• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

רשומות The Spiral Depths of Madness [מו"ד מהדורה 5]

Session 50 - The Spiral Depths of Madness

The mummies seemed immune to all damage. The stage, sarcophagi and the scarab enamel inside each of the sarcophagi glowed with magic. We found a scarab of the color that we had seen all over the pyramid in each sarcophagus that when pulled out removed the protection from the mummies. They were quickly killed after that.

On the walls we were able to read:
  • Thieves will be cursed
  • The king and queen went down to sheol to protect the city

We found a hidden door in the stage that led to an old elevator. We rested and after cleaning ourselves of the curse, got on the elevator and went down. The elevator broke, dropping Grofire to the ground. We found ourselves in a giant underground city. There were thousands of spirits everywhere and a giant lightning storm in the center of everything. The spirits seemed non-hostile to us. They guided us to a building that looked like a temple with drawings of dragons. We entered the temple and saw a raised circular altar. As we approached, 6 spirits flew in and touched the altar and then removed their hands and looked at us. E’kra touched the altar and saw a vision of an ancient blue dragon being offered a potion by 6 cultists which it drank and then died to the cries of the cultists. Aldryn noticed light starting to come from outside of the temple. When he looked, he saw balls of light flying towards us quickly. We all touched the altar together, but nothing happened. The balls of light turned out to be a group of flame-skulls that told us that we shouldn’t have come and that Xinvarwaataa was coming. Grofire cast a globe of invulnerability and we started killing off the skulls. The lead skull dropped a piece of metal when it was killed. Kahsmir gathered it from where it fell after we finished off all of the skulls. As she went, E’kra received a message from Sol’er saying that she was close, but she should be wary of a fight as he had sent his strongest warlock and he never heard from him again. The spirits pointed Kahsmir back to the temple and she put the shard on the altar, causing a flash of light. After the flash faded, the storm faded as well and a giant black gemstone was now visible. We started upwards and the side of the city was shown to be an illusion as an enormous undead blue dragon.

נשמע פרק מגניב עם האשליה של הדרקון הכחול, וגם הרוחות.
מי שכתב את הסיכום האחרון, גם גרם לי להבין שגרופייר זה גידול אש :)

אציין גם שקשה לי לעקוב אחרי העלילה, עד כמה העלילה מתמשכת מהרפתקה להרפתקה? זה לא נראה כך, אלא יותר רצף של הרפתקאות לא קשורות. מסקרן אותי לדעת מה זה בפועל כי קשה להבין מהסיכומים.

נשמע פרק מגניב עם האשליה של הדרקון הכחול, וגם הרוחות.
מי שכתב את הסיכום האחרון, גם גרם לי להבין שגרופייר זה גידול אש :)

אציין גם שקשה לי לעקוב אחרי העלילה, עד כמה העלילה מתמשכת מהרפתקה להרפתקה? זה לא נראה כך, אלא יותר רצף של הרפתקאות לא קשורות. מסקרן אותי לדעת מה זה בפועל כי קשה להבין מהסיכומים.
תודה, העלילה טיפה סבוכה כי היא מתפרשת על המון זמן עם המון קצוות פתוחים (במכוון) וגם כי הסיכום הוא בכל פעם דרך עיניו של שחקן אחר עם נקודת מבט שונה וסגנון כתיבה שונה (לפעמים גם שפה) ולגבי הרבה אירועים השחקנים הבינו מה שהבינו באותו רגע, לפעמים זה היה מדוייק ולפעמים פחות.
גרופייר הוא אינבוקר, לא חשבתי על זה עד עכשיו שהוא באמת מצדיק את השם שלו (קוסם שאוהב לשחק באש :) ).

הקמפיין עצמו הסתיים לפני מספר ימים, אני אנסה בסוף לתת סיכום מקיף אך תמציתי שאולי ישפוך קצת יותר אור על מה שהיה.

Session 51 - The Spiral Depths of Madness

הדרקון לא בזבז זמן והחל לתקוף אותנו, הקרב לא היה קל בכלל, הדרקון היה ממש חזק בשבילנו. למזלנו, במהלך הקרב, הרוחות כיוונו אותנו ברמזים לעבר דירה ששם היתה קדרה עם נוזל מסוים, קסמיר וגרופייר, לקחו חלק מהנוזל, קסמיר החלה לעוף לעבר הקריסטל הגדול וגרופייר בעזרת קסם גרם למס' אבנים להתעופף לעבר הקריסטל. ברגע ששניהם פגעו בקריסטל, הוא התנפץ, ולמרות שהדרקון כמעט גבר עלינו בקרב הוא החל לברוח.
בו בזמן, הילד הרוח סימן לנו עם הידיים סימן של קרבות, והצביע לכיוון למטה, מעניין מה הוא סימן לנו? נצטרך לברר, אבל כל זה רק אחרי שנרפא את עצמנו כי כרגע ⅗ מהחבורה מחוסרי הכרה ואחד פצוע קשה קשה.

We saw a giant unicorn start to appear in place of the stone and burst free of the chains that were surrounding it before it dispelled the illusion on the tunnel and the hoard on the bottom and then disappeared in a cloud of light. E’kra was then surrounded by a bright nimbus of light. Xinvarwaataa ran away and sent a spell to start destroying the city as he escaped through a tunnel. We raced to the hoard as the city started to break apart. A pack of skulls attached to wings started flying towards us. The group jumped the last few floors down to Jor’el, who threw up a wall of force around them. We watched as Xinvarwaataa returned in a glowing ball of lightning. As the city fell around us, Xinvarwaataa started digging through to stare at us through the wall of force. We managed to kill off Xinvarwaataa, and then teleported back to the tower.

We found:
Treasure
Bag of holding
Sword of Dragon Slaying

Session 52 - The Spiral Depths of Madness

Upon returning to the tower, we were met by a dragonborn, Sirgasar. He was looking for Mirganos, wanting his help to deal with the changes to the moon. The door into the tower was once again closed and locked, with the runes changed.

Legend Lore on the phylachtery:
"כשאנשי כת הדרקון ביצעו את הטקס מלא הרהב,
נשמתו של Xinvarwaataa נכלאה בתוך הלהב,
ואז גופתו העצומה קמה מן המוות השחור,
הילה נקרוטית סביבו ובמקום עיניים - אור".
We understood this to mean the sword we found.

Sirgasar said that Mirganos had made a deal with the Horned King many years before.

Searching in the library, we found that:
Xinvarwaataa was responsible for the destruction of Nevenditz
The only way to destroy the phylactry is with Xinvarwaataa’s own dragon’s breath
The only way for Xinvarwaataa to come back is for there to be the corpse of a dragon for him to inhabit.

Sirgasar asked the Crystal Ball what the meaning of the changes to the moon was - An attempt to open the gate from the abyss to the prime material plane.

We finished and traveled back to Neverwinter.​

Session 53 - The Spiral Depths of Madness

We were met by Raidon, who insisted that we follow him to the basement of the lords alliance. We followed him to a hall in which we waited before a bright light appeared in the middle of the room followed by a figure in armor that appeared from the light. The figure was holding in his hand a shard of a weapon. Raidon introduced him as Oldo and that he had been sent to the City of Brass to get the next piece of the Blade.

We had a week of downtime.
  • Hector spent time traveling around the nearby villages, spreading goodwill and money, and trying to find information about the orcs. He also got his armor changed over from the Duregar markings to those of nature and Lathander.
  • Sirgassar tried to find information on the Demigorgon
  • Oldo picked up some basic supplies.
  • Jor’el travelled with Hector and they stopped to visit the monastery that he grew up in, belonging to the Order of the Vigilant Eyes of the God. They were already involved in protecting the surrounding villages and protecting them from the raiding orcs. They didn’t have any further information about the cult that serves his mother. He sent to his mother to find the Cult to try to convince them to help and to gather information from them.

After a week, Rownson returned and told us that they managed to capture the cultists of the Divided Cult. They are connected to the Horned King and trying to free the Demigorgon. They were using the orcs to destabilize the area. Also, they said that the destruction of the Moon Pedestal set back their plans significantly.
Hector further interrogated them, finding out that the head of the Satorage was the one who killed Sigral and they, along with the Horned King, were in the glacier.

Oldo cast commune -
  1. Is there a mage who can bring the head of the Satorage to us on our way? - No
  2. Is the Satorage Captain on our plane of existence? - Yes
  3. Is the party stronger than the Satorage? - Unclear

Session 54- The Spiral Depths of Madness

Return to the North​

The Elk Tribe​

We teleported to where the Elk Tribe last was and then found their new location via sending. We quickly found them and met Joren and he sent us on to Raahataka.He once again offered us the milk and we all drank before he started talking. He gave us the black ice dagger. He told us that the Satorage were close, as was their leader, Chirzdrok. He said that they had to move away from the glacier due to what was happening there. He did not know how to use the dagger, only that it was the only thing that could stop him, and that the one who would use it would pay a price.

The Glacier​

We flew out in the direction of the glacier, using locate creature to search for the Satorage. We eventually found them as we approached into the haze surrounding the glacier. We stopped a distance from them and Grofire cast a tiny hut. They attacked and we fought, with them using an ice wall to try to stop us but it was dispelled. We killed one and they backed off.
WIf3KPRmvLfiD80U2tBTIKNzMCtIYIYh9j86IyrFlIhKS-qHItm3zYNdutOC55TBf-HR1qhGN4jxFns9p8QOdHl_QyiYSF5unIXdJKt7jyuQ2ImnxlUJ-Vv_3gghDrcCRiCAcJysNWjYuXdqiw

Session 55 - The Spiral Depths of Madness

The Glacier​

They resurged and we killed them off, one after another, including Chirzdrok, although he started to join back together. We gathered up his bits and split them between sealed vials. We then drank the potions and headed into the lair of the Horned King.

The Lair of the Horned King​

We found ourselves facing the Horned King, a smiling horned skeleton made of pristine bones, covered in purple robes, carrying a giant glowing scythe.

NT78megnNdLBqH0E7LEA7aXBYaPUzNK1FSu5HlmAbT3us0yeV9yLAeFzg6QWDMAGzpSXinr-b4MYz9B1PkU1zFRdK5ifdbIsoTpYGT3frQneuiXiLY60vYdYcKQ8KlcD2_5zIxqPFcTJ_oXVEw

Next to him was a zombie mage covered in black robes, carrying a staff, who we identified as Fidris.
8e2o652y2tkgSsi86IN8nqN_nZir9284zm3ntvTBLl2_iCBJBBsHk8qPDullxcRpjMQuMmWklaYDLEneY6p-qgE3jFRgxjFP3uOXLjKJACBdPsxQuiCHeFY45cLMNyATQ1lgoWenF9ErFUGjsw

Behind them were 12 cultists of the Divided Clut, dancing around a magic circle. They were protected by an arcane barrier. As they danced, they slowly went into a frenzy
one by one.

1653834378630.png

החבר'ה התעייפו בכתיבת תיאורי הסשנים לקראת הסוף ;)?
זה תאור מדוייק של מה שקרה :)
בעקרון חסר עוד סשן סיכום אחרון שכנראה אני אאזין להקלטה ואסכם (אחרי חודשים שעברו מאז סוף הקמפיין).
מצד אחד אני לא רוצה להכריח אנשים לסכם ומצד שני, עכשיו יש לנו אחלה מזכרת! ומצד שלישי אני כמנחה לא תמיד יכול לקחת את הסיכומים עליי...

סשן 56 חלק א'

כמה מילים שלי:

אז עברו משהו כמו שנתיים מאז סיום קמפיין הבית שלי, שאני מחשיב לזה שהיה הטוב ביותר, הארוך ביותר והמהנה ביותר שהיה לי ביותר מ30 שנות התחביב.
היה לי חוב שהציק לי, לסכם את הסשן האחרון והאפי שהיה לנו.
מתנצל מראש לא הכל מושלם, אני מסכם מתוך הקלטה, חלק מהדברים בין הסשן הקודם לנוכחי התפספסו מבחינת סיכום, אבל אשתדל לעשות את המיטב כדי לסגור את המעגל הזה.
הסשן רובו ככולו קרב מורכב שניסיתי לפשט ואני אפרוש אותו ל2-3 חלקים כאשר זה הראשון.

הסשן עצמו:

שניים עשר אנשי הכת מגבירים את קולם ותנועתם, משפטים באביסלית עתיקה, חלקם נראים כאילו הם כבר איבדו שליטה מלאה על גופם ופיהם, הקול נעשה עמוק, נמוך ומפחיד ושד עצום מתחיל להתגשם במרכז מעגל הזימון - נסיך השדים, אימת הAbyss - הדמוגורגון!

החבורה השמידה את אנשי הכת במהירות באמצעות כדור אש וחיצים.

המלך המקורנן כלוא בכלוב כוח על ידי סירגאסאר, אולדו מרגוכז בלחש ברכה, גרופייר מנסה בשארית כוחותיו להחזיק את הדמוגורגון בקיר כוח שמונח בצורת כלוב רבוע סביבו!
המשאבים של החבורה מתדלדלים והם בעצם מה שמפריד בין הקיום של Ferun כפי שאנחנו מכירים אותה, לבין אסון הרסני שאין דרך חזרה ממנו!

המלך המקורנן ממש לא אוהב לראות את פיגיון הקריסטל השחור של הקטור, האלים קיללו אותו להמשיך בחיים בצורה הזו שמכאיבה לו בכל שנייה שהוא מתהלך על האדמה של היצורים החיים.
המלך המקורנן מנסה לצאת מהכלוב של סירגאסר באמצעות לחש שנראה כמו מיסטי סטפ ונכשל, סירגאסר עצמו מרחף באוויר עם כנפיים דרקוניות חצי שקופות.

על גבו של הקטור ממתינה - The Blade of the gapping maw שחלקה האחרון הושלם:
1707728677922.png

הדמוגורגון משתולל מזעם פראי, שני הראשים שלו שואגים אחד על השני, הוא מרים את זרעות התמנון שלו אל השמיים וממלמל משהו באביסלית - מה שגורם לשני שדים עצומים להתגשם, השדים הם Balors גדולים, אדומים מכונפים, כל אחד מהם מחזיק ביד אחת חרב אפופת ברקים ושוט ארוך שנראה שעשוי מאש מוצקה.

בו בזמן מפתח הקרחון נכנסות שתי דמויות מתוך הערפל, מה שמייאש את החבורה.
אך פתאום שתי הדמויות מוכרות! אלדרין ואיקרה (הכנסתי לסשן שני שחקנים שפרשו כמה חודשים לפני הסיום).
הדמויות זוכורת שאיקרה נעלמה אחרי השחרור של סול-אר (יישות חד הקרן ששוחררה).

גרופייר לוקח מספר צעדים אחורה, מטיל כדור אש נוסף לעבר המלך המקורנן וממהר להכנס אל בועת האנטי קסם שיצר.
איקרה שולחת פרפרים קסומים תוך כדי הטלת לחש ומרפאה את הקטור הפצוע.

ג'וראל יורה 3 אלדריך בלאסטס על אחד הבאלורים.
סירגאסר נוסק מעלה עם כנפיו ומנסה להטיל מגע קרח על אחד הבאלורס וגורם לו נזק נקרוטי, הבאלור שואג ומביט בפצעיו המדממים שלא מצליחים להסגר!.

הקטור פונה אל איקרה ואלדרין "הגיע הזמן באמת שתגיעו לכאן" ונועץ את הפיגיון השחור במלך המקורנן, המלך מחזיק בפצע שלו כלא מאמין וצורח צרחה אל מתית חלולה: "לאאאא"
והוא לאט לאט נמס לתוך עצמו והופך לעיסה מבחילה שמנסה להמשך אל הקבר שלו חזרה.
האנרגיה מדקירת הפיגיון השחור שואבת מהקטור את כל כוח החיות שלו והוא נופל מעולף וגוסס לרצפה!

ראשי הדמוגורגון מתווכחים בינהם באביסלית, אחד מהם אומר "הקוסם" והשני אומר "הכהן"... שואגים וכמעט נושכים אחד את השני.

אחד הבאלורים מתעופף אל גג המאורה ומתקרב כדי לתקוף את סירגאסר שכבר מתחיל להרגיש את הלהבות שאופפות את השד שורפות אותו.
החרב והשוט חותכות ושורפות את סירגאסר שזועק מכאב.
השוט תופס ברגלו של סירגאסר ומושך אותו בכוח למטה.

אלדרין מחזיק בקשת שלו: The Devil of the Deep, קשת קסומה שמשובצת בה גולה שניתן לראות בה את גלי הים נעים אם מתבוננים היטב.
הוא יורה חיצים אל עבר הבאלור המעוף שמסתחרר ונופל מטה 30 פיט.

תודה The oldman The oldman זה ניקר לי כבר הרבה זמן, קרה נס והקובץ עדיין קיים, אז חשבתי ללכת על זה.
השחקנים בינתיים התפזרו, אבל אבשר להם ברגע שהכל יהיה כתוב (בינתיים רק אחד יודע :) ).
כבר היה שווה לעשות את זה כי כבר הספקתי לשכוח מההפתעה שארגנתי באותו סשן האחרון - הכנסתי שני שחקני עבר בקבוצה עם הדמויות שלהם להצטרף לקרב הסופי וזה היה בהפתעה, העלתי אותם לזום כמה דקות אל תוך הסשן - היה מגניב ומרגש!

חזרה