• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קת'ולהו ממשיך לקרוא לי...

הנחיתי בעברי קמפיין קצר בשיטה זו, ומאוד נהנינו. עם זאת, שמעתי הרבה טענות על כך שהשיטה מיושנת מבחינה מכאנית, האם אתה מסכים עם טענה זו? אני אישית לא כל כך בטוח מה הכוונה ב"מיושנת מכאנית", אולי הכוונה שהיא פשוט טאסק רזולושן ולא מביאה חידושים לתקופתנו מהבחינה המכאנית?

עוד דבר שאני חייב להתוודות עליו, כשהנחיתי את הקמפיין המדובר נמנעתי מלהרוג דמויות שחקן כי חשבתי שזה די משעמם (אולי כי באתי בראש של מו''ד).

ועניין אחרון, אני מצאתי שלשחקנים שלי קשה לשחק את דמויותיהם באופן שהם פגועים נפשית. אשמח לדעת מה אתה חושב בנושא.

לסיכומו של עניין, מאוד אשמח לראות את השיטה מקודמת בארץ, למרות שבאופן אישי אני חושב שהקת'ולהו מיתוס כל כך הצליח דווקא בגלל היעדר זכויות היוצרים עליו.

יכול מאד להיות שיש אמת לגבי זה שהשיטה נחשבת לפחות חדשנית מכנית.
למרות שהשיטה וותיקה מאד, נחשפתי אליה רק לאחרונה, היא כרגע במהדורה השביעית שלה, אבל אני מוכרח להסביר שהקסם שלה בעיניי הוא לאו דווקא המכניקה אלא הרבה יותר הרעיון והת'מה.
האפשרות לשחק בני אדם "רגילים" ללא כוחות אפיים מוגזמים או אינסוף נקודות פגיעה, הופך את הדמויות לשבירות, מה שמכניס המון מתח למשחק ומאלץ במצבים מסויימים אם השחקנים להיות יצירתיים או להסתכן באובדן הדמויות שלהם (אם ממוות או בתרחישים גרועים יותר).
שינוי החשיבה מחיסול מפלצות לפתרון תעלומה תוך ניסיון להשאר בחיים, היה עבור שחקן ומנחה מו"ד וותיק שכמותי - שינוי מרענן.
אני עדיין לא מוכן להריץ בה קמפיינים אבל וואן שוטים אני מניח שבקרוב מאד אוכל להריץ.

דווקא לההרג בקריאתו של קת'ולהו זה דבר שעלול לקרות הרבה יותר יחסית למו"ד ואפילו שאחד הסשנים נגמר במשהו קרוב לTPK, ממש נהננו כי יצרנו סיפור מעניין, למרות שלקחנו החלטות שגויות ונהרגנו - זה עדיין היה כיף.
חשוב לציין שכל מי שנכח היה בוגר, אני חושב שקריאתו של קת'ולהו דורשת בגרות מסויימת מהשחקנים.

הת'מה של 1920-1930 מבחינה תקופתית גם מאד קסומה בעיניי וישר זורקת אותי לסדרות כמו "פיקי בליינדרס" וגם "אימפריית הפשע" (מקווה שלא טעיתי בתרגום) ומגניב בעיניי כל מה שמתלווה לאותה תקופה - אווירה, מכוניות, נשקים וכו'...

לגבי הקושי בלשחק שחקנים פגועים נפשית, אני עדיין לא בקיא בנושא, אבל לדעתי זה תלוי אם הפגיעה הנפשית מוגדרת על ידי המנחה ואז זורמים איתה, או שכל אחד לוקח אותה למקום אחר (אני עדיין לומד את הנושא) אבל מוכרח לומר שזה יכול להיות אחד הדברים הכי כיפיים בשיטה וזה מאפשר לך ללכת עד הסוף עם הדמות - לשחרר יריה מאקדח טעון או לקפוץ מחלון... דברים שיכולים ליצור סיטואציות בלתי נשכחות :)

אחד הצעדים הראשונים שלי, היה יצירה של קבוצת הFB של שחקני השיטה בארץ (אם אסור לפרסם מתנצל מראש אסיר את הקישור, אין פה שום מטרת רווח מסוג כלשהו) ויש בה יותר מ60 חברים כרגע, מדי פעם מריצים וואן שוטים וגם סדנאות הסבר על השיטה.

אני רק אגיד שכסיפרי קריאה יש להם נטיה לחוש הומור משובח, כך שהרבה יותר נוח לי לקרוא את סיפרי השיטה של קש"ק מאשר את מו"ד 5 ( שהוא הרבה יותר טכני ו"כבד"). כולל איזושהיא הערה על הרעיון של מה קורה כשמנסים לחלוב את שאבניגורת'.

הנחיתי בעברי קמפיין קצר בשיטה זו, ומאוד נהנינו. עם זאת, שמעתי הרבה טענות על כך שהשיטה מיושנת מבחינה מכאנית, האם אתה מסכים עם טענה זו? אני אישית לא כל כך בטוח מה הכוונה ב"מיושנת מכאנית", אולי הכוונה שהיא פשוט טאסק רזולושן ולא מביאה חידושים לתקופתנו מהבחינה המכאנית?
הכוונה נראה לי היא שהשיטה מאוד OSR

הת'מה של 1920-1930 מבחינה תקופתית גם מאד קסומה בעיניי וישר זורקת אותי לסדרות כמו "פיקי בליינדרס" וגם "אימפריית הפשע" (מקווה שלא טעיתי בתרגום) ומגניב בעיניי כל מה שמתלווה לאותה תקופה - אווירה, מכוניות, נשקים וכו'...
אישית אני הרבה פחות התחברתי לת'מה של שנות העשרים-שלושים בארה"ב, אבל יום יבוא ואני אריץ משחק קריאתו של קת'ולהו בתקופת המנדט הבריטי בפלשתינה-א"י.

הכוונה נראה לי היא שהשיטה מאוד OSR
היא לא OSR כי היא לא "רנסנס" - היא האולד-סקול בעצמו. שיטת סימולציה מהסוג שהיה מקובל בתחום הלא-מו"ד באייטיז ובניינטיז.

אישית אני הרבה פחות התחברתי לת'מה של שנות העשרים-שלושים בארה"ב, אבל יום יבוא ואני אריץ משחק קריאתו של קת'ולהו בתקופת המנדט הבריטי בפלשתינה-א"י.
זה משהו שגם חלף במוחי וזו פעם ראשונה שממש ניסיתי להזכר בשיעורי ההיסטוריה כתלמיד :)

זה נראה לי פחות החומר שמלמדים בבתי הספר, אבל נראה לי שיש המון פוטנציאל. ממפות מהתקופה יש הרבה שממה וביצות, עם כפרים פזורים בין לבין וכל הטלטלה של סיום השלטון העות'מאני ותחילת ההתארגנות של כל מיני קבוצות וארגונים. יש לך גם כמה "עולמות מקבילים" עם מעט מאוד השקה ביניהם ביום יום - שלטונות המנדט הבריטי, החברה הפלסטינית, היישוב היהודי בראשיתו, בדואים שעדיין עוברים איפה שבא להם בנתיבי השוד והסחר, מרידות וסכסוכים.

אני אהיה כן, בבית הספר שיעורי היסטוריה לא תמיד היו האהובים עליי... אבל כמה מגניב זה שבזכות התחביב המדהים שלנו, פתאום אני מאד מתעניין בתקופה היסטורית ורוצה ללמוד עליה מרצוני החופשי בעת התרחשותה במקומות שונים בעולם :LOL:
אני כבר מדמיין קבוצת חוקרים שמתבקשת לחקור סליק שקרה בו רצח ומפה לשם העניינים מתגלגלים למחוזות אחרים לגמרי...

אני כבר מחכה לקרוא את הסקירה שלך לערכת ההתחלה 😇
וכמובן אם יש לך או לחבר׳ה אחרים עוד תוכן לשיטה נשמח לפרסם באתר.

נ.ב. אני זה שגרמתי לך להידרדר לשיגעון עם הנושא שלי על ערכת ההתחלה? :cthulhu:

אני כבר מחכה לקרוא את הסקירה שלך לערכת ההתחלה 😇
וכמובן אם יש לך או לחבר׳ה אחרים עוד תוכן לשיטה נשמח לפרסם באתר.

נ.ב. אני זה שגרמתי לך להידרדר לשיגעון עם הנושא שלי על ערכת ההתחלה? :cthulhu:
אני עוצר את עצמי מלכתוב עד שאני לא אקרא ואולי אריץ גם את חוברת ההרפתקאות שם :)

האמת שכן, הפרסום שלך של ערכת ההתחלה גרם לי להתעניין בה, ראיתי שהיא קיבלה מחמאות מקיר לקיר והנה היום אני כבר עם ספרי הCore של השיטה פלוס ספר קריאה של כל כתבי לאבקראפט כמעט :)
אז תודה! :LOL::cthulhu:

אני רק אניח את זה כאן:

נייס! :)

הרצתי את הרפתקת ה-One on One, בשם Paper Chase מתוך ערכת ההתחלה.
היה לא שגרתי להריץ לשחקן אחד (עשרות שנים לא עשיתי את זה) וגם קצת קרטעתי כי זו הרצה ראשונה שלי בCoC, אבל בסך הכל היה נחמד.
ההרפתקה מאד בסיסית, בנויה לסשן יחיד ועוד הספקתי לעבור עם השחקן שלא הכיר כלל את השיטה על דברים בסיסיים, אבל זו אחלה הרפתקה למנחה ושחקן מתחיל בשיטה, פחות מומלץ למי שכן התחיל כבר להתנסות בה.

1638698111856.png

חזרה