• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות

קסם מול טכנולוגיה גירסת גיבורי העל

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
היום במהלך דיון עם חבר, הוא העלה רעיון של גיבורי על מבוססי טכנולוגיה נלחמים בגיבורי על מבוססי קסם. הרעיון עצמו - צד אחד טכנולוגי נלחם בצד אחד מאגי - לא חדש וגם הבנתי שהיה גם סיפור בקומיקס עם גיבור על מבוסס טכנולוגיה - איירון-מן - נלחם באויבים מבוססי קסם. כאן הכוונה לכוחות שהם בפני עצמם טובים אבל, בפשטות, מתעבים לחלוטין את הצד האחר. השאלה היא כיצד עולם כזה יעבוד. עולם כזה אמור להיות דומה לשלנו מספיק כדי שהוא יוכל להיחשב לעולם של גיבורי על (שהוא, אאז"נ, בדרך כלל נגזרת של העולם שלנו רק עם גיבורי על.) ולא עולם פנטסיה. כפי שאני רואה את זה, הפילוג הוא רעיוני, לא פיסי, כך ששני הכוחות מתחרים על אהדתה של אותה אוכלוסיה שהם אמורים לשמש כגיבורי העל המוצהרים שלה. והם עשויים לעשות מעשים נוראים מתוך אמונה שהם מקדמים את הטוב כל עוד זה לא פוגע בחפים מפשע.

עולם המבוסס על איזון בין טכנולוגיה לקסם?

עולם בו גיבורי העל נלחמים בצד האפל של המחנה היריב - גיבורי על טכנולוגיים מול קסם אפל לעומת גיבורי על מאגיים מול שימוש לרעה בטכנולוגיה?

עולם בו גיבורי העל מייצגים גישה מיסטית מול גישה רציונלית?

עוד אפשרויות?

The oldman

The Rainbow Archmage
צוות הפורום
אני עייף מכדי לזכור בבירור, אבל זה Trope לא חדש. לרוב זה לא מוצג בצורה כל-כך חדה כמו שאתה מתאר, אבל זה שיש צד אחד שנשען על כוחות קדמוניים/קסומים לעומת הצד השני שמשתמש בטכנולוגיה ובקידמה זה די נפוץ.

ספציפית בגיבורי-על זה קורה הרבה, אבל גיבורי-על לרוב לא מחולקים לצדדים כל-כך שחור-לבן. אני מכיר בעיקר את DC ואת מארוול, ופחות את כל האינדי למינהם, אבל אצל שניהם יש גיבורי-על מכל הסוגים: אנשים פשוטים, אנשים עם טכנולוגיה מגניבה, בעלי כוחות על אמיתיים, חייזרים, וכאלה שמשתמשים בקסם.

the Nerubian

פונדקאי ותיק
צוות הפורום
היה סוג-של-קטע כזה של קסם מול טכנולוגיה בעלילת elseworld (כלומר לא קאנוני) של קומיקס DC, בשם Act of God.

מדובר בקו עלילה שבו נעלמים כל הכוחות העל-אנושיים ונשארים רק גיבורי העל והנבלים "הטכנולוגיים". גיבורים ונבלים עם כוחות מיוחדים מתמודדים עם המצב החדש בצורה טובה יותר או פחות וחלקם "בונים את עצמם מחדש".
מצד שני - ההחלטות העלילתיות שרירותיות לאללה, ונראה שהרבה מהן נובעות מזה שהכותב דאג מונך הוא פשוט batman fanboy ששונא את סופרמן... יש גם גיבורים "טכנולוגיים" שמפסיקים לעבוד בצורה שרירותית ולא אמינה כי הכותב החליט שהטכנולוגיה שלהם לא מציאותית מספיק (כמו The Atom) ואחרים שכן ממשיכים לעבוד למרות שהם בדיוניים לא פחות.

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
תודה על התשובה. :)

הרעיון היה שמדובר במאבק של טוב מול טוב ששני הצדדים משוכנעים שהצד האחר פועל בצורה שגויה ושניהם פועלים למען טובת הכלל. ברור מאליו שזה נושא חרוש לעייפה בספרות הפנטסיה ואפילו לי יצא לבנות עולם שזה היה אחד המוטיבים שלו בזמנו. לגבי הקומיקס, אין פה בדיוק את הקונפליקט שדיברתי עליו...

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
לאחר ששיחקתי עם הרעיון בראשי, התגבשו להם, מבלי ששאלתי אותם, קווי המתאר של עולם כזה. בינתיים כתבתי את שבע האסכולות של המאגיה מול שבע האסכולות של ההנדסה והיסטוריה קצרה של העולם שנותנת הסבר למה שני הצדדים הללו, למרות כל הכוונות הטובות שלהם, מעומתים בכלל.

Top Bottom