• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שאלה לגבי המרת מבוך

נניח שקיים מבוך כלשהו שכתבתי עבור 5E, האם כדאי לפרסם אותו בקהילה הישראלית כמו שנכתב או שכדאי לשכתב אותו לצורה מאד גנרית כדי שכל אחד יוכל לקחת אותו לשימוש בשיטה החביבה עליו?
האתגר: אני מנסה לעשות את זה בדף בודד (One page dungeon).

נניח שקיים מבוך כלשהו שכתבתי עבור 5E, האם כדאי לפרסם אותו בקהילה הישראלית כמו שנכתב או שכדאי לשכתב אותו לצורה מאד גנרית כדי שכל אחד יוכל לקחת אותו לשימוש בשיטה החביבה עליו?
האתגר: אני מנסה לעשות את זה בדף בודד (One page dungeon).
לדעתי כדאי לפרסם בE5, ואם יהיה לך זמן וכו' תכתוב את הרעיון שלו בלי מכניקה.
הבעיה (לדעתי) של מבוך חסר מכניקה היא שהוא בסך הכול רעיון למבוך, אי אפשר באמת להשתמש בו ככה, להתאים אותו לקמפיין לוקח רק קצת פחות מהזמן שלוקח להכין מבוך בעצמך.
יתרה מכך, הרבה קמפיינים לא ימצאו שום שימוש למבוך... בעיקר קמפיינים ממו"ד לדורותיה (כולל פאת'פיינדר) ימצאו שימוש למוצר הזה, והמרה משיטה אחת של מו"ד לאחרת היא קלה לאין ערוך מהמרה לשיטות שאינן קשורות זו לזו.

תשאיר את הנתונים הספציפיים שכתבת. אם מישהו רוצה להמיר לשיטה שלו הוא יכול.
זו הייתה המחשבה הראשונית שלי, אבל כשאני כותב בצורה גנרית (OSR) - אני כותב פחות משמעותית וקל לי יותר להכניס הכל לדף וגם האווירה הכללית של פרסומי החומר באותו מגזין שיצא היא OSRית - כלומר אולדסקולית כמו שהיה פעם.
לדעתי כדאי לפרסם בE5, ואם יהיה לך זמן וכו' תכתוב את הרעיון שלו בלי מכניקה.
הבעיה (לדעתי) של מבוך חסר מכניקה היא שהוא בסך הכול רעיון למבוך, אי אפשר באמת להשתמש בו ככה, להתאים אותו לקמפיין לוקח רק קצת פחות מהזמן שלוקח להכין מבוך בעצמך.
יתרה מכך, הרבה קמפיינים לא ימצאו שום שימוש למבוך... בעיקר קמפיינים ממו"ד לדורותיה (כולל פאת'פיינדר) ימצאו שימוש למוצר הזה, והמרה משיטה אחת של מו"ד לאחרת היא קלה לאין ערוך מהמרה לשיטות שאינן קשורות זו לזו.
זו גם נקודה חשובה :/ עכשיו אני עוד יותר בדילמה

עריכה:
אם אני כותב אותו בצורה OSRית אז בעקרון קל למצוא ברשת את הנתונים של כל יצור (חוץ מהמיוחדים) וגם אם אני צריך לכתוב אותם זה יהיה קצר משמעותית ביחס לנתונים של 5E שתופסים המון מקום.

עריכה אחרונה:
אתה לא חייב לכתוב נתונים של יצור שקיים במגדיר המפלצות. אתה יכול להניח שלשה"מ יש אותו. פשוט תכתוב "שלושה קסורנים בחדר D או משהו."
מסכים, אבל זה יכול להיות נכון גם עבור 5E וגם עבור שיטות אחרות.
אם אני עושה את זה גנרי אבל עם שמות היצורים כמובן, אז כל אחד יכול להציב אותם במבוך עם נתוני השיטה שלו.

אני חושב שמה' 5 היא המהדורה הפופולרית יותר, ורוב הקהל ישתמש בה- אז עדיף לכתוב את המבוך בהתאמה לה. עם זאת, אם חשוב לך יותר ליצור מבוך בדף בודד, עדיף לצמצם את המכאניקה כמה שאפשר, ולא להכניס נתוני מפלצות: כן עדיף להשתמש רק במפלצות שמופיעות בחוקים הבסיסיים אבל.

אתה יכול גם לפרסם הנחיות למכניקה, ולתת תיאור מילולי איכותי על האתגר במקום מספרי. למשל להגיד שהמפלצת קשה לפגיעה או שפירוק המלכודת דורש מיומנות בינונית, מכאן זו כבר תהיה אחריות השה"ם להמיר את זה לשיטה שלו.

אני חושב שמה' 5 היא המהדורה הפופולרית יותר, ורוב הקהל ישתמש בה- אז עדיף לכתוב את המבוך בהתאמה לה. עם זאת, אם חשוב לך יותר ליצור מבוך בדף בודד, עדיף לצמצם את המכאניקה כמה שאפשר, ולא להכניס נתוני מפלצות: כן עדיף להשתמש רק במפלצות שמופיעות בחוקים הבסיסיים אבל.
זה נכון, 5 הכי פופולרית, ההרפתקה שלי כתובה ל5 וזו גם הנטיה שלי לגבי הכתיבה ללא המרה (יש המון עבודת ליטוש בלי קשר).
הדילמה התחילה כי כל אווירת המגזין הישראלי שעתיד לצאת הייתה אווירת osr, למרות שאפשר בהחלט להגיש תוכן של 5e.
אתה יכול גם לפרסם הנחיות למכניקה, ולתת תיאור מילולי איכותי על האתגר במקום מספרי. למשל להגיד שהמפלצת קשה לפגיעה או שפירוק המלכודת דורש מיומנות בינונית, מכאן זו כבר תהיה אחריות השה"ם להמיר את זה לשיטה שלו.
בעקרון התחלתי לעשות מה שהצעת ופתאום עצרתי ואני מרגיש שאני חותך בבשר החי של היצירה שלי וזה מתחיל להראות ולהשמע לא בדיוק כמו שהתכוונתי...

בעקרון התחלתי לעשות מה שהצעת ופתאום עצרתי ואני מרגיש שאני חותך בבשר החי של היצירה שלי וזה מתחיל להראות ולהשמע לא בדיוק כמו שהתכוונתי...
אז כפי שעוג אמר - פרסם אותה כפי שהיא.

אז אני מקשיב לעצתכם ומנסה לפרסם תוכן 5E, אבל יש לי קצת בעיה להכניס הכל לעמוד אחד טכנית - כלומר יש לי את רוב הטקסט, יש לי את המפה.
בהתחלה ניסיתי להכניס הכל דרך תוכנה גרפית שדומה לפוטושופ אבל זה רק סיבך את העניינים.
מישהו מכיר תוכנה פשוטה שאני יכול באמצעותה לזרוק פשוט מפה ומסביבה לשים חלונות טקטס? (אני לא יודע איך אפשר לעשות את זה בWord אם זה יעלה כרעיון).

עריכה: קבלו ביטול, עקב חוסר זמן פשוט התחלתי לעבוד במרץ על One Note.
מעריך את כל הטיפים שלכם!

עריכה אחרונה:
OSR זה ממש לא כתיבה גנרית. זה לכתוב לשוק מוגבל וקטן, אז אלא אם אתה משוגע לעניין חבל להשקיע זמן לכתוב הרפתקה של OSR
אפשר לכתוב לחמש מבלי להוסיף נתונים מכאניים אלא רק לציין את השמות של המפלצות והיכן למצוא את המידע המכאני.

אז העניין היה - מגזין (Zine) ישראלי פשוט - שהוא בעצם אסופה של כמה דפים, האווירה הייתה OSRית וכך גם הקבוצה בה הרעיון התגלגל (למרות שממש לא חובה להגיש תוכן OSRי).
בהחלט השוק הOSRי בארץ מוגבל וקטן, אבל מבחינה טכנית אני יכול לדחוס הרבה יותר חומר OSRי כשמאלצים אותי להסתפק בעמוד אחד.
בכל מקרה לצערי לא הספקתי ללטש את מה שהיה לי בזמן, אז ירדתי מהעניין.

חזרה