקוניקון, 25-26 אוגוסט, דן פנורמה תל אביב

שילוב בין המהדורות השונות

Heno

פונדקאי מהשורה
הקמנו קבוצת מו"ד חדשה.
אני משחק מו"ד 5,ואיתי גם יש אנשים שמשחקים מו"ד 4 ו3.5.
איזו גרסה הכי מומלצת?ויקח למי שיודע שיטה אחת הרבה זמן ללמוד את השיטות האחרות?

liorgonen3

פונדקאי ותיק
בהנחה ואתה שואל איזה שיטה הכי קלה ללמידה? אני מניח ש5, אני אציין שלחמש אין ספר חוקים בעברית ולכן יש מכשול שפה שצריך להתמודד איתו, אבל היא כן שיטה יחסית פשוטה יותר מהאחרות ובעיקרון מי ששיחק 3.5 יכול להתמודד איתה לא רע. כמו כן ל4 ול3.5 יש בעייה קלה שהפסיקו להדפיס אותן, לכן יהיה קשה יותר להשיג ספרים (גם בעברית) כדי להשתמש בהם וללמוד.

בקשר לאיזה הכי מומלצת - זה לגמרי שאלה של טעם ואף אחד לא יכול לענות לך עליה בצורה ברורה. אני לדוגמה לא מת על 4 בכלל ונורא אהבתי את 3.5, אבל אני מכיר אנשים בפורם שיגידו הפוך לגמרי ממני. אז זה לגמרי תלוי במה אתם רוצים לשחק ואיך רוצים לשחק וכו'.

אני אציין כאמרת אגב שיש לכם גם אתpafinder שזו שיטה שמאוד דומה ל3.5 (יושבת על אותו סט חוקים כמעט) למעט כמה שיוניים קלים ונחשבת שיפור משמעותי שלה. השיטה הזו תורגמה לעברית ולדעתי היא השיטה שהכי זמניה כרגע בעברית בארץ. שוב במקרה שיש בעיה עם מחסומי שפה כאלה ואחרים.

אלעד הן

פונדקאי ותיק
אכן. יצאה מהדורה שנייה של פאת'פיינדר. המהדורה שקיימת בעברית היא מהדורה ראשונה, וכאמור, היא כבר לא מודפסת, והמוציאים לאור מדווחים שכבר אין להם עותקים.

דיוגנס

פונדקאי ותיק
אני אישית ממליץ מאוד על פאת'פיינדר1. למי שכבר מכיר את הלך הרוח של מוד, זה בעיקר הוספות ופרטים מכניים שממש מעשירים את המשחק. בכל מקרה, שיהיה לכם בהצלחה!

liorgonen3

פונדקאי ותיק
אני אציין שמהדורה 2 של פאתינדר מאוד שונה מהמהדורה הראשנה ומ4, 3.5 ו5. אישית עוד לא יצא לי לעבור עליה עד הסוף, אבל היא כאילו תדרוש מכולם ללמוד שיטה חדשה שלא הכי דומה למה שאתם מכירים. מצד אחד יכול להיות שזה הפתרון המושלם כי אז תלמדו יחד ותעזרו אחד לשני, מצד שני זה יכול לעורר בעיות אם לא תהיו סגורים על דברים.

אם אתה מחפש איזה שיטה הכי מתאימה למשהו ספציפי, תגיד אותו ונשמח לכוון אותך. כעיקרון הכל מתאים להכל, אבל לכל שיטה יש איזה "יתרון" משלה על פני דברים. אז כאילו תגיד מה אתה מחפש ונוכל לסייע.

אגב אגב.
גם ל3.5, ל5 ולPF יש גרסאות SRD (כאשר את גרסת הSRD של 5 יש לך מתורגמת בפורטל הפונדק). במידה ואתה לא מכיר, SRD הוא מעין קובץ חוקים בסיסי של השיטה שפחות או יותר מאפשר לשחק איתו ללא צורך בספרים נוספים, והוא חינמי. הSRD של 3.5 מכיל את כל המידע מ3 ספרי הבסיס והוא יחסית ממצע. הSRD של 5 קצת לוקה בחסר אם תשאל אותי אבל עדיין אפשר להשתמש בו בשביל משחק. והSRD של pf מכיל את כל החוקים של השיטה יחד עם הכל. אז כעיקרון כל עוד אנגלית היא לא בעייה אתם יכולים גם להשתמש בקבצים האלה במקום לקנות את הספרים. לפחות בהתחלה.

Dambus

פונדקאי חדש
תכלס? מי שהכי מושפע מההחלטה במידה מסוימת זה המנחה וכנראה הייתי ממליץ לשחק מה שנוח לו, אלא אם יש איזה התנגדויות בולטות.

אוסיף גם ש5 היא כבר סוג של שילוב בין דברים ממהדורות שונות של מו"ד. יש בה אלמנטים ממה 3.5 ומ4 ואפילו ממוד"מ קצת.

dragonitzan

פונדקאי ותיק
אני באופן אישי ממליץ על מהדורה 5, אבל זה מאוד תלוי במה שאתה מחפש.

אם השיטה בשבילך היא כלי בשביל שהסיפור יזרום יותר חלק והקרבות יהיו יותר מעניינים בלי לשבור את הראש - 5 מומלצת מאוד.
אם העומק המכאני הוא מה שאתה מחפש, ואתה רוצה להעמיק לתוך המספרים והנתונים והאסטרטגיה, והשיטה היא לא כלי פשוט אלא חלק משמעותי הרבה יותר במשחק? כנראה ש3.5/פאת'פיינדר יתאימו לך.