• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות
  • משוב על הבטא של פאת'פיינדר פראי
    בשעה טובה התחלנו לשלוח לתומכים את קבצי הבטא של ספר הבסיס של פאת'פיינדר בעולמות פראיים. זה הזמן שלכם לקרוא את הספר, ולתת לנו משוב על טעויות שגיליתם או הערות כלליות כדי שהספר המודפס יהיה מושלם.
    פתחנו לשם כך פורום ייעודי למשוב.

שאלה לגבי ערבוב גזעים

האיש הצעיר

פונדקאי ותיק
מכיוון שקיים גזע שנקרא מית'ווארי, שהוא חצי בן אנוש חצי אורג ערפל, אני מניח שאורגי הערפל (והעוגים גם כן, עד כמה שאני מבין) מתרבים באותה הצורה של בני אנוש, מה שמאפשר לגזעים הלאו להתערבב וליצור "חצי אורג ערפל" ו"חצי עוג".
יש נתונים מכניים עבור חצי עוג?
השאלה שלי כרגע היא בעיקר על גזע הגורג, שהם סוג של זוחלים (להבנתי) אבל מתרבים גם כן באותה הצורה כמו בני אדם - פרט לעובדה שהצאצאים לא נולדים חיים אלא בתוך ביצים. האם יכול להיות חצי גורג-חצי בן אנוש?
שאלה דומה גם כן על גורג ואורגי ערפל או עוגים.

nav566

פונדקאי ותיק
התשובה היא שאתה מחליט. אני לא חושב שיש לור רשמי בנוגע לשאלות האלה, ואני סהחלט לא מכיר נתונים מכניים לחצי עוג. תלוי מהדורה, אני מתאר לעצמי.

Envinyatar

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
התשובה היא בגדול לא, עד שאופציה כזו תפתח רשמית לדמויות שחקן.
מית'ווארי, אגב, הם ברובם המכריע לא מי שיש לו הורה אורג ערפל והורה אדם (מהגזע הוארת'ארי), אלא אוכלוסיה שיש בה בכללי דם מעורבב של שני הגזעים האלו, שנוצרה במשך מאות שנים באיזור של שער חורף.
גורג (אם כבר קרובים יותר לדו-חיים מאשר לזוחלים) ובני אדם בכלל לא יכולים ליצור צאצאים, ולגבי עוג ואדם - אם זה בכלל אפשרי בגלל הבדלים פיזיולוגיים, זה סופר נדיר ומחוץ להישג ידם של שחקנים.
תערובות בין גזעי האדם השונים, כמובן, קיימות ואפשר לשחקן אותן (תמיד אם שני הגזעים פתוחים למשחק, באישור שה"ם אם אחד מהם לא פתוח עדיין).

האיש הצעיר

פונדקאי ותיק
התשובה היא שאתה מחליט. אני לא חושב שיש לור רשמי בנוגע לשאלות האלה, ואני סהחלט לא מכיר נתונים מכניים לחצי עוג. תלוי מהדורה, אני מתאר לעצמי.
שאלתי בעולם המערכה מלסטרה, ואני חושב שאמורה להיות לזה תשובה ברורה, מאת יוצר העולם.
התשובה היא בגדול לא, עד שאופציה כזו תפתח רשמית לדמויות שחקן.
אני שואל יותר לכיוון של דב"שים כאלו.
מית'ווארי, אגב, הם ברובם המכריע לא מי שיש לו הורה אורג ערפל והורה אדם (מהגזע הוארת'ארי), אלא אוכלוסיה שיש בה בכללי דם מעורבב של שני הגזעים האלו, שנוצרה במשך מאות שנים באיזור של שער חורף.
אני מודע לכך, אבל זה עדיין אומר שאורגי ערפל יכולים להזדווג עם בני אדם.
גורג (אם כבר קרובים יותר לדו-חיים מאשר לזוחלים) ובני אדם בכלל לא יכולים ליצור צאצאים, ולגבי עוג ואדם - אם זה בכלל אפשרי בגלל הבדלים פיזיולוגיים, זה סופר נדיר ומחוץ להישג ידם של שחקנים.
לגבי גורג ואדם - היה לי חשד מסוים שזו התשובה, אבל לא הייתי בטוח. תודה!
לגבי עוד ואדם - אם אני לא טועה בקמפיין שרץ בפורום במלסטרה (ויגור זאב עם כבש) יש דמות כזו (של tkhag1).
תערובות בין גזעי האדם השונים, כמובן, קיימות ואפשר לשחקן אותן (תמיד אם שני הגזעים פתוחים למשחק, באישור שה"ם אם אחד מהם לא פתוח עדיין).
ובמקרה כזה, בנתונים של איזה מגזעי האדם משתמשים?
נ.ב. אני חושב שדבר כזה (שנפוץ מאוד בבקעת קיירן) אמור להיות כתוב בחוקים.

Envinyatar

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
אני שואל יותר לכיוון של דב"שים כאלו.

דב"שים כאלו הם נדירים מאד, לכן זה לשיקול דעת השה"ם.
אם כבר הייתי מאשר - זה היה בן-אדם עם מעט דם של עוגים, ואז הייתי משתמש בנתונים של אדם, אולי עם איזה פלוס קטן לכוח ו/או לקסם הרמטי,
וכמובן עם משהו במראה שמרמז על דם עוגים - אבל זה כבר ברמת הרולפליי והתיאור החיצוני גרידא של הדמות.

אני מודע לכך, אבל זה עדיין אומר שאורגי ערפל יכולים להזדווג עם בני אדם.

יכולים בהחלט, ואם כבר חצי אדם חצי אורג ערפל, הייתי משתמש בנתונים של מית'ווארי.
אם זה רק מישהו עם דם של הגזע השני במידה פחותה מחצי, הייתי משתמש בנתונים של הגזע היותר רלוונטי, עם קצת נטיה לשני בתיאור חיצוני וברולפליי
(כך למשל אני נוהג - בעולמות שהם לא מלסטרה - עם בני אדם שיש בהם דם של אלפים, אבל לא ברמה של 'חצי אלף').

ובמקרה כזה, בנתונים של איזה מגזעי האדם משתמשים?
נ.ב. אני חושב שדבר כזה (שנפוץ מאוד בבקעת קיירן) אמור להיות כתוב בחוקים.

יש סעיף שלם בחוברת של בקעת קיירן על בני אדם ממוצא גזעי מעורב (בעיקר בין אנ'מירי לפאר'ליל).
בכללי, ממילא לכל גזעי האדם יש את אותו טווח תכונות, ומה שמשתנה ביניהם ברמה הטכנית זה מספר בונוסים משניים יותר.
במקרה הזה, את המראה המעורב ואיך הוא יצא הייתי משאיר לשחקן (בגבולות ההגיון), ואת הבונוסים הייתי קובע לפי המורשת התרבותית היותר דומיננטית של אותו אדם, כולל איפה ואצל מי גדל, ואיך הוא מזהה את עצמו.
זה לעולם לא יהיה מדע מדויק, כמובן - יש כאן תמיד מקום לשיקול דעת של השחקן ושל המנחה.

Envinyatar

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
ביולוגית? כל עוד הם לא מאותה משפחה טקסונומית חצאי גזעים זה לא דבר אפשרי.

בעקרון אתה צודק, הגם שיש גם אפשרות ליצור הכלאות באמצעות קסם חזק (ולא פעם גם אכזרי) מספיק, שחוזרים עליו מספיק פעמים עם מספיק פרטים.
עם זאת - עד עכשיו לא השתמשתי בכלי החריג הזה בכל מה שנוגע להכלאות בין גזעים פתוחים למשחק במלסטרה.
(עם מפלצות מעוותות לעומת זאת - דווקא השתמשתי בזה פעם או פעמיים).

באופן טבעי, כל גזעי האדם כמובן יכולים להזדווג זה עם זה; וכנ"ל בני אדם, אורגי ערפל ופיות אבק.
לגבי עוגים ובני אדם - לא ברור.
לגבי גורג ובני אדם (או כל אחד מהגזעים דמויי האדם שהוזכרו קודם) - חד וחלק לא.

נבו הן 74[מממ...]

פונדקאי ותיק
ביולוגית? כל עוד הם לא מאותה משפחה טקסונומית חצאי גזעים זה לא דבר אפשרי.
לא מדויק, משפחה זה קבוצה גדולה, הם צריכים להיות באותו הזן כדי להזדווג, כמו שחתול בית לא יכול להזדווג עם אריה אבל הוא יכול עם חתול בר

Larkin

פונדקאי ותיק
לגבי עוד ואדם - אם אני לא טועה בקמפיין שרץ בפורום במלסטרה (ויגור זאב עם כבש) יש דמות כזו (של @tkhag1).
מה שיש אצלנו במשחק זה שחקן עם קצת דם עוגי (שהוא גם קוסם הרמטי אבל בלי בונוסים מיוחדים או משהו כזה). זה בעיקר קשור לסיפור הרקע של הדמות. יש לו יכולת מסוימת להריח קסם אבל יותר ככלי לקידום העלילה ופחות כיכולת קונקרטית.

טאבאקסי זה כיף

פונדקאי ותיק
לא מדויק, משפחה זה קבוצה גדולה, הם צריכים להיות באותו הזן כדי להזדווג, כמו שחתול בית לא יכול להזדווג עם אריה אבל הוא יכול עם חתול בר
לא לא, השתמשתי במונח הטקסונומי הנכון. אולי לדייק במקרים נפוצים יותר יהיה סוג, אבל גם מהסיבות שאני חושב עליהן משפחה תתאים.

Envinyatar

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
אולי כדאי להוסיף התייחסות מזווית אחרת, מעבר לזווית ההיתכנות הביולוגית.
מהנסיון - צריך גם להזהר ממצב בו שחקנים מבקשים (ובמקרה הרע, ממש דורשים) לשחק איזה שהוא "שילוב" - ולהבדיל מהדוגמא שלרקין נתן, הם לא מסתפקים ב'יש בו דם של גזע X" שמתבטא בכמה סממני מראה או בעניינים שרובם ברמת המשחק דמות, כדי לנסות להתמנצ'קן ולהרוויח פלוסים או יתרונות משני המקורות, לפעמים בלי בכלל להתייחס או שיהיה אכפת להם מהשאלה - איך "חצי-חצי" כזה אפשרי, איך הוא בכלל גדל ומה ההשפעה של זה ברמה של המערכה ומשחק הדמות.

זו אחת הסיבות שאני לא נוטה למהר לאשר 'חצאי גזעים' כדמויות שחקן - אלא אם כן הם כבר מופיעים בעולם המערכה (כמו המית'ווארי), מה שאומר שיש להם כבר רקע ומקום בעולם.
כמובן - שום דבר לא מוחלט ואני תמיד מוכן לשמוע רעיונות - אבל מהנסיון, אני לוקח אותם עם מעט מלח.

(נ.ב: לפני הרבה שנים, בתור מנחה עם פחות נסיון, שחקן מנצ'קין שבר לי את כל האיזונים במערכה עם 'חצי-חצי כזה' (בין אדם לבין גזע דמוי-אדם שכבר מזמן העפתי ממהמערכות שלי, אבל אז הוא עוד היה קיים).

האיש הצעיר

פונדקאי ותיק
אולי כדאי להוסיף התייחסות מזווית אחרת, מעבר לזווית ההיתכנות הביולוגית.
מהנסיון - צריך גם להזהר ממצב בו שחקנים מבקשים (ובמקרה הרע, ממש דורשים) לשחק איזה שהוא "שילוב" - ולהבדיל מהדוגמא שלרקין נתן, הם לא מסתפקים ב'יש בו דם של גזע X" שמתבטא בכמה סממני מראה או בעניינים שרובם ברמת המשחק דמות, כדי לנסות להתמנצ'קן ולהרוויח פלוסים או יתרונות משני המקורות, לפעמים בלי בכלל להתייחס או שיהיה אכפת להם מהשאלה - איך "חצי-חצי" כזה אפשרי, איך הוא בכלל גדל ומה ההשפעה של זה ברמה של המערכה ומשחק הדמות.

זו אחת הסיבות שאני לא נוטה למהר לאשר 'חצאי גזעים' כדמויות שחקן - אלא אם כן הם כבר מופיעים בעולם המערכה (כמו המית'ווארי), מה שאומר שיש להם כבר רקע ומקום בעולם.
כמובן - שום דבר לא מוחלט ואני תמיד מוכן לשמוע רעיונות - אבל מהנסיון, אני לוקח אותם עם מעט מלח.

(נ.ב: לפני הרבה שנים, בתור מנחה עם פחות נסיון, שחקן מנצ'קין שבר לי את כל האיזונים במערכה עם 'חצי-חצי כזה' (בין אדם לבין גזע דמוי-אדם שכבר מזמן העפתי ממהמערכות שלי, אבל אז הוא עוד היה קיים).
אתה צודק, כאן אני לא שואל כי שחקן ביקש (אין לי בכלל שחקנים :() אלא סתם לידע כללי והעשרתעולם המערכה.

Envinyatar

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
למעשה, היתה תקופה של מספר שנים שבה - אחרי דעיכת קבוצות ישנות שלי (בין היתר בגלל עודף מנצ'קיניזם וגם בעיות בין השחקנים) - ועד שמי שהפכה בהמשך לבת הזוג שלי החזירה אותו להריץ - לא היו לי שחקנים ולא הרצתי כלום.
כלומר, עדיין עדכנתי את קלדאריה פה ושם, אבל לא יותר מזה. זו אולי היתה הסיבה המרכזית לזה שהמערכה של איי מונקריס לא שרדה.
(אבל כן, מודה שמנצ'קינים שאדישים לעולם המערכה היה אחד הגורמים שכמעט הוציא אותי מהתחביב).

אבל בחזרה לנושא:
ידע כללי זה בסדר גמור, והעשרת עולם המערכה זה תמיד טוב.
לגבי שחקן שמבקש - הייתי מציע להבדיל בין מקרה שבו שחקן באמת מכין רקע מעניין שעושה שימוש בעולם המערכה, בלי לבקש טובות הנאה טכניות (שאז רצוי מאד לבוא לקראתו), לבין מצב שבו מדובר במנצ'קין שרוצה כוחות "מכאן ומכאן", או באדג'לורד שרוצה 'את הדמות הכי מיוחדת ו/או מיוסרת ו/או שניהם' - בלי שום יחס אמיתי לרקע או לעולם.

Top Bottom